Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εξεπλάγην (όπως και τόσοι άλλοι), δεν ανακάλυψα την αμερική, το περίμενα και θα το πληρώσω εγώ και τα παιδιά μου....

 

δυστυχως θα το πληρωσουν ΚΥΡΙΩΣ τα παιδια σου

 

ρωτα ενα οποιοδηποτε ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πως γίνεται να είμαστε φτωχή χώρα με πλούσιους πολίτες? (η ερώτηση είναι ανευ σημασίας αφου η απάντηση είναι γνωστή).

 

Η βόλεψη του δημοσίου είναι δεδομένη! Ποιός δεν επιθυμεί/ούσε κάτι τέτοιο? Όχι για τα λεφτά! Για το ξύσιμο της υποθέσεως...

 

Στην προηγούμενη δουλειά μου (ιδιωτικού τομέα) είχαμε πολλούς πελάτες δημοσίου (ΟΔΔΥ, ΥΠΕΧΩΔΕ, Υπουργείο Εσωτερικών , Υπουργείο Εξωτερικών, Αγροτική Τράπεζα, ΟΓΑ, Μ.Ο.Δ. κλπ κλπ κλπ)

 

Επί 4 περίπου χρόνια σε όλα αυτά τα θεσπέσια 'μερή' μπαινόβγαινα και έβλεπα απίστευτα πράγματα εκ των έσω....

 

Είδα απίστευτα πράγματα, προκλητικά πράγματα μπροστά στα μάτια μου την ώρα που δούλευα για να πληρώσω ΕΓΩ αυτούς που ξυνόσαντε (απίστευτη λέξη, πολύ μου αρέσει για την περίσταση...) οπότε το αίσθημα αδικίας μέσα μου μοιραία πολλαπλασιάστηκε!!!!

 

Επειδή λοιπόν στο συγκεκριμένο ζήτημα δεν μπορώ να διατηρήσω κόσμιο πνεύμα λέω μόνο τούτο.... ΜΕ  αγανακτεί που την ασυδοσία τόσων ετών των εργαζομένων του Δημοσίου τομέα θα την λουστώ ξανά εγώ.... και κερατάς και δαρμένος δηλαδή. Δηλαδή να είχα 'γλεντήσει' και να βρισκόμουν δαρμένος, να πω τουλάχιστον χαλάλι ρε αδερφέ!!!

 

>:( >:( >:( >:(

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κρατικοδιαιτος ιδιωτικος τομεας ειναι ενα μικρο ποσοστο του συνολικου ιδιωτικου τομεα (υπολογιζεται σε 15%),φυσικα υπαρχει το ΤΕΡΑΣ των προστατευμενων επαγγελματων (τα οποια οδηγησαν και στις παρανοϊκες τιμες) που αν το συνυπολογισουμε οντως ανεβαζει τον "κρατικοδιαιτο" τομεα.

15% πανω σε τι; Γιατι ειμαι σιγουρος οτι σε τζιρο ειναι ΠΟΛΥ παραπανω.

 

Στην πληροφορικη πχ (για να ξεφυγουμε λιγο απο τη μουσικη) ιδιο τζιρο εχει ενας που εχει αναλαβει τα εργα του ΟΤΕ και ιδιο ενας που φτιαχνει σελιδες;

 

Π.χ. δες http://m-epikaira.gr/2010/02/h-%C2%AB%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%B2%CE%AE%C2%BB-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82/ ταριφες:

 

Μπορει η μεση επιχειρηση που δεν νεμεται αυτα τα λεφτα (με τις υπερτιμολογησεις κτλ) να χτυπησει σε τζιρο το "κυκλωμα"; Λεφτα επαιξαν και παιζουν ακομα και τωρα, απλα τα καρπωνονται 2-3 πονηροι.

 

Και οσο ο ιδιωτικος τομεας εχει ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ συνθηκες εργασιας (π.χ. μπλοκακηδες), ο μεσος ανθρωπος (που δεν μπορει να κανει την υπερβαση του), θα κοιταει το Δημοσιο.

 

Για να φτιαχτει το Δημοσιο, πρεπει να φτιαχτει ο ιδιωτικος τομεας πρωτα, κατι δυσκολο οταν ο μονος τροπος να επιβιωσεις στον ιδιωτικο ειναι να εχεις νταραβερια (αρα και νοοτροπια) Δημοσιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης οποιος βιαζεται μπορει να δει το ΑΜΕΣΟ μελλον μας

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Argentine_economic_crisis_%281999%E2%80%932002%29

 

(οι ομοιοτητες ειναι...ανατριχιαστηκες με δυο εξαιρεσεις:

 

α.η Αργεντινη ειναι μια τεραστια πλυθησμιακα χωρα με ανεξαντλητο φυσικο πλουτο,γεωργια και ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ παραγωγη

 

β.εμεις δεν παραγουμε σχεδον ΤΙΠΟΤΑ,δεν εχουμε γεωργια & το μονο που μπορουμε να εξαγουμε ειναι...συνδικαλισμος αλλα ελα που δεν τον θελει κανεις στο εξωτερικο.... ;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα την Παναγία, την επόμενη φορά που θα ακούσω δημόσιο υπάλληλο ή συνταξιούχο του δημοσίου να παραπονιέται για τα "σκληρά" μέτρα, θα τον πλακώσω στις σφαλιάρες.

 

Αν δε γίνει καμιά διαδήλωση, θα με δείτε στα κανάλια. "Παράφρων επιτέθει σε διαδήλωση συνδικαλιστών. Αυτόπτες μάρτυρες τον άκουσαν να φωνάζει "Θάνατος στα γουρούνια του δημοσίου" όταν εφορμούσε στο πλήθος."

 

Για να φτιάξει το δημόσιο δεν θέλει πολύ μυαλό ούτε πρωτοτυπία. Απλά μέτρα μέσω πολιτικής βούλησης όπως κάνει όλη η πολιτισμένη Ευρώπη. Αλλά ξέχασα, αυτοί είναι ξενέρωτοι και δεν έχουν ήλιο και παραλίες. Ο Έλληνας μαμάει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από πρόσφατη επικαιρότητα:

 

300 εφοριακοί αγνοούνται, κανείς δεν ξέρει πού εργάζονται, αποφάσισαν να τους κόψουν τη μισθοδοσία για να εμφανιστούν από κεί που κρύβονται

 

Το νοσοκομείο Ευαγγελισμός πληρώνει 30 κηπουρούς

 

Σε κάποια δημόσια τράπεζα, έδιναν διάφορα επιδόματα με διάφορες προφάσεις. Κάποιοι δεν πληρούσαν καμία πρόφαση και δεν έπαιρναν, και διαμαρτυρήθηκαν. Γι' αυτούς καθιερώθηκε επίδομα με τίτλο "Επίδομα μη καταβολής επιδόματος"

 

και κάτι πιο κοντινό μου:

 

Συγγενής μου μια μέρα ξεκίνησε να μου διηγηθεί κάποιο περιστατικό. Δουλεύει ως καθηγητής γυμνασίου. Δεν τελείωσε ποτέ την αφήγηση, αφού ξεκίνησε με τη φράση "σήμερα που λες σχόλασα δέκα παρά είκοσι..." και με έπιασε τρανταχτό γέλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας φταίνε:

 

1. Οι υπάλληλοι του δημοσίου;

2. Αυτοί που τους διορίσανε;

3. Όλοι οι παραπάνω;

 

Αδυνατώ να πιστέψω, ότι όλο το οικονομικό πρόβλημα της χώρας βασίζεται πάνω στους δημοσίους υπαλλήλους. Σε μίζες και σπατάλες ΝΑΙ. Στα επιδόματα "ευθύνης" των προϊσταμένων ΝΑΙ. Στα αυτοκίνητα, πιστωτικές, κινητά, σταθερά των golden boys του δημοσίου ΝΑΙ. (Υπάρχει δημόσια υπηρεσία με 2 εργαζομένους όπου ο ένας προϊσταται του άλλου και φυσικά λαμβάνει το επίδομα ευθύνης). Αλλά στο μισθό πχ του καθηγητή ή του εφοριακού...δε νομίζω. Επίσης δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τη δουλειά άλλου γιατί απλά δεν την ξέρω. Δεν αμφισβητώ ότι ξυνόσαντε (πραγματικά εκπληκτική λέξη). Αλλά όχι όλοι, όχι πάντα.

 

Το θέμα του "κακού" δημόσιου και του "καλού" ιδωτικού τομέα δεν αποτελεί αξίωμα.

 

Επισήμανση: ΔΕΝ δουλεύω στο δημόσιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ  αγανακτεί που την ασυδοσία τόσων ετών των εργαζομένων του Δημοσίου τομέα θα την λουστώ ξανά εγώ....

Kαι όμως, το θέμα είναι πολιτικό και δεν βλέπω πως μπορεί να συνεχιστεί (σαν κουβέντα εννοώ)...εκτός εάν μείνει στο επίπεδο "κυνηγάω τους κακούς δημόσιους υπάλληλους" που είναι λάθος (κατ εμέ) τοποθέτηση και δαιμονοποίηση.

Αυτούς τους ανθρώπους, κάποιοι τους έβαλαν από το πορτάκι, κάποιοι που ποτέ δεν τιμωρήθηκαν, (έστω) λογοδότησαν κανένας τους...

Δεν χρειάζεται να συνεχίσω...

κάποιους από αυτούς, κατά καιρούς, όλοι μας τους έχουμε ψηφίσει για να μας φέρουν ως τα σήμερα, εδώ.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οσο ο ιδιωτικος τομεας εχει ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ συνθηκες εργασιας (π.χ. μπλοκακηδες), ο μεσος ανθρωπος (που δεν μπορει να κανει την υπερβαση του), θα κοιταει το Δημοσιο.

 

όχι φίλε, έτσι πετάς τη μπάλα στην εξέδρα, ο ιδιωτικός τομέας δεν σηκώνει πολλές παρεμβάσεις στην ελεύθερη οικονομία

 

αν καταργηθεί η μονιμότητα, ΔΕΝ θα υπάρχει τέτοια πίεση για βόλεμα στο δημόσιο

 

τόσο απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό και πολύ περιγραφικό.

Ποια είναι η πηγή του άρθρου SF?

 

Και κάτι άλλο.

Συζήταγα με ένα φίλο και μου έλεγε οτι θα σηκωθεί να φύγει απο την Ελλάδα και θα εγκατασταθεί μόνιμα στο εξωτερικό επειδή εδώ δε θα βρει φως..

Απο μία άποψη έχει ένα δίκιο..είναι 22 χρονών και έχει να πληρώσει τα λάθη των "πατεράδων" του-βέβαια η αλήθεια είναι οτι αν το μπαμ γινόταν καμιά 20αετία αργότερα πιθανώς να έκανε τα ίδια και αυτός.

Όμως αναρωτιόμουν.. αν όλοι μας σκεφτόμασταν έτσι τι θα γινόταν??

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου