Προς το περιεχόμενο

Τέλειος ήχος στα ακουστικά.. Χάλια στα ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

mipws ftaei poy grafeis greeglish? :)

 

Παράθεση

Κανονισμοί

 

1. Γράφουμε ελληνικά με πεζούς χαρακτήρες. Οχι μόνιμη χρήση ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ, όχι greeklish.

 

 

για το ζητημα σου δεν μπορω να βοηθησω καπως! :)

 

Δεν θα αντέξω θα το πω...αυτά τα post έτσι άπλα για να κάνουμε την παρατήρηση προσθέτοντας και το χαμογελακι δίπλα...μα το θεό μου γυρνάνε τα άντερα!

 

και να πω ότι βοήθησες κιόλας με μια σου απάντησή να πω οκ...άλλα ούτε αυτό το έκανες

 

Σου έχει δοθεί τέτοια αρμοδιότητά από τον Αδμιν?

 

Γιατί συμβουλευτικά και μόνο να σου πω ότι κινδυνεύεις να γίνεις αντιπαθής!

 

έχοντας αυτά τα 2 κάρμα δεν σε κάνουν Μοd!

 

ΣΥΝΕΛΘΕ!!! σε παρακαλώ και λάβε αυτή μου την συμβουλή πολύ σοβαρά υπόψιν!!

 

Αν πάλι σου έχει δώσει αυτή την αρμοδιότητα ο Admin θα ήταν φρόνιμο να στο κολλήσει στο avatar σου έτσι ώστε να έχεις και ένα ελαφρυντικό!!

 

Φιλικά ...όσο δεν πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα αντέξω θα το πω...αυτά τα post έτσι άπλα για να κάνουμε την παρατήρηση προσθέτοντας και το χαμογελακι δίπλα...μα το θεό μου γυρνάνε τα άντερα!

 

και να πω ότι βοήθησες κιόλας με μια σου απάντησή να πω οκ...άλλα ούτε αυτό το έκανες

 

+ 1000

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης από προσωπική μου πείρα έχω διαπιστώσει ότι με τα ακουστικά τα οποία είναι για αυτό το σκοπό εγώ πετυχαίνω καλύτερο pan. Διλαδή έχω πιο καθαρή εικόνα για το πόσο αριστερά η πόσο δεξιά θα βγάλω την κιθάρα τα τύμπανα κτλ κτλ.

 

Αλλά όπως προαναφέρθηκε μονο το pan φτιάχνω με ακουστικά. Ολα τα άλλα με τα monitors.

 

Τώρα όπως και πάλι οι προλαλήσαντες το θέσανε, καλό είναι να παίρνεις έναν "μέσο όρο" για το πως ακούγεται η δουλειά σου. Το ιδανικό θα είναι να ακούγεται παντού ομορφα η χάλια ανάλογα με το τι έχεις κάνει.

 

Αυτά από μένα και καλές μίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tsevos μην τρελενεσαι. οταν μπαινεις σε ενα μπαρ οφειλεις να τσεκαρεις αν εχει πινακιδα που να λεει απαγορευεται το καπνισμα. οταν μπαινεις σε ενα φορουμ οφειλεις να τσεκαρεις τους κανονισμους.

Ο φιλος καλα εκανε και τον ενημερωσε (ισως θα μπορουσε μεσω pm αλλα δεν το βλεπω ως προβλημα) γιατι αντιθετως τον γλιτωσε απο αρνητικό κάρμα και κακή προδιάθεση δηλαδη ως νεος user. Αυτο που λες εσυ περι αρμοδιότητας μου θυμίζει λιγο ελλαδάρα τυπου "χτυπάει ένας εναν γερο στον δρομο επειδη τον εσπρωξε κατα λαθος και οταν επεμβαινεις για να μην το συνεχισουν και τραυματιστουν και γινουν τα πραγματα χειροτερα ο άλλος σου λεει δικηγορος του εισαι;". Anyway, νομιζω ηταν μια πολυ απλη υπενθυμισ περι greeklish που θα τον βοηθησει στο μελλον ως προς την εικόνα του στο φορουμ και δεν ειναι κατι τοσο τραγικο που απαιτει αρμοδιοτητα admin και ουτε θεωρω οτι αποπροσανατολισε το τοπικ, αν ειναι δυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγω με τον tsevos... δηλαδη κανει την παρατηρηση για τα greeklish, πρωτος-πρωτος κιολας μη χασει την ευκαιρια και δεν δινει τουλαχιστον καποια βοηθεια στην ερωτηση που τιθεται. Αυτο το πραμα που γινεται στα forum οπου καποιοι γραφουν μονο και μονο για να γραφουν και να προκαλουν εντυπωση δεν το καταλαβαινω.

 

Οσο για το θεμα μας, θα συμφωνησω και εγω με τους προηγουμενους οτι η μειξη και γενικα η ηχογραφηση πρεπει να γινεται απο ηχεια-ακουστικα που προοριζονται για τετοιου ειδους εργασιες. Επειδη τα επαγγελματικα ηχεια-ακουστικα διαθετουν μεγαλυτερο ακουστικο φασμα, δηλαδη μπορουν και αποδιδουν καλυτερα και τις χαμηλες και τις υψηλες συχνοτητες. Οποτε ακους καλυτερα το τι ηχογραφεις. Απλως στο τελος, οπως συνιστουν και οι επαγγελματιες του χωρου, καλο ειναι να ακους την ηχογραφηση σου και απο ενα απλο ζευγαρι ακουστικα-ηχεια για να δεις οτι θα ακουγεται καλα και στον μεσο ακροατη που θα το ακουσει στο δικο του mp3.

Δεν μας ειπες ομως τι ηχεια εχεις??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

auto katalaves esy pointy apo ayta pou leme...? e?

eipe kaneis na min tiroume tous kanones?? isa-isa...

ayto pou tonisthke itan oti o allos mporouse na kanei tin paratirisi alla kai na dosei kai kapoia simboyli ston filo pou rotoyse kai na min perioriostei mono stin paratirisi kai protos protos kiolas....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας αρεσει η ταξη?..Η λειτουργια και το ελληνικο στοιχειο σε ενα ακρως ελληνικο φορουμ? Πρεπει κι εδω να βγαζουμε το ασχημο εαυτο μας πανω σε ενα χωρο δημοκρατικης συζητησης και σεβασμο στον συνανθρωπο και στην αισθητικη,,και τελικα στους κανονες?

 

Οσον αφορα στο θεμα των ακουστικων και των ηχειων..δεν γνωριζω συμφορουμιτη τις γνωσεις σου πανω στην ηχοληψια και στην τελικη εγγραφη. Υπαρχουν εδω ανθρωποι που εχουν παρα πολλα χρονια σε αυτην την εξειδικευση.

Ισως ενα θεμα οπως αυτο να χρειαζοταν ενα δειγμα του μουσικου σου θεματος, και καποιες λεπτομερειες που αφορουν εξοπλισμο ,λογισμικο.

Η μιξη για τον καθενα ειναι αυστηρα προσωπικη. Ειναι η δουλεια που εχει γραψει,ειναι κομματι του εαυτου του.

Στην δικη μου θεση,οταν μιξαρω, το μουσικο θεμα ακουγεται πολλακις μεσα απο καμποσες πηγες ηχου. Βγαζω τα συμπερασματα μου,και με εναν ηχοληπτη που γνωριζω την αξια του και την συνεργασια του μαζι μου,βγαζουμε το τελικο προιον.

Με νου και γνωση,και υπομονη και ανοιχτα αυτια και ματια..κανεις δεν εχασε..ολοι εμαθαν.Καλημερα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

auto katalaves esy pointy apo ayta pou leme...? e?

eipe kaneis na min tiroume tous kanones?? isa-isa...

ayto pou tonisthke itan oti o allos mporouse na kanei tin paratirisi alla kai na dosei kai kapoia simboyli ston filo pou rotoyse kai na min perioriostei mono stin paratirisi kai protos protos kiolas....

 

Φιλε γραψε ελληνικα για να σου εξηγησω γιατι εισαι λαθος. Οσο για το post που εσβησες, φανταζομαι ξερεις οτι οι mods μπορουν να το διαβασουν μια χαρα. Welcome to Noiz (αν δεν εισαι καποιος απο τους αλλους με διπλο προφιλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου