Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ και ασφάλιση δέματος για το 100% της αξίας του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στείλει (πουλήσει) αρκετές ηλεκτρικές κιθάρες στο εξωτερικό (Ευρώπη) μέσω ΕΛΤΑ χωρίς κανένα πρόβλημα. Τις είχα στείλει ως EPG κι έτσι ήταν ασφαλισμένες για 670 ευρώ (ή κάπου εκεί, δε θυμάμαι ακριβώς). Ήμουν καλυμμένος αφού η αξία των οργανών ήταν εκεί γύρω.

 

Το θέμα είναι τί γίνεται αν θέλω να στείλω πιο ακριβό όργανο. Γνωρίζετε αν μπορώ να ασφαλίσω το δέμα μου για μεγαλύτερο ποσό στα ΕΛΤΑ;

 

Υ.Γ.: Ρωτώντας κάποια courier, μου είπαν εξωφρενικές τιμές, της τάξης των 300-350 ευρώ...

 

 

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους τιμοκαταλόγους που έχουν τα ΕΛΤΑ στο site τους γράφει τα πάντα για την ασφάλεια.

 

Πρόσεξε όμως, ότι ασφάλεια και να πληρώσεις αν δεν έχεις απόδειξη αγοράς του οργάνου τότε δεν θα βρεις ποτέ άκρη! Ειδικά με courier, άστα να πάνε! Πχ σε πολύ γνωστή εταιρία courier μου ζήτησαν να πακετάρω το δέμα μπροστά τους και με δικά τους κουτιά (που εννοείτε πως τα πληρώνεις) για να το ασφαλίσουν στην τιμή που ήθελα και σε τιμές που ανέφερες!!!!  >:(

 

Για άλλη μια φορά μόνο με ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ έχω καλές και πάνω απ'όλα λογικές εμπειρίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να το στείλω το όργανο ως EPG και ασφαλισμένο ως το ποσό των 670 ευρώ και ο Θεός βοηθός;

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να το στείλω το όργανο ως EPG και ασφαλισμένο ως το ποσό των 670 ευρώ και ο Θεός βοηθός;

 

Η καλύτερη ασφάλεια είναι το πακετάρισμα! Σκέψου ότι στέλνεις αυγά!  ;D ;D

 

(Αν είναι bolt on όργανο και ο αγοραστής συμφωνεί βγάλε το μπράτσο και πακετάρισε το όργανο σε μικρότερο κουτί)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πακετάρισμα είμαι πολύ ψείρας και κάθε φορά τρώω τουλάχιστον μιάμιση ώρα στη διαδικασία (και προσθέτω 3-4 κιλά στο βάρος του δέματος, τα οποία φυσικά επιβαρύνομαι εγώ ως επιπλέον έξοδα αποστολής) και δεν έχει συμβεί ποτέ τίποτα. Το θέμα είναι ότι αν πείς στον υποψήφιο αγοραστή ότι την στέλνεις την κιθάρα μισοασφαλισμένη, στραβώνει και από υποψήφιος γίνεται μη-αγοραστής... :'(

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου