Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλο ειναι να ξερουμε ΤΙ ακριβως τους προκαλεσε..

 

μια ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ αναλυση λοιπον (ακομα και ενα 6χρονο θα την καταλαβαινε) του ΓΙΑΤΙ φτασαμε σε αυτα τα χαλια (και γιατι θα ματωσουμε για την επομενη 10ετια)

 

το θεμα ΔΕΝ ειναι πολιτικο αλλα οικονομικο και παρακαλω να το κρατησουμε σε αυτα τα πλαισια.

WHO-MOVED-MY-CHEESE.pdf

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Φίλε SF, δυστυχώς το θέμα νομίζω ότι δεν μπορεί να αποφύγει να γίνει και πολιτικό.

 

Πιστεύω δηλαδή ότι δεν μπορούμε να ορίσουμε το ζήτημα καθαρά με τεχνοκρατικά-οικονομοτεχνικά κριτήρια.

 

Στο κείμενο θα είχα να κάνω την εξής παρατήρηση: δεν ευθύνεται μόνο η σπατάλη του Δημοσίου για το συνολικό πρόβλημα της Ελλάδας. Όταν η παραοικονομία φτάνει σε μεγέθη που κάποιοι υποστηρίζουν ότι αντιστοιχούν στο 60% (ή το 80% !!!!) της "πραγματικής" οικονομίας, το ζήτημα νομίζω ότι είναι βαθύτερο. Θυμίζω ότι μιλάμε για την 30η Οικονομία του πλανήτη και την 15η χώρα σε ιδιωτικές καταθέσεις!

 

Επειδή αυτά τα μαύρα χρήματα "κάπως" πρέπει να μπήκαν στο οικονομικό πεδίο, ο βαθμός διαφθοράς θα έπρεπε να μας κάνει να λιποθυμήσουμε.

 

Και κάπου εδώ το θέμα γίνεται αμείλικτα πολιτικό...

 

PS: 460  τα spread αυτή τη στιγμή. Άντε και σε ανώτερα.  ::)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κείμενο θα είχα να κάνω την εξής παρατήρηση: δεν ευθύνεται μόνο η σπατάλη του Δημοσίου για το συνολικό πρόβλημα της Ελλάδας. Όταν η παραοικονομία φτάνει σε μεγέθη που κάποιοι υποστηρίζουν ότι αντιστοιχούν στο 60% (ή το 80% !!!!) της "πραγματικής" οικονομίας, το ζήτημα νομίζω ότι είναι βαθύτερο. Θυμίζω ότι μιλάμε για την 30η Οικονομία του πλανήτη και την 15η χώρα σε ιδιωτικές καταθέσεις!

 

και αυτο παιζει ρολο και φυσικα επιβαρυνει το προβλημα,θα σου θυμιζω ομως οτι η διαφθορα υπαρχει στην Ελλαδα απο το 1821 ,ενω οι αθροα σπαταλη του δημοσιου τομεα απο το 1981. ;) (ενδεικτικα αναφερω οτι το 1981 η Ελλαδα ειχε 298.000 δημοσιους υπαλληλους μετρημενους,τωρα αν και δεν ξερουμε ποσοι ειναι ακριβως... ::),υπολογιζονται κοντα στιο 1,3 εκατ.,τους διπλασιους εχει η Γερμανια αλλα με..10πλασιο πληθυσμο και οχι μονο 2 σοβαρα αστικα/διοικητικα κεντρα αλλα τουλαχιστον 100....)

 

 

Για ποιο ιδιωτικο τομεα μιλαμε ομως; Τον κρατικοδιαιτο;

 

ο κρατικοδιαιτος ιδιωτικος τομεας ειναι ενα μικρο ποσοστο του συνολικου ιδιωτικου τομεα (υπολογιζεται σε 15%),φυσικα υπαρχει το ΤΕΡΑΣ των προστατευμενων επαγγελματων (τα οποια οδηγησαν και στις παρανοϊκες τιμες) που αν το συνυπολογισουμε οντως ανεβαζει τον "κρατικοδιαιτο" τομεα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτω τα χέρια απο τα κεΧτημένα του δημοσίου!  >:(

 

στο δημόσιο έχουμε μονιμότητα αλλά στον ιδιωτικό τομέα έχουν μεγάλους μισθούς!!!  >:(

 

 

 

 

 

 

 

 

ΑΡΓΚ!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπεί εδώ μέσα

ΘΑΝΑΤΟΣ στο ελληνικό δημόσιο.

Είναι καρκίνος, είναι πληγή.

Όλοι αυτοί που βγαίνουν στους δρόμος για να "αγωνιστούν" για τα "κεκτημένα" να αναλογιστούν τι κάνουν στην χώρα μας εδώ και δεκαετίες και ποιοί την πληρώνουν.

 

Πρίν κάποιες μέρες έμαθα για ένα συγγενή μου συνταξιούχο οδηγό τρόλευ με σύνταξη 2500 ευρώ  :o. 2500 ευρώ αμόρφωτος γιατί οδηγούσε τρόλευ. ΕΛΕΟΣ.

 

Πάντα το έλεγα, το πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι κατοικείται από Έλληνες.

 

Και το γεγονός ότι υπάρχει διαφθορά, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι ξεχνάμε την απόλυτη σαπίλα του Ελ. δημοσίου. Η κυβέρνηση πρέπει να πάρει αποφάσεις που θα πονέσουν όλους τους έλληνες (δεν αξίζουν το κεφαλαίο Ε) καρεκλοκένταυρους όχι γιατί είναι δίκαιο αλλά γιατί αν δεν γίνει θα καταστραφούμε, απλά και ωραία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε κανένας σκεπτόμενος ΠΟΛΙΤΗΣ (με κεφαλαία) καμια αμφιβολία πως τα πραγματα θα φτάνανε ακριβώς εδώ..?

Υπάρχει κάποιος που ΔΕΝ ήξερε πως δουλεύει το κράτος που εμείς φτιάξαμε?

Δεν εξεπλάγην (όπως και τόσοι άλλοι), δεν ανακάλυψα την αμερική, το περίμενα και θα το πληρώσω εγώ και τα παιδιά μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου