Προς το περιεχόμενο

συγκριτικο χορδων για ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Θα ηθελα τη γνωμη σας για μαρκες χορδων αποκλειστικα για ακουστικη κιθαρα - και ηλεκτρακουστικη,μη γελασετε, στο ρευμα ο ηχος ειναι μια αλλη ιστορια ως γνωστον!

  Να σημειωσω πως εκανα ενα ψαξιμο το ΝΟΙΖ αλλα δεν βρηκα αλλο thread ,παρα μονο ενα με γνωμες για ηλεκτρικη και ακουστικη μαζι (με εμφαση στην ηλεκτρικη, και ποιες αντεχουνε το πολυ σηκωμα στο τρεμολο,και ποιες ειναι καλες για γκαζια και thrash κλπ που προφανως ΔΕΝ αφορουν την ακουστικη).

 

  Εχω μια martin 000c16 rgte aura, (σεταρισμενη για δωδεκαρες) και μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει τις εξης:

 

 -  MARTIN acoustic SP 80/20 bronze.  Η καλυτερη επιλογη για μενα μεχρι τωρα. Ηχος που τονιζει το ξυλο της κιθαρας, "τραγανος",πολυ ευχαριστος για strumming κοντα στον καβαλαρη,γλυκαδα και εκφραστικοτητα,αν και καπως πιο "αμερικανικος" - οπως κι η κιθαρα μου,αλλωστε.... ::) - απ'οτι θα τον ηθελα....

 

 -  ELIXIR (δεν θυμαμαι ποιες,νομιζω polyweb).   πολυ "μπαντζοντενεκεδιλα", οταν καπως αρχισαν να στρωνουν ηταν πιο ανθρωπινες αλλα επειδη ηταν 11αρες ετριζαν και τις αλλαξα πριν περασουν 4 - 5 μερες. Ετσι κι αλλιως δεν ιδρωνουν τα χερια μου (ιδρωνει ομως το μετωπο!)  οποτε η περιβοητη διαρκεια τους δεν μου ειναι και τοσο απαραιτητη.

 

 -  MARTIN 80/20 bronze(τις απλες,οχι τις SP). Ουδετερες χωρις καποιο μειον,αλλα με τραγικα αδιαφορο και ανεκφραστο ηχο. Αισθανθηκα οτι η κιθαρα μου επεσε στο μισο της αξιας της.

 

 - MARTIN  SP phosphor bronze.   Απλα ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ. Μεταλλικος ηχος - γρατζουνεξ που δεν εστρωνε με τιποτα,στην αρχη ειπα "καινουργιες ειναι,θα στρωσουνε" αλλα δε στρωνανε!  Αισχος για strumming, ανεκτες για αρπισματα με την πενα αλλα και παλι δε φτουραγανε, βγαζανε μια μεταλικιλα και μονο και επνιγαν εντελως το χαρακτηρα της κιθαρας. Δεν ξαναβαζω phosphor bronze απο καμμια μαρκα.

 

 -  ALCHEMY CL 12 - 54 .  Εντυπωσιακος ηχος, πολυ λαμπερος και εκφραστικος, αλλα.... ισως πολυ πριμες (δεν εχουν στρωσει βεβαια και τελειως) και καπως .... θα τον χαρακτηριζα πολυ..... ψηφιακουρα!! ;D ;D μιλαμε βεβαια για εκτος ρευματος....  

 

  Περιμενω αποψεις για αυτες που ανεφερα και ολες τις αλλες βεβαια.... Παρακληση: ΜΗΝ γραψετε για χορδες ηλεκτρικης, δεν αφορα το thread!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρά το άριστο και "πολυέξοδο  :P" thread του blue, πιστεύω πως καλό θα ήταν να εμπλουτίσουμε με καινούργιες απόψεις και το παρόν.

 

Εγώ πάντως μετά την "κρυάδα" που έφαγα από τις φθηνές Webstrings που προτείναν πολλοί, κατέληξα στις D'addario EJ17 0.13-0.56 που (ειδικά σε σετάκια 10άδας από Αμερική) είναι και φθηνές.

 

Οι Elixir πιστεύω ότι αξίζουν τα αρκετά λεφτά τους για πολλλύυυ συγκεκριμένη χρήση κι όχι π.χ. για μπαλαντούλες δωματίου... Τουλάχιστον έτσι τις εκτίμησα εγώ μετά από πολύ δοκιμή, όλων των ειδών set.

Α... και κάτι ακόμη. Όλες οι κιθάρες με Elixir σε μένα ακούγονται το ίδιο. Έχω εκπλάγεί όταν δοκίμασα με δυο ίδια σετάκια δύο διαφορετικές ακουστικές (και εταιρεία και σωματότυπο) και με κλειστά μάτια δεν μπορούσα να καταλάβω ποιά είναι ποιά...  :o

Μusic is food for the soul!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρεσουν οι ιδιες χορδες για ολες τις κιθαρες μου.Σε γενικες γραμμες προτιμω τις d addario phosphor bronze,11αρες στο guild om και 12αρες στις αλλες.Αλλα δεν εχω σαφη προτιμηση σ αυτες,αν δεν βρω μια μερα βαζω και αλλες(σε αντιθεση με την ηλεκτρικη που βαζω μονο boomers).Οι elixir δεν μου αρεσουν,απο αυτες τις "παστεριωμενες"με την μακρα ημεριομηνια ληξης μου αρεσαν περισσοτερο oi d addario exp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια σε αυτο!

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156155.0

 

η αληθεια ειναι οτι ενω το ειχα ξαναδει,μου ξεφυγε....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

   Ειμαι ο Λαζαρος και βγηκα εξω....  ;D ;D  

 

 

 Περα απ΄την πλακα, το ξεθαβω( ή να ανοιγα αλλο? προτιμησα το ιδιο  :P ) για να αναφερθω στις ολοκαινουργιες

 

   martin LIFESPAN SP  80/20 bronze   (12αρες παντα).

 

 

Απ΄οτι εμαθα ειναι ολοκαινουργιες,τωρα βγηκαν στην αγορα. Εχω να πω τα καλυτερα. τις εβαλα Παρασκευη, τις επαιξα Σαββατο κανα τριωρο, επαιξα 4 ωρες live την Κυριακή και ειναι κατι παραπανω απο ολοκαινουργιες! για την ακριβεια, τωρα εχουν αρχισει να στρωνουν τελεια αλλα απο την πρωτη στιγμη που τιες εβαλα ηταν σχεδον στρωμενες. Ο ηχος τελειος ΚΑΙ στο ρευμα (με καλο PA) συμφωνα με τις κουβεντες του ηχοληπτη και πολλων αλλων.

 

  Ειναι coated, και απ' οτι φαινεται ο ανταγωνισμος χτυπαει ευθεως τις elixir. Οι αληθεια ειναι οτι οι Martin 80/20 bronze SP που εβαζα ως τωρα αν και κανουν 9 ευρω σε μαγαζι (στο Θωμα πιο φτηνα, γυρω στα 5,5 - δε θυμαμαι τωρα) , ειχαν πολυ ωραιο ηχο οπως περιγραφω πιο πανω αλλα δεν ειχαν αντοχη.  Απ' την αλλη οι elixir πολυ ντενεκεδιλα.  αυτες συνδιαζουν τα πλεονεκτηματα και των δυο αλλα κανουν 12 ευρω (και στο Θωμα) τη στιγμη που οι elixir κανουν 17-20 και ειναι ΠΟΛΥ χειροτερες.

 

   Τις συνιστω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Ειμαι ο Λαζαρος και βγηκα εξω....  ;D ;D  

 

 

 Περα απ΄την πλακα, το ξεθαβω( ή να ανοιγα αλλο? προτιμησα το ιδιο  :P ) για να αναφερθω στις ολοκαινουργιες

 

   martin LIFESPAN SP  80/20 bronze   (12αρες παντα).

 

 

Απ΄οτι εμαθα ειναι ολοκαινουργιες,τωρα βγηκαν στην αγορα. Εχω να πω τα καλυτερα. τις εβαλα Παρασκευη, τις επαιξα Σαββατο κανα τριωρο, επαιξα 4 ωρες live την Κυριακή και ειναι κατι παραπανω απο ολοκαινουργιες! για την ακριβεια, τωρα εχουν αρχισει να στρωνουν τελεια αλλα απο την πρωτη στιγμη που τιες εβαλα ηταν σχεδον στρωμενες. Ο ηχος τελειος ΚΑΙ στο ρευμα (με καλο PA) συμφωνα με τις κουβεντες του ηχοληπτη και πολλων αλλων.

 

  Ειναι coated, και απ' οτι φαινεται ο ανταγωνισμος χτυπαει ευθεως τις elixir. Οι αληθεια ειναι οτι οι Martin 80/20 bronze SP που εβαζα ως τωρα αν και κανουν 9 ευρω σε μαγαζι (στο Θωμα πιο φτηνα, γυρω στα 5,5 - δε θυμαμαι τωρα) , ειχαν πολυ ωραιο ηχο οπως περιγραφω πιο πανω αλλα δεν ειχαν αντοχη.  Απ' την αλλη οι elixir πολυ ντενεκεδιλα.  αυτες συνδιαζουν τα πλεονεκτηματα και των δυο αλλα κανουν 12 ευρω (και στο Θωμα) τη στιγμη που οι elixir κανουν 17-20 και ειναι ΠΟΛΥ χειροτερες.

 

   Τις συνιστω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

 

Αυτές είναι φίλε;

 

http://images.guitarcenter.com/products/full/Martin/634179612800183683.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να θυμιθώ να τις δοκιμάσω και αυτές σε κανα 4μηνο (έχω απόθεμα).

Εϊχα δοκιμάσει κάποτε όλες τις GHS, μου είχε αρέσει πραγματικά 1 σετ αλλά δε θυμάμαι ποιο  :-[

Νομίζω πως ήταν οι White-Bronze, το κουτί με τα μπλε γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έβαλα κάποτε στα 80s Rotosound Phosphor Bronze (12άρες νομίζω) και παίζοντας το riff του My My, Hey Hey του Young ακούστηκε (στα αυτιά μου) ο ήχος τόσο κοντά με το original ώστε είπα να μην ξαναλλάξω μάρκα.

Εξάλλου με 5-6 αλλαγές από τότε  :o δεν χρειάστηκε να κάνω και μεγάλη προσπάθεια.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου