Προς το περιεχόμενο

Βαρύτονες κιθάρες, υπαρχουν υβριδια μπασου-κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνήθως ο πιό οικονομικός τρόπος να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο είναι να τροποποιήσεις μιά κιθάρα που ήδη έχεις (αν σου περισεύει... ;D).

Λίγη δουλειά στη γέφυρα, αλλαγή nut, σετάρισμα με (παχιές) χορδές σε ΣΙ (άντε ή ΝΤΟ) και έτοιμος για δοκιμή.

Παραθέτω ένα κομμάτι που είχα ηχογραφήσει πριν 15 χρόνια περίπου  8) για να δείτε πως μπορεί να λειτουργήσει. Το κεντρικό θέμα είναι παιγμένο με μιά τέτοια βαρύτονη που είχα σκαρώσει τότε...

Φυσικά, τα λεγόμενα εξάχορδα μπάσα είναι άλλη ιστορία...

 

Πολύ ωραίο Ηλία!  ;) Και ο ήχος και οι παικτική αντίληψη εξαιρετικά.  :) Και φαίνεται ότι είναι μια "διαφορετική" κιθάρα... δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί σε ενέπνευσε και το όργανο από μόνο του.

 

Πέρυσι είχα κάνει το ίδιο με την... "art guitar" που έχω φτιάξει, μια πρώην... Squier 51. Είναι πράγματι ο ασφαλέστερος τρόπος να δοκιμάσεις.... ψήνομαι να την ξανακάνω έτσι!  ;D

 

PICT0018.thumb.jpg.e94ddaa4870a08f69463beaef76f2162.jpg

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Πολύ ωραίο Ηλία!  ;) Και ο ήχος και οι παικτική αντίληψη εξαιρετικά.  :) Και φαίνεται ότι είναι μια "διαφορετική" κιθάρα... δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί σε ενέπνευσε και το όργανο από μόνο του.

 

Πέρυσι είχα κάνει το ίδιο με την... "art guitar" που έχω φτιάξει, μια πρώην... Squier 51. Είναι πράγματι ο ασφαλέστερος τρόπος να δοκιμάσεις.... ψήνομαι να την ξανακάνω έτσι!  ;D

 

 

 

Ευχαριστώ. Κάθε κιθάρα έχει τραγούδια μέσα της, το ζήτημα είναι ν'ακούς και νάσαι τυχερός να ταιριάζουν τα γούστα σας ;D!

Εγώ στράφηκα σε τέτοια mods εξαιτίας του θαυμασμού μου για παίκτες όπως ο Jimmie Vaughan, και, ξέρετε, αυτοί οι Τεξανοί είναι "μαγκιά - κλανιά κι εξάτμιση"!!

Super cool guys 8)!!

Παρεπιπτόντως, αυτές οι 51 πάντα μ'άρεσαν...mmmm, someday ;D!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Bc Rich ειχε βγαλει μια κιθαρα βαρυτονη,η οποια ελεγε οτι μετατρεπεται και σε 6χορδο μπασο,τωρα πως γινεται αυτο θα σε γελασω

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δώσω και εγώ το παρόν! Θέμα με baritone = me like! :-D

Είμαι κάτοχος μιας Japan Fender Jaguar Baritone Special HH. Το “Jaguar” όπως καταλαβαίνετε είναι μόνο στο σχήμα..χεχε.

Λίγα λόγια για τη συγκεκριμένη..

Ποιότητα κατασκευής πολύ προσεγμένη! Δεν το περιμένεις για Japan αλλά μόλις την πιάσεις στα χέρια σου (unplugged) και κάνεις ένα γρατζούνισμα καταλαβαίνεις αμέσως για τι όργανο πρόκειται! Το κλασικό θεματάκι στις Γιαπωνέζες τα ηλεκτρικά. Τα οποία ΔΕΝ είναι καθόλου άσχημα, αλλά δεν είναι και τίποτε το ιδιαίτερο.

Μάλιστα τελευταία της έκανα ένα δωράκι που περιλάμβανε switchcraft toggle switch και jack, γαμάτο cloth wire (thanks dr. myster_maze) και CTS 500άρια pots και έναν ολοκαίνουργιο S.D. PhatCat P-90!! Οι στοκ μαγνήτες είναι ok αλλά αρκετά flat. Το output είναι τελείως medium (προς low). Τον P-90 τον έβαλα στη neck θέση και πραγματικά είναι καταπληκτικός!! Τώρα μάλιστα τον έχω και στο bridge για δοκιμή αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει συμπεράσματα.

 

Η τιμή γενικά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως φτηνή, αλλά είναι πολύ καλό όργανο. Εννοείται πως είναι αρκετά βαριά και το μπράτσο «αντρικό» με πολύ καλή αίσθηση!

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να μιλήσω για τα 2 τέτοια όργανα που διαθέτω, το Fender Bass VI

Άψογος!! μεγάλος καημός ένα VI...

και το Fender Jaguar Baritone Custom, το πρώτο σε 30" scale και το δεύτερο σε 28.5"

More info please!!! ;D

 

Sorry αν βγαίνουμε off-topic αλλά πιστεύω είναι καλές πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν το φίλο μας! Επίσης η δικιά μου είναι κουρδισμένη σε drop A και οι χορδές που χρησιμοποιώ αρχίζουν από 072 και καταλήγουν σε 014.

 

Μπορείς να τσεκάρεις και αυτή τη σελίδα από thomann  ;)

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=baritone_guitars&oa=pra

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ο πιό οικονομικός τρόπος να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο είναι να τροποποιήσεις μιά κιθάρα που ήδη έχεις (αν σου περισεύει... ;D).

Λίγη δουλειά στη γέφυρα, αλλαγή nut, σετάρισμα με (παχιές) χορδές σε ΣΙ (άντε ή ΝΤΟ) και έτοιμος για δοκιμή.

Παραθέτω ένα κομμάτι που είχα ηχογραφήσει πριν 15 χρόνια περίπου  8) για να δείτε πως μπορεί να λειτουργήσει. Το κεντρικό θέμα είναι παιγμένο με μιά τέτοια βαρύτονη που είχα σκαρώσει τότε...

Φυσικά, τα λεγόμενα εξάχορδα μπάσα είναι άλλη ιστορία...

 

Ηλια το κομματι ειναι απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ,τρομερος ηχος και υπεροχη αισθητικη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που με ενδιαφερει εμενα πιο πολυ ειναι αυτο!

 

Συνήθως ο πιό οικονομικός τρόπος να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο είναι να τροποποιήσεις μιά κιθάρα που ήδη έχεις (αν σου περισεύει... ;D).

εχω και καθεται και ετσι και αλλιως με τρωει εδω και καιρο να την τροποποιησω μια κιθαρα τυπου εκο απο το 1962!

τι πρεπει να της αλλαξεις για να την κανεις βαρυτονη?

εκτος απο το νατ δηλαδη που ειναι προφανες!

 

και τι χορδες μπορει να παιρνει αυτο το κατασκευασμα? :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που με ενδιαφερει εμενα πιο πολυ ειναι αυτο!

εχω και καθεται και ετσι και αλλιως με τρωει εδω και καιρο να την τροποποιησω μια κιθαρα τυπου εκο απο το 1962!

τι πρεπει να της αλλαξεις για να την κανεις βαρυτονη?

εκτος απο το νατ δηλαδη που ειναι προφανες!

 

και τι χορδες μπορει να παιρνει αυτο το κατασκευασμα? :)

 

Αλεξ, οι μετατροπές δεν μπορούν να είναι και φοβερές:

 

1) Χορδές

2) Nut

3) Πιθανή "εγχείρηση" ή αλλαγή στα ελατήρια των saddles στη γέφυρα, για να μπορεί να πηγαίνει πολύ πίσω το saddle (αν χρειαστεί)

4) Στην περίπτωση της δικής μου... χαλκομανίας (βλ. πιο πάνω) λόγω top loader γέφυρας, χρειάστηκε να ανοίξω τις τρύπες για τις χορδές στη γέφυρα. Ανάλογες μετατροπές μπορεί να χρειαστούν και σε άλλου τύπου γέφυρες/tremolo/string through ferulles.

5) Ένας έλεγχος στα κλειδιά, αν αντέχουν την μεγαλύτερη τάση, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις χρειαστεί αλλαγή. Από την τρύπα του tuning peg συνήθως χωράνε όλες οι χορδές μέχρι 0.65 και βάλε.

 

Εγώ αυτές έχω χρησιμοποιήσει

 

http://www.thomann.de/gr/daddario_exl157.htm

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι θέλεις... τί ακριβώς θες να μάθεις...;

Tο more info πήγαινε στο "Fender Jaguar Baritone Custom"!! Το custom με πάει κάπου αλλού και όχι στα "κλασικά" βαρίτονα μοντέλα που κυκλοφορούν έξω...

@Loci το σετάκι αυτό στο link μόλις μου ήρθε από thomann και θα γίνει δοκιμή!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου