Προς το περιεχόμενο

Ποιόν Diezel; Herbert or Vh4;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tους εχεις ακουσει/δοκιμασει ή απλα λογω φημης θες αυτους τους 2;

Γιατι αν τους εχεις ακουσει/δοκιμασει δεν χρειαζεσαι γνωμη απο κανεναν αλλον μιας και γνωριζεις οτι προκειται για πολυ ποιοτικους hi gain ενισχυτες κτλ. Το θεμα ειναι αν σου αρεσει το ηχοχρωμα τους, οι δυναμικες τους κτλ

Αν δεν τους εχεις ακουσει και ετοιμαζεσαι να σκασεις 2500 στα τυφλα, καλο θα ηταν να πας να τους ακουσεις και να τους δοκιμασεις. Ποτε δεν ξερεις που θα καταληξεις... Το οτι ενας ενισχυτης ειναι ποιοτικος και εχει φημη για συγκεκριμενα ειδη μουσικης, δεν σημαινει οτι θα κανει για ΣΕΝΑ. Εγω πχ πριν κανα 2 χρονια ημουν ετοιμος να παρω diezel Einstein και τελικα μετα απο τις δοκιμες, κατεληξα με Marshall Plexi του 73 και τωρα ειμαι με ενα axe fx που δεν το αλλαζω με τπτ... Για αυτο λεω, χωρις δοκιμες και προσωπικη εμπειρια...

Παντως γενικα, ο VH4 εχει μεν πιο πολλα ανεξαρτητα καναλια, αλλα εμενα μου φανηκε πιο sterile ο ηχος του σε σχεση με τον Herbert. Ο Ηerbert ειχε μαλλον καλυτερα καθαρα λογω τεραστιου headroom και εχει περισσοτερο scooped ηχο αν αυτο θελησεις... Κατα τα αλλα και οι 2 μπορουν να βγαλουν τιγκα γκαζι, καλα καθαρα κτλ. Παντως το πιο ωραιο γκαζι απο diezel, κατ'εμε εχει ο Einstein, εκτος αν ο ορισμος σου για το καλο γκαζει εχει να κανει με πιο μοντερνο metal, οποτε ο Einstein δεν θα ειναι και ο καλυτερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν nomiζω από αυτά που έχω ακούσει ότι τα καθαρά του diezel έχουνε καμια σχέση σε χροιά η απόκριση με marshal. Θα ήθελα να ήξερα ποιος 'κόβει παραπάνω στο gain. Αν και έχω καταλάβει από αυτά που διαβάζω ότι ο VH4 είναι αυτός που 'κόβει. Ας ακουστεί γέλιο δεν μου κάθεται στο μάτι ούτε θέλω τα 4 κανάλια του. Τον herbert και τον einstein θα τον ακούσω στο Κουρμπί την προσεχή βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ηerbert μπορει να βγαλει πιο πολυ και πιο brutal gain αν αυτο θες. Ο Einstein εχει πιο Hard rock/classic metal ηχοχρωμα αλλα επισης μπορει να βγαλει πολυ gain. Απλα αν θες πιο "μοντερνο" ηχοχρωμα, μαλλον σε βλεπω να κοιταζεις προς Herbert. Ο VH4 ειναι πολυ καλος αλλα νομιζω οτι ακουγεται λιγο πιο "sterile" σε σχεση με τους αλλους 2.

Παντως σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν κι αλλοι κορυφαιοι ενισχυτες περα απο τους diezel. Εγω πχ θα προτιμουσα εναν Soldano superlead αλλα και παλι οχι για μοντερνο metal κτλ. Εξαρταται τι παιζεις και πως το παιζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίλημμα στο οποίο βρίσκεσαι έχει απασχολήσει πολύ κόσμο και έχει αναλυθεί σε δεκάδες thread...To κακό είναι οτι , ξεκάθαρη απάντηση δεν υπάρχει..

Μιλάμε για δύο εξαιρετικούς ενισχυτές στους οποίους δεν υπάρχει καλύτερος..Υπάρχει απλά διαφορετικός..Διάβασε και στο rig-talk σχόλια των ίδιων των χρηστών για να καταλάβεις.(είναι ότι πιο αναλυτικό θα βρεις μιας και εκεί γράφει και ο ίδιος ο diezel...).

Eγώ έχω τον einstein...To να σου πω οτι ειναι απίστευτος,οτι τα crunch κανάλια του είναι από άλλο κόσμο ή οτι το gain κανάλι έχει το πιο γλυκό distortion που έχεις ακούσει ποτέ,δεν νομίζω οτι θα σε βοηθήσει..Είμαι ερωτευμένος μαζί του και δεν θα τον άλλαζα ποτέ και με τίποτα...Μπορεί όμως να αγόραζα τον herbie λόγω συνδεσιμότητας..(έχει midi..), ή λόγω ακόμα πιο scooped ήχου.

Όλοι αυτοί οι ενισχυτές έχουν τόνους gain...To θέμα είναι ποιος σου αρέσει εσένα πιο πολύ..Το καλό είναι οτι,όποιον και να πάρεις θα είσαι ευτυχισμένος..(ή τρισευτυχισμένος όπως εγώ.. ;D ;D).

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν thnx για τις απάντησης.

εγώ ήδη έχω ένα roadking 2, και 2 μπρουνέτι. Του diesel μου αρέσει η χροιά και η αμεσότητα. θέλω ήχο που να έχει όμως συχνοτικό βάθος. από ότι έχω ακούσει τα καθαρά του vh4 είναι πολύ ωραία. ελπίζω έτσι να είναι και του herbert. τώρα για το gain, η ποσότητα δεν με ενδιαφέρει μιας και κατά τι γνώμη μου δεν υφίσταται ήχος με gain παραπάνω από τι μέση σε αυτούς τους ενισχυτές. Η χροιά και η ποιότητα του gain με ενδιαφέρει. και εκεί είναι που θέλω να ακούσω την σύγκριση σε αυτούς τους δυο.και στο rig talk δεν μπορώ να βγάλω νόημα. ότι λέει ο πρώτος έρτε ο δεύτερος και λέει το αντίθετο...και η κουβέντα συνεχίζεται έτσι. Έχει οδός πως του Diesel μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ηerbert μπορει να βγαλει πιο πολυ και πιο brutal gain αν αυτο θες. Ο Einstein εχει πιο Hard rock/classic metal ηχοχρωμα αλλα επισης μπορει να βγαλει πολυ gain. Απλα αν θες πιο "μοντερνο" ηχοχρωμα, μαλλον σε βλεπω να κοιταζεις προς Herbert. Ο VH4 ειναι πολυ καλος αλλα νομιζω οτι ακουγεται λιγο πιο "sterile" σε σχεση με τους αλλους 2.

Παντως σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν κι αλλοι κορυφαιοι ενισχυτες περα απο τους diezel. Εγω πχ θα προτιμουσα εναν Soldano superlead αλλα και παλι οχι για μοντερνο metal κτλ. Εξαρταται τι παιζεις και πως το παιζεις...

όσο για soldano, εμενα προσωπικά δεν μου λένε κάτι. έχω παίξει με "παραπολους" ενισχυτές και θα έλεγα ότι στην top λίστα μου είναι ο Μπόγκνερ, ο orange και ο diesel. όλοι για διαφορετικούς λόγους. πιστεύω "οτινε" υπερβολή ο θόρυβος για τους soldano ( ταπεινή μου γνώμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Η χροιά και η ποιότητα του gain με ενδιαφέρει. και εκεί είναι που θέλω να ακούσω την σύγκριση σε αυτούς τους δυο...

 

Και οι τρεις Diesel (VH4, Herbert, Einstein) δεχονται διαφορετικες τελικες λαμπες (EL34, 6L6, 6550, ΚΤ66, KT77, KT88). Οι λαμπες και το ποσο θα τις pushαρεις στο bias σε συνδιασμο με καμπινα και μεγαφωνα μπορουν να δωσουν πολλους διαφορετικους ηχους. Ολοι ειναι ποιοτικοι ενισχυτες (ηχητικα & κατασκευαστικα) με τον Einstein να εχει πιο κλασικο ηχοχρωμα, τον Herbert να εχει πιο μοντερνο ηχοχρωμα και τον VH4 να ειναι καπου στη μεση. Αφου δε θες το gain παραπανω απο τη μεση βαλε και τον Einstein στη λιστα σου οπως επισης και τις πολυ καλες καμπινες της εταιριας (εχω ακουσει τη 2x12). Παρε τη κιθαρα σου, ακουσε τους και συζητησε το με τον Παναγιωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου