Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για εξοπλισμό!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συντρόφια η δικιά μου εμπειρία όλα τα χρόνια που αλλάζω μηχανήματα είναι ότι ακόμα και αν νομίζει κανείς ότι βρήκε κανείς το ΤΕΛΕΙΟ σετάπ, σε λίγο θα του περάσει  ;D ;D ;D ;D

η αρρώστεια δεν περνάει!

 

Όσον αφορά τώρα τον φίλο που άνοιξε το ποστ: πάρε το τριάξις, μια χαρά είναι για πρώτος σου προενισχυτής, κάποια στιγμή θα τον αλλάξεις - όχι απαραίτητα επειδή δεν θα σου αρέσει αλλα για τον λόγο που το κάνουμε όλοι, από ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ και ΜΑΝΙΑ  ;D

άλλωστε ακόμα και αν σε πείσουμε ότι ο CAE ή ο Soldano η οποισδήποτε άλλος προενισχυτής ή κεφαλή είναι καλύτερος, στο πίσω μέρος του μυαλού σου θα έχεις την περιέργεια.

 

για τον ήχο που έχουν τα συγκροτήματα που αναφέρεις θα έκλινα πάντως προς CAE ή Bogner Fish, το triaxis είναι αρκετά πιο "μανουριάκο" για να βγάλεις καλό ήχο.

 

Για ρακ πάρε κανά καλό, μην ρισκάρεις να βάλεις τέτοια μηχανήματα σε καμια μπακατέλα, είναι από τα κομμάτια του εξοπλισμού που νομίζω ότι χρειάζεται επένδυση.

εγώ εχω ένα 6U shockmount που είχα αγοράσει φτηνά από ένα γερμανικό κατάστημα στο ebay, με τα ροδάκια του και όλα του, δεν είχα καμία όρεξη να βάλω μηχανήματα χιλιάδων ευρώ σε φτηνό και επίφοβο ρακ. Θα ψάξω να βρω το λινκ να σου στείλω αν ενδιαφέρεσαι. Υπάρχει και στην χαριλάου τρικούπη ένα κατάστημα που φτιάχνει καλά ρακ κατα παραγγελία, αλλά γνώμη μου είναι ότι είναι λίγο ακριβός.

 

Για εφέ το AxeFx είναι καταπληκτικό, αν δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το moddeling section του δες και το TC Gforce που σου είπανε και τα παιδιά.

Το AxeFx πάντως θα σε βολέψει πάρα πολύ και σε ηχογραφήσεις, για practice στο στίτι κλπ, ενώ τα εφέ του είναι εξαιρετικά! Αν έχεις τα λεφτά πάρτο και μην κοιτάς πίσω.

 

Για τον τελικό που λες είναι πολύ καλός. Αν έχεις περιέργεια ψάξε και τους Vht 2/50/2 και 2/90/2. Προσωπικά έχω καταλήξει στον τελευταίο.

 

Άντε και καλωσήρθες στον μαγικό κόσμο των ρακ! και μην ξεχνάς - το μέγεθος μετράει  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

έγραψες φίλε!!!

Έσπειρε δεν έγραψε! Εννοούσε... για εσάς τους θνητούς καλός είναι ;D

 

 

Oblivion4Lcf, αν έχεις βάλε καμιά φωτό με τις κιθάρες σου να χαζεψουμε 8)

 

Συγγνώμη για τα off-topic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bihla άμα έχει κανενα post  για να στείλουμε φωτο του εξοπλισμού μας στείλε link να ανεβάσω για να μη βγω εκτός εδώ!!!!

Για το rack mount έχεις απόλυτο δίκιο φιλέ μου καθώς κ για το ζωύφιο που μας τρώει όλους εμάς κ δε σταματάει ποτέ!!ακόμα κ όταν δεν έχω λεφτά θέλω να ξεσκιστώ να αγοράσω γιατί ξέρω γω βρίκα μία ευκαιρία!!!Αν μπορείς Turrican στείλε μου ένα link για τα rack mounts που μου λες.

TGL αυτό που μου έστειλες είναι πολύ καλή φάση!είναι μόνο για μεταφορά ή κ ανοίγει κ εμφανίζει τα rack κ τα κρατάς mounted σε αυτό στο studio ή live??

Όσο για τον CAE 3+SE έχω ψηθεί πολύ να πάω να τον ακούσω(αν ξέρει κανείς κανένα μαγαζί στην αθήνα που να το έχει κ να το ακούσω ας μου πει please!) κ ενίσχυση θα είναι καλα με το 2:90??

Είμαι αρκετά λογικός ανθρωπος(λέμε τώρα) πάντως..αν το ακούσω κ πω "εδώ είμαστε" τελείωσε,δλδ αν ταιριάζει τόσο με μενα δεν υπάρχει θέμα!Να ρωτήσω όμως,επειδή εγώ αλλάζω ήχο κ δεν θα έχω ένα distortion σταθερό ας πούμε αυτό είναι τρικάναλο κ ότι ρυθμίσεις εχεις κάνει ήδη στα 3 κανάλια του έτσι δεν είναι?-(γενικότερα θέλω πιο mesa boogie ήχο,γιατί είδα πιο πάνω ότι ο CAE βγάζει marshall ήχο,έχω έναν Valvestate 50αρη αν θύμαμαι καλά κ θέλω κάτι διαφορετικό)-

Γιατί εφόσον έχω αυτά τα 3 κανάλια τότε για άλλους ήχους θα πρέπει να στηρίζομαι στο Axe-Fx,έτσι δεν είναι?

Όσο για VHT πραγματικά δεν ξέρω τπτ...έχει κανείς κανα videaki ή να μου πει λίγο τι ήχο έχουν?!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζεις τις συσκευές κ πηγαίνεις από τη μία στην αλλή ή έχεις ταυτόχρονο έλεγχο για ολες την ίδια στιγμή αν θελήσεις?!

 

 

έχεις ταυτόχρονο έλεγχο όλων των midi συσκευών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για τους vht, αν δεν κάνω λάθος η εταιρεια πουλήθηκε και τα νέα μηχανήματα παράγονται πλέον στην Κίνα. Ο αρχικός ιδιοκτήτης και ιδρυτής της vht εξακολουθεί να βγάζει τους ενισχυτες που εβγαζε ως fryette πλεον (http://www.sfdamp.com/) τσέκαρε αυτούς καλύτερα, εκτός αν βρείς κάποιον παλιό μεταχειρισμένο.. Στην ουσία το μόνο που αλλάζει είναι το "ταμπελάκι" με τη μάρκα, δεν λέει VHT, λέει FRYETTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL αυτό που μου έστειλες είναι πολύ καλή φάση!είναι μόνο για μεταφορά ή κ ανοίγει κ εμφανίζει τα rack κ τα κρατάς mounted σε αυτό στο studio ή live??

 

Ναι βρε, κανονικά racks είναι, όλα συνδεμένα μέσα (καλώδια, κλπ) και ανοίγουν εμπρός και πίσω.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ κ τους δυο!!δεν μπορείται να φανταστείται πόσο έχω ενθουσιαστεί τώρα!!!

Έβλεπα κ τα videakia  απο τον αντιπρόσωπο της ευρώπης για το axe

(4 είναι σύνολο) κ έχω φτιαχτεί άσχημα!!!

Άμα έχω κ ταυτόχρονο έλεγχο όλων των συσκευών(είναι λίγο δύσκολο να το φανταστώ αν με καταλαβαίνετε)Triaxis,2:90,axe-fx k fb1010 αν είναι αυτο  here I come,εκτός αν με συνεπάρει τόσο ο ήχος του CAE ώστε να το αντικαταστήσω το triaxis!!!

Αλλά ψήνω ανέκαθεν boogie ήχο κ απο τότε που άκουσα κ τον dual rectifier κ το triaxis έχει γίνει ζημιά!

το mesa 2:90 έχει καμία διαφορά με το  fryette 2:90:2?

Θα τα συζητήσω κ με τα παιδιά στο Guitar Store για τελευταία μιας κ εκεί κάνω τις αγορές μου κ τους εμπιστεύομαι αρκετά παρότι ελιτιστές!!

Γιατί βλέπω πράγματα συνέχεια κ περαν του οτι τα θέλω όλα,μετά δεν μπορώ να αποφασίσω!!

Θυμάμαι πριν χρόνια όταν πήρα το το Tech 21 GT-2,έκανα στο κατάστημα 2 κ 1/2 ώρες να αποφασίσω!!!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άμα έχω κ ταυτόχρονο έλεγχο όλων των συσκευών(είναι λίγο δύσκολο να το φανταστώ αν με καταλαβαίνετε)Triaxis,2:90,axe-fx k fb1010 αν είναι αυτο  here I come,εκτός αν με συνεπάρει τόσο ο ήχος του CAE ώστε να το αντικαταστήσω το triaxis!!!

Αλλά ψήνω ανέκαθεν boogie ήχο κ απο τότε που άκουσα κ τον dual rectifier κ το triaxis έχει γίνει ζημιά!

το mesa 2:90 έχει καμία διαφορά με το  fryette 2:90:2?

Θα τα συζητήσω κ με τα παιδιά στο Guitar Store για τελευταία μιας κ εκεί κάνω τις αγορές μου κ τους εμπιστεύομαι αρκετά παρότι ελιτιστές!!

 

Το Triaxis παίζει πολύ καλά με το boogie 2/90.

Ο 2/90 είναι ο μοναδικός boogie που κάνει καλά την δουλειά του.

Είναι όμως θηρίο και πρέπει να έχεις χώρο να τον ανοίξεις για να καταλάβεις την άξία του.

Εαν τελικά ακούσεις το Cae και σου αρέσει,είναι καλύτερα να πάρεις το VHT 2/50.

Επίσης και ο VHT 2/50 είναι αρκετά δυνατός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου