Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να βγάλουν 19 χιλιάδες μόρια και να περάσουν στην σχολή που θα διαλέξουν οι γονείς τους γιαυτους.

Για να μην ξεχνιόμαστε...συνήθως με 19 χιλιάδες μόρια (νομίζω), μπορείς να περάσεις σε οποιαδήποτε σχολή, ακόμα και αυτή που θα διαλέξουν οι γονείς γι αυτούς, εάν (κάτι πολύ φυσικό), δεν έχουν διαλέξει μόνοι τους.

Μην ξεχνάς ότι αυτή είναι μόνο η αρχή...σου δίνει το δικαίωμα να αρχίσεις να αλλάζεις οπτική γωνία και ΚΥΡΙΩΣ να μην επαναπαύεσαι σε δικαιολογίες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για να μην ξεχνιόμαστε...συνήθως με 19 χιλιάδες μόρια (νομίζω), μπορείς να περάσεις σε οποιαδήποτε σχολή, ακόμα και αυτή που θα διαλέξουν οι γονείς γι αυτούς, εάν (κάτι πολύ φυσικό), δεν έχουν διαλέξει μόνοι τους.

 

ε όχι και φυσικό, ανωμαλία είναι  ;), ο υπερπροστατευτισμός είναι μεγάλη επιδημία

 

και το χειρότερο είναι όταν το παιδί σου λέει "γιατί με έστειλες εκεί μ...κα πατέρα"

και λεει κι ο φαδερ "το κανα που το κανα μαμόθρεφτο, ήταν ανάγκη να βγει και αχάριστο" :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνείς ότι η Κίνα είναι αυτοκρατορία? Κάνε τις συγκρίσεις...

Η Leeman και η Enron, από ότι φάνηκε, ήταν καφενεία, που τα ντύσαν αυτοκρατορία...

Έχει πλάκα να διαβάσεις τι έκανε με τους ισολογισμούς της και πώς την πάτησε η Εnron...

έτσι καταλαβαίνεις και τα κενά του συγκεκριμένου συστήματος.

Αφησα μια ασαφεια στο ποστ μου. Οταν μιλαω για αυτοκρατοριες, μιλαω για χωρες.

 

ΚΑΜΜΙΑ διαφωνια στο περι Κινας. ΚΑΙ η Κινα ειναι αυτοκρατορια, και μερικες αλλες χωρες ανα την υφηλιο, δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο των ΗΠΑ.

Καθε συστημα εχει κενα, κανεις δεν ειπε οτι ο καπιταλισμος με την εφαρμογη του στις ΗΠΑ ειναι το τελειο συστημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεχνιόμαστε...συνήθως με 19 χιλιάδες μόρια (νομίζω), μπορείς να περάσεις σε οποιαδήποτε σχολή, ακόμα και αυτή που θα διαλέξουν οι γονείς γι αυτούς, εάν (κάτι πολύ φυσικό), δεν έχουν διαλέξει μόνοι τους.

Μην ξεχνάς ότι αυτή είναι μόνο η αρχή...σου δίνει το δικαίωμα να αρχίσεις να αλλάζεις οπτική γωνία και ΚΥΡΙΩΣ να μην επαναπαύεσαι σε δικαιολογίες...

 

Συμφωνώ και διαφωνώ,

δεν είναι φυσικό (καθόλου) να διαλέξει ο γονιός σχολή για το παιδί του. Είναι προτιμότερο να χάσει 1-2 χρόνια απο την ζωή του το παιδί αναλογιζόμενος το τι θα κάνει στην ζωή του παρά να χάσει όλη του την ζωή σε κάτι που δεν του αρέσει. Ξέρω παράδειγμα ανθρώπου που αγαπουσε την μουσική και οι γονείς του διαλεξαν για αυτον φιλολογία αθήνας, και αυτος μόλις τελίωσε κορνίζαρε το πτυχίο, το έστειλε στους γονείς του και τώρα είναι ευτυχισμένος κιθαρίστας στο Αμστερνταμ

 

Για τις δικαιολογίες συμφωνώ, είναι λάθος μου να αναζητώ δικαιολογίες. Όμως η αλήθεια είναι αλήθεια και όλη την αναγνωρίζουν, μερικές φορές και οι ίδιοι οι μαθητές που κάνουν αυτά που σου είπα.

 

Οποτε σημειώνω ξεκάθαρα πως αν αποτύχω στις πανελλήνιες, θα φταίω εγώ και κανένας άλλος.

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφησα μια ασαφεια στο ποστ μου. Οταν μιλαω για αυτοκρατοριες, μιλαω για χωρες.

ΚΑΜΜΙΑ διαφωνια στο περι Κινας. ΚΑΙ η Κινα ειναι αυτοκρατορια, και μερικες αλλες χωρες ανα την υφηλιο, δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο των ΗΠΑ.

Καθε συστημα εχει κενα, κανεις δεν ειπε οτι ο καπιταλισμος με την εφαρμογη του στις ΗΠΑ ειναι το τελειο συστημα.

Tώρα συμφωνούμε... ;)

 

Ξέρω παράδειγμα ανθρώπου που αγαπουσε την μουσική και οι γονείς του διαλεξαν για αυτον φιλολογία αθήνας, και αυτος μόλις τελίωσε κορνίζαρε το πτυχίο, το έστειλε στους γονείς του και τώρα είναι ευτυχισμένος κιθαρίστας στο Αμστερνταμ

Μα αυτό ακριβώς λέω για οπτική γωνία...το καλύτερο παράδειγμα ο "δικός μας" Nikolas και να σου δώσω άλλο ένα. Ο φίλος μου Αντώνης Λαδόπουλος

http://www.ladopoulos.eu/

Τέλειωσε τα οικονομικά του...και δες το βιογραφικό του...

Αυτά τα 1-2 χρόνια που λές, οι δικοί μας τα ψάξαν αφού είχαν περάσει τις εξετάσεις τους και ήξεραν πια ότι ο δρόμος τους ήταν άλλος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε όχι και φυσικό, ανωμαλία είναι  ;), ο υπερπροστατευτισμός είναι μεγάλη επιδημία

Δηλ εσύ, θες να πείς ότι σου 18 σου ήξερες τι δουλειά θα κάνεις και δήλωσες τη κατάλληλη σχολή?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αναφέρεσαι σε παραδείγματα που "κάτσανε' καλά.

Τι γίνεται όμως για αυτούς που συνειδητοποιούν το "λάθος" τους 10 ή 15 χρόνια μετά αφού έχουν τελειώσει τη σχολή και έχουν πιάσει και μια αντίστοιχη δουλειά και ίσως έχουν βάλει μπροστα και οικογένεια...

 

Γιατί να το διακινδυνεύει καποιος, έστω να πάει σε ένα γραφείο ΣΕΠ ο αβεβαιος μαθητής να του δώσουν κάποιες κατευθύνσεις και μια σωστή ενημέρωση. Οχι να επιλέγουν οι γονείς ιατρικές οικονομικά και νομικές μονο και μόνο επειδή είναι πρωτοκλασάτα επαγγέλματα, χωρις να ξέρουν τι θέλουν τα παιδιά τους.

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου