Προς το περιεχόμενο

Με όποιον δάσκαλο καθήσεις ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανήκω στην (τυχερή;) γενιά των μαθητών που είχε δασκάλους ανθρώπους που έζησαν την πολιτιστική περίοδο μετά τη χούντα.

Οι δάσκαλοί μας, μας μαθαίνανε τραγούδια του Λοίζου. Ο δρόμος, ο λιόντας και το ακορντεόν, ήταν από τα κομμάτια που χαιρόμασταν να τραγουδάμε.

Εμείς μαθαίναμε να τραγουδάμε για την ελευθερία. Λέγαμε «...και έχει σαν στάμπα τη ζωή μου σημαδεύσει, δεν θα περά, δεν θα περάσει ο φασισμός».

Το ερώτημα είναι το εξής, και ρωτώ όσους από εμάς έχουν παιδιά σε σχολική ηλικία:

Τα παιδιά, ποια τραγούδια μαθαίνουν να τραγουδάνε;

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιόκας μου είναι ακόμα 18 μηνών. Θα μπορέσω να έχω άποψη όταν πάει νήπια και μετά.

Αλλά απο παιδιά άλλοων συναδέλφων και φίλων εν μέρει συμφωνώ με τον interpaul για φαρδύ, βρύση και λοιπά υραυλικά, απο την άλλη συκγροτήματα όπως οι One κυριαρχούν.

 

Τι ανδρικό πρότυπο οι One!!!!

 

:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεστε! Κάθε πράγμα στον καιρό του! Όλοι αυτοί που λέτε είναι γι αυτές τις ηλικίες... +γω μικρός άκουγα Μπίγαλη!!!!

Όταν μεγαλώσουν εαν έχουν γονείς (σαν +σας) που έχουν μουσική άποψη δε νομίζω ότι θα συνεχίσουν να ακούνε Βίσση! Τώρα που είναι μικρά όμως αφήστε τα στη Βίσση. Πρέπει να το περάσουν και αυτό το στάδιο ώστε στην εφηβεία που θα κάνουν την επανάστασή τους να αρχίσουν να εκτιμούν τις πραγματικές αξίες!

 

Υ.Γ. Ο τύπος που έχει το στούντιο που προβάρω, έχει έναν μπομπιράκο που ακούει Beatles, Rοlling Stones και τέτοια +μάλιστα προσπαθεί να συνοδέψει +στα ΤΕΡΑΣΤΙΑ γι αυτόν τύμπανα! Φοβάμαι ότι όταν θα χρειαστεί να κάνει την επανάστασή του θα το γυρίσει είτε στη Βανδή του μέλλοντος είτε στην psychedelic trance του μέλλοντος...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ άκουγα duran duran.

Αλλα μου έμειναν οι καταβολές.

Δεν υπάρχει πρόβλημα για το τι ακούνε τα παιδάκια, άλλωστε οι one, η britney spears και το σινάφι πρέπει να ζήσει κάπως. Αυτό που με απασχολεί είναι το τι λένε οι δάσκαλοι στα παιδιά. Αν δηλαδή τα μαθαίνουν τις κομπλεξικές βλακείες που κυκλοφορούν τα τελευταία (10+) χρόνια, μήπως σκάβουν μια τρύπα στο μυαλουδάκι τους;

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μιλάμε για τους δασκάλους μουσικής τότε σίγουρα δεν τους διδάσκουν σκουπίδια! Αν μιλάμε για τους δασκάλους τους γενικότερα στο σχολείο δεν νομίζω ό,τι ασχολούνται καν, αν δάσκαλος θεωρείται η κοινωνία γενικότερα τότε το κατα πόσο θα επηρρεαστεί το παιδί νομίζω ότι κυρίαρχο ρόλο παίζει ο γονιός. Κανόνας.

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήγες σχολείο εσύ Terumi, δεν υπήρχε ούτε Βανδή, ούτε Βίσση ούτε ΟΝΕ γιατί απλούστατα οι καιροί ήταν διαφορετικοί και δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν. Μετά τη χούντα υπήρχε έντονη πολιτικοποίηση της κοινωνικής ζωής. Από τότε και μετά, καμμία γεννιά δεν έχει περάσει κανένα μα κανένα ζόρι στη ζωή της και φυσικό είναι να τα ακούει "άτοπα" όλα αυτά τα "βαριά" κοινωνικά κομμάτια.

 

Είμαστε η αδικημένη γεννιά του '80, χωρίς κατοχή και πείνα και χούντα.

 

Βίσση και Βανδή λοιπόν μέχρι να ξαναζοριστούμε ώς έθνος.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και εγώ έχω ένα 8χρονο γιό που παρά το γεγονός ότι βρίσκεται μέσα στα keyboards και τις κιθάρες, δεν έχει εκφράσει ακόμη την επιθυμία να παίξει.

Δεν θέλω να προβάλω τα δικά μου όνειρα επάνω του. Ξέρει ότι είμαι μουσικός και μέχρι στιγμής δεν θέλει να με ακολουθήσει... Θα δείξει!

 

Παράλληλα ακούει αναγκαστικά ότι ακούω εγώ (jazzy instrumentals, Steely Dan κ.α., παρ' όλο που προσπαθώ να μη του τα επιβάλω).

 

Δεν έχει εκφέρει άποψη για τη μουσική ακόμη, πέρα από κατι ψιλοεξαιρέσεις, (Eminem νομίζω...) ενώ ταυτόχρονα στα παιδικά πάρτυ που συχνάζει, όλοι οι συμμαθητές του τραγουδούν το Gucci φόρεμα...

 

Θυμάμαι όμως μία φορά που έβλεπε στην TV μια διαφήμιση αυτοκινήτου που σε κάποιο σημείο λέει τι θα έχει συμβεί το 2006 όταν θα τελειώσουν οι δόσεις του, γυρίζει εκστασιασμένος ο μικρός και μου λέει:

 

"Μπαμπά, το 2006 το Gucci φόρεμα θα έχει ξεχαστεί!!!" :D

 

Θέλω να πώ ότι το διδακτικό ύφος και η συμπεριφορά είναι κάτι που έγώ ποτέ δεν συμπάθησα, και γνωρίζοντας ότι πάντα οι έφηβοι (αν τό'χουν μέσα τους, γιατί υπάρχουν κι εξαιρέσεις...) θα αντιδράσουν, καλό είναι να υπάρχουν τα καλά ακούσματα από τον οικείο χώρο (χωρίς να επιβάλονται) και να αφεθεί ο μικρός να κάνει τις επιλογές του.

 

Είναι δεδομένο ότι θα ακούσει και τα τραγούδια της παρέας, που αν το θέλετε για κάποιους από εμάς είναι αποριπτέα! (λίγο φασιστικό μου ακούγεται αυτό... :? )

 

Αλλά δεν θα υποστηρίξω την "ποιότητα" καταπιέζοντας την ελευθερία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YAMETH ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΛΙΓΟ ΔΙΛΛΗΜΑΤΙΚΟ?

 

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟΤΕ ΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΘΕΩΡΕΙ "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΟΥΣΙΩΝ ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ?

 

ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ..ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 18 ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΑΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ..

 

ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΩ ΥΑΜΕΤΗ...ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ, Η ΠΟΡΤΙΕΡΗΣ ΣΕ ΚΛΑΜΠ Η ΜΠΑΡΜΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΧ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥ, ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΚΛΠ. ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΜΠΡΑΒΟ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, ΜΠΡΑΒΟ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΟΥ (...ΟΥΤΕ Η ΡΟΥΛΑ ΝΑ ΕΙΜΟΥΝΑ!!! :lol: )?

 

ΑΝ ΕΓΩ ΑΝ ΓΟΝΕΑΣ ΘΕΩΡΩ ΣΩΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΧ ΤΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗ Η ΤΗ ΡΟΚ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ...ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗ ΑΝΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΤΗ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΩΝΤΩΝ.

 

ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΙΟ ΕΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΞΩΤ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΥΠΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΡΙΑΛΙΤΙ, ΤΟΥΣ ΛΑΙΚΟΥΣ, ΤΟ ΓΚΟΥΤΣΙ ΦΟΡΕΜΑ...ΚΛΠ?

 

ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ "ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΤΩΝ ΣΩΣΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ?"

 

ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩ= ΠΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΗΜΕΡΑ 5-10 ΕΤΩΝ ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ?

 

ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΟΧΗΣ= ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΥΛΑΔΕΣ ΤΩΝ 70'Σ ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΛΟΙΖΟΥ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ΤΕΡΟΥΜΙ.?

 

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΝ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ....

 

ΟΠΟΤΕ Ο ΚΑΘΕ ΓΟΝΕΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΛΕΕΙ "ΟΤΙ ΣΠΕΙΡΕΙΣ ΘΕΡΙΖΕΙΣ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
YAMETH ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΛΙΓΟ ΔΙΛΛΗΜΑΤΙΚΟ?

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟΤΕ ΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΘΕΩΡΕΙ "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΟΥΣΙΩΝ ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ?

Αναφέρομαι στα δικά μου πρότυπα ποιότητας και αφορούν τη μουσική.

 

ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΩ ΥΑΜΕΤΗ...ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ' date=' Η ΠΟΡΤΙΕΡΗΣ ΣΕ ΚΛΑΜΠ Η ΜΠΑΡΜΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΠΧ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥ, ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΚΛΠ. ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΜΠΡΑΒΟ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, ΜΠΡΑΒΟ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΟΥ (...ΟΥΤΕ Η ΡΟΥΛΑ ΝΑ ΕΙΜΟΥΝΑ!!! )?

[/quote']

Είναι και αυτά επαγγέλματα.

Αρκεί να έχει καταλάβει ότι δεν είναι πυρηνικός επιστήμων.

Εκεί θα φανεί και το πρότυπο που αντλεί από το σπίτι.

 

ΑΝ ΕΓΩ ΑΝ ΓΟΝΕΑΣ ΘΕΩΡΩ ΣΩΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΧ ΤΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗ Η ΤΗ ΡΟΚ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ... ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗ ΑΝΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΤΗ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΩΝΤΩΝ.

 

ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΙΟ ΕΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΞΩΤ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΥΠΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΡΙΑΛΙΤΙ' date=' ΤΟΥΣ ΛΑΙΚΟΥΣ, ΤΟ ΓΚΟΥΤΣΙ ΦΟΡΕΜΑ...ΚΛΠ?

 

ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ "ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΤΩΝ ΣΩΣΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ?"

 

ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩ= ΠΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΗΜΕΡΑ 5-10 ΕΤΩΝ ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ? [/quote']

 

Ξέρεις κάτι;

Ο σεβασμός κερδίζεται...

Δεν επιβάλεται!

Ο ρόλος του γονιού ή του δάσκαλου είναι να γίνει ο ίδιος ένα καλό πρότυπο στο παιδί και όχι ένας δυνάστης!

Εξ' ού και το "Δάσκαλε που δίδασκες..."

 

Γι αυτό κάνε εσύ αυτό που κάνεις, όσο καλύτερα μπορείς και μη θεωρείς το παιδί βλάκα.

Το μόνο που του λείπει είναι η πείρα!

Αν δεν πέσεις δεν μαθαίνεις...

 

Τελικά εσύ πως κατέληξες να γίνεις μουσικός και να ακούς αυτά που ακούς;

Στα επέβαλε ο μπαμπάς σου;

 

Έχε εμπιστοσύνη στα παιδιά.

Όπου υπάρχει κάτι θετικό γύρω τους θα το αρπάξουν. Και εφ'όσον δεν θεωρείς ότι αυτό υπάρχει στην TV κλπ, αντιστάθμισε το με την ισσοροπημένη και λογική σου στάση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις ψυχολογικές υποδείξεις, πέρα απο τις "γραμμές" των κινήσεων που απαρτίζουν το new age για να μεγαλώσεις ενα παιδί, ένα θα σου πώ. Υπάρχει αυτό που λέγεται αντίδραση.

Η linda lovelace, ξέρεις, αυτή με το βαθύ λαρύγγι που κατάπινε "σπαθιά";

Αυτή ήταν γόνος μιας πολύ θρησκευόμενης οικογένιας, που ποτέ δεν την άφησε να ασχοληθεί με τη black art of ...

 

Η τύπισσα είναι ένα μονο από τα παραδείγματα που έχουμε για τους ανθρώπους που κάποιος (τουλάχιστον όσοι ξέρω) δεν θα ένοιωθε υπερήφανος να έχει παιδιά του.

 

Για αυτό λοιπόν σου λέω... τα παιδιά θέλουν υποδείξεις, όχι πρίξιμο.

Αν δεν χτυπήσουν, δεν θα μάθουν, αν τους μιλάς για κάποιο άγνωστο κίνδυνο, θα τον αγκαλιάσουν μόνο και μόνο απο περιέργεια.

 

Φιλικά,

 

Terumi.

 

(Νομίζω οτι έχουμε ξεφύγει εντελώς. Απο κοινωνικοπολιτικές τομές, μέχρι οδηγίες να μεγαλώνεις παιδιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου