Προς το περιεχόμενο

ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ !!! David Gilmour Black strat S Duncan SSL-1 set LOADED


David Gilmour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ και αντεύχομαι να είσαι καλά και να χαίρεσαι κι εσύ τους αγαπημένους σου.

Βασικά η ανοησία ενός 40χρονου πλεον ξεκινά από το ανέβασμα βίντεο youtube :)

για τον λόγο αυτό βλέπουμε οι σοφοί του φόρουμ είναι επιφυλακτικοί και δεν σχολιάζουν +++

Να απαντήσω και στον φίλο που ρώτησε πληροφορίες για τον ενισχυτή

 

έχει 2 κανάλια με δύο διπλής λειτουργίας volume το αριστερό είναι για το κανάλι 1 στην θέση 1 πατημένο μέσα χειρίζεται το Normal και τραβώντας το έξω στην θέση 2 χειρίζεται το Bright. Δεν διαθέτει δυνατότητα μίξης των δυο καναλιών μόνο ο signature series David Gilmour έχει αυτή την δυνατότητα στα νέα μοντέλα.

Το διπλανό δεξί  volume χειρίζεται το κανάλι 2 το οποίο στην θέση 1 πατημένο μέσα έχει ήχο Crunch και τραβώντας το έξω στην θέση 2 γίνεται HI-GAIN το οποίο με χρήση λυχνιών νέας παραγωγής θα έλεγα είναι κάπως μοντέρνο και παραπέμπει σε σύγχρονες Αγγλικές μπάντες. Το καθαρό και το Bright κανάλι είναι ακριβώς ίδιο με τις Custom και signature σειρές τέσπα βάλανε δηλαδή και το δεύτερο κανάλι επιπρόσθετα με το κλασικό προφανώς για να προσεγγίσουν κοινό που θέλει και παραμορφωμένο κανάλι στον ενισχυτή του και δεν έχει την πολιτέλεια να χρησιμοποιεί πετάλια ή θεωρεί  οτι πρεπει να αγοράσω ενισχυτή που να έχει Crunch.

 

Στα συγκεκριμένα βίντεο έχουν χρησιμοποιηθεί Mullard reissue και απλά μια ΝΟΣ 12ΑΤ7  που χρησιμοποιεί σαν αναστροφέα φάσης. Αν υπάρχει ενδειαφέρον μπορούμε να κάνουμε μια παρουσίαση κάποια στιγμή. Πάντως με την αγορά του άμεσα κάποιος πρεπει κατα την γνώμη μου να αλλάξει κάποιες από τις Electroharmonix που φοράει διότι είναι "τζιτζίκι"  :)

προσωπικά με μεγάλη προσπάθεια και με σχεδόν αλλο μισό κόστος αγοράς εφοδιάστηκα με ενα πλήρες σετ λυχνιών του 1950 κάτι  έως 1966 Mullard και TELEFUNKEN και θα έχω την ευκαιρία να ανεβάσω στο μέλλον χρήσιμες πληροφορίες για σωρεία από τεστ που θα γίνουν.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να ρωτησω, τι παίζει με το πρώτο κουμπί αριστερά, είναι το channel volume? Το βάζεις τέρμα? Έχει o ενισχυτης επιλογή να μιξάρεις brilliant με normal ?

Ο ηχος μου θυμιζει πολύ κλασσικο hiwatt, σαν να έχεις βάλει κ λίγο απ το brilliant παντως, και γενικά μου άρεσε. Δεν είναι "thin".... Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να τα ακουγαμε απο κοντα!  ;)

 

Η φωτογραφία που παραθέτεις είναι το καλύτερο δωρο  για τα γενέθλια ενός 40 χρονου κολημένου μπάρμπα σαν εμένα :) :) :)

Αν και για να ειμαι ειλικρινής θεωρώ οτι αν υπάρχουν χρήματα για σπατάλη στις δυσκολες μέρες μας αυτός που έρχεται πλησιέστερα στα δεδομένα των  hiwatt του 70 έρχεται από τους αμερικάνους που αγόρασαν την REEVES AMPLIFICATION και βγάζουν

εξαιρετικά μοντέλα επακριβώς πάνω στα σχέδια και τις οδηγίες του μακαρίτη Dave Reeves που έκανε την επανάσταση στην HIWATT.

 

http://www.reevesamps.com/

large2.jpg.6afd200a1fffa1689c150a17ee211322.jpg

medium3.jpg.bcb308e8d05a5916b0f373adf334a64b.jpg

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην χρονια πολλα,καλα και μουσικα!

 

Δεν ψηφισα καθως στεκομαι στην αρχικη μου τοποθετηση οτι αν εσενα σε κανει χαρουμενο εμενα μου περισσευει,και αυτο νομιζω οτι το καταλαβαινει κανεις μονο οταν πιασει το οργανο και παιξει,ουτε καν οταν απλα το ακουσει απο κοντα.

Παντως σιγουρα ο ηχος απο τα βιντεακια δειχνει "αληθινος" και ωραιος για αυτο που θελει να κανει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... μου φαίνεται κάπως συχνοτικά άδειος από τα ιδιαίτερα μεσαία του classic single coil....

 

οι SSL-1 δεν "βγαζουν" και πολλα μεσαια εκ φυσεως. Αν ειχες δει τα παλια Tonecharts στο site του SD, στους SSL-1 τα μεσαια ηταν σχεδον ανυπαρκτα, τουλαχιστον εν συγκρισει με τα (πολυ τονισμενα) πριμα και μπασσα.

Ηταν καπως ετσι:

 

Τ**************

Μ***

Β**********

 

και καθοτι εχω κι εγω ενα σετ, μπορω να πω οτι δεν πεφτει και πολυ εξω το εν λογω σχημα...

 

ο ηχος παντως στα κλιπακια μ'αρεσε, παρολο που δεν μπορει να εξαχθει ασφαλες συμπερασμα λογω των γνωστων περιορισμων.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!

 

το μονο που θα σου ευχηθω ειναι να γνωρισεις τον "μπαρμπα"(D.Gilmour)

απο κοντα και να τζαμαρετε κανα μπλουζ παρεα....!!! ;) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι SSL-1 δεν "βγαζουν" και πολλα μεσαια εκ φυσεως. Αν ειχες δει τα παλια Tonecharts στο site του SD, στους SSL-1 τα μεσαια ηταν σχεδον ανυπαρκτα, τουλαχιστον εν συγκρισει με τα (πολυ τονισμενα) πριμα και μπασσα.

Ηταν καπως ετσι:

 

Τ**************

Μ***

Β**********

 

και καθοτι εχω κι εγω ενα σετ, μπορω να πω οτι δεν πεφτει και πολυ εξω το εν λογω σχημα...

 

ο ηχος παντως στα κλιπακια μ'αρεσε, παρολο που δεν μπορει να εξαχθει ασφαλες συμπερασμα λογω των γνωστων περιορισμων.

 

 

Ευχαριστω για την ενημέρωση είχα πλήρη άγνοια για την συμπεριφορά των SSL-1,

πιστευεις οτι ο συνδιασμος Custom Shop '69 ,Custom Shop Fat '50s ,SSL-5  εχει τεράστια διαφορά στο γενικό αποτέλεσμα και την συμπεριφορά της κιθάρας? 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις οτι ο συνδιασμος Custom Shop '69 ,Custom Shop Fat '50s ,SSL-5   εχει τεράστια διαφορά στο γενικό αποτέλεσμα και την συμπεριφορά της κιθάρας? 

 

σιγουρα ενα τετοιο σετ θα ηταν ...ξεχωριστο.

 

αλλα για ποια διαφορα μιλας? ως προς τι?

αν εννοεις ως προς τους SSL-1, σιγουρα. Οι fat50s ειναι "παχουλοι και στρογγυλοι", ενω οι cs69 σαφως πιο "spanky/sparkly". Oι SSL-5 εχουν αρκετα μεσαια και σχετικα υψηλη εξοδο.

Εξαρταται σε ποια θεση θα τους βαλεις, με τι controls, τι πυκνωτη/ες.

 

Παντως θεωρω τους SSL-1 ως αρκετα "τιμιους" μαγνητες που (κακα τα ψεματα) εχουν ...μεγαλωσει πολλες γενιες κιθαριστων.  :)

 

Γενικα οι μαγνητες που κινουνται στην περιοχη Low output/vintage style μπορουν να κανουν πολλα περισσοτερα απο οσα αρκετοι φανταζονται.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και καλά. Εγώ ψήφισα "μέτριο ήχο" επειδή μου φαίνεται κάπως συχνοτικά άδειος από τα ιδιαίτερα μεσαία του classic single coil... Πάνω κάτω αυτό που λέει ο Jazzjoker.

Επίσης θεωρώ ότι πρέπει σύντομα να βάλεις DiMarzio...  ;D ;D ;D ;) ;) ;) :P :P :P

Χρόνια πολλά και πάλι.

 

Ακουσα καλά ???? ΕΜG  DG20    ειπες  ????

 

χαχαχαχα σε ευχαριστώ

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ενα τετοιο σετ θα ηταν ...ξεχωριστο.

 

αλλα για ποια διαφορα μιλας? ως προς τι?

αν εννοεις ως προς τους SSL-1, σιγουρα. Οι fat50s ειναι "παχουλοι και στρογγυλοι", ενω οι cs69 σαφως πιο "spanky/sparkly". Oι SSL-5 εχουν αρκετα μεσαια και σχετικα υψηλη εξοδο.

Εξαρταται σε ποια θεση θα τους βαλεις, με τι controls, τι πυκνωτη/ες.

 

Παντως θεωρω τους SSL-1 ως αρκετα "τιμιους" μαγνητες που (κακα τα ψεματα) εχουν ...μεγαλωσει πολλες γενιες κιθαριστων.  :)

 

Γενικα οι μαγνητες που κινουνται στην περιοχη Low output/vintage style μπορουν να κανουν πολλα περισσοτερα απο οσα αρκετοι φανταζονται.

 

εννοουσα τον συνδιασμο και των 3 που εχει η Signature ,

neck fat 50'

middle  cs 69

bridge sd ssl-5

 

δεν την εχω ακουσει λαιβ ποτε να δω τι παιζει και ιδιαιτερα ειμαι περιεργος με τις θεσεις 2 και 4 τι παιζει με τον περιεργο συνδιασμο 3 ξεχωριστων μαγνητων πως παντρευονται στις 2 και 4 συνδιασμοι fat 50' cs 69 /ssl-5  cs 69

και επισης τι ειδος τελεκαστερ ηχο βγαζουν ο συνδιασμος ssl-5 με fat 50'

 

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου