Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για εξοπλισμό!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο ζούμε μαθαίνουμε σ'αυτό το φόρουμ.

 

Το Triaxis, το Axe-Fx και το Eclipse είναι πεταμένα λεφτά. Μάλιστα. Ωραίο.  ::)

 

---------------------------

 

Στον φίλο Oblivion4Lcf:

 

Αφού δείχνεις να ξέρεις τουλάχιστον προς τα που θέλεις να πας (π.χ. presets, κορυφαίος ήχος με πολλές επιλογές) και εφόσον το βλέπεις σαν επένδυση, μια σωστή προσέγγιση θα ήταν κατά τη γνώμη μου η εξής:

 

1) Πάρε το Axe-Fx Ultra, και ψάξε το ενδελεχώς (θα σου πάρει κανα εξάμηνο στην καλύτερη), χρησιμοποιώντας κάποιον τελικό/καμπίνα που μπορεί να έχεις τώρα. Η λύση του ART SLA-2 ή κάποια παρόμοια είναι επίσης μια χαρά.

 

2) Πάρε ένα Behringer controller, τον χρησιμοποιεί πολύς κόσμος και έχει αποδεχτεί αξιόπιστος. Όπως θα διάβασες και στο άρθρο του Γιώργου (Marillion), χρειάζεται μια αναβάθμιση στο τσιπάκι, κόστους 15-20€.

 

3) Αποφάσισε στην πορεία (μάλλον σύντομα) αν θα χρησιμοποιήσεις τελικό/καμπίνα ή κάποια λύση FRFR. Η ίδια η Fractal/Atomic έχει κυκλοφορήσει προϊόντα FRFR με λάμπα και υπάρχει ολόκληρη ποικιλία από powered monitors που χρησιμοποιεί πολύς κόσμος. Τσέκαρε στο φόρουμ της Fractal.

 

4) Βλέπεις τι χρειάζεται να αλλάξεις καθώς εξελίσσεσαι μουσικά και στο know how των μηχανημάτων. Το σίγουρο είναι ότι το Axe δεν χάνει εύκολα την αξία του, ακόμα και στην απίθανη περίπτωση να θέλεις να το αλλάξεις κάποια στιγμή. Εξάλλου έχει και money back εγγύηση 15 ημερών (αν δεν κάνω λάθος) για να το δοκιμάσεις αρχικά.

 

 

 

 

αναλογως φιλε μου με τι μηχανηματα εχεις αν παιζεις με marshall  σε αυτην κατηγορια οχι μια χαρα ειναι....αλλα οταν εχεις καποια α' ποιοτητος μηχανηματος..custom εννοειται κ μονο...ναι , ειναι περιττα...αλλο ηθελε να πει ο bob οτι προτιμοτερο ειναι να παιζεις με καρφι παρα να χρησιμοποιεις 500 πραματα..γιατι ετσι χανεται ο τονος..που μονο μερικοι εχουν βγαλει βλεπε DUMBLE - TWO ROCK - BLUDOTONE και τετοιες επιλογες..anyway...μην παρεξηγιομαστε εδω μεσα με το παραμικρο...ολοι μαθαινουμε ετσι κ αλλιως..δεν ειναι κακο και ν ακουμε καμια φορα....

σιγουρα το eclipse σκοτωνει σαν μηχανημα και καποια αλλα αντιστοιχα...ειναι βεβαια το τι θελει ο καθενας..στην προκειμενη περιπτωση πρεπει να βοηθηθει το παλικαρι με σωστες επιλογες ομως κ οχι να χασει τα λεφτα του....

 

φιλικα

 

V-angel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

σχετικά με το fcb1010, ελέγχεις όσες συσκευές θές. Προσωπικα εγω ελέγχω jmp1-gmajor-art multiverb-voice works χωρις κανένα πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω κανα τρίμηνο τώρα είναι οτι για κάποιο λόγο σταμάτησε να λειτουργεί το ένα expression pedal  (??? ) οσες φορες και να του κανω calibration δεν γίνεται τίποτα.. Μπορεί να μή συμβαίνει συχνά, αλλα καλό είναι να στο αναφέρω..

 

Οσο για το κουβάλημα που λετε ενα εχω να πω... θα σου πέσει η μέση  ;D, αλλα πάρε τα μηχανήματα που γουστάρεις πραγματικα. Να λιώνεις στο παιξιμο και να το ευχαριστιεσαι!. ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να καταλάβεις περίπου τι ήχους θέλω οι διασκευέ που επιλέγουμε να παίξουμε,αν το αποφασίσουμε είναι Tool,Machine Head,Symphony X,Dream Theater apo Falling into Infinity κ πίσω,Russian Circles,Nevermore άντε κ κανά Meshuggah.

Εγώ έχω πολύ το τριπάκι να αγοράζω κιθάρες οπότε για πολλά χρόνια ήμουν εκεί κ επιτέλους είπα να κάνω μία παυση για να πάρω κάτι που λείπει κατά το ήμισυ από τον ήχο...γιατί βαρέθηκα κ τα πεταλάκια!

Looper δεν έχει το axe/fx?

Μπόρεις να μου πεις λίγα περισσοτερα για το CAE 3+SE?Έχει 3 κανάλια απ' ό,τι είδα χωρίς επιλογή για πολλά presets(αλλά εφόσον πάρω κ το axe-fx δε με απασχολεί γιατί μπορώ να συμπληρώσω σε preamp με αυτό,αλλά εφόσον μετράει τόσο πολύ το CAE 3+SE!)

σε τι υπερτερεί απο  to triaxis κλπ κλπ?!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το fcb1010, ελέγχεις όσες συσκευές θές. Προσωπικα εγω ελέγχω jmp1-gmajor-art multiverb-voice works χωρις κανένα πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω κανα τρίμηνο τώρα είναι οτι για κάποιο λόγο σταμάτησε να λειτουργεί το ένα expression pedal  (??? ) οσες φορες και να του κανω calibration δεν γίνεται τίποτα.. Μπορεί να μή συμβαίνει συχνά, αλλα καλό είναι να στο αναφέρω..

 

Οσο για το κουβάλημα που λετε ενα εχω να πω... θα σου πέσει η μέση  ;D, αλλα πάρε τα μηχανήματα που γουστάρεις πραγματικα. Να λιώνεις στο παιξιμο και να το ευχαριστιεσαι!. ;) :)

 

Αλλάζεις τις συσκευές κ πηγαίνεις από τη μία στην αλλή ή έχεις ταυτόχρονο έλεγχο για ολες την ίδια στιγμή αν θελήσεις?!

Σε ευχαριστώ πολυ περίμενω πολύ καιρο για να τα πάρω αλλά κ να φτάνω να καταλήξω εξ αρχής!!!μετά την αγορά θα κάνω Test party σπίτι μου κ θα είναι ευπρόσδεκτοι όσοι θελήσουν να έρθουν!!! :P

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά μεταξύ Triaxis & CAE είναι η ποιότητα στον ήχο.

 

Τα 3 κανάλια που έχει το CAE είναι.

1 υπέροχο fender  καθαρό.

2 Vox ac 30 drive

3 Marshall plexi '70  για high gain ήχο

4 EQ το ρυθμίζεις και μπορείς να το ενεργοποιήσεις απο την πεταλιέρα του.

Να και ένα βιντεάκι με ήχο κάμερας.

 

Εδώ το δικό μου CAE πάνω σε ενισχυτή Matamp,ψάχνω για τελικό.

Είναι το 2o  κανάλι.

http://www.youtube.com/watch?v=mjWYEJ4be4s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογως φιλε μου με τι μηχανηματα εχεις αν παιζεις με marshall  σε αυτην κατηγορια οχι μια χαρα ειναι....αλλα οταν εχεις καποια α' ποιοτητος μηχανηματος..custom εννοειται κ μονο...ναι , ειναι περιττα...αλλο ηθελε να πει ο bob οτι προτιμοτερο ειναι να παιζεις με καρφι παρα να χρησιμοποιεις 500 πραματα..γιατι ετσι χανεται ο τονος..που μονο μερικοι εχουν βγαλει βλεπε DUMBLE - TWO ROCK - BLUDOTONE και τετοιες επιλογες..anyway...μην παρεξηγιομαστε εδω μεσα με το παραμικρο...ολοι μαθαινουμε ετσι κ αλλιως..δεν ειναι κακο και ν ακουμε καμια φορα....

σιγουρα το eclipse σκοτωνει σαν μηχανημα και καποια αλλα αντιστοιχα...ειναι βεβαια το τι θελει ο καθενας..στην προκειμενη περιπτωση πρεπει να βοηθηθει το παλικαρι με σωστες επιλογες ομως κ οχι να χασει τα λεφτα του....

 

φιλικα

 

V-angel

 

Φίλε μου, θα μου επιτρέψεις να παρεξηγούμαι, όταν διαβάζω ατάκες του τύπου "μόνο Two Rock, όλα τα άλλα είναι για τον π#$$%", "μόνο ο Dumble έχει καταφέρει να βγάλει τον Απόλυτο Τόνο", "μην πάρεις κάτι λιγώτερο από Fuchs γιατί αλλιώς πετάς τα λεφτά σου".  ::)

 

Έχω βαρεθεί τους tone connoiseurs, πολύ δε περισσότερο αυτούς που αποδεδειγμένα παρουσιάζουν απύθμενα χαμηλό γούστο όταν ακούμε τελικά τον... θεϊκό ήχο που βγάζουν από τα χρυσοπληρωμένα μηχανήματά τους. Και πίστεψέ με, ξέρω αρκετούς.  ;)

 

Σημασία έχει πόσο καλά ξέρεις να χρησιμοποιείς αυτό που έχεις και πόσο καλό αυτί (και εμπειρία) διαθέτεις για να βγάλεις το καλύτερο.... να είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν εδώ μέσα πολλοί που "παίζουν με marshall" και που βγάζουν 1000 φορές καλύτερο ήχο από "μπουτικάδες"...

 

Αν εσύ, ή ο Μπομπ, ή ο Φουφουμάκης έχετε ξεπεράσει σε απαιτήσεις και εμπειρία περίπου το 99% των παγκοσμίως γνωστών μουσικών που παίζουν με... κατώτερα μηχανήματα, ΜΠΡΑΒΟ σας, και το εννοώ πραγματικά!

 

Ας προσπαθήσουμε όμως όλοι μας:

 

1) Να είμαστε λίγο περισσότερο ρεαλιστές και αντικειμενικοί

2) Να μην προτείνουμε gear που μας έχει ενθουσιάσει σε προσωπικό επίπεδο, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τις ανάγκες αυτού που ρωτάει.

 

Ευχαριστώ και no hard feelings ελπίζω.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ είσαι πάρα πολ'υ εξυπηρετικός κ ξέρεις γιατί μιλάς κ με βοήθησες πάρα πολύ!

 

Σου εύχομαι να καταλήξεις τελικά στο καλύτερο.

 

Επειδή είσαι ευγενέστατος  :), δύο ακόμα "tips":

 

1) Για τελικό power amp, δες την -οικονομική, πλην όμως πολύ καλή- λύση του Carvin TS100. Πέραν του ότι σου βγαίνει (με απευθείας αγορά) peanuts, μπορεί να δεχτεί εναλλακτικές τελικές λυχνίες και γίνεται bridged.  ;) Οι εμπειρίες από τη χρήση του είναι πολύ καλές, από πολλούς χρήστες.

 

2) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα πάρεις rack case με "καροτσάκι", για να μπορείς να κουβαλάς αν θέλεις. Τα τύπου SKB (από θερμοπλαστικό) είναι τα προτιμότερα, λόγω μικρότερου βάρους και αντοχής.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TWO ROCK= η κορυφη του πλανητη.

 

 

 

και εγω που νομιζα το everest...χεχε

 

γιατι δεν παιρνεις ενα diezel?μια και εξω.που να μπλεκεις με καλοδια τοσα και φασαριες,ζορικο κουβαλημα το ενα και το αλλο.ειναι και midi οποτε εχεις οτι preset θες με ενα καλο εφε απο πανω(κατι οχι τοσο ακριβο νομιζω...κρατα για καλη καμπινα)εκτως και αν εχεις ολα τα λεφτα του κοσμου οποτε cool.

αλλωστε αρκετοι απο αυτους που αναφερεις χρησιμοποιουν diezel.

εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε 2 θυρια,ενα 180 foul modern(herbert) και ενα καπως πιο vintage 100αρι(vh4)(και στερεο βερζιον παρακαλω)

ανανεωμενα ρακ εχω την αισθηση οτι δεν παιζουν και πολλα.κατα βαση βρισκονται καπου στο 95 ξεχασμενα...ο τελευταιος που εβγαλε ηταν ο bogner αλλα και αυτος οτι ειχε και τοτε.

το triaxis δεν εχω ιδεα μια φορα το ειχα ακουσει και δεν μου αρεσε(οπως γενικα δεν μου αρεσουν ρακ αλλα αλλουνου παπα αυτο)η stoudio της boogie πιο πολυ μου αρεσε και νομιζω οτι μια τετοια η kai formula πρεαμπ παλι της 'Boofie' θα κανουν την ιδια δουλεια γαμω και με τα 1/3 των χρηματων της triaxis

 

two rock δεν λεω τρελα,αλλα metal?δυσκολα νομιζω

 

 

θα γινω προβοκατορας γραφοντας 'ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ ΡΑΚ!!!' ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου