Προς το περιεχόμενο

Ευτυχώς... Τελείωσε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ νομίζω ότι δεν είναι πια κερδοσκοπίες, αλλά το μαγαζί πάει για τρελό φούντο. Γιατί αλλιώς θα μας δανείζανε πάλι με λίγο τσιμπημένο επιτόκιο έστω. Ενώ τώρα στην ουσία δε μας δανείζουν.

 

Και το πειρβόητο συμάζεμα; Όλα τα μέτρα (μέχρι τούδε) είναι ταφόπλακα, κανένα αναπτυξιακό μέτρο, δε χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος :)

 

μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά δε βλέπω καμία διέξοδο

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μην ακους βλακειες,το εξωτερικο χρεος της Ρωσσιας ειναι περιπου 300 δις,βεβαια ειναι πολυ χαμηλο μια και ειναι....μικροτερο απο το...δικο μας (μια χωρα 250 εκ.!!!)

Δεν αμφιβαλλω μια χωρα με τετοια παραγωγικοτητα να εχει ανοικτους δανεισμους.

Ξερω ομως οτι τους Γερμανους τους εχει γραμμενους κανονικοτατα.

Σχετικα με μας, το μονο που θελω να γινει ειναι η αρση του πολιτικου ασυλου,δεν θελω να βγαινουν στα καναλια,στα ραδιοφωνα στις εφημεριδες και να μιλανε!! Δεν το επιτρεπει πλεον η λογικη μου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε αν δεν εχουμε πετυχει το στοχο...θα μας ξαναδανεισουν,

Αυτό είναι το θέμα... Ως πότε θα μας δανείζουν; Και τελικά μήπως θα έρθει η ημέρα που δεν θα μας δανείσουν πλέον, ώστε και με την βούλα να μας «πάρουν» την χώρα; Χωρίς να θέλω να γίνω συνωμοσίολόγος, η ίδια με εμάς ιστορία ξεκίνησε και για την Πορτογαλία... Είναι αυτή τελικά η νέα μορφή «κατοχής»- η οποία επί της ουσίας είναι ίδια με αυτήν που βιώσαμε στην εποχή του Τρικούπη;  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα... Ως πότε θα μας δανείζουν; Και τελικά μήπως θα έρθει η ημέρα που δεν θα μας δανείσουν πλέον, ώστε και με την βούλα να μας «πάρουν» την χώρα; Χωρίς να θέλω να γίνω συνωμοσίολόγος, η ίδια με εμάς ιστορία ξεκίνησε και για την Πορτογαλία... Είναι αυτή τελικά η νέα μορφή «κατοχής»- η οποία επί της ουσίας είναι ίδια με αυτήν που βιώσαμε στην εποχή του Τρικούπη;  

τι να παρουν Τερι?..ολα ανοικτα δεν ειναι? συνορα? αγορα? εμποριο? συμβασεις? συμβολαια?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τα ειπαμε και στο αλλο Thread μη τα ξαναλεμε...κουραζουν...

 

 

Α,επισης Korgious η Ρωσια αναστηθηκε ακριβως επειδη ΜΑΤΩΣΕ (ηταν σε πολυ χειροτερη κατασταση απο εμας το 1998)

 

 

Αυτό είναι το θέμα... Ως πότε θα μας δανείζουν; Και τελικά μήπως θα έρθει η ημέρα που δεν θα μας δανείσουν πλέον, ώστε και με την βούλα να μας «πάρουν» την χώρα; Χωρίς να θέλω να γίνω συνωμοσίολόγος, η ίδια με εμάς ιστορία ξεκίνησε και για την Πορτογαλία... Είναι αυτή τελικά η νέα μορφή «κατοχής»- η οποία επί της ουσίας είναι ίδια με αυτήν που βιώσαμε στην εποχή του Τρικούπη;  

 

Τι να την κανουν μωρε την Ψωροκωσταινα...τις ...ομορφιες της θα ζηλεψουν? ;D ;D

(ξερω οτι μπορεις να εκπλαγεις αλλα η Ελλαδα ΔΕΝ ειναι η ομορφοτερη χωρα του κοσμου,ουτε το ΚΕΝΤΡΟ του κοσμου..που ολοι...ποθουν να καταλαβουν...μεχρι χθες μας ΗΞΕΡΕ το 1% του παγκοσμιου πληθυσμου... ;D)

 

Πρεπει να καταλαβεις οτι αν χρεοκωπησουμε,ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα μας "παρει" μια και θα εξοστρακιστουμε απο ολες τις αγορες (την Αργεντινη ακομα κανεις δεν τη δανειζει),αλλα και θα αντιμετωπισουν σοβαροτατα προβληματα οι ΞΕΝΕΣ μεγαλες τραπεζες που μας εχουν δανεισει.

 

ΑΝ χρεωκοπησουμε εκτος του οτι θα γινει σιγουρα εμφυλιος (δεν κανω πλακα) και θα σκοτωνουμε ο ενας τον αλλον για ενα λιτρο βενζινη (μια και δεν θα υπαρχει βενζινη) και για λιγα τροφιμα (μια και η εγχωρια παραγωγη τροφιμων δεν αρκει να θερψει τους Εληνες ολα τα εισαγουμε),η Ελλαδα θα γινει ΑΚΡΙΒΩΣ οπως η ΑΛΒΑΝΙΑ του 1970.

 

Οποτε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να χρεοκωπησουμε... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

τι να παρουν Τερι?..ολα ανοικτα δεν ειναι? συνορα? αγορα? εμποριο? συμβασεις? συμβολαια?

Τίποτα λιμάνια που μας έχουν ξεμείνει, αεροδρόμια και φυσικά πράγματα της «βιομηχανίας» μας- βραχονησίδες, κανένα μεγαλύτερο νησάκι... τέτοια πράγματα...Τουριστικά- ελπίζω να μην βγάλουμε στο σφυρί τίποτα αρχαία- Τα άλλα νομίζω δεν είναι πλέον δικά μας  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά ας κάνουμε και εμείς που διαθέτουμε και βήμα και δυο δράμια μυαλό να το πούμε και λίγο παραέξω γιατί τα πράγματα πλέον έχουν ξεφύγει λόγω τρομολαγνείας.

α) Δεν θα κοπούν δραχμές

β) Δεν βγαίνουμε από την ΕΕ

γ) Δεν δεσμεύονται οι καταθέσεις

δ) Θα υπάρξει δανειοδότηση

 

Τα παραπάνω είναι δεδομένα και αδιαμφισβήτητα και τα υπόλοιπα είναι για να τσιμπήσουν τζάμπα μετοχές.

Το χρέος μας είναι μεγάλο αλλά όχι υπέρογκο.

Εξαιρουμένου του δημοσίου χρέους, οι επι μέρους δείκτες μας, αντίθετα από ότι αλλαλάζουν διάφοροι, είναι σε εντάξει επίπεδο.

 

Το δάνειο θα δοθεί και θα ξαναδοθεί. Αυτό από τους κεντρικούς μηχανισμούς προκειμένου να βγούμε από την κρίση και με την προϋπόθεση ότι θα υπάρξουν αποδεδειγμένες και καρποφόρες αναδιαρθρωτικές αλλαγές.

Από κει και πέρα (για μένα θα υπάρξουν 3 χρόνια επικουρικής δανειοδότησης) θα δανειζόμαστε, όπως κάνει όλος ο κόσμος, μέσω των αγορών.

 

Η υποβάθμιση ήταν έντονη και το ξέρουν και οι εταιρείες που την κάναν. Μετά από τις μ@λ@κίες που κάναν στο πρόσφατο παρελθόν με τις αξιολογήσεις των τοξικών, προτιμούν να είναι on the very safe side παρά να μας κάνουν την καρδιά και να τρέχουν μετά να καθησυχάζουν τους επενδυτές τους. Εξάλλου μετά από 2 χρόνια (μέχρι να αρχίσουμε να βλέπουμε ανάκαμψη) που οι αξιολογήσεις θα επανέλθουν, οι αγορές θα χαίρονται τόσο (και έτσι οι "οικοι" θα κονομάνε από το χρηματιστήριο) που κανείς δεν θα θυμάται....

 

Δεν είναι όλα ιδανικά αλλά απλώς πλέον το μπαλλάκι ήλθε στο γήπεδο μας και επειδή το αφήσαμε καιρό, παίζουμε τεννις με μπάλα του μπάσκετ.

 

ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ όμως.

Το ζήτημα είναι πλέον καθαρα οικονομικό. Μέσα σε συγκεκριμένο πλαίσιο.

Το πολιτικό είναι μάλλον δευτερευούσης σημασίας επί του παρόντος.

Το κοινωνικό θα ματώσει και μακάρι να βγεί κάτι καλύτερο από κάποια αναγεννημένη νοοτροπία.

Και αν μας αρέσει καλώς, αλλιώς ας πάμε να φωνάζουμε όλη μέρα και το βράδυ να γυρνάμε στις σπηλιές μας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλοϊκη ερωτηση: ενα κρατος με χαλημοτατο δεικτη παραγωγικοτητας, με ιδιωτικους υπαλληλους σε θεσεις διευκολυνσης αντιπροσωπειων,με ενα τεραστιο Δημοσιο υπαλληλικο προσωπικο αναλογικα με τον πληθυσμο του..πως μπορει να παιξει στα χερια του οποιαδηποτε ''προσφορα'' δανεισμου?

Επι εποχης Σημιτη φτασαμε μεχρι και να δωσουμε Ελληνικο Χρυσο.

Ειμαι ηδη πολυ κουρασμενος.Δεν εχω διαθεση να δω το πορτοφολι μου,τις υποχρεωσεις μου,τα ενδιαφεροντα μου,την προσωπικη μου δουλεια..ειμαι στο σπιτι και προσπαθω να ηρεμησω το μυαλο μου και να βγω στην αγορα να δικαιολογησω και σημερα την θεση μου στην εργασια.

ΛΥΠΑΜΑΙ.

Κλεινω τηλεοραση περιμενω να κλεισει μια αγγελια μου,και θα μπω στουντιο να παιξω.

Μια ψυχη και ενα σωμα εχω.

Ντροπη τους. και μαγκες. Θα χυθει αιμα! Θα πεσουν σφαιρες και μπομπες απο παντου..συνδικαλιστικα στολιδια μεχρι ανεργους.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που μου ηρθε μολις:

 

 

Απόφαση  του Προέδρου της Βουλής των Ελλήνων

 

της 13.11.2009

 

(ΦΕΚ 223 Α΄ /13.11.2009)

«Περί δημοσιεύσεως στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως αποφάσεως της Ολομέλειας τους Βουλής “Για την παροχή τηλεπικοινωνιακού υλικού και εξοπλισμού πληροφορικής, καθώς και κάλυψη δαπανών για τηλεφωνικά τέλη”».

 

Οι βουλευτές θα μας τρελάνουν: 1.500.000 ευρώ επίδομα για αγορά H/Y!!!

 

Την ίδια στιγμή που ανακοινώνονται τα νέα οικονομικά μέτρα και οι "απλοί άνθρωποι του μόχθου" καλούνται να πληρώσουν "το μάρμαρο", η Βουλή των Ελλήνων κατά ομόφωνη απόφαση (ΦΕΚ223 Α) ενέκρινε, εν μέσω κρίσης, πρόγραμμα επιδότησης για όλους ανεξαιρέτως, τους βουλευτές και ευρωβουλευτές προκειμένου να αγοράσουν το δικό τους προσωπικό εξοπλισμό πληροφορικής, προκειμένου να αναπτύξουν τις δημόσιες σχέσεις τους μέσω του διαδικτύου με προϊόντα όπως:

Επιτραπέζιους Η/Υ , Laptops, Notebooks, πολυμηχανήματα-εκτυπωτές, Τηλεφωνικό κέντρο, Fax, Λογισμικό αυτοματισμού πολιτικού γραφείου , προγράμματα Η/Υ ,Δορυφορικό δέκτη και ότι άλλο gadget μπορεί να περιλαμβάνει ένα σύγχρονο πολιτικό γραφείο.

 

Όπως προκύπτει από το επίσημο έγγραφο  κάθε βουλευτής επιλέγοντας τον δικό του προμηθευτή , προσκομίζει στο Τμήμα Προμηθειών και Διαχειρίσεως της Βουλή τιμολόγια αγορά έως 5.500 ευρώ έκαστος (αναλόγως με την κατηγορία που ανήκει) και ο προμηθευτής θα. περνάει να εξοφλείται από τη Βουλή των Ελλήνων.

 

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό των τριακοσίων της βουλής μαζί με τους ευρωβουλευτές πού επίσης δικαιούνται το επίδομα μάς δίνει ένα ποσό μεγαλύτερο από 1.500.000 ευρώ.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου