Προς το περιεχόμενο

Βαρύτονες κιθάρες, υπαρχουν υβριδια μπασου-κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ την πήρα από Ολλανδία πριν ακόμα τις φέρει το thomann. αν θες στείλε μήνυμα να σου λεπτομέρειες και άμα γουστάρεις και είσαι Αθήνα έλα απ' τα μέρη μου να την ακούσεις από κοντά.  

το τρέμολο της jazzmaster τι πρόβλημα έχει δηλαδη?

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγώ την πήρα από Ολλανδία πριν ακόμα τις φέρει το thomann. αν θες στείλε μήνυμα να σου λεπτομέρειες και άμα γουστάρεις και είσαι Αθήνα έλα απ' τα μέρη μου να την ακούσεις από κοντά.  

το τρέμολο της jazzmaster τι πρόβλημα έχει δηλαδη?

Λογικά ο Sakis_Gallo αναφέρεται στο Squier Bass VI και όχι στην Eastwood.

Θεωρώ ότι ακόμα και χωρίς το lock, με ένα καλό set-up θα είναι κομπλέ!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lock  το χρησιμοποιείς όταν και άμα σπάσει κάποια χορδή. Τώρα αν καταφέρεις και σπάσεις χορδή σε bass vi τι να πω ....

Το  bass vi είναι μπάσο  πάντως και  η βαρύτονη

είναι μεταξύ μπάσου και κιθάρας.

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει στη δικιά μου jazzmaster... Go for it χεχε :-)

 

Για πες τι ακριβως εκανες, τι χορδες επελεξες? Σκεφτομαι να παω για καποιο set 7 χορδης και να αφησω απ'εξω την e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται και το ανάποδο πάντως, μπάσο να γίνει κιθάρα. Ή μάλλον μπασοκίθαρο.

 

Τις προάλλες σ'ένα λαιβ (stonerάδες τα παιδιά και πολύ καλοί) ο, ουσιαστικά, κιθαρίστας χρησιμοποιούσε ένα μπάσο Gibson SG short scale σε ενισχυτή κιθάρας και πιθανότατα με πιο light gauge χορδών. Και με γενναίες δόσεις fuzz βεβαίως... Το αποτέλεσμα ήταν ήχος κιθαριστικός απλά πιο βαρύς και ογκώδης (γι'αυτό και το κανε άλλωστε φαντάζομαι). Απλά του λειπαν 2 χορδές, αλλά σε τέτοια είδη και οι 4 αρκούν. Ακόμα και για τα όποια σόλο.

 

Άλλοι παίζουν με κανονικές κιθάρες με βαριές χορδές σε χαμηλά κουρδίσματα και ενίοτε σε μπασοκαμπίνες και άλλοι με υδρίβια όπως αυτά. Επιλογές υπάρχουν πολλές πάντως για να πετύχεις κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες τι ακριβως εκανες, τι χορδες επελεξες? Σκεφτομαι να παω για καποιο set 7 χορδης και να αφησω απ'εξω την e.

 

Στη jazzmaster εκτός από χορδές δεν άλλαξα τίποτα. Εννοείται φάγωμα στο nut και καλό σετάρισμα στο bridge. Χρησιμοποίησα ένα σετ της D'addario 014-068. Το συγκεκριμένο το έχω συνηθίσει γιατί το χρησιμοποιώ στη Jaguar Baritone που έχω και μου κάθεται πολύ καλά (ακόμα και στο μικρότερο scale της Jazz). Θεωρώ όμως ότι με ένα 13άρι σετ θα είσαι πολύ ΟΚ. Δεν χρειάζεται να πας για set 7χορδης υπάρχουν αρκετά baritone set στο εμπόριο (ναι και στο ελλάντα!).

Να σημειώσω ότι και στη βαρύτονη και στη jazzmaster κουρδίζω σε drop A.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου