Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε για τα DI-BOX με speaker emulator για κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τα DI-BOX όπως το RedBox Pro της Hughes&Kettner ή το Ultra G -Gi100 της Behringer;Κάνουν δουλειά για ηχογράφηση στον Η/Υ και για απευθείας σύνδεση σε κονσόλα για live;Διάβασα κάποια reviews στο Harmony Central για το Ultra G και λένε πάρα πολύ καλά λόγια,οτι δηλαδή ο ήχος που βγαίνει είναι σαν να έχεις βάλει ένα SM57 στον ενισχυτή.

Πήγα όμως από τα μαγαζιά στην θεσσαλονίκη και μου έσπασαν τα νεύρα γιατί εκφέρουν άποψη χωρίς να έχουν δοκιμάσει το μηχάνημα και φυσικά προσπαθούν να σε πείσουν οτι το πιό ακριβό είναι και το καλύτερο!Χαρακτηριστικά ένας μου είπε οτι καμμία σχέση δεν έχει το Ultra-G (45€) με το RedBox Pro (150€) χωρίς να έχει δοκιμάσει κανένα από τα δύο ενώ εγώ διαβάζω στα reviews των χρηστών οτι το Ultra-G έχει καλύτερο ήχο από το RedBox.

Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ηχογραφήσεις κατευθείαν στον Η/Υ καλά είναι (χωρίς βέβαια να περιμένεις και τον τέλειο ήχο) για να τα χρησιμοποιήσεις Live ούτε κουβέντα......συμφωνώ με τον feather.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω ενα GI100 της Behringer και το εχω χρησιμοποιήσει με το Digitech 2120 σε κονσολα όπως επίσης και σαν σκέτο active DI για να βάλω ένα μπάσσο.

 

Στην πρωτη περίπτωση, με το 2120, δεν μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα, πιο πολύ μου θύμιζε high-cut φίλτρο. Το 2120 έχει καλλίτερο speaker simulator απο μόνο του. Αν αυτό που θέλει κανείς είναι να βάλει ενα προενισχυτή -που δεν έχει speaker simulator- στην κονσόλα καλό είναι.

 

Σαν active DI (απενεργοποιώντας το speaker simulator) είναι μιά χαρά, το μόνο του πρόβλημα είναι ο τρόπος που μπαίνει η μπαταρία. Καλλίτερα να έχει κανείς phantom power.

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Angelos, ηθελα να ακούσω άποψη απο κάποιον που το έχει.

Πόσο το πήρες;

Μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιο μαγαζί να το έχει να το δοκιμάσω σε κάποια κονσόλα για να κρίνω ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Angelos' date=' ηθελα να ακούσω άποψη απο κάποιον που το έχει.

Πόσο το πήρες;

Μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιο μαγαζί να το έχει να το δοκιμάσω σε κάποια κονσόλα για να κρίνω ο ίδιος.[/quote']

 

Τιμή καταλόγου του Στόλλα http://www.stollas.com -15% αν θυμάμαι καλά.

 

Πάντως εγω νομίζω ότι το να συγκρίνει κανείς "DI με Speaker Simulator" και "καμπίνα 4χ12 με Shure SM57" είναι άτοπο γιατί είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα για διαφορετικές χρήσεις, διαφορετικό κόστος και το καθε ένα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

 

Αν πάντως σκέφτεσαι να γράφεις βάζοντας σκέτη την κιθάρα χωρίς προενισχυση καλλίτερα είναι να δείς τα Tech21, δεν έχει νόημα το simulator έτσι. Το ίδιο ισχύει αν έχεις κάποιο πολυεφφε που έχει δικό του speaker simulator.

Αν χρησιμοποιήσεις το line out του προενισχυτή ή την έξοδο του ηχείου αντί για μικρόφωνο τότε ίσως να αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βασικά το ήθελα για δύο χρήσεις.Η μια για να μπορώ να καρφώνω κατευθείαν την κιθάρα(μέσω του DI) στην είσοδο μικροφώνου της κάρτας ήχου και να χρησιμοποιώ τα plugins όπως το Amplitube και το Revalver με αξιοπρεπή ήχο και η δεύτερη χρήση να στέλνω από Guitar->Preamp->Effects->DI box->soundcard για ηχογράφηση στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DI output (balanced) στο line-in της κάρτας ήχου δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλή ιδέα. Μιά καλλίτερη λύση θα ήταν ίσως αυτή

 

Soundcraft Compact 4

http://www.soundcraft.com/product_sheet.asp?product_id=121

 

στα 160 ευρω στο Thomann. Απο ότι είδα έχει και DI στο κανάλι 2 για να βάζεις κατευθείαν κιθάρα.

 

Αλλα ας μιλήσουν και οι πιό έμπειροι στις ηχογραφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα λύση στο πρόβλημα του speaker emulator!Εβαλα Guitar->Preamp->Effects->Mic In της κάρτας ήχου και ο ήχος ήταν πολύ χάλια.Βάζω όμως το Revalver(Sonar 3 για όσους δεν ξέρουν),επιλέγω μόνο speaker emulator (πολλές επιλογές!) και ακουγόταν πάρα πολύ καλά!Το μόνο που μένει τώρα είναι να πάρω την έρμη την Terratec DMX 6Fire για να έχω καλό latency.Τι σου είναι τελικά οι υπολογιστές...

Η DMX 6Fire δουλεύει σωστά με SONAR 3 και ASIO?Ρωτάω γιατί ξέρω οτι το Sonar δουλεύει καλύτερα με WDM αλλά οι ASIO drivers έχουν την χάρη,έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου