Προς το περιεχόμενο

Kαλύτερο πρόγραμμα ηχογράφησης?


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και φυσικα 1800 ευρω δε δινω με τιποτα. Θα κανω τα παντα να το βρω κρακ.. Και να πανε να κοψουν το κεφαλι τους. Συγνωμη αλλα κι εσεις πεταμενα λεφτα δε τα θεωρειτε???

 

KOTS αυτή η κουβέντα έχει ξαναγίνει, και θα ξαναγίνει, και θα ξαναγίνει....Ερχεσαι δημόσια σε ένα forum και λες ότι θα κλέψεις ένα πολύ καλό και για το λόγο αυτό ακριβό software για να κάνεις τη τρέλα σου; Είναι λίγο παρανοικό να δηλώνεις κλέφτης όταν θα μπορούσες πολύ εύκολα να είσαι νόμιμος κάτοχος και να έχεις απαιτήσεις. Μη βγαίνεις να δηλώσεις κλέφτης και μάλιστα σε ένα πράγμα που ΔΕΝ το χρειάζεσαι. Το Nuendo χρησιμοποιήται σε studio. Αυτοί έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Για αυτό έχουν και μεγάλες κονσόλες. Γιατί δε πας να κλέψεις μια; Θα μου πεις δε γίνεται και θα σου πω όχι μόνο αυτό αλλά δε την χρειάζεσαι κι όλας. Μπορείς μια χαρά να κάνεις την τρέλα σου με ΠΟΛΥ φθηνότερο software και hardware. Aν μεγαλώσουν οι δουλειές σου που όλοι στο ευχόμαστε, αγοράζεις το διπλανό κατάστημα και ρίχνεις τη μεσοτοιχεία.

Δεν ξέρω αν έγεινα κατανοητός.

 

Και μια συμβουλή από μένα αν θες τη κρατάς. Προσπάθηκσε να ξεζουμίσεις αυτά που έχεις. Με λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις θαύματα. Ενα φθηνό seq (~120) μερικά VST synths (~100) και ένα midi κλαβιέ (ας είναι dummy εντελώς) μπορείς να γράψεις αριστουργήματα. Εδώ σκοπεύεις να δώσεις 2500 για ένα synth, τι να λέμε τώρα. Τα πολλά μπλιμπλίκια δεν είναι σίγουρο ότι θα σου δώσουν τη μεγάλη ιδέα, την έμπνευση για το έργο που θα συζητάει όλος ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δίκιο έχει ο shock! Εδώ υπάρχουν προγράμματα-μίνι στούντιο σε εξευτελιστικές τιμές:

- n-track studio: 49/75 euros (www.ntrack.com) για windows

- ardour: δωρεάν (www.ardour.org) για apple/linux

Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο με πολύ καλά αποτελέσματα - λίγοι άνθρωποι χρειάζονται τις δυνατότητες των Cubase/Nuendo/... και αν ανήκει κάποιος σε αυτούς, μάλλον έχει ήδη αγοράσει κάποιο από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω περα για περα μαζι σου οσον αφορα τα παραπανω που λες, αλλα το συνθεσαιζερ ειναι ενα ονειρο τουλαχιστον 7 ετων. Απο το 1995 ειμαι με το PSR 620 και πιστεψε με, το εχω κσεκοκαλισει κανονικοτατα. Απλα κι εγω θελω να αναβαθμισω τον εξοπλισμο μου λιγο και να παρω κατι αρκετα αξιολογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα 1800 ευρω δε δινω με τιποτα. Θα κανω τα παντα να το βρω κρακ.. Και να πανε να κοψουν το κεφαλι τους. Συγνωμη αλλα κι εσεις πεταμενα λεφτα δε τα θεωρειτε???

 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια!

 

Αν είχες όμως ένα στούντιο και στα σκαριά καμιά 3-4 μπάντες να κάνεις απο ένα cd των 2000 ευρώ (ενδεικτικά) παραγωγή στην κάθε μια εγώ τουλάχιστον θα έπαιρνα ακόμη ένα για καβάτζα :lol: :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επαιρνα και δευτερο προγραμμα ρεζερβα, πλακα μου κανεις? Αλλα τετοια projects εγω δεν εχω δυστυχως η ευτυχως.

 

Αλλη ειναι η δουλεια μου και δουλευω αρκετα σκληρα και πιστευω οτι μου αξιζει τελικα ενα τοσο ακριβο οργανο μετα απο 7 χρονια επιθυμιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KOTS, έχεις μπερδέψει τις συζητήσεις. Εδώ συζητάμε για το ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα ηχογράφησης. Για το συνθ που θέλεις να πάρεις συζητάμε σε άλλο thread. :D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα αναφερθηκε οτι παω να κανω κινηση αξιας 2500 ευρω και το σχολιασα. Πισω στο θεμα μας..

 

Στο θέμα μας είμαστε. Αυτό που σου είπε ο shock είναι ότι ενώ δεν σου φαίνεται περίεργο να δώσεις 2500 για συνθ, λες ότι είναι πεταμένα λεφτά να δώσεις 1800 για να πάρεις το Nuendo. Ο υπαινιγμός είναι ότι έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά (και μάλιστα ίσως λανθασμένα μέτρα και σταθμά, καθώς ο shock σε ενθαρρύνει να ξεζουμίσεις τον εξοπλισμό που ήδη έχεις).

 

Δεν σου είπε "γιατί θέλεις να δώσεις 2500" - δικαίωμά σου είναι. Σου είπε "γιατί ενώ μία τέτοια επένδυση σου φαίνεται λογική, λες ότι το πρόγραμμα είναι πεταμένα λεφτά".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Eyeprotocol. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι ζούμε στην εποχη της αφθονίας και του καταιγισμού πληροφορίας. Μπαίνεις στο internet και ψάχνεις, ρωτάς, μαθαίνεις ενημερώνεσαι, μαθαίνεις με ποιο τρόπο και με τι θα καλύψεις τις ανάγκες σου. Πως θα κάνεις τη δουλειά σου ή το χόμπι σου. Πρέπει να ξέρεις όμως από πριν τι θέλεις αλλιώς οι πολλές λύσεις μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόσθετες ανάγκες.

Με αυτό το σκεπτικό θέλισα να δώσω λύσεις ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ που θα δώσουν την ώθηση που χρειάζεται κάποιος για να ξεκινήσει. Γίνονται ΘΑΥΜΑΤΑ με λίγα πράγματα αρκεί να έχει κανείς μεράκι. Οι Prodigy που έχουν τα ΔΕΚΑΔΕΣ synths, τον πρώτο δίσκο τον έγραψαν με ένα. ME ENA!! Ο Vince Clark με ένα pro-one έκανε θαύματα, μετά μάζεψε κι αυτός ότι synth υπήρχε (μέχρι και fairlight). Πολλές από τις μελωδίες που ακούμε ακόμα και σήμερα από τους beetles γράφτηκαν σε ένα "φθηνό" τετράκαναλο.

Δε λέω να τα πετάξουμε όλα, και ούτε είμαι μινιμαλιστής η χρήση των παραπάνω παραδειγμάτων ήταν ακραία και σκοπό είχε να περάσει το μήνημα "Η μουσική έχει σημασία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"γιατί ενώ μία τέτοια επένδυση σου φαίνεται λογική' date=' λες ότι το πρόγραμμα είναι πεταμένα λεφτά".[/quote']

 

 

απλως , γιατι το προγραμμα μπορει να το αποκτησει "δωρεαν" ενω το synth οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου