Προς το περιεχόμενο

εεε... και λοιπόν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

44 σελίδας αυτή τη στιγμή οι δύσκολοι καιροί και 11 η παιδεία.

 

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ! Όλοι μας (κι εγώ μαζί) ξέρουμε τα κακά αυτού του τόπου. Ειδικά ο SF (και το λέω για καλό, και όχι ως σπόντα ή οτιδήποτε άλλο)!

 

Και λοιπόν;

 

Πού είναι οι προτάσεις; Και όχι οι καταπληκτικές και δομιμένες ιδέες το audiokostas γιατί, πολύ απλά δε θα πραγματοποιηθούν.

 

Πού είμαστε λοιπόν; Εμείς οι γονείς; Το αφεντικό έχει παιδί 15 χρονών (14? 13? κάπου εκεί). Θα το στείλει εδώ ή έξω; Εγώ έχω 2 παιδιά, 6 και 4. Ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο; Ελλάδα ή έξω; Οι μισθοτοί δίνουν όλη την εφορία αναγκαστικά, οι υπόλοιποι μας; Αυτοί που κάνουμε κανά ιδιαίτερο, κανά gig σε κανά μαγαζί...

 

Με τα αυτοκίνητα τι θα γίνει; Υπήρχε θέμα για το παρκάρισμα στου Ζωγράφου. Δεν ξέρουμε να παρκάρουμε, δεν έχουμε να παρκάρουμε, δεν έχουμε να αναπνεύσουμε, αλλά εμείς συνεχίζουμε!

 

Αυτό το θρεντ ΔΕΝ είναι εδώ για γκρίνια. Την γκρίνια στα άλλα δύο.

 

Εδώ περιμένω την αλήθεια, την ιδέα για τον εαυτό μας/την οικογένειά μας/τους δικούς μας ανθρώπους. Εδώ περιμένω να δω τι ΠΑΡΑΠΑΝΩ θα κάνω ο καθένας μας. Τίποτε άλλο παρακαλώ.

 

/ρομαντικός

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω 2 παιδιά, 6 και 4. Ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο; Ελλάδα ή έξω;

 

Ήσουν έξω και γύρισες... λυπάμαι, χάσατε :(

 

/ρομαντικός

Ξέρουμε ποιός :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν τις ερωτήσεις που θέτεις σου τις έκανε ένας πολίτης μιας δικτατορίας της Λατινικής Αμερικής ή της Αφρικής τί θα του απαντούσες;

 

Ότι πρέπει να είναι κανείς συναισθηματικά δεμένος με τον τόπο του επείδη έτυχε να γεννηθεί σε αυτήν την χώρα;

 

Ακόμα και τα ζώα μεταναστεύουν όταν το περιβάλλον που ζούν δεν είναι το κατάλληλο.

 

Για να σου απαντήσω και προσωπικά όμως, εγώ προσπάθώ απλά να κάνω τον εαυτό μου παράδειγμα αυτού που θα ήθελα να είναι το σύνολο. Δεν αδικώ κάποιους που δεν το κάνουν. Απλά επειδή δεν νομίζω ότι φταίει κάποιος σε προσωπικό επίπεδο που αντιμετωπίζει έτσι μια δεδομένη πργματικότητα, ελπίζω και το κυνηγάω να συνεχίσω κάποια στιγμή τη ζωή μου σε μια πιο οργανωμένη κοινωνία, πιο κοντά στα δικά μου ιδεατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού είμαστε λοιπόν; Εμείς οι γονείς; Το αφεντικό έχει παιδί 15 χρονών (14? 13? κάπου εκεί). Θα το στείλει εδώ ή έξω; Εγώ έχω 2 παιδιά, 6 και 4. Ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο; Ελλάδα ή έξω; Οι μισθοτοί δίνουν όλη την εφορία αναγκαστικά, οι υπόλοιποι μας; Αυτοί που κάνουμε κανά ιδιαίτερο, κανά gig σε κανά μαγαζί...

 

Με τα αυτοκίνητα τι θα γίνει; Υπήρχε θέμα για το παρκάρισμα στου Ζωγράφου. Δεν ξέρουμε να παρκάρουμε, δεν έχουμε να παρκάρουμε, δεν έχουμε να αναπνεύσουμε, αλλά εμείς συνεχίζουμε!

 

Αυτό το θρεντ ΔΕΝ είναι εδώ για γκρίνια. Την γκρίνια στα άλλα δύο.

 

Εδώ περιμένω την αλήθεια, την ιδέα για τον εαυτό μας/την οικογένειά μας/τους δικούς μας ανθρώπους. Εδώ περιμένω να δω τι ΠΑΡΑΠΑΝΩ θα κάνω ο καθένας μας. Τίποτε άλλο παρακαλώ.

Μα είναι δυνατόν όλοι μας να μπορούμε να αντιδράσουμε το ίδιο?  Δηλ εάν σου πώ (ή μου πείς) τι θα κάνω θα μπορείς (μπορώ) να το κάνεις?

Εάν είχαμε κομμουνισμό ίσως...αλλά τότε, δεν θα είχαμε τον Superfunk να μας συμβουλεύει!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βρε Μάραθε. Δε ψάχνω συμβουλές. Ξέρω πολύ καλά ποιός είμαι, τι κάνω, κτλ. Αλλά με ενδιαφέρει να σπρώξω την συζήτηση προς τις ΛΥΣΕΙΣ και όχι τα μαλώματα και τις γκρίνιες (στο οποίο όλοι είμαστε ξεφτέρια). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λύσεις ρε Νικόλα, είναι διαφορετικές για μένα που είμαι 51, για σένα που είσαι 32 και για τον Μπίχλα που είναι 22...

Θέλω όμως να πιστεύω ότι ο Μπίχλας και ο Κουλτούρας...θα δουλέψουν λίγο και για τη σύνταξή μου ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο γιος μου τη βρηκε τη λυση

 

παραθετω ενα γραμμα του απο το μελλον.... ;D

 

Γραμμα γιου του SF

 

Βουκουρεστι 4 Ιανουαριου 2040

 

Αγαπητε πατερα,

 

ειμαι καλα και το αυτο επιθυμω για εσενα και τη μητερα.

 

Συγνωμη που δεν γραφω συχνα αλλα μια και η Ελλαδα δεν εχει πλεον ιντερνετ και τηλεφωνικες επικοινωνιες το να γραφω γραμματα μου ειναι ιδιαιτερα χρονοβορο και κουραστικο.

 

Εδω πατερα τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα απο την Αθηνα,κανει βεβαια κρυο αλλα εχουμε κεντρικη θερμανση και το φαϊ ειναι καλο,φθηνο και αφθονο (να καταλαβεις τρωω ΤΡΙΑ ολοκληρα γευματα την ημερα!!!),ελπιζω να βοηθας λιγο τη μητερα και να μην την αφηνεις να κουβαλαει μοναχη την κατσαρολα με το συσσιτιο του δημου απο το Συνταγμα στον ΚΑΤΑΥΛΙΣΜΟ που ζειτε κοντα στο Ζουμπερι.

 

Ευτυχως το μεσο της Ολιας (την θυμασαι την υπηρετρια μας την Ολια?) δουλεψε και ο θειος της με εβαλε αμεσως σε μια δουλεια,τα 2 μαστερ απο το Πανεπιστημιο της Αθηνας  με βοηθησαν και βρηκα αμεσως  δουλεια στο νεκροτομειο της πολης που ειναι σιγουρη και καλοπληρωμενη (σιγουρα καλυτερη απο αυτη του ξαδερφου μου στην Αθηνα και ας εχει τελειωσει πυρηνικος φυσικος,αληθεια ποσο βγαζει ενας οδοκαθαριστης στην Αθηνα σημερα πατερα,3 ευρω την ημερα? εδω τουλαχιστον βγαζω 13 ολοκληρα ευρω )

 

Βεβαια ο κοσμος ειναι λιγο επιφυλακτικος μαζι μου ,πολλες φορες οι μαναδες κρυβουν τα παιδια τους οταν περναω απο διπλα τους και λενε "προσοχη ειναι Ελληνας θα σας κλεψει τα παιδια και θα τα πουλησει στο εργοστασιο αλλαντικων (ποσα τετοια αραγε δεν γινονται στην πατριδα) και οι εφημεριδες γραφουν "προσοχη στους Ελληνες διαρηκτες" αλλα δεν πειραζει υπαρχουν και εδω καλοι ανθρωποι και τουλαχιστον δεν φοβασαι να κυκλοφορεις το βραδυ στο δρομο......

 

Να μη στα πολυλογω (και μια και πρεπει να δωσω το γραμμα στον Μητσο που φυσικα θα στο φερει σε κανα 4μηνο μια και θα ερθει με τα ποδια στην Αθηνα (αληθεια ποτε θα επιτραπει η εισαγωγη βενζινης και ποτε θα λειτουργησει κανα ΚΤΕΛ?) ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.

 

Ελπιζω το γραμμα να ερθει μερα για να μπορεσεις να το διαβασεις αμεσα (αληθεια ακομα να αποκατασταθει η ηλεκτροδοτηση της χωρας,με τα λυχναρια εισαστε ακομα στον καταυλισμο?)

 

Σε φιλω πολυ

 

Ο γιος σου

 

υ.γ.σουστελνω μερικες κονσερβες χοιρινου,σαπουνι και χαρτι μια και δυσκολα τα βρισκεις αυτα στην Ελλαδα,θα σου εστελνα και ζαχαρη αλλα εμαθα οτι προχθες σκοτωσαν εναν γερουλη για 3 κουταλιες στα Πατησια και δεν το διακινδυνευω..

 

Υπομονη πατερα θα μαζεω χρηματα και συντομα θα σας παρω κοντα μου..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν γκρίνιαξα στα άλλα θέματα, οπότε τι συμβουλή να δώσω;

 

(αν επιμένεις φίλε Νίκο η μόνη συμβουλή που θα έδινα σε κάποιον είναι μην ακούς κανέναν, βρες το δρόμο σου όχι επειδή σου το λένε άλλοι  και μην ψηφίζεις ότι ψήφιζε ο παππούς σου  8))

 

Στους δύσκολους καιρούς πάντως καταλαβαίνουμε την αξία της τέχνης  ::)

 

Εάν είχαμε κομμουνισμό ίσως...αλλά τότε, δεν θα είχαμε τον Superfunk να μας συμβουλεύει!!!

 

Κι αν ήταν Γενικός Γραμματέας;  ;D ;D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν ήταν Γενικός Γραμματέας;  ;D ;D

Ποιός Γενικός Γραμματέας...ο ίδιος ο Στάλιν είναι...δεν είδες πως φέρεται στους μουσικούς του?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι λύσεις ρε Νικόλα, είναι διαφορετικές για μένα που είμαι 51, για σένα που είσαι 32 και για τον Μπίχλα που είναι 22...

Θέλω όμως να πιστεύω ότι ο Μπίχλας και ο Κουλτούρας...θα δουλέψουν λίγο και για τη σύνταξή μου ;D

Μα φυσικά και είναι. Και λοιπόν; Δε θα τις μοιραστείτε μαζί μας τις δικές σας λύσεις; Τουλάχιστον να ξέρουμε ότι μετά απο καμμιά 50αριά σελίδες σε 24 ώρες, θα ΓΙΝΕ|κάτι... Γιατί αλλιώς ντροπή τα δύο θρέντ!

 

Τα παιδιά μου θα τα πάω σε δημόσιο γιατί είμαι κατά της ιδιωτικής μόρφωσης σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση! Πιστεύω ότι με ενδιαφέρον ο γονιός μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά και να λάβουν την κατάλληλη μόρφωση. (για παράδειγμα, πχ, γιατί εσένα τα παιδιά σου δεν πάνε δημοτικό! ;D)

 

SF: LOL

 

EDIT: Skantzos, και οι υπόλοιποι; Ρε παιδιά, είπα πουθενά την λέξη "συμβουλή"; Αφού δεν ψάχνω συμβουλές...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου