Προς το περιεχόμενο

Ευτυχώς... Τελείωσε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εξαιρέσεις ένα κομμάτι της νέας γενιάς,οι υπόλοιποι,αν πεις "θα κάνουμε μποϋκοτάζ στο τάδε προϊόν",νομίζουν πως γίνεσαι αναρχικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο Έλληνας ντρέπεται να πει σε κάποιον οτι του πουλάει κάτι ακριβά.  :-\

Διαφωνώ πλήρως.

Ο Έλληνας (κατά την ταπεινή μου γνώμη) τελεί εν πλήρη υστερία.

Μπερδεύει την διαπραγμάτευση με το χασομέρικο παζάρι.

Όλα του φαίνονται μεν ακριβά και όλο τα χώνει ασυστόλως σε ασήμαντα πράγματα.

 

Παράδειγμα που βλέπω συχνά γύρω μου και πρόσφατα στο μαγαζί του αδελφού μου (έφυγε οικογενειακώς για επαρχία) που γίνεται ηλίθιο παζάρι σε εξάρτημα των 200 για τα 5-10 Ευρώ (για το μαγαζάκι βρε μαγκιόροι είναι σημαντικά) που έχει  παραπάνω από το e-shop ("είμαι πονηρός βλέπω και Ιντερνετ"). Και την επόμενη στιγμή ο κιμπάρης τα αφήνει αφειδώς πουρμπουάρ για τα ούζα που ήπιαν με την παρέα.

 

Επιμένω. Οσο υπάρχουν παράλογες νοοτροπίες του στυλ "η φτώχεια θέλει καλοπέραση" ........

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε...

Είμαστε large ή χαζοφιλότιμοι...

Ο Έλληνας ντρέπεται να πει σε κάποιον οτι του πουλάει κάτι ακριβά.  :-\

 

Είναι απλό κόμπλεξ, για να μην τον πουν φτωχό :)

 

ναι ακριβως επειδη δεν ΠΡΟΣΕΞΑΜΕ και το ΑΝΕΧΤΗΚΑΜΕ

 

Θα σου πω μια πραγματικη ιστορια...μια και την εζησα απο κοντα

 

Πριν απο 3 χρονια οι..παραγωγοι γαλακτος στο Βραδεμβουργο αποφασισαν να αυξησουν την τιμη του γαλακτος απο...0,60 (I know,I know) σε 0,65.....ευρω το λιτρο....

 

Ε,το τι εγινε δεν μπορεις να φαναστεις..για μια ολοκληρη εβδομαδα οι περισσοτεροι βερολινεζοι απλα..δεν....αγοραζαν ΚΑΘΟΛΟΥ γαλα....μαλιστα θυμαμαι οταν σε ενα supermarket με ειδε καποιος να...αγοραζω γαλα...μου...εβαλε κανονικα χερι....(και καλα εκανε)....αποτελεσμα...σημερα το γαλα πωλειται......0,50 ευρω το λιτρο....

 

Εχεις δει ποτε να γινεται κατι τετοιο στην Ελλαδα που ολα τα ..ανεχομαστε?

+100

ένα ακόμα παράδειγμα: Στις παμπ στη Μεγάλη Βρετανία έχει απ' έξω τις προσφορές στη μπίρα, εδώ "είναι ακριβό το ποτό και το πίνεις"

 

και απ' ό,τι φαίνεται θα ανεχτούμε και τα νέα μέτρα, επειδή μας είπαν ότι δεν υπάρχει λύση  ;D

 

(το ίδιο είναι βρε κι αυτό, πάλι κορόιδο μας πιάνουν, ξυπνάτε ρε)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πάντως τα λέμε όλα (και καλά), να σας κάνω μία παρατήρηση: τέτοιο όργιο αμετροεπούς αντίληψης για την αγορά και τη χρήση μουσικών οργάνων, όπως αυτό που παρατήρησα στα χρόνια που συμμετέχω στο noiz, πραγματικά ΔΕΝ υπάρχει.

 

Τι να πρωτοθυμηθώ;

 

Την ανάγκη για κουρδισμένα ξύλα και κιθάρες με επταπλάσια αξία της πραγματικής;

Τη συλλογή κιθαρών που φωτογράφιζαν και έδειχναν διάφοροι, και νόμιζες ότι βλέπεις το δωμάτιο του gilmour λίγο πριν μπει η καθαρίστρια;

 

Το ότι είχε θεωρηθεί φυσιολογική η παρανοϊκή τιμή της Korg για το Oasys και ότι τσακώθηκα όταν έγραψα πως δεν είναι με τα καλά τους αυτοί που ασχολούνται;

 

Τις δεκάδες φορές που υπέδειξα ότι υπάρχει απίστευτη αναντιστοιχία ανάμεσα στις αγορές μουσικών οργάνων και τη χρήση τους (όπως αυτή καταγράφεται από τα αποτελέσματα που παρουσιαζόντουσαν.. ή μάλλον, δεν παρουσιαζόντουσαν);

 

Τις διαρκείς μου διαμάχες για να καταδείξω πόσο ελεεινή είναι η κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας (software και μουσικής) και ότι θίγει τα οικονομικά συμφέροντα των καλλιτεχνών;

 

Το ΟΡΓΙΟ που έχει γίνει για άτυπη διαφήμιση των τιμών του Τόμαν (εις βάρος βέβαια, όλων των ελλήνων εμπόρων, δικαίων και αδίκων); Θυμάμαι ακόμη τη χλαπάτσα που έφαγα όταν πρωτοειδοποίησα ότι αυτό θα οδηγήσει σε ΦΤΩΧΕΙΑ (το search θα σας το αποκαλύψει, αν ασχοληθείτε να το ψάξετε).

 

Όχι ότι εγώ δεν έχω κάνει τις βλακείες μου: συγκεκριμένα έχω αγοράσει ΟΛΟ σχεδόν το μουσικό λογισμικό της τελευταίας πενταετίας, ενώ δεν το χρειαζόμουν... αλλά τα γράφω αυτά μπας και (εκτός από το να λέμε πόσο φταίνε οι πολιτικοί) κοιτάξουμε και λίγο τα χάλια μας τα μαύρα, που καταφέραμε να αναγάγουμε σε καταναλωτικό βίτσιο την αγάπη μας για τη μουσική.

 

Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε ολα εκτος απο αυτο

 

Το ΟΡΓΙΟ που έχει γίνει για άτυπη διαφήμιση των τιμών του Τόμαν (εις βάρος βέβαια, όλων των ελλήνων εμπόρων, δικαίων και αδίκων); Θυμάμαι ακόμη τη χλαπάτσα που έφαγα όταν πρωτοειδοποίησα ότι αυτό θα οδηγήσει σε ΦΤΩΧΕΙΑ (το search θα σας το αποκαλύψει, αν ασχοληθείτε να το ψάξετε).

 

Οταν επι τοσα χρονια πληρωνουμε την αισχροκερδεια και τη μονοπωλιακη εκμεταλευση

ειναι λογικο να συμβει αυτο.

Δεν βλαπτουμε την οικονομια μας αγοραζοντας απ εξω γιατι:

Ενισχυουμε τους ευρωπαιους στο να μη μας αφησουν να χρεωκοπησουμε... ;D

Σοβαρα τωρα...

Υπηρξα 1,5 χρονο υπαλληλος-πωλητης-μικρολογιστης-αποθηκαριος-καθαριστρια(ολα ταυτοχρονα σε εταιρια μουσικων οργανων εν Ελλαδι..

 

α)Η νοοτροπια του εργοδοτη ηταν τοσο βαναυση που θα μπορουσε με κινητρα και αλλους τροπους να ισοσταθμισει το λιγοτερο κερδος απο μειωση των τιμων:

αυξανοντας τον αριθμο των πωλησεων απο την ιδια αυτη την πτωση

β)Απο κινητρο στον εργαζομενο

(ανθρωπινο μισθο-ευχαριστη συμμετοχη σε σεμιναρια)

γ)Αυξηση της αποθηκης(θες κατι δεν το βρισκεις)

 

Αστο,δε φταιει ο τομαν.

Η αδηφαγια,η απληστια και η λαθος νοοτροπια των εργοδοτων-καταστηματαρχων φταιει.

Εχω την εντυπωση οτι αυτοι που ελιχθηκαν,μια χαρα τα πηγαινουν κι ας γκαριζουμε ολοι για τον τομαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πάντως τα λέμε όλα (και καλά), να σας κάνω μία παρατήρηση: τέτοιο όργιο αμετροεπούς αντίληψης για την αγορά και τη χρήση μουσικών οργάνων, όπως αυτό που παρατήρησα στα χρόνια που συμμετέχω στο noiz, πραγματικά ΔΕΝ υπάρχει.

 

Τι να πρωτοθυμηθώ;

 

Την ανάγκη για κουρδισμένα ξύλα και κιθάρες με επταπλάσια αξία της πραγματικής;

Τη συλλογή κιθαρών που φωτογράφιζαν και έδειχναν διάφοροι, και νόμιζες ότι βλέπεις το δωμάτιο του gilmour λίγο πριν μπει η καθαρίστρια;

 

Το ότι είχε θεωρηθεί φυσιολογική η παρανοϊκή τιμή της Korg για το Oasys και ότι τσακώθηκα όταν έγραψα πως δεν είναι με τα καλά τους αυτοί που ασχολούνται;

 

Τις δεκάδες φορές που υπέδειξα ότι υπάρχει απίστευτη αναντιστοιχία ανάμεσα στις αγορές μουσικών οργάνων και τη χρήση τους (όπως αυτή καταγράφεται από τα αποτελέσματα που παρουσιαζόντουσαν.. ή μάλλον, δεν παρουσιαζόντουσαν);

 

Τις διαρκείς μου διαμάχες για να καταδείξω πόσο ελεεινή είναι η κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας (software και μουσικής) και ότι θίγει τα οικονομικά συμφέροντα των καλλιτεχνών;

 

Το ΟΡΓΙΟ που έχει γίνει για άτυπη διαφήμιση των τιμών του Τόμαν (εις βάρος βέβαια, όλων των ελλήνων εμπόρων, δικαίων και αδίκων); Θυμάμαι ακόμη τη χλαπάτσα που έφαγα όταν πρωτοειδοποίησα ότι αυτό θα οδηγήσει σε ΦΤΩΧΕΙΑ (το search θα σας το αποκαλύψει, αν ασχοληθείτε να το ψάξετε).

 

Όχι ότι εγώ δεν έχω κάνει τις βλακείες μου: συγκεκριμένα έχω αγοράσει ΟΛΟ σχεδόν το μουσικό λογισμικό της τελευταίας πενταετίας, ενώ δεν το χρειαζόμουν... αλλά τα γράφω αυτά μπας και (εκτός από το να λέμε πόσο φταίνε οι πολιτικοί) κοιτάξουμε και λίγο τα χάλια μας τα μαύρα, που καταφέραμε να αναγάγουμε σε καταναλωτικό βίτσιο την αγάπη μας για τη μουσική.

 

Έτσι δεν είναι;

 

συμφωνώ για τα καταναλωτικά αλλά

 

συγνώμη αλλα αυτά τα θεωρώ τελείως άσχετα με τη δημοσιονομική κρίση. Τώρα αν εξυπηρετούν στο να καλλιεργούν ενοχές ώστε να θεωρήσουμε δίκαιη την τιμωρία μας :) , άλλο θέμα.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ για τα καταναλωτικά αλλά

συγνώμη αλλα αυτά τα θεωρώ τελείως άσχετα με τη δημοσιονομική κρίση. Τώρα αν εξυπηρετούν στο να καλλιεργούν ενοχές ώστε να θεωρήσουμε δίκαιη την τιμωρία μας :) , άλλο θέμα.

 

Δηλαδή, η νοοτροπία των πολιτών μίας χώρας και η αίσθηση μέτρου στο τι και πως καταναλώνει, δεν έχει σχέση με τα δημοσιονομικά της; Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, και τεχνοκρατικά μιλώντας (ρώτα την τρόϊκα που λέει και ο Γ.), αλλά κυρίως ηθικά: κάθε νοικοκύρης ξέρει ότι πρέπει να ασκεί κάποιον έλεγχο στις δαπάνες του, χωρίς απαραίτητα να στερεί από το νοικοκυριό του τα απαραίτητα.

 

Λυπούμαι, αλλά δεν θεωρώ απαραίτητο, ένας μουσικός που δεν έχει κάνει τίποτε άλλο στη ζωή του από το να παίζει σε φοιτητές-φίλους του, ότι χρειάζεται να έχει δώδεκα κιθάρες, και να αδημονεί για τη δέκατη τρίτη.

 

Επίσης, εγώ δεν είπα ότι φταίει ο Τόμαν. Απλά, έχει γίνει σύμβολο αυτής της νοοτροπίας που επικρίνω, σε τέτοιο βαθμό ώστε (από κάποια φάση και μετά) είχαμε ανθρώπους που είχαν αποφασίσει από που θα αγοράσουν (από τον Τόμαν, φυσικά) πριν ακόμη αποφασίσουν ΤΙ θα αγοράσουν (άρα και το κατά πόσον τους χρειάζεται αυτό που σκέπτονται να αγοράσουν).

 

Το search είναι πάντα εκεί, για όποιον αμφιβάλλει.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχαν αποφασίσει από που θα αγοράσουν (από τον Τόμαν, φυσικά) πριν ακόμη αποφασίσουν ΤΙ θα αγοράσουν (άρα και το κατά πόσον τους χρειάζεται αυτό που σκέπτονται να αγοράσουν).

Αλλο αυτο.Δεν καταλαβα οτι μιλας για καταναλωτισμο.

Κατα τ αλλα,απλα τους κερδισε ο Γερμανος...ας τους κερδιζαν Ελληνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ ανώνυμε, το ότι κάποιος είναι ηλίθιος και αγοράζει παραπάνω από αυτά που μπορεί, δεν κάνει κακό στην αγορά, στον εαυτό του κάνει. Η αγορά κινείται από αυτές τις λογικές. Μην τα μπλέκεις.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου