Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Marshall JVM κεφαλή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 3 χρόνια τον 410Η. Είναι ένας πολύ καλός marshall με μεγάλη ευελιξία, όπως διαφημίζεται. Πολύ καλοί ήχοι, πάρα πολλά και πολύ ωραία γκάζια, αλλά και όλη την γκάμα από καλά καθαρά και κλασσικό Marshall crunch και od, και μετά μέχρι την κόλαση "and beyond". Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ κανένα πετάλι, μόνο δύο delay (ένα μπροστά και ένα στο fx loop) και ένα wah, όλα τ' άλλα ενισχυτής.

 

Στα μείον του η ποιότητα κατασκευής. Το footswitch άρχισε να κάνει νερά στους 2 μήνες, το οποίο αντικατέστησα με ένα midi footswitch, το οποίο αύξησε την δυνατότητα για presets στο άπειρο (και μάλλον αχρείαστο) αλλά το συνιστώ (τα 6 presets του factory είναι λίγα). Επίσης, τα κουμπάκια των channel modes και τα ποτενσιόμετρα δεν είναι για πολλά, θα το καταλάβεις αμέσως. Με λάμπες και κυκλώματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά κουμπάκια και τέτοια δεν...

 

Γενικά, ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνισω με τον φιλο απο πανω...

και γω εχω τον 205h.

Πολυ ωραια γκαζια απο blues settings μεχρι extreme metal(εδω βοηθαει και λιγο η κιθαρα).

Εξισου γλυκος clean ηχος.

Τα pots απο 5-10 δεν εχουν σχεδον καμια διαφορα.και δεν νομιζω να ειμαι τοσο κουφος που να μην την ακουω...

Για να ακουσεις διαφορα στο eq πρεπει η να το βαλεις 0 η τερμα (δηλαδη 5).

Το footswich εμενα παιζει μια χαρα ακομα.

Γενικα καλος ενισχυτης.Θεορω οτι εκανα καλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pots απο 5-10 δεν εχουν σχεδον καμια διαφορα.και δεν νομιζω να ειμαι τοσο κουφος που να μην την ακουω...

Για να ακουσεις διαφορα στο eq πρεπει η να το βαλεις 0 η τερμα (δηλαδη 5).

 

Θεωρώ πως είσαι λιγάκι υπερβολικός. Το eq μια χαρά ευαισθησία έχει. Δεν έχει βέβαια και την ευαισθησία του eq ενός Mesa Boogie, αλλά εγώ τη δουλειά μου την έκανα μια χαρά.

 

Και εγώ είχα τον 410h. Ήταν ο πρώτος μου λαμπάτος ενισχυτής και έχω να πω ένα πράγμα: Το εργαλείο γ$μεί!

 

Υπέρ: Πολλές, πάρα πολές και καλές ηχητικές επιλογές. 4 κανάλια, που με μια πεταλιέρα midi δεν θα παραπονεθείς ποτέ για έλλειψη έτοιμων ήχων.

 

Κατά: Μόνο τα πολλά watt και ένα σχετικό βάρος αν το θες για μικρούς χώρους. Βέβαια εδώ που τα λέμε ένας combo είναι πιο βαρύς. Κατά τα άλλα, Go for it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως είσαι λιγάκι υπερβολικός. Το eq μια χαρά ευαισθησία έχει. Δεν έχει βέβαια και την ευαισθησία του eq ενός Mesa Boogie, αλλά εγώ τη δουλειά μου την έκανα μια χαρά.

 

Και εγώ είχα τον 410h. Ήταν ο πρώτος μου λαμπάτος ενισχυτής και έχω να πω ένα πράγμα: Το εργαλείο γ$μεί!

 

Υπέρ: Πολλές, πάρα πολές και καλές ηχητικές επιλογές. 4 κανάλια, που με μια πεταλιέρα midi δεν θα παραπονεθείς ποτέ για έλλειψη έτοιμων ήχων.

 

Κατά: Μόνο τα πολλά watt και ένα σχετικό βάρος αν το θες για μικρούς χώρους. Βέβαια εδώ που τα λέμε ένας combo είναι πιο βαρύς. Κατά τα άλλα, Go for it!

 

Σε ποιο MESA αναφερεσαι γιατί το rectifier που ειχα δεν πολυενιωθε το EQ του....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιθετα στον dual rectifier που εχω,ακουει κ παρακουει...  ;D

Παντως κ τον marshall που ειχα δοκιμασει πριν καιρο,μια χαρα ηταν το eq ,κ οπως ειπαν κ πιο πανω,μπορουσες να παιξεις σχεδον τα παντα με το καταλληλο tweak στο eq!

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα παρα πολυ καλος ενισχυτης.9,5/10

Δεν βαζω 10 γιατι δεν ξερω την αντοχη του στο χρονο(βλαβες,μετακινηση κτλ)

και γιατι τιποτα δεν παιρνει 10 σε τουτο τον ματαιο κιθαριστικο κοσμο...

Παιζεις τα ΠΑΝΤΑ.Πολυ γκαζι και πολυ ωραια καθαρα.

Τον επαιξα διπλα-διπλα σε triple rectifier.Moυ φανηκε πιο ''ανθρωπινος'' και ακομπρεσαριστος.Νομιζω οτι δεν χρειαζεται ουτε πεταλια ουτε τιποτα,ενα wah ειναι υπεραρκετο.

Οι  επιλογες του footswitch παραπανω απο πολλες και το midi σωτηριο για οσους

θελουν παραπανω(προσωπικα 3 μου φτανουν και περισσευουν)η για επαγγελματιες

που παιρνουν μαζι το midi footswitch και κανουν συναυλιες κρατωντας τα presets τους...

To eq...μια χαρα ειναι.Πιστευω πως το μυστικο σε ολους τους marshall ειναι τα μεσαια...

πρεπει να τα βαζεις αφοβα στο τερμα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιθετα στον dual rectifier που εχω,ακουει κ παρακουει...  ;D

Παντως κ τον marshall που ειχα δοκιμασει πριν καιρο,μια χαρα ηταν το eq ,κ οπως ειπαν κ πιο πανω,μπορουσες να παιξεις σχεδον τα παντα με το καταλληλο tweak στο eq!

 

είναι πως έχεις συνηθίσει. Εγώ με το Silver Jubilee που παιζω τα ποτενσιομετρα συμπεριφερονται σχεδον σαν Active οπότε το EQ του rectifier ειναι σχεδον ανύπαρκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο MESA αναφερεσαι γιατί το rectifier που ειχα δεν πολυενιωθε το EQ του....

 

Ίσα ίσα που στον Μesa το eq. επηρεάζει σε απίστευτο βαθμό το γκάζι τόσο ποσοτικά όσο και στα ποιοτικά χαρακτηριστικά του. Έχω recto εγώ και ξέρω ...

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω τον 210H και την πιο φτηνη καμπινα marshall στα 250-300 ευρω αν θυμαμε καλα. γενικα πηρα αυτον τον ενισχυτη γιατι ειδα οτι εχει διαφορα επιπεδα gain και ηταν πολυεργαλειο λογο ευεληξιας. τον εχω στο δωματιο μου και γινεται η γνωστη μλκ ενταση χαμηλα και δεν αναβουν οι λαμπες.Δεν ξερω αν το εχετε προσεξει και εσεις (για αθτο ρωτας) αλλα οταν αυξανεις τα μαστερ βολιουμ αυξανωνται και τα effect. την πρωτη φορα που πηγα να κανω live με αυτον τελικα το παρατησα και επεξα απο πεταλιερα.Βουιζε συνεχια και μεχρι να εβρισκα τα αντιστιχα επιπεδα θα τελειωνε το live. εχω παρατηρησει επισης οτι μετα το 5 αρχιζει να θολωνει ο ηχος και στα εφφε και στ ενταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου