Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αποτυχία ΟΛΩΝ των πολιτικών συστημάτων (και τα επακόλουθα αυτής) βασίζεται στην αδυναμία πρόβλεψης της ανθρώπινης αντίδρασης στο οποιοδήποτε πολιτικό σύστημα.  

Η έλλειψη διαχρονικών ιδεών (που αναφέρθηκε) πάνω στις οποίες βασίζεται ένα πολιτικό σύστημα, μοιραία το αδρανοποιεί.

 

Η Δύση έδυσε.

Η αριστερά δεν ήταν ποτέ ζωντανή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι ρε παιδια,εγω (και οι αλλοι φανταζομαι) δεν αναφερομαι στην αριστερη σκεψη και στους πραγματικους αριστερους και στους ,πριν 50 & 100 χρονια,αγωνιστες...(τους οποιους τιμω & σεβομαι ασχετως αν διαφωνω σε παρα πολλα μαζι τους,κυριως με αυτους των...50) στα ΣΗΜΕΡΙΝΑ (η μαλλον στα μεταπολιτευτικα) φυντανια αναφερομαι... ;)

 

Και καλως η κακως (κακως) η συμπεριφορα τους ειναι φασιστικη (σε ΟΛΑ τα πεδια,απο τις καταληψεις των σχολων μεχρι την καταληψη των...ξενοδοχειων),οταν εισαι μειοψηφια απλα δεν επιβαλεις,τοσο απλο ειναι,αγωνιζεσαι για τα πιστευω σοτυ  αλλα ΔΕΝ επιβαλεις.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ το κάνεις, όχι εγώ. Αναφέρθηκα και στα δύο ενδο-κοινοβουλευτικά κόματα της αριστεράς, με διαστυρώσιμα και πρόσφατα παραδείγματα. Αντίθετα, εσύ επιδίωξες (όπως συνήθως κάνουν οι αριστεροί) να αντλήσεις κύρος για την αριστερά μέσω του επαίνου για ενέργειες που γίνονται από αριστερούς σε... άλλες χώρες ή από περιστατικά του παρελθόντος.

Του παρόντος και του μέλλοντος............

Η αριστερή ιδεολογία δεν κρίνεται και δεν απολογείται από παραδείγματα εν είδει κίτρινης φυλλάδας.

 

Θεώρησα υποχρέωσή μου να θυμίσω ότι κανείς δε ξεγελιέται πλέον.

Χαίρομαι που υπάρχουν όμως ακόμα "άγρυπνοι" (κατά το "οργισμένοι") πολίτες που δεν ξεγελιούνται από αυτά.

 

Δεν διαφωνώ βρε Νίκο αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Δηλαδή η σημερινή ΝΔ και οι οικονομικοποιτικές της επιλογές της τελευταίας 10ετίας, πιστεύεις ότι εκφράζουν την δεξιά ιδεολογία;

Η φασιστική νοοτροπία του αποφασίζομεν και διατάσσομεν είναι ίδιο όλων των κομπλεξικών ανθρώπων ανεξαρτήτως παρατάξεων.

Η οι χουλιγκάνοι των γηπέδων, οι συνελεύσεις των μεγάλων φοιτητικών κομμάτων, οι Χρυσαυγίτες και λοιποί αποτελούνται από αριστερούς;  

 

ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΒΙΑΖΩ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλως η κακως (κακως) η συμπεριφορα τους ειναι φασιστικη (σε ΟΛΑ τα πεδια,απο τις καταληψεις των σχολων μεχρι την καταληψη των...ξενοδοχειων),οταν εισαι μειοψηφια απλα δεν επιβαλεις,τοσο απλο ειναι,αγωνιζεσαι για τα πιστευω σοτυ  αλλα ΔΕΝ επιβαλεις.....

 

μερικές λέξεις επειδή έχουν μια βαρύνουσα σημασία, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, καλό θα ήταν να χρησιμοποιούνται με μεγάλη σύνεση. Δηλαδή, αυτό που ζούμε σήμερα δεν είναι φασισμός? Ρωτάω, απλά? Επειδή υπάρχει η ταμπέλα της δημοκρατίας (της ποιάς?... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D) δεν ζούμε φασισμό σε όλα τα επίπεδα?

 

Πριν από κάποια χρόνια, ήταν καλεσμένος σε τηλεοπτική κουβέντα ο Κος Πλεύρης (γνωστών πεποιθήσεων.....). Ξέρετε πως αντιμετωπίστηκε από το 'δημοκρατικό' και διανοούμενο' πάνελ?  --- Δεν μιλάμε μαζί σας κύριε, είστε φασίστας! Καθηγητής, Πανεπιστημίου Αθηνών, είχε τέτοια απαξιωτική συμπεριφορά....  

 

Και ρωτώ? Ποιός άραγε ήταν ο φασίστας? Ο φασίστας στα χαρτιά ήταν δημοκρατικότατος στην συζήτηση. Ο δημοκράτης στα χαρτιά ήταν φασίστας στην συζήτηση.

 

Ανεξάρτητα από τις πεποιθήσεις μας οφείλουμε να αναπτύξουμε τον ορθολογισμό της σκέψης μας.... :) ;)

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι κανείς δεν μιλάει για τους πραγματικους αριστερους (όποιοι και να είναι αυτοί γιατί εγώ δεν έχω γνωρίσει κανένα).

 

ΚΥΡΙΟΙ Ο ΠΕΡΙΣΣΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΔΕΞΙΑ

 

Εδώ θα διαφωνήσω εν μέρει. Απο την στιγμή που ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της αριστεράς είναι το ΚΚΕ και απο την στιγμή που η συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων αριστερών υποστηρίζουν το ΚΚΕ, το ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ η ελληνική αριστερά, όχι η μόνη σίγουρα, αλλά η πιο ισχυρή. Δεν μπορούμε να επιχειρηματολογούμε βάσει μειοψηφιών.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι ρε παιδια,εγω (και οι αλλοι φανταζομαι) δεν αναφερομαι στην αριστερη σκεψη και στους πραγματικους αριστερους και στους ,πριν 50 & 100 χρονια,αγωνιστες...(τους οποιους τιμω & σεβομαι ασχετως αν διαφωνω σε παρα πολλα μαζι τους,κυριως με αυτους των...50) στα ΣΗΜΕΡΙΝΑ (η μαλλον στα μεταπολιτευτικα) φυντανια αναφερομαι... ;)

 

Και καλως η κακως (κακως) η συμπεριφορα τους ειναι φασιστικη (σε ΟΛΑ τα πεδια,απο τις καταληψεις των σχολων μεχρι την καταληψη των...ξενοδοχειων),οταν εισαι μειοψηφια απλα δεν επιβαλεις,τοσο απλο ειναι,αγωνιζεσαι για τα πιστευω σοτυ  αλλα ΔΕΝ επιβαλεις.....

 

θα συμφωνήσω με τον Νίκο. Δεν κατατρέχομαι από αντί κομουνιστικούς ιδεασμούς, αλλά θεωρώ απαράδεκτη την στάση της γνωστής συνδικαλιστικής παράταξης (βλέπε ΠΑΜΕ) να μπουκάρει ασύστολα όπου και όποτε θέλει. Αυτό που ιντριγκάρει είναι αυτή η αίσθηση του ελιτισμού αυτών των ανθρώπων: Δηλαδή, για να αποσαφηνίσω, όλοι οι άλλοι εργαζόμενοι είναι απλά ηλίθιοι, σάπιοι, βολεμένοι κλπ και δεν δραστηριοποιούνται; Μόνο οι Illuminati αυτής της παράταξης βλέπουν το άδικο και όλοι οι άλλοι είναι τυφλοί;

Φυσικά και σέβομαι, εκτιμώ, μελετώ διανοητές της αριστεράς- Έλληνες και ξένους- καθώς άρθρωσαν συντεταγμένο και τεκμηριωμένο λόγο- σκέψη απέναντι στην βαρβαρότητα του ιμπεριαλισμού. Όμως, κατά την ταπεινή μου άποψη- και αυτή είναι μια τεράστια απώλεια για τον άνθρωπο- η αριστερή διανόηση εδώ και περίπου δύο δεκαετίες μας κούνησε... μαντίλι. Πάντα κατά την υποκειμενική μου άποψη ο ιστορικός κύκλος της αριστεράς, τουλάχιστον όπως την γνωρίσαμε, έκλεισε και το μόνο που συμβαίνει πλέον είναι η αυτό ανακύκλωση του αδιέξοδου της αριστεράς.    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε μαζί σας κύριε, είστε φασίστας! Καθηγητής, Πανεπιστημίου Αθηνών, είχε τέτοια απαξιωτική συμπεριφορά....  

 

φυσικα και ο φασιστας ειναι ο καθηγητης.

 

οπως και φασιστας ειναι οποιοσδηποτε δεν επιτρεπει στον αλλο να δρα/μιλαει/σκεπτεται διαφορετικα απο αυτον (και η ελληνικη αριστερα αυτο ακριβως κανει χαρακτηριζοντας...φασιστες οσους δεν συμφωνουν μαζι της)

 

Δηλαδή, αυτό που ζούμε σήμερα δεν είναι φασισμός?

 

σε ποιο αναφερεσαι?γιατι προσωπικα δεν νοιωθω οτι ζω σε καθεστως φασισμου,οπου θελω παω,οτι θελω κανω,οτι θελω ...λεω.....

 

αν αναφερεσαι στο ΔΝΤ/ΕΕ φυσικα και δεν ειναι φασισμος,απλα ειναι η ωρα του ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ (τοσα χρονια τρωμε και πινουμε τζαμπα)

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άσχημο είναι, ότι μετά την εμφανή βαθιά αδυναμία έκφρασης των σύγχρονων κοινωνικο-οικονομικών ανησυχιών από τις δεσπόζουσες κοινοβουλευτικές "ιδεολογίες", να συζητάμε (ή μάλλον να παίζουμε τις πιτσικουλιές) για τους μεν και τους δε.

 

Κρίμα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου