Προς το περιεχόμενο

Σύστημα Αγγελιών 2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 556
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

+1 για feedback

 

υποχρεωτικά με τεκμηρίωση

Τώρα είπες την σωστή κουβέντα!

Το θέμα είναι ότι έχει γίνει κακή και αυθαίρετη χρήση του συστήματος μέχρι τώρα, φυσικά με εξαιρέσεις.

 

Παράδειγμα πμ που λαμβάνω σχετικά με την αξιολόγηση και δεν μπορώ να κάνω τίποτα και κυρίως τον δικαστή χωρίς στοιχεία:

 

fake Αξιολόγηση στις Αγγελίες

Σχόλιο από τον: *******

 

Δείτε τον διαπραγματευτή

 

 

Γεια χαρά,

            πρόσφατα έβαλα κάποιες αγγελίες στο αντίστοιχο section του forum  επικοινώνησαν κάποια από τα μέλη και λόγο του μεγάλου όγκου εισερχομένων μηνυμάτων έστελνα το τηλ μου να επικοινωνήσει όποιος θέλει να κλείσουμε συνάντηση και έσβηνα τα μηνύματα. μέχρι που σήμερα με πήρε ο ***** για μια συγκεκριμένη αγγελία και τον ενημέρωσα ότι έχει πωληθεί. Μάλλον νευρίασε και μου έριξε αρνητικό σχόλιο ότι είμαι αναξιόπιστος ενώ εγώ δεν είχα συμφωνήσει για κάτι και δεν ήμουν διατεθειμένος όπως και ο καθένας που πουλάει να χάσει προσφορές με τα λεφτά ακριβός που ζητάει. Επίσης δεν έγινε αγοραπωλησία και πιστεύω οτι δεν είναι σε θέση να προσθέσει κάποιο σχόλιο. Σας παρακαλώ να αποκατασταθεί η ακεραιότητα του προφίλ μου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάλι ακόμα περιμένω το mail που θα ενεργοποιήσει το προφίλ μου...

Υποτίθεται έχει σταλεί χθες βράδυ...οπότε...δε βλέπω τπτ 8)...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενεργοποίησα το profil στις νέες αγγελίες, έκανα μια πρώτη 'βόλτα' αλλά κάτι δεν μου κολλάει... Πριν ήταν πιο εύχρηστο το θέμα. Μήπως πρέπει να επανεξεταστεί?

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας και από εμένα!

Καλή αρχή με το νέο site!

Βλέπω και εγώ κάποια μικροπροβληματάκια..

Αρχικά να πω +1 για τις αξιολογήσεις.

Επίσης πρέπει να υπάρχει επικοινωνία μέσα στο site  γιατί πχ εγώ λαμβάνω 100 διαφιμίσεις την ημέρα στο mail μου και έτσι δεν τα κοιτάω ποτέ και θα χάνω όλα τα μνματα από εδώ!

Σίγουρα θα το συνηθίσουμε το καινούργιο αλλά και εγώ πιστεύω πως δεν χρειαζόταν η αλλαγή.

Α! βάλτε πάλι το πορτοκαλί που ξέρουμε και αγαπάμε τόσο καιρό!!! ^^

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γκρινιάζεις όταν σου προσφέρουν κάτι καινούριο που κάποιοι έχουν δουλέψει για αυτό δεν είναι σωστό και πιστεύω οτι είναι και αγένεια.

Αλλά η αλήθεια είναι οτι ούτε εμένα μου αρέσει το νεο site..Και δε βλέπω και κάποια ουσιαστική βελτίωση.Το παλιό σύστημα ήταν ήδη πολύ καλό και υπεραρκετό.

 

Επίσης τα feedback πρέπει οπωσδήποτε να μείνουν.Είναι πολύ χρήσιμο οταν δεν ξέρεις τον άλλο να δεις ένα feedback 10 για παράδειγμα.

Ξέρεις τουλάχιστον οτι δεν είναι κάποιος κακοποιός που θα σου επιτεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Bassbill μπορεις να αλλαζεις κατηγοριες γρηγορα απο τον πατο της σελιδας.Επισης τωρα που το τσεκαρα καπως καλυτερα δεν ειναι και ασχημο απλα θελει λιγο χρονο για να το μαθουμε.

 

oooops  :-[ :-[ :-[

Σόρυ παιδιά, τώρα μόλις το είδα...

Συγνώμη άν ακούστηκε οτι γκρινιάζω, απλά είπα την γνώμη μου. Θα το συνηθίσουμε και θα είναι όλα καλά.

Καλό θα είναι να υπάρξει ένα μόνιμο κουμπί για λίνκ απο το φόρουμ προς τις αγγελίες όπως αυτό που υπάρχει πάνω δεξιά στη σελίδα των αγγελιών και σε στέλνει πίσω στο φόρουμ.

+ 1 για το feedback πάντως, και μεγειά μας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είπες την σωστή κουβέντα!

Το θέμα είναι ότι έχει γίνει κακή και αυθαίρετη χρήση του συστήματος μέχρι τώρα, φυσικά με εξαιρέσεις.

 

Παράδειγμα πμ που λαμβάνω σχετικά με την αξιολόγηση και δεν μπορώ να κάνω τίποτα και κυρίως τον δικαστή χωρίς στοιχεία:

 

 

όπως σίγουρα θυμάσαι το κουβεντιάσαμε πριν λίγο καιρό το θέμα

 

είχαμε καταλήξει (λίγο ως πολύ) πως τα πράγματα θα βελτιωθούν αρκετά αν υποχρεωθεί ο κάθε αξιολογητής να γράφει μια εξήγηση (θέτοντας μάλιστα και ελάχιστο όριο χαρακτήρων) για την καλή ή κακή αξιολόγηση που βάζει, περιγράφοντας το σενάριο που παίχτηκε και όχι απλά γράφοντας "κοσμητικά επίθετα"

 

όταν προκύπτουν προστριβές σαν αυτή που περιγράφεις στο παράδειγμα, μάλλον δεν είναι και ό,τι καλύτερο ή ευκολώτερο να πάρεις το μέρος του ενός έναντι του άλλου και να διαγράψεις μια αρνητική αξιολόγηση

 

ΩΣΤΟΣΟ αυτός που αισθάνεται αδικημένος μπορεί να "απαντήσει" με δικιά του αρνητική αξιολόγηση προς αυτόν που τον "μαύρισε", εξηγώντας την αδικία της πρώτης αξιολόγησης

 

μια μερική λύση που έρχεται από την τεχνολογία, δηλαδή η υποχρεωτική αξιολόγηση, είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να δώσει ολική λύση σε θέματα ανθρώπινων σχέσεων, ωστόσο είναι καλύτερη από την παντελή απουσία αξιολόγησης, εξάλλου όπως ήδη σημειώθηκε κάτι τέτοιο κάνουν και στο ebay που δικαίως θεωρείται ο μπούσουλας σε θέματα αγγελιών

 

η ιδέα συνοψίζεται σε δύο λέξεις: "μέσος όρος"

 

όταν κάποιος βγάλει τη σούμα για ένα μέλος, θα μπορέσει να βγάλει αρκετά ασφαλές συμπέρασμα

 

αν είμαι άψογος στις συναλλαγές μου, θα αδικηθώ από μία αξιολόγηση, ίσως από δύο, αλλά στη ΣΟΥΜΑ, θα φανεί πως είμαι εντάξει

 

αν είμαι λαμόγιο, γρήγορα θα φανεί κι αυτό, φυσικά

 

-----

ένα άλλο μέτρο που ΙΣΩΣ μπορεί να ληφθεί, είναι οι αξιολογήσεις να είναι Moderated. Στη περίπτωση αυτή θα έλεγες στον παραπονούμενο πως ΔΕΝ έχει πάτημα για αρνητική αξιολόγηση, ενώ προφανώς θα είχε πάτημα αν π.χ. ο πωλητής υπαναχωρούσε ή δεν έστελνε το προϊόν ή το προϊόν έβγαινε ελαττωματικό

 

και πάλι το παραπάνω δεν είναι καθολική λύση αλλά φιλτράρει τουλάχιστον τις φανερά αβάσιμες καταγγελίες

 

νομίζω πως οι αξιολογήσεις δεν είναι πάρα πολλές, οπότε ίσως αυτό δεν είναι ιδιαίτερα επίπονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθεστε αλλον ενα σκεπτικιστη σχετικα με το νεο συστημα αγγελιων.

Η αξιολογηση βοηθουσε ιδιαιτερα.

Ακομη περισσοτερο προς την κατευθυνση της εμπιστοσυνης βοηθουσε η συνδιαλλαγη μεταξυ δυο μελων του φορουμ με καποια (εστω μικρη) δραστηριοτητα στο φορουμ.

Επισης δεν καταλαβαινω τον λογο για τον οποιο βγαινουν οι αγγελιες εκτος noiz.gr,σε κανενα απο τα μεγαλα ξενα φορουμ δεν το εχω δει να γινεται αυτο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου