Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. 1/2Watt ενισχυτής κιθάρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω το βρξκα ειχα συνδεσει το λεντ ακριβως μετα τον διακοπτη για ον οφ και μαλον ακουμπαγε στο κουτιτορα το αποσυνδεσα και παιζει σχετικα καλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν βάλεις το led σε σειρά με το διακόπτη δεν χρειάζεται αντίσταση. Απλά δεν ξέρω πόσο θα φωτοβολεί... Αν το βάλεις παράλληλα με τη μπαταρία, πάνω σε έναν ον/off διακόπτη 4 ή 6 ακίδων (όπως του dist διακόπτη που είχες φτιάξει), τότε θέλει μια αντίσταση περί τα 47-100Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το εκανα καπως ετσι και δουλευει μια χαρα(για την ωρα)

αν εκανα μ--κια πες παρακαλω δεν εχω αλλο τσιπακι ακομα και δε γουσταρω να το ξανακαψω εχω αρχισει να το αγαπαω ;)

 

θα ανεβασω φωτο και ηχο συντομα

schem9842759304.jpg.e529748d06d430f0d87f98a150a07f12.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενα δειγμα ηχου

(με γκειν στην αρχη και το τελος σχετικα κλην)

θα κανω και καποιο με αουτπουτ σε κανονικα ηχεια γιατι αυτα δε τραβανε και πολυ

 

α και ειναι με ηλεκτρακουστικη  :)

sabl.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως μπορει καποιος να βοηθησει;

εχθες μου δουλευε μια χαρα

σημερα πηγα να το τεσταρω με ενα μεγαλυτερο ηχειο

και βγαζει μονο θορυβο και σε μια περιπτωση μου εβγαλε λιγο απο τον ηχο της κιθαρας μου (μιας απο τις 2 ) με την αλλη δεν βγαζει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους θόρυβο? Αν βγάζει βόμβο (μπάσσο θόρυβο), τότε είναι ανάποδα η πολικότητα της μπαταρίας. Αν βγάζει τσίριγμα, τότε ίσως φταίει κάτι με το gain ή με τα καλώδια(θέλει παντού μονωμένα με μπλεντάζ γείωσης). Τι αντίσταση είναι το νέο μεγάφωνο? Αν είναι κατω από 8Ω, τότε προσοχή γιατί θα καεί το τσιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσιριγμα

οι συνδεσεις δεν φαινονται διαφορετικες

δηλαδη ακομα και να μην ειναι καλη η μονωση οσο θα επρεπε πριν μιση μερα επαιζε κανονικα

το μεγαφωνο ειναι καστομ οποτε δεν ξερω ακριβως ποσα ωμ ειναι αλλα απο το μεγεθος σχεδον σιγουρα μεγαλυτερο απο 8 ωμ

υπαρχει περιπτωση να ειναι καηκε επειδη ειναι πολυ μεγαλυτερο απο 8ωμ;

υπαρχει κατι αλλο να τσεκαρω για να δω αν το καψα η φταιει κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μετρήσεις με το πολύμετρο την αντίσταση του μεγαφώνου(σαν να ήταν μια απλή αντίσταση). βάζεις το πολύμετρο σε λειτουργία ωμόμετρου (Ohm, Ω) και ακουμπάς το ένα κροκοδειλάκι στο + και το άλλο στο - του μεγαφώνου. Θα σου δείξει πόσα Ω είναι.

Αν η αντίσταση του μεγαφώνου είναι 8-32Ω, τότε είσαι μια χαρά. Αν ξεφεύγει απ τα όρια αυτά, τότε κάηκε το τσιπ...

Για όποιον τυγχάνει να μην έχει πολύμετρο, υπάρχουν πολύμετρα ακόμη και στα praktiker με 4Ευρώ κι είναι πολύ χρήσιμα.

 

http://www.dansdata.com/images/caselight/multimeter440.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου