Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ κομπιουτεριστες!!!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταιες μερες συμβαινει κατι πολυ «κουφο» στον υπολογιστη μου.

«Μπερδευεται» με το midi keyboard μου (ενα προσφατα αγορασμενο M AUDIO με 88 πληκτρα)

 

& εκει που ηχογραφω στο Sonar ξαφνικα τα παντα παγωνουν,και στην οθονη μου εμφανιζεται η ειδοποιηση οτι τα windows κλεισανε γιατι μια νεα συσκευη εγκατασταθηκε & δεν μπορουν να την αναγνωρισουν.

Το κομπιουτερ παγωνει τελειως και πρεπει να κλειστει βιαια δηλ. τραβοντας τη πριζα.

 

Αν βγαλω το USB καλωδιο απο το keyboard το κομπιουτερ ανοιγει κανονικα & δεχεται το keyboard οταν το ξανασυνδεσω & κανω restart.

Για λιγη ωρα (30-40 λεπτα) τα παντα λειτουργουν σωστα δηλ. οδηγω κανονικα ολα τα vst στο Sonar απο το keyboard.

 

Μετα απο καμμια ωρα ομως,και οχι παντοτε, τα παντα παλι παγωνουν!!

Τι μπορει να συμβαινει?? Υπαρχει περιπτωση να ειναι ελατωματικο το καλωδιο usb? (παρεμπιπτοντως το keyboard δεν χρειαζεται cd εγκαταστασης στο κομπιουτερ κανει μονο του configuration & παιρνει fantom power απο το κομπιουτερ ,δεν εχει δηλ. ξεχωριστο τροφοδοτικο)

 

τι μπορει να συμβαινει και υπαρχει θεραπεια??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω με μια "κομπιουτερίστικη" λογική μιας και δεν ασχολούμαι με midi keyboards στις ηχογραφήσεις μου. :roll:

 

Κατ' αρχάς ας διασφαλίσουμε ότι δεν έχει κάποιο κόλλημα το PC ως σύστημα. Δοκίμασε να αλλάξεις USB θύρα. Μπορεί η USB να δουλεύει με άλλες συσκευές αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Ίσως το ότι το keyboard τραβάει ρεύμα από την USB δημιουργεί κάποιο πρόβλημα τροφοδοσίας ή κάποιο IRQ conflict. Έχεις USB1 ή USB2? Στις περιπτώσεις τις USB1 το παραπάνω είναι κάτι που συμβαίνει συχνά.

 

Εάν δεν δεις βελτίωση δοκίμασε να αλλάξεις το καλωδιάκη της USB. Επίσης δες εαν έχουν βγει καινούργιοι drivers για την μητρική σου από το επίσημο site της εταιρίας που μπορεί να διορθώνουν κάποιο προβλήματα με τις USB θύρες (και αυτό συμβαίνει συχνά ακόμα και σε καινούργιες μητρικές).

 

Το ότι το keyboard δεν έχει CD εγκατάστασης μου φαίνεται λίγο περίεργο. Σίγουρα για να λειτουργήσει χρησιμοποιεί κάποιον driver. Δες στο site της M-Audio εάν έχουν βγει κάποιοι καινούργιοι drivers για το keyboard.

 

Ελπίζω να μην τρέχουν ένα κάρο διεργασίες στο background του συστήματος όταν ηχογραφείς γιατί τότε ίσως αντιμετωπίζεις και πρόβλημα επεξεργαστικής ισχύς ή RAM. Ένα κλασσικό λάθος για παράδειγμα είναι ο Norton. Έαν έχεις ΠΕΤΑ ΤΟΝ γιατι (α) Δεσμεύει πολλούς πόρους του συστήματος και (β) Δεν σε προστατεύει από ιούς επαρκώς (πίστεψε με έχω μεγάλη εμπειρία σε αυτό το θέμα). Βάλε κανα άλλο antivirus (πχ Avast! το οποίο είναι 10 φορές καλύτερο, free κι απανάλαφρο... αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα :roll: ).

 

Επίσης όταν ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα πήγαινε στο Event Viewer του συστήματος (Control Panel -> Administrative Tools -> Event Viewer) και δες στα System και Application για εγγραφές με κόκκινο Χ. Αν βρεις (μάλλον θα βρεις) κάνε διπλό click και δες τι σου λένε.

 

Α! και μην τραβάς το PC από την πρίζα. Πάτα το κουμπί που τον ανοίγεις για πολύ ώρα και αυτός θα κλείσει. Επίσης μην βγάζεις το USB καλώδιο όταν το PC είναι ανοιχτό γιατί θα κάψεις τίποτα (υπάρχει ρεύμα εκεί).

 

Τσέκαρε τα παραπάνω και τα ξαναλέμε.

 

8)

 

ΥΓ. Ποιό keyboard έχεις? Πες το μοντέλο μήπως μπορέσω να βρω κάτι ποιό συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω θα κανω αυτο που λες.

το keyboard ειναι το M AUDIO ES88 & δενε χρειαζεται drivers για windows xp (ειναι class compliant)

 

 

http://www.m-audio.com/images/global/manuals/KSSeries_UGML_01.pdf

 

oι θυρες ειναι usb2 και βεβαια δεν εχω κανενα antivirus το κομπιουτερ δεν μπαινει φυσυκα ποτε στο ιντερνετ.

 

εχει 2 giga ram & 3,4 ghz επεξεργαστη

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρα και τα aplication & systems και οντως μου βγαζει κοκκινα χ κανοντας διπλο κλικ πανω τους μου βγαζει διαφορα ακαταλαβιστικα :oops: με πολλα μηδενικα και κωδικες!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, σκέπτομαι τα εξής: α) αν έχεις συνδέσει κάποιο usb hub στον υπολογιστή σου και το keyboard πάνω στο hub, β) ποιες άλλες usb συσκευές υπάρχουν πάνω (θα ήθελα μία λίστα), γ) αν το keyboard το συνδέεις πάνω στις usb θύρες του ίδιου του motherboard ή αν έχεις προσθέσει κάποια εξτρά usb κάρτα σε PCI (επειδή π.χ. χρειαζόσουν περισσότερες usb θύρες από όσες διέθετε το motherboard). Πες μου σε παρακαλώ τις απαντήσεις στα παραπάνω και επίσης τσέκαρε και πες μου αν έχεις το πιο πρόσφατο bios για το motherboard σου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη αλλη συσκευη usb ειναι το ποντικι,η καρτα ηχου εχει συνδεση firewire (& αυτη δινει ρευμα στην καρτα),τωρα αυτο για το bios τι ακριβως ειναι γιατι ειμαι και λιγο βλαχος :oops: ,το βλεπω στο start up αλλα δεν το εχω κλικαρει ποτες :lol:

 

ολες οι usb συσκευες δηλ. το keyboard & mouse ειναι συνδεδεμενες στο μητρικο motherboard στην πισω πλευρα του κομιουτερ,μηπως να συνεδεα το keyboard με μια απο τις μπροστινες usb εισοδους?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ ότι το πρόβλημα είναι με το ρεύμα. Δηλ. το τροφοδοτικό σου δεν έχει αρκετή ισχύ ώστε να ταίσει όλες σου τις συσκευές. Έχεις επίγνωση του να επέλεξες το τροφοδοτικό του υπολογιστή χρησιμοποιώντας σαν κριτήριο την ισχύ του, ή δεν είχε εξεταστεί αυτό το θέμα την ώρα της αγοράς; Επίσης, πόσους σκληρούς δίσκους και cd/dvd έχεις; (και αυτά ρεύμα τρώνε). Τι άλλες κάρτες έχεις απάνω (και αυτές ρεύμα τρώνε). Τι κάρτα γραφικών έχει το μηχάνημα (πολλές από αυτές τις καινούργιες τρώνε επιπλέον ρεύμα μέσω μίας υποδοχής που δίνει ειδικά ρεύμα στον ανεμιστήρα τους. Γιε πες τι παίζεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ψιλοκτηναρα..οπως και το κομπιουτερ.....δεν νομιζω να ειναι προβλημα τροφοδοσιας...αλλα θα το τσεκαρω (θα δουλεψω δηλ. την καρτα & το keyboard με τροφοδοτικο & Θα δω)

 

η πλακα ειναι οτι εδω και 3 ωρες δουλευουν ολα μια χαρα,χθες ομως μου το εκανε 2 φορες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ ότι το πρόβλημα είναι με το ρεύμα. Δηλ. το τροφοδοτικό σου δεν έχει αρκετή ισχύ ώστε να ταίσει όλες σου τις συσκευές. Έχεις επίγνωση του να επέλεξες το τροφοδοτικό του υπολογιστή χρησιμοποιώντας σαν κριτήριο την ισχύ του' date=' ή δεν είχε εξεταστεί αυτό το θέμα την ώρα της αγοράς; Επίσης, πόσους σκληρούς δίσκους και cd/dvd έχεις; (και αυτά ρεύμα τρώνε). Τι άλλες κάρτες έχεις απάνω (και αυτές ρεύμα τρώνε). Τι κάρτα γραφικών έχει το μηχάνημα (πολλές από αυτές τις καινούργιες τρώνε επιπλέον ρεύμα μέσω μίας υποδοχής που δίνει [i']ειδικά[/i] ρεύμα στον ανεμιστήρα τους. Γιε πες τι παίζεται.

 

ναι αλλα πως ειναι δυνατον το κομπιουτερ εδω & 2 μηνες περιπου να δουλευει συνεχως για 15ωρα και να μην εμφανιζει κανενα προβλημα & ξαφνικα να εμφανισει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου