Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για εξοπλισμό!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο 2/90 είναι ο μοναδικός boogie που κάνει καλά την δουλειά του.

 

ε,καλα οχι και ο...μοναδικος... ;D

 

αλλα σε συγχωρω...εισαι παιδι ακομα... ;D οταν μεγαλωσεις θα καταλαβεις οτι υπαρχουν ΔΥΟ ενισχυτες....οι Mesa Boogie & οι...υπολοιποι... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα οχι και ο...μοναδικος... ;D

 

αλλα σε συγχωρω...εισαι παιδι ακομα... ;D οταν μεγαλωσεις θα καταλαβεις οτι υπαρχουν ΔΥΟ ενισχυτες....οι Mesa Boogie & οι...υπολοιποι... ;D ;D

 

Νίκο μου για τελικούς μιλάω ;D

Είχα 10 τελικούς τα τελευταία 5 χρόνια.

Επίσης για να μην νομίζεις ότι έχω κάτι με τους boogie,

O Lone star έχει το καλύτερο καθαρό ήχο που άκουσα τελευταία :)

Το ίδιο και ο Bad Cat Lynx 50 δεν ξέρω τι να κρατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Bad cat θα κρατησεις,τον Lonestar θα τον δωσεις σε εμενα!! ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα οχι και ο...μοναδικος... ;D

 

αλλα σε συγχωρω...εισαι παιδι ακομα... ;D οταν μεγαλωσεις θα καταλαβεις οτι υπαρχουν ΔΥΟ ενισχυτες....οι Mesa Boogie & οι...υπολοιποι... ;D ;D

...Mesa καθ' οτι όπως λέει και η μπροσούρα <<Not all Mesas are Boogies>> ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το rack mount έχεις απόλυτο δίκιο φιλέ μου καθώς κ για το ζωύφιο που μας τρώει όλους εμάς κ δε σταματάει ποτέ!!ακόμα κ όταν δεν έχω λεφτά θέλω να ξεσκιστώ να αγοράσω γιατί ξέρω γω βρίκα μία ευκαιρία!!!Αν μπορείς Turrican στείλε μου ένα link για τα rack mounts που μου λες.

TGL αυτό που μου έστειλες είναι πολύ καλή φάση!είναι μόνο για μεταφορά ή κ ανοίγει κ εμφανίζει τα rack κ τα κρατάς mounted σε αυτό στο studio ή live??

Όσο για τον CAE 3+SE έχω ψηθεί πολύ να πάω να τον ακούσω(αν ξέρει κανείς κανένα μαγαζί στην αθήνα που να το έχει κ να το ακούσω ας μου πει please!) κ ενίσχυση θα είναι καλα με το 2:90??

Είμαι αρκετά λογικός ανθρωπος(λέμε τώρα) πάντως..αν το ακούσω κ πω "εδώ είμαστε" τελείωσε,δλδ αν ταιριάζει τόσο με μενα δεν υπάρχει θέμα!Να ρωτήσω όμως,επειδή εγώ αλλάζω ήχο κ δεν θα έχω ένα distortion σταθερό ας πούμε αυτό είναι τρικάναλο κ ότι ρυθμίσεις εχεις κάνει ήδη στα 3 κανάλια του έτσι δεν είναι?-(γενικότερα θέλω πιο mesa boogie ήχο,γιατί είδα πιο πάνω ότι ο CAE βγάζει marshall ήχο,έχω έναν Valvestate 50αρη αν θύμαμαι καλά κ θέλω κάτι διαφορετικό)-

Γιατί εφόσον έχω αυτά τα 3 κανάλια τότε για άλλους ήχους θα πρέπει να στηρίζομαι στο Axe-Fx,έτσι δεν είναι?

Όσο για VHT πραγματικά δεν ξέρω τπτ...έχει κανείς κανα videaki ή να μου πει λίγο τι ήχο έχουν?!

 

από εδώ είχα πάρει το δικό μου ρακ, και έμεινα ευχαριστημένος:

http://stores.shop.ebay.de/Wunsch-Dir-Was__W0QQ_armrsZ1

έχει καλές τιμές και προδιαγραφές για shockmount, για απλά ρακ δεν μου είχε γεμισει το μάτι...

 

αν το ρακ σκοπεύεις να το μετακινείς, τότε θα σου πρότεινα ένα shockmount, που προσφέρει εξαιρετική προστασία. Θα σου βγαίνει ο πάτος αν χρειαστεί να το βάζεις/βγάζεις από το αμάξι μόνος σου, αλλά τουλάχιστον θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αν σκοπεύεις να τα αφήσεις ακούνητα σε στούντιο/προβάδικο, τότε και με ένα απλό ξύλινο ρακ πιστεύω ότι θα είσαι καλυμένος.

 

σε κάθε περίπτωση, πάρε ένα με ροδάκια.

 

Για πλαστικό τύπου skb έχω αρκετές επιφυλάξεις, έχοντας δει αντίστοιχο επώνυμης μάρκας (Gator) κυριολεκτικά να λυγίζει κάτω από το βάρος του εξοπλισμού.

 

όσον αφορά τον "ήχο μάρσαλ", δεν νομίζω ότι αυτό που εννοεί ο κόσμος όταν χρησιμοποιεί αυτόν τον ορισμό είναι ο ήχος του valvestate! Και σίγουρα μηχανήματα τύπου soldano ή cae δεν έχουν σχέση με valvestate.

 

Άκου αν μπορείς και άλλα μηχανήματα πριν αγοράσεις το triaxis, αλλά και το triaxis να πάρεις τώρα θα σου πάρει κάποιον χρόνο μεχρι να το συνηθίσεις, να βρεις τον ήχο σου, κατόπιν να κάνεις αλλαγές, ανταλλαγές, να τσακωθείς σε διάφορα φόρουμ και με την παρεά σου για το ποιο μηχάνημα είναι καλύτερο κλπ. it's all part of the game!

 

Όσον αφορά τους τελικούς, και οι VHT και ο συγκεκριμμένος mesa boogie είναι εξαιρετικά μηχανήματα. Προσωπικά ο 2:90 μου φανεται λίγο "μουντός", ο vht 2/90/2 μου άρεσε πιο πολύ γιατί έχει κάπως πιο σφιχτοδεμένο μπάσο, λίγο πιο πολύ clarity.

Αλλά στην τελική θέμα γούστου είναι, και αφού το βρίσκεις σε καλή τιμή χτύπα το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζεις τις συσκευές κ πηγαίνεις από τη μία στην αλλή ή έχεις ταυτόχρονο έλεγχο για ολες την ίδια στιγμή αν θελήσεις?!

 

Ναι προγραμματιζεις π.χ. στο καναλι Χ μιντι τα ρακ να λαμβανουν σημα απο το FCB1010, και οταν πατας το κουμπακι Ψ να αλλαζουν ταυτοχρονα preset, να πηγαινει π.χ. ο προενισχυτης σε ηχο κραντς και το πολυεφε σε reverb.

Τα δυο expression pedals μπορεις να τα βαλεις να δουλευουν το ενα για γουα και το αλλο για βολιουμ π.χ. σε καποιο πρισετ, σε καποιο αλλο να τα κανεις assign καπου αλλου.

Επισης αυτο με την αλλαγη στο τσιπακι ισχυε για συγκεκριμενες χρησεις σε παλια μοντελα, πλεων αν το παρεις καινουργιο δεν νομιζω να χρειαστει αλλαγη το τσιπακι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είπα οτί ήταν κ marshall αντίγραφο,απλά το παλικάρι marshall ενισχυτές modare μέχρι που έβγαλε κάτι δικό του με δικιά του υπογραφή στον ήχο..ότι έχει marshall επιρροές έχει πάντως!!!

Αλλά όντως ο ήχος του ήταν ξεχωριστός κ πολύ καλός αλλά όχι στα γούστα μου ακριβώς!

Τον VHT 2/90/2 θέλω να ακούσω κ να τον συγκρίνω απευθείας με το MESA 2:90!

Αυτό θα έχει πολύ ενδιαφέρον!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου