Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να ηχογραφήσω το dj set στον υπολογιστή μου;


andreasv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ....Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ Κ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΥΚΟΛΗ...ΕΧΩ 2 CD PLAYER 1 ΜΙΚΤΗ Κ 2 ΗΧΕΙΑ Κ ΜΙΞΑΡΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ....Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ Κ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΥΚΟΛΗ...ΕΧΩ 2 CD PLAYER 1 ΜΙΚΤΗ Κ 2 ΗΧΕΙΑ Κ ΜΙΞΑΡΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

 

Πρώτον καλωσήρθες.  ;)

 

Δεύτερον, ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ.  ;D

 

Τρίτον, μην βάζεις τέτοιους τίτλους όπως "βοήθεια", "επείγον", "SOS" κλπ, κανείς σοβαρός χρήστης του φόρουμ δεν τους παίρνει στα σοβαρά.

 

Τέταρτον, δεν κατάλαβα τίποτα απ'αυτό που θέλεις να κάνεις.... Έχεις δικά σου κομμάτια σε CD? Θέλεις να κάνεις δουλειά DJ? Τι ακριβώς?

 

Επίσης, έχεις προφανώς κάρτα ήχου στον υπολογιστή σου... ποια είναι, και τι χαρακτηριστικά έχει? Έχεις κάποιο software για ηχογραφήσεις (DAW)?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κάτι έπιασα!

Λοιπόν,νομίζω ότι πρέπει να κάνεις τα εξής:

1.Συνέδεσε σε ένα από τα τελικά της κονσόλας τον υπολογιστή,στην είσοδο της κάρτας ήχου σου.

2. Βρες ένα πρόγραμμα live recording στο pc,όπως sound forge, fruity loops ή cubase

3. Ψάξ'το λίγο στο noiz ή googlαρε για οδηγίες ηχογράφησης. Είναι πάρα πολύ εύκολο.

 

Το άλλο που μπορείς να κάνεις (νομίζω πιο απλό) είναι να βάλεις απ'ευθείας τα cd στο pc και με κάποιο από τα χιλιάδες προγράμματα που κυκλοφορούν να περάσεις στο pc από το cd τα τραγούδια. Από εκεί,μπορείς μέσω αρκετών πάλι προγραμμάτων να μιξάρεις τα κομμάτια σου. Ειδικά αν κατάλαβα τι εννοείς,με το virtual dj θα κάνεις την δουλειά σου πολύ εύκολα :)

 

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τσίφτη μου... καλώς όρισες.

Κατέβασε αυτό το πρόγραμμα που λέγεται Audacity από τα Downloads και είναι:

 

Ενας γρήγορος πολυκάναλος επεξεργαστής ήχου (multi-track audio editor) και  recorder για Linux, BSD, Mac OS, και Windows. Υποστηρίζει WAV, AIFF, Ogg, και MP3. Μεταξύ άλλων προσφέρει envelope editing, mixing, built-in effects και plug-ins, με unlimited undo.

 

Συνδέεις την έξοδο του μείκτη σου στην είσοδο Line in του υπολογιστή σου και με αυτό το πρόγραμμα που είναι δωρεάν και εύκολο στη χρήση, θα ηχογραφήσεις αυτό που θες με λίγη προσοχή στις οδηγίες.

 

 

Υ.Γ. Παρακαλώ όσους προσπαθούν να βοηθήσουν να μην προτείνουν στον κόσμο να πάρει νταλίκα (αγοραστή η πειρατική) για να πάει στο περίπτερο για τσιγάρα. Ευχαριστώ για την καλή διάθεση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου