Προς το περιεχόμενο

Kαλύτερο πρόγραμμα ηχογράφησης?


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πεταξω κι εγω μια γρηγορη γνωμη...

 

Τα Pro Tools απ'οτι εχω καταλαβει θεωρουνται πια industry-standard και νομιζω οχι αδικα..

 

Εγω δουλευω Cubase γιατι με αυτο ξεκινησα και ειναι παρα μα παρα πολυ καλο, αλλα εχω δουλεψει και Pro Tools (κι εχω δει και καποια DVD εκμαθησης) και πραγματικα οι ευκολιες και οι λειτουργιες που προσφερουν ειναι πολλες και χρησιμες. Ειδικα τωρα που η εκδοση 7 εχει καλυτερο MIDI, νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο!

 

Οπου να ναι θα παω να τσιμπησω το Mbox 2 που παει 'πακετο' με τα P.T LE 7 και ακουσα μια φημη απο τον υπευθυνο του Διαμαντοπουλου την οποια θελω να μοιραστω μαζι σας, σε περιπτωση που καποιος ξερει αν αυτο ισχυει ή οχι...

 

Ειπε:'Τα M-Powered εχουν χειροτερο ηχο απο τα LE γιατι τα δυο προγραμματα χρησιμοποιουν διαφορετικους αλγοριθμους'

 

Αυτο πρωτη φορα το ακουσα και μου φαινεται λιγο παραξενο...Ξερει κανεις τιποτα;;[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου, τα pro tools έχουν πολύ καλύτερο editing από το cubase, ή τουλάχιστον εμένα με βολεύει περισσότερο, ειδικά αν δουλεύω με ένα control24, αν και δύσκολο.

 

Όσον αφορά τον ήχο, το cubase μου φαίνεται αρκετά φτωχό, περισσότερο από τα pro tools που επίσης δε με τρελλαίνουν. Από τα προγράμματα που έχω ακούσει καλύτερο μου φαίνεται το logic7, το οποίο έχει και καταπληκτικά δικά του plug-ins, σε αντίθεση με τα pro tools των οποίων τα plug-ins είναι απαράδεκτα (τύπου 7Band-EQ και δε συμμαζεύεται).

 

Όσον αφορά το θέμα περί Beatles και τετρακάναλα και τέτοια, μην ξεχνάτε ότι στην εποχή τους ήταν η τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Και ναι, οι Beatles έχουν ωραίο ήχο, αλλά για την εποχή τους. Αν έβγαινε μια μπάντα τώρα, και έπαιζε με ποιότητα ήχου σαν αυτή των Beatles, τη στιγμή που έχουν βγει ήχοι όπως το Nevermind, το Lateralus κλπ κλπ κλπ για ώρες, θα τους έπαιρναν με τις κολοκυθόπιτες. Και, κακά τα ψέμματα, σπίτι του ο καθένας μπορεί να δουλεύει όπως θέλει και να γουστάρει και να γουστάρουν και οι φίλοι του, αλλά όταν βγαίνεις ως μηχανικός ήχου στη μουσική βιομηχανία δε μπορείς να δουλεύεις με ένα πρόγραμμα του οποίου ο ήχος και οι λειτουργίες σε περιορίζουν. Έχει να κάνει με το τι είναι μοντέρνο και το προς τα πού κινείται το όλο κόλπο.

 

μπλα μπλα μπλα, λογοδιάρροια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δουλευω & με τα τρια (Pro-tools,Samplitude & Sonar) & ΗΧΗΤΙΚΑ υστερει κανενα μπροστα στο αλλο (digital ειναι ε παιδια μη τρελλαθουμε!!! 8O ) ,με ΚΑΛΟΥΣ κονβερτορες & τα τρια ειναι μια χαρα.

 

Παντως επειδη συνηθως "γραφω" τη μπαντα με Samplitude,επεξεργαζομαι στο σπιτι καποια πραγματα & προσθετω καποια οργανα με SONAR & μιξαρω σε Pro Tolls (η & στα αλλα δυο προγραμματα) δεν εχω ακουσει απωλειες απο το ενα προγραμμα στο αλλο,εχω cd τα οποια εχουν "φτιαχτει" & στα τρια προγραμματα & απο τραγουδι σε τραγουδι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να καταλαβεις τη διαφορα (δεν υπάρχει αλλωστε)

 

απο εκει και περα τα Pro Tools ειναι στις ΗΠΑ indurstry std γιατι απλα ..αυτα ξερουν... :lol: (χωρις να σημαινει οτι υστερουν...) ομως τωρα τελευταια το SONAR εχει παρει πολυ πάνω του & αν το βγαλουν ετσι ωστε να ειναι συμβατο με MAC θα ανεβει & αλλο (ειδη το χρησιμοποιουν παρα πολλοι οσοι κανουν film scoring)

 

Απο εκει και περα απο αποψη χρηστικοτητας ειναι οτι συνηθισει κανεις..

 

Οσον αφορα τον ηχο των παλαιοτερων παραγωγων ειναι σχεδον αδυνατον να τον "πιασουμε" στην εποχη μας γιατι απλα εχει χαθει η "τεχνη" της ηχοληψιας οπως την ηξεραν τοτε... :lol: (δηλ."φιλε εχεις εναν κομπρεσσορα,μια κονσολλα (λαμπατη) 4 καναλια,4 μικροφωνα & ενα μαγνητοφωνο,παιξε μπαλλα".... :lol: )

 

Ειδικα για να "πιασουμε" τον ηχο των 2καναλων η 4καναλων ηχογραφησεων των 60's πρεπει να κουραστουμε πολυ,κατα τη γνωμη μου ο ΗΧΟΣ των Beatles στο SGT PEPPERS δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα τις τωρινες παραγωγες (οπως αλλωστε και ο ηχος πολλων κλασσικων πραγωγων των 60s ,70s & 80s :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα "Sequencers" γιατί και το Cubase και το Nuendo και τα Pro Tools και το Sonar στην ουσία τέτοια και παρόμοια προγράμματα είναι.

Βασική προυπόθεση είναι κατα πόσον ο κάθε ένας χρήστης του προγράμματος έχει ασχοληθεί σε βάθος με τις δυνατότητες του κάθε προγράμματος και δεν έχει αρκεστεί στο να το δουλεύει σαν μαγνητόφωνο πατώντας το Start και το Stop.

Αλλά στην πραγματικότητα "μαγνητόφωνα" είναι και ένας που θέλει να γράψει μουσική θέλει ένα πολυκάναλλο μαγνητόφωνο για να φτιάχνει τα τραγούδια του.

Το αποτέλεσμα βέβαια εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και πρώτα πρώτα από τον μουσικό.

Κάποιος που δεν γνωρίζει από μουσικά προγράμματα όταν του πείς ότι φτιάχνω τραγούδια στον υπολογιστή νομίζει ότι γίνονται μόνα τους....

 

Ένας πρώτος παράγοντας όπως είπα είναι ο μουσικός.

Εάν παίξει βλακείες το πρόγραμμα θα γράψει βλακείες.

Δεύτερος παράγοντας είναι η πηγή του ήχου και ο τρόπος με το οποίο θα φτάσει στον υπολογιστή. Εάν γράψουμε μία ηλ. κιθάρα εξαρτάται από τον προενισχυτή που θα χρησιμοποιήσουμε.

Εάν γράψουμε μια ακουστική κιθάρα εξαρτάται και από τα μικρόφωνα αλλά και απο τις θέσεις των μικροφώνων κατά την εγγραφή.

Τρίτος και πολύ βασικός παράγοντας η κάρτα του ήχου που χρησιμοποιούμε.

Τα Sequencers όμως μας δίνουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούμε και Audio και Midi. Ο ήχος από τα Midi εξαρτάται από τις πηγές που έχουμε είτε είναι Synths είτε Modules είτε Samplers.

Εγώ προσωπικα δουλεύω με το Cubase SX3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί έχει πολλές ευκολίες στο θέμα του editing.

Οσο για το Nuendo είναι κορυφή και τα αξίζει τα λεφτά του.

Στο ίδιο κομμάτι εάν ακούσεις τα tracks μέσα από το Cubase και μέσα από το Nuendo πραγματικά ακούς διαφορετική ποιότητα ήχου.

Έχει να κάνει όπως διάβασα και στο site του Steinberg με τους Αλγόριθμους που χρησιμοποιεί κάθε πρόγραμμα.

Παλιά το Cubase "διάβαζε" γραφικά το τραγούδι που φτάχναμε στην αναπαραγωγή του. Τώρα διαβάζει όπως και το Nuendo κώδικα μηχανής.

 

Συγνώμη εάν σας κούρασα ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου