Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για εξοπλισμό!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους μουσικούς κ μη!

Είμαι καινούριος στο forum αυτό αλλά το διαβάζω καιρό!

Είμαι στη φάση εδώ κ ένα χρόνο κ βάζω στην άκρη χρήματα για εξοπλισμό κιθάρας!

Από κιθάρες είμαι gg οπότε λείπει το βασικό,ο ήχος.

Μετά απο πάααααρα πολύ διάβασμα στο διαδύκτιο έχω καταλήξει στην εξής επιλογή εξοπλίσμου κ θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας κ την αιτιολόγηση αν σας αρέσει ή όχι γτ θα φύγουν πολλά €!!!!

Για προενίσχυση Mesa Triaxis

για ενίσχυση    Mesa 2:90 poweramp

για effects    Fractal Audio Systems Axe-Fx Ultra(διαβασα κ μεταξύ άλλων το review (απίστευτα κατατοπιστικό) του Μarillion)

Κ για ηχεία  Rectifier Cabinet 4x12'.

Δεν έχω καταλήξει σε MIDI footswitch κ στο αν μπορώ να ελένξω κ το triaxis k to Axe-fx με ενα MIDI ftswitch...οπότε,επιπλέον, αν έχετε καμία πρόταση παρακαλώ πείτε την!!!

Γι αυτόν τον εξοπλίσμο λοιπόν θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί περα από το αν μου αρέσει καλή είναι κ η έρευνα!!

Σημ.1:Δεν με ενδιαφέρει η τιμή μόνο η ποιότητα,άλλωστε δεν αγοράζεις κάθε μέρα τέτοια πράγματα...Ο ήχος που προτιμώ γενικότερα ειναιι Mesa Boogie,αλλά πέρα από αυτο μέσω της συζήτησης για τα παντα (εννοώ όλους τουσ κατασκευαστές που μπορεί να προτιμάει κάποιος) θέλω να καταλήξω!!

Σημ.2: αν βρίσκομαι σε λάθος κατηγορία παρακαλώ μετακινήστε το thread κ πείτε μου!

Ευχαριστώ πολύ

Θάνος

Χαιρομαι που σας βρίσκω!!!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εαν αγοράσεις το triaxis & 290 δεν χρειάζεται   το Axe-Fx.

Πάρε πχ το G-force για εφέ.

Με τα 2000e που κάνει το axe-fx μπορείς να πάρεις το κορυφαίο Eventide Eclipse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν αγοράσεις το triaxis & 290 δεν χρειάζεται   το Axe-Fx.

Πάρε πχ το G-force για εφέ.

 

+1 για GForce

για footswitch προτείνω το κλασσικό

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_fcb_1010.htm ή http://www.thomann.de/gr/roland_fc300.htm ή κατι πιο καλό

http://www.thomann.de/gr/voodoo_lab_ground_control.htm

 

Ελπίζω μόνο να είσαι σε φάση που να ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι ήχο θες να πετύχεις και να εχεις την εμπειρια να το πετυχεις, καθως μιλάμε για πολλα χιλιαρικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν πάρεις το Axe, δεν χρειάζεσαι ΤΙΠΟΤΕ άλλο από εφφέ, εκτός αν είσαι απελπιστικά εφφεδάκιας (δηλαδή ο Edge σε βλέπει και τρομάζει...) και θέλεις να βάλεις 128 εφφέ σε σειρά και παράλληλα (που το Axe μπορεί να ξεμείνει όντως από επεξεργαστική ισχύ...).

 

Μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις... τώρα με τι παίζεις? Αυτός θα είναι το πρώτο "καλό" rig που θα φτιάξεις?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 2000e που κάνει το axe-fx μπορείς να πάρεις το κορυφαίο Eventide Eclipse.

 

+10000 για το Eclipse!

 

Εγω πάντως περιμένω την απάντηση στο ερωτημα του TGL.. είμαι περίεργος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να δεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για προενίσχυση και την CAE 3SE! (Custom Audio Electronics).

 

Επίσης για τελικό εγώ θα σου πρότεινα VHT, αλλά και ο MESA είναι πολύ καλός.

 

Κάτι τελευταίο. Για live και ηχογραφήσεις είναι πολύ καλή επιλογή η MESA καμπίνα. Για πρόβες όμως δες το λίγο γιατί (στα αυτιά μου βέβαια) ότι MESA  καμπίνα έχω δοκιμάσει μου φαίνεται αρκετα κατευθύντική. Ψάξε το και για VHT.

 

Αυτά όλα θα κάθονται σε 1 μέρος; Παίζεις σε πολύ μεγάλους χώρους; Στάδια κλπ; Θα τα μεταφέρεις στα live; Γιατί αν η απάντηση είναι ναι, κράτα και ένα ποσό για τους roadies...

Προς θεού δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά μάλλον χαζός γιατί την έχω πατήσει στο παρελθόν με μηχανήματα που τελικά δεν βγήκαν ποτέ έξω. Οποτε αν είναι να διαθέσεις τέτοιο ποσό σκέψου το. Το σίγουρο είναι οτι καμπίνα θα έπαιρνα 2χ12.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μιντι κοντρολ και εγω να προτεινω αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_fcb_1010.htm

 

Να ξερεις παντως οτι αν παρεις αυτα τα μηχανηματα δεν παιζει ΠΟΤΕ να τα κουβαλησεις. Οχι μονος σου τουλαχιστον. Τα εχει ο κολητος μου (Triaxis, 2:90, G-major, FCB-1010 και κατι ψιλα), και το ρακ μονο αν κανεις αρση βαρων το σηκωνεις!

 

Επισης θα ψαχνεις με τις μερες για να βγαλεις καλο ηχο, και γενικα να κανεις ρυθμισεις... Αν θες αυτο τον ηχο δες και κανα Μesa Roadster η τιποτα παρομοιο μηπως σε εξυπηρετει. Πολυ πιο απλο σε χρηση και ευκολο σε κουβαλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη που άργησα αλλά ήμουν έξω!!

Από MIDI footswitch το VOODOO LAB GROUND CONTROL είναι πολύ καλό αλλά θέλω να έχει κ expression pedals πάνω!κοίταγα το BEHRINGER FCB 1010 αλλά δεν ξέρω αν μπορει να υποστηρίξει 2 rack ταυτόχρονα.το Voodoo μπορεί απ' ό,τι διάβασα!

Από racks ο,τι βρω μπροστάμου χρησιμοποιώ τόσα χρόνια! κ visual rack μετά με προγράμματα!

Μετά...όντως η 4χ12 είναι μεγάλη αλλά με πιάνει καταναλωτική μανία ώρες ώρες οπότε stand by τα ηχεία!

Έπειτα δεν ανησυχώ για μεταφορά προς το παρόν θα μένουν στο studio που έχουμε φτιά3ει γιατί θα αρχίσουμε σιγά σιγά να ηχογραφούμε demo  κ να δουλεύουμε κομμάτια!

Τόσο καιρό ημουν ουσιαστικά με πεταλάκια κ τα έχω βαρεθεί γιατί πρέπει να αλλάζψ ρυθμίσεις συνέχεια.αυτό που θέλω ειναι να εχς αποθηκεύμενα presets για κάθε κομμάτι ή θέμα κάτι που μία κεφαλή δε θα μου δώσει γι αυτό κ πάω για τα rack κ θα κρατήσω κάποια λίγα πεταλάκια.

Το κάλο με το triaxis κ Ax-fx ultra ειναι οτι εχώ την προενίσχυση κ αλλή μια σε περίπτωση που θέλω να συνδύασω μιας κ το axe fx δίνει αυτή την επιλογή.

Το Eventide Eclipse το έχω κοιτάξει αλλά πιστεύω οτι δεν είναι για μένα γιατί δεν πρόκειται να το αξιοποιήσω ποτέ...δηλαδή θα έπρεπε για παράδειγμα να παίζω space rock για να χρησιμοποιήσω έστω μεχρι ενα σημείο τα εξωφρενικά delays που έχει!!!!

Απ ό,τι έχω δει το Axe Fx Ultra δίνει εξίσου καλή ποιότητα έχοντας την επιλογή να ρυθμίσεις το παραμικρό με μηνιαία upgrade στο λογισμικό +οτι έχει απίστευτη προενίσχυση, κατι που το Eclipse υστερεί αφάνταστα!!

Το έχω χρηστιμοποιήσει το axe με λίγη καθοδήγηση κ είναι πραγματικα εξαιρετικό κ εφόσον μπορώ να τα συνδυάσω μαζι με το triaxis γιατί ο Cliff το εφτιαξε με εφαλτήριο το triaxis είναι πιστευω πολυ ολοκληρωμένο gear!

Τα χρήματα δε με ενδιαφέρουν,οχι από την άποψη οτι τα έχω,αλλά ότι πιστεύω οτι άμα είναι να πάρεις κάτι πάρτο σωστα κ μην μένεις σε μέσες λύσεις...Θα πονέσει η τσέπη μου ναι,αλλά θα αποζημιωθώ με το αποτέλεσμα κ το ατελείωτο ψάξιμο ήχου!!

Γιατί ξέρω οτι μετά από αυτήν την αγορά θα με χάσει ο κόσμος για κανά δίμηνο τουλάχιστον!!!

Ελπίζω να απάντησα στις ερωτήσεις σας!

Απ' ό,τι κατάλαβα, αυτά που προτίθεμαι να αγοράσω τα θεώρειτε top notch!!!

Κ η συζήτηση συνεχίζεται!!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δωσεις πολλα, τοτε παρε ενα ΤWO ROCK 100w (οποιοδηποτε!) και μια καμπινα επισης TWO ROCK.

Αυτα που γραφεις (οπως και πολλα παρομοια...) τα ειχα και ηταν απλα πεταμενα λεφτα...

Μετα απο πολλα λαθη, δηλωνω: TWO ROCK= η κορυφη του πλανητη.

Να'σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου