Προς το περιεχόμενο

Απορία ορολογίας πάνω στο θέμα ηχομόνωση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω για τις εξετάσεις της σχολής μου και έχω την εξής απορία(ίσως και λίγο χαζή αλλά τώρα μπήκα στο θέμα).

Ποια η διαφορά ανάμεσα σε STC(sound transmission class) και TL(transmission loss).

Απο αυτά που έχω ψάξει μου φαίνεται ίδιο αλλά δεν είμαι σίγουρος..

Το stc ήξερα οτι είναι μονάδα μέτρησης του αποτελέσματος της ηχομόνωσης πολλών υλικών μαζί.To tl μόνο και μόνο απο την ετοιμολογία του όρου μου μοιάζει το ίδιο.

Any help appreciated. :/

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.enoisecontrol.com/acoustic_door_seals_resources/Door_Seal_Sound_Control_Information.pdf

 

αν και δεν είμαι ηχολήπτης...

 

 

Google is your friend.

 

Να σαι καλά!Ελπίζω να βγάλω άκρη.

 

Google isn't my friend!Μου χρωστάει λεφτά. :P

Έψαξα και μέσω google αλλά δεν το είχα δει αυτό. ;)

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

TL είναι η τιμή ηχομείωσης  ενός υλικού ή κατασκευής για μια δεδομένη συχνότητα

 

STC είναι η κατηγοροιοποίηση της ηχομειωτικής ικανότητας ενός υλικού η μιας κατασκευής με βάση την καμπύλη που δημιουργούν μια σειρά από τιμές TL (Transmission Loss Curve) σε ένα συγκεκριμένο συχνοτικό εύρος (στην περίπτωση του STC ανάμεσα στα 125Hz & 4KHz). Ουσιαστικά δηλαδή STC είναι η μέση τιμή στο συγκεκριμένο συχνοτικό εύρος που προκύπτει από τις επιμέρους τιμές TL. Ακριβώς όμως επειδή αναφέρεται μόνο στο συγκεκριμένο συχνοτικό εύρος η κατηγοριοποίηση STC μπορεί να είναι παραπλανητική και δεν ενδείκνυται για μουσικές εφαρμογές που η ηχητική πληροφορία εκτείνεται πολύ χαμηλότερα από τα 125 Hz.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TL είναι η τιμή ηχομείωσης  ενός υλικού ή κατασκευής για μια δεδομένη συχνότητα

 

STC είναι η κατηγοροιοποίηση της ηχομειωτικής ικανότητας ενός υλικού η μιας κατασκευής με βάση την καμπύλη που δημιουργούν μια σειρά από τιμές TL (Transmission Loss Curve) σε ένα συγκεκριμένο συχνοτικό εύρος (στην περίπτωση του STC ανάμεσα στα 125Hz & 4KHz). Ουσιαστικά δηλαδή STC είναι η μέση τιμή στο συγκεκριμένο συχνοτικό εύρος που προκύπτει από τις επιμέρους τιμές TL. Ακριβώς όμως επειδή αναφέρεται μόνο στο συγκεκριμένο συχνοτικό εύρος η κατηγοριοποίηση STC μπορεί να είναι παραπλανητική και δεν ενδείκνυται για μουσικές εφαρμογές που η ηχητική πληροφορία εκτείνεται πολύ χαμηλότερα από τα 125 Hz.

 

Να 'σαι καλά Νικόδημε αυτό ξεκαθαρίζει αρκετά το τοπίο. :)

Στην ουσία δηλαδή το stc αναφέρεται σε ένα συγκεκριμένο συχνοτικό φάσμα στο οποίο υπάρχει ηχομείωση  ανάλογα τη μάζα ενός τοίχου.

 

υγ.άρα όταν λέμε οτι έχουμε έναν εξωτερικό θόρυβο 70dB και απο έναν τοίχο περάσουν στο εσωτερικό τα 25dB λέμε οτι TL:45dB και όχι STC:45dB.(?)

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι  :)

 

Ξαναδιάβασε προσεκτικά αυτά που έγραψα... ένα τυχαίο παράδειγμα αν υποθέσουμε ότι μια κατσκευή έχει STC 40 , δηλαδή μέση ηχομειωτική ικανότητα 40 db για το συχνοτικό φάσμα από 125 Hz μέχρι 4Κ, τότε αυτή η τιμή προκύπτει απότις επιμέρους τιμές TL

 

125 Hz  TL=10 db

400 Hz  TL=18 db

1 Khz    TL=30 db

2 Khz    TL=50 db

4 Khz    TL=70 db

 

(τα νούμερα είναι υποθετικά, απλά για να καταλάβεις την καμπύλη που δημιουργείται αλλά και πως συμπεριφέρεται συχνοτικάμια κατασκευήσε ότι αφορά την ηχομείωση).

 

Με απλά λόγια η κατηγοριοποίηση STC είναι ένας απλουστευμενος τρόπος για να έχουμε μια κοινή κλίμακα ηχομειωτικής αξίας, βασισμένη στις μέσες αστικές ανάγκες και χωρίς να εστιάζει στις ιδιατερότητες και διαφορετικές προεκτάσεις που προσδίδει στο θέμα ηχομείωση το συχνοτικό περιεχώμενο της ηχητικής πηγής που καλούμαστε να "αντιμετωπίσουμε" ειδικά όταν μιλάμεγια μουσικές εφαρμογές.

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου