Προς το περιεχόμενο

American Special Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι φίλοι μου κρατάνε μούτρα. Ο γάτος μου με αποφεύγει. Έχω την εντύπωση ότι κι ο ενισχυτής μου κάνει νερά. Αλλά έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Έρχεται η στιγμή που ένας ορκισμένος στρατοκαστεράκιας αποκτά μια tele. :)

 

Παραθέτω τις πρώτες φωτογραφίες από την καινούρια μου american special telecaster η οποία είναι μερικών ωρών:

 

Εδώ, μαζί με τις ξαδέρφες της:

 

DSC00018.jpg

 

 

Μόνη της:

 

DSC00014-1.jpg

 

 

DSC00015-1.jpg

 

 

DSC00016-1.jpg

 

 

DSC00017-1.jpg

 

 

Για ποιότητα κατασκευής δεν έχω να πω κάτι αν και δεν είμαι και εξπέρ. Η κιθάρα μου φαίνεται τέλεια.

 

Σε μια γρήγορη ηχητική δοκιμή που έκανα, έμεινα με ανοιχτό το στόμα :o Original Telecaster ήχος με όλη της τη γλύκα + τσαμπουκαλεμένη διάθεση, υποθέτω λόγω texas specials. Η κιθάρα είναι σεταρισμένη εξαιρετικά μπορώ να πω. Αφού έριξα ελάχιστες πενιές με τις 9άρες χορδές που είχε πάνω, έβαλα κατευθείαν 10άρες. Το action είναι ιδανικό για διατονικό πέξιμο και ανετότατα σηκώματα. Δε θα άλλαζα τίποτα. Το μπράτσο είναι απίστευτα βολικό και μου δίνει την εντύπωση ότι φτιάχτηκε ειδικά στα μέτρα μου.

 

Αυτά προς το παρόν. Φυσικά επίκεινται κλιπς σύντομα. Επίσης δεκτές ερωτήσεις καθώς και αιτήματα για περαιτέρω φωτογράφιση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με γειές και καλόπαιχτη, φίλε!

Αυτές οι tele είναι πολύ άτιμες και ξελογιάστρες. Εδώ, εγώ, ορκισμένος humbuckerάκιας και ενέδωσα πολλάκις στη γοητεία τους... ;)

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικη και καλα παιξιματα.

 

Και εγω αγορασα μια τελε αμερικαν σπεσιαλ σε sunburst.

 

Συμφωνω με τα λεγομενα σου και στα λεφτα της ειναι απο τις καλυτερες επιλογες που μπορει καποιοσ να κανει.

 

Ελαφρια, πολυ καλα φτιαγμενη. Και με τσαμπουκαλεμενο χαρακτηρα λογω των τεξας σπεσιαλς.

 

Ο μπροστα ειναι πολυ γλυκος, στην μεσαια θεση παιζεις καντρυ για πλακα. και ο πισω εχει πολυ γκαζι και τσαμπουκα!

 

δεν θα την ελεγα κλασσικη τελε....ποιο μοντερνα ισως..... Η μπαχα εχει πιο βινταζ χαρακτηρα . Ειναι ομως μια τελε που μπορει να πιασει πολλους ηχους, τρομερα φτιαγμενη, με ωραιο μπρατσακι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατη,βαλε και ενα mint green pickguard για να γινει κουκλα! ;)

 

Και εγω επαιξα με κανα δυο απο δαυτες προσφατα και μου αρεσαν πολυ.Το μονο που μου τη σπαει ειναι το 22ο ταστο,η ρυθμιση του truss rod απο το headstock και τα μοντερνα κλειδια αλλα you can't have it all....(ασε που τους περισσοτερους...νορμαλ ανθρωπους τους βολευουν τα παραπανω... ;D),απο την αλλη εχει το 70s decal που ειναι ολα τα λεφτα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατη,βαλε και ενα mint green pickguard για να γινει κουκλα! ;)

Ρε γμτ, αυτό το mint green pickguard τι ντρόγκα είναι....

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη φίλε ! ! ! . . .  ;D

 

Όσπν αφορά τα κλειδιά κλπκλπ που αναφέρει ο φίλος sf μικρό το κακό

 

Το νόημα είναι να "παίζει" όπως εσύ γουστάρης, όσον αφορά τις ξαδέλφες μάλον (;) ζηλεύουν.

 

Προσωπικά πιστέυω ότι οι Tele αποτελούν την ποιό τσαμπουκαλεμένη κιθάρα  :-X

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου