Προς το περιεχόμενο

Κιθαριστικά περιοδικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα την άποψή σας για τα κιθαριστικά περιοδικά που βρίσκει κανείς στα περίπτερα. Μιλάω για το Guitarist τι Guitar and Techniques και το Guitar Player κυρίως που είναι και τα πιο γνωστά νομίζω. Έχω αγοράσει μερικά τεύχη και τα βρήκα πολύ χρήσιμα (αν και λίγο  προχωρημένα για το επίπεδό μου). Παρόλα αυτά είναι εξαιρετικά ακριβά ενώ στο εξωτερικό είναι πολύ φθηνότερα. Προφανώς το πρακτορείο ξένου τύπυ που τα εισάγει τα θεωρεί είδος υπερπολυτελείας και τα χρεώνει με τη σελίδα  :) .

Δώδεκα και δεκατρία ευρώ που κοστίζει το καθένα είναι περίπου όσο κοστίζουν τα μουσικά εκπαιδευτικά βιβλία!

Μπορεί κανείς να τα αποκτήσει με άλλο τρόπο, χωρίς όμως να γίνει συνδρομητής για ένα έτος?

Αν όχι, πως θα γίνει να βρούμε το mail του εισαγωγέα, να το βομβαρδίσουμε με διαμαρτυρίες. (ή ακόμα να διαμαρτυρηθούμε και στο ίδιο το περιοδικό)

Μην ξεχνάμε πως είμαστε κι εμείς ευρωπαίοι, άσχετα αν μας θεωρούν τεμπέληδες και καλοπερασάκηδες. Στην Αμερική δεν νομίζω να χρεώνουν διαφορετικά ανάλογα με την πολιτεία.

 

Αυτά τα ολίγα

Πάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να τα αποκτήσει με άλλο τρόπο, χωρίς όμως να γίνει συνδρομητής για ένα έτος?

 

Να τα κλέψει ίσως από τον περιπτερά;

 

Πέρα από την πλάκα, αν γραφτείς συνδρομητής, σου βγαίνει αρκετά φτηνότερα. Στο Guitar Teqniques που είχα γραφτεί για μία χρονιά, έβγαινε 7-8 ευρώ το τεύχος και δεδομένου του όγκου πληροφοριών και μελέτης που προσφέρει, δεν θεωρώ ότι είναι τόσο ακριβό.

 

Απο κεί και πέρα, υπάρχει πληθώρα δωρεάν tutorials στο διαδίκτυο.. Λίγο ψάξιμο θέλει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις σύνδεση στο internet και χρόνο στη διάθεση σου για ψάξιμο, θα βρείς πολλά περισσότερα απ'ότι σε ένα περιοδικό και μάλιστα δωρεάν  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώδεκα και δεκατρία ευρώ που κοστίζει το καθένα είναι περίπου όσο κοστίζουν τα μουσικά εκπαιδευτικά βιβλία!

Μπορεί κανείς να τα αποκτήσει με άλλο τρόπο, χωρίς όμως να γίνει συνδρομητής για ένα έτος?

 

Πάντως με $40, δηλαδή ούτε €30, έχεις ετήσια συνδρομή στο Guitar Player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ ψηφίζω internet. Ιδιαίτερα αναλογιζόμενος το πόσα χάλαγα κάποτε από το πενιχρό χαρτζηλίκι μου (20ετία +). Τουλάχιστον πάλι καλά τότε διάβαζα το keyboard, το οποίο τουλάχιστον σε θέματα μουσικής τεχνολογίας έκανε τα αντίστοιχα κιθαριστικά περιοδικά να μοιάζουν ότι απευθύνονται σε αυστραλοπιθήκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

σε τί περίπτερα τα βρίσκετε βρε παιδιά αυτά ; σε κεντρικά μόνο η σε πρακτορεία ξένου τύπου ;

να κοιτάξω κάπου Αθήνα Σύνταγμα για το  Guitar Techniques θα υπάρχει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τί περίπτερα τα βρίσκετε βρε παιδιά αυτά ; σε κεντρικά μόνο η σε πρακτορεία ξένου τύπου ;

να κοιτάξω κάπου Αθήνα Σύνταγμα για το  Guitar Techniques θα υπάρχει ;

Κοντά στην Ομόνοια, στην αρχή της Πανεπιστημίου υπάρχει ένα κέντρο τύπου. Έχει αρκετά.

 

Αυτά που συμφέρουν για συνδρομή είναι τα αμερικάνικα. Τα αγγλικά δεν έχουν και τρελή διαφορά. Ακριβά είναι όπως και να το κάνουμε.

 

Σε ηλεκτρονική μορφή υπάρχουν αυτά http://gb.zinio.com/search/index.jsp?pageRequested=1&showTitles=limit&newsstandSearch=true&predict=true&flag=&s=guitar&button.x=0&button.y=0&button=Search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά είναι εξαιρετικά ακριβά ενώ στο εξωτερικό είναι πολύ φθηνότερα.

 

True, μπορείς να ψάξεις για το να κάνεις subscribe από το web, είναι πιθανό να σου βγεί πολύ φθηνότερα.

 

Πχ http://www.magazinesdirect.com/az-magazines/g/6656/guitar-and-bass.thtml, υπάρχουν 10δες site τέτοιου τύπου.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με $40, δηλαδή ούτε €30, έχεις ετήσια συνδρομή στο Guitar Player.

+1000 Και μία στο Guitar World και καθάρισες.

Θα έχεις 24 περιοδικά το χρόνο με περίπου €2,75-€3,-/περιοδικό. Απο τα €10+ που ζητάνε εδώ είναι λίγο καλύτερα, ε? ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εχε υποψιν σου οτι το guitarist υποτιθεται οτι ειναι πιο πολυ "hardware" περιοδικο..με νεο εξοπλισμο,κιθαρες κτλ κτλ κτλ....

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου