Προς το περιεχόμενο

[Korg] Στις 19 Ιανουαριου..........!


skouter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και λέτε για Korg, α ενημερώσω όποιον ενδιαφέρεται ότι η software έκδοση του M1 αναβαθμίστηκε και πλέον περιλαμβάνει την μηχανή (και πολλούς ήχους) από το θρυλικό Τ1. Το κόστος της είναι 0 ευρώ (για τους νόμιμους χρήστες, όπως εγώ...). :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θεωρώ ότι η πλειοψηφία των νέων μηχανημάτων της Korg είναι πράγματα που έλειπαν από την γκάμα των προϊόντων της συγκεκριμένης εταιρίας.

 

1) Το X-50 είναι μια ιδανική προσθήκη στο κατώτερο άκρο της αγοράς (το Juno-D της Roland είχε πιάσει πάρα πολύ) και ιδανικό για όποιον αρχίζει.

 

2) Το Radias έχει προφανή θετικά στοιχεία, ας μην επεκταθώ.

 

3) Το update στο Legacy Collection που ανέφερε ο Wow! είναι επίσης προφανώς μεγάλη προσθήκη, ίσως περισσότερο για τους καθαρά Korg fans.

 

4) Το micro-X είναι μια ultra-portable μικρογραφία του Triton (πολύ καλό για όποιον θέλει να μεταφέρει εύκολα ήχους και να έχει παράλληλα ένα μικρό κλαβιέ) αλλά ελπίζω σε λογική τιμή.

 

5) Το TR88 είναι ένα καλό και φτηνό 88άρι workstation νέας εσοδείας.

 

Τα υπόλοιπα (ηλεκτρικά πιάνα, MIDI controllers, signal processors και τα λοιπά) είναι μοντέλα που στοχεύουν να εξασφαλίσει η Korg ένα μερίδιο σε όσο το δυνατό περισσότερες κατηγορίες εξοπλισμού (κατά τη γνώμη μου πάντα) άρα δεν είναι και άξια λόγου...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιότερο post μου στο noiz είχα προβλέψει πολύ παλαιότερα ακόμα και απ το εxtreme οτι μια πραγματικά καλή πρόταση της korg σε σχέση με τους άλλους ήταν να βάλει την τεχνολογία Karma στην μηχανή των triton σε workstation και όχι μόνο στο πρόγραμμα που έβγαλε γι αυτό.

 

Θα άλλαζα σύνθ αλλα το oasis παραπάει οικονομικά και δεν θα κουβαλιέται, και δέν νομίζω να επιχειρήσει σύντομα μικρότερη έκδοση που εγω προσωπικά θα μου αρκούσε η μηχανή του triton με δυνατότητες karma, γιατι όπως ειπώθηκε θα φάει τα υπόλοιπα της μοντέλα workstasion λάχανο.

 

Στο TR έπρεπε να βάλει 2 insert fx ακόμα, αλλά πάλι θα πλησίαζε επικίνδυνα το extreme, αλλά έπρεπε, θα το έπαιρνα για να αλλάξω το le .

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω τσιμπημένες τις τιμές που ανακοινώθηκαν:

Radias $1900,X50 $750,MicroX $650.

Προσωπικά θα με ενδιέφερε το microX αν ειχε τεχνολογία Oasys

και δεν ηταν ενα repackaging Triton και το Radias σε καλύτερη τιμή.

Βέβαια απο άποψη design και ποιότητας κατασκευής και ήχων

η Κorg είναι στην κορυφή-ισως γι αυτό και ειναι πιο ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω τσιμπημένες τις τιμές που ανακοινώθηκαν:

Radias $1900' date='X50 $750,MicroX $650.

Προσωπικά θα με ενδιέφερε το microX αν ειχε τεχνολογία Oasys

και δεν ηταν ενα repackaging Triton και το Radias σε καλύτερη τιμή.

Βέβαια απο άποψη design και ποιότητας κατασκευής και ήχων

η Κorg είναι στην κορυφή-ισως γι αυτό και ειναι πιο ακριβή.[/quote']

 

1900 το Radias?Που ανακοινωθηκαν?Αν ισχυει ειναι πολυ κακο διοτι σε αυτα τα χρηματα ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος.Νord lead3,virus ti,Dave Smiths poly evolver.Και εχω την αισθηση οτι αυτες οι εταιριες στον VA ηχο ειναι πολυ πιο μπροστα απο την korg.Και στην τελικη μαζευεις 400 ευρω παραπανω και παιρνεις moog voyager rack.Εδω πλεων μιλαμε για ρεαλ analog εκτος συναγωνισμου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπειτε www.korg.com και κατεβαστε mp3s του radias και μπειτε να τα σχολιασουμε.Αν θελετε κατεβαστε και mp3s απο το virus ti και το nord lead3 για να δειτε διαφορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1900 το Radias?Που ανακοινωθηκαν?Αν ισχυει ειναι πολυ κακο διοτι σε αυτα τα χρηματα ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος.Νord lead3' date='virus ti,Dave Smiths poly evolver.Και εχω την αισθηση οτι αυτες οι εταιριες στον VA ηχο ειναι πολυ πιο μπροστα απο την korg.Και στην τελικη μαζευεις 400 ευρω παραπανω και παιρνεις moog voyager rack.Εδω πλεων μιλαμε για ρεαλ analog εκτος συναγωνισμου!!![/quote']

 

Και όχι μόνο. Μην ξεχνάμε και το Andromeda :D

 

The real thing!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου