Προς το περιεχόμενο

KORG microKorg


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ουσιαστικα δεν εχω εμπειρία με Virtual Analog Synths, απλά σκέφτηκα ότι ίσως να μου άρεσε να ασχοληθώ με λίγο πιο ηλεκτρονικούς ήχους....

 

Κάτι αλλο βασικό να ρωτήσω....?

 

Όταν λέμε ηλεκτρονικούς ήχους θα μπορώ να παίζω alternative rock ή με τα Alesis kai micro Korg παίζεις πιο πολυ trans και ηλεκτρονική μουσική....(μπορει να ακουστει λίγο γελίο αλλά δεν έχω ιδέα)..... :oops:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε τα συγκεκριμενα τι κανουν ακριβως δεν ξερω, αλλα γενικως με τα virtual analog μπορεις να κανεις οτι θελεις. Με την μπαντα μου παιζουμε alternative pop/ trip hop και το nord με εχει βγαλει ασπροπροσωπο, ειτε για ηλεκτρονικους lead ηχους, ειτε για μυστηριες 'πλατες'. Ενας φιλος που εχει το οberheim εβγαζε απιστευτες ψυχεδελειες. Αν επισης θελεις να δεις πως δενει το analog synth σε rock υποβαθρο, σου προτεινω να ακουσεις Porcupine Tree.

 

Γενικως σκεψου οτι το analog synth σου δινει τεραστιο ελεγχο στην μορφοποιηση των ηχων σου, οποτε εχεις μεγαλη δυνατοτητα σε πειραματισμους. Δεν ειναι δηλαδη κατι το μονοδιαστατο (μονο trance ή industrial ή ψυχεδελεια).

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

Έχω και Microkorg και Nord Lead.

 

Για μένα και τα δύο όργανα είναι φοβερά.

 

Από τη στιγμή που τώρα ξεκινάς να πειραματίζεσαι με ηλεκτρονικούς ήχους προτείνω ανεπιφύλακτα το Microkorg διότι είναι και φθηνό, και καλό και εύκολο στη χρήση! Θα δεις ότι θα το ερωτευθείς, όπως και εγώ!

 

Επίσης σίγουρα τους ήχους του μπορείς να τους ρυθμίσεις και να τους ταιριάξεις σε όποιο μουσικό είδος θέλεις!

 

Μην στεναχωριέσαι για τα μικρά του πλήκτρα,τα συνηθίζεις μέσα σε λίγα λεπτά (φαντάσου εγώ παίζω και πιάνο και δεν έχω πρόβλημα με τα χαριτωμένα του πληκτράκια)

 

Η τιμή του είναι πολύ κάλή γι αυτό που παίρνεις!

 

Δε μπορείς να φανταστείς πόσοι επαγγελματίες το χρησιμοποιούν

 

Το Nord είναι φοβερό όργανο με πάρα πολλές δυνατότητες αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να πληρώσεις τόσα λεφτά για να το αποκτήσεις από τη στιγμή που δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις όλα αυτά που έχεις πληρώσει αφού δηλώνεις νέος στο χώρο.

 

Ξεκίνα με το microkorg και όταν φτάσεις στο σημείο να θεωρε'ις ότι πλέον το έχεις εξαντλήσει τότε προχώρα στο Nord Lead.

 

To Nord Modular είναι για προγραμματισμό ήχων και δεν πρόκειται να καταφέρεις να βγάλεις ήχο αν δεν γνωρίζεις πολλά, οπότε μην μπλέξεις!

 

Καλό ταξίδι... :wink:

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με ολα αυτα ΑΛΛΑ....στο modular μπορεις να κατεβασεις χιλιαδες ηχους απο το ιντερνετ και να τους περασεις μεσω υπολογιστη,στην πορεια να αρχισεις να πειραζεις κυματομορφες,φιλτρα....

και οι γνωσεις που θα αποκτησεις μετα θα σε βοηθησουν και για το reaktor(στο να κατασκευαζει δικα του synth).Ενω με το korg εκτος απτο οτι οι ηχοι δεν συγκρινονται με το nord,θα χρειαστει στην πορεια να αγορασει σιγουρα κατι πιο ισχυρο.Το μονο εμενα παντως που μου αρεσει στο micro korg ειναι το vocoder του.Πολυ ευκολο και πολυ χρησιμο.Επισης σε λιγο καιρο κυκλοφορουν τα radias και micro x.Περιμενε να δεις τιμες γιατι το micro korg εχει περιπου την ιδια μηχανη με το ms2000 και το radias θα ειναι ο αντικαταστατης του ms2000 και πολυ πιθανοτατα αναλογα με την τιμη και του micro korg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου