Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν κράτη που μετρούν λιγότερα χρόνια ζωής απο την δική μας μεταπολίτευση μέχρι σήμερα και είναι πολύ πιο μπροστά απο εμάς...

oπως?

Ισπανία;

 

η ισπανια ιδρυθηκε σαν κρατος μετα το 1974? :)

 

edit

για να εξηγησω, συμφωνω με καμποσα που εχουν γραφτει εδω, αλλα ας μην λεμε και οτι θελουμε!

λιγη προσοχη δεν εβλαψε ποτε!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

oπως?

 

Όπως οι Σκανδιναβικές χώρες που πριν τον Β Παγκόσμιο δεν υπήρχαν πουθενά.

Όπως όλες οι ανατολικές χώρες που βιώνουν ραγδαία οικονομική ανάπτυξη και σε λίγα χρόνια θα αναρωτιόμαστε γιατί οι Ινδοί είναι πιο πλούσιοι από εμάς.. Των οποίων η απο-αποικιοποίηση έγινε πολύ πιο μετά τον Β παγκόσμιο.. Επίσης βλέπε Ανατολική Γερμανία

 

Συγνώμη για την υπερβολή μου, ήταν τρόπος του λέγειν.

 

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ισπανια ιδρυθηκε σαν κρατος μετα το 1974?

 

Όχι αλλά η χούντα της έπεσε το 1975 και κρατούσε ήδη από το 36 αν θυμάμαι καλά! Όλα αυτά τα χρόνια η χώρα φυτοζωούσε λόγω της εσωτερικής κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με συγχωρείτε, αλλά είναι πολύ αργά για να συνεχίσω να παρακολουθώ την συζήτηση. Πρέπει να σηκωθώ πρωί για διάβασμα...

 

Καληνύχτα και καλή συνέχεια.

Συγνώμη και πάλι.  :-\

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεργιά???Που φωνάζουν όλοι???Που είναι?Όταν βαριέται κάποιος να ψάξει δουλειά?Γίνε ταμίας σε σουπερμάρκετ μέχρι να βρεις για το πτυχίο σου.

 

Καλα.. δεν είναι ακριβώς έτσι... αναγνωρίζω οτι συμβαίνει σε ενα μεγάλο ποσοστό, αλλα οχι και δεν υπάρχει ανεργία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα και παράδειγμα από κάτω XD

παντού υπάρχουν θέσεις εργασίας,ιδιαίτερα σε ιδιωτικές επιχειρήσεις. Στο δημόσιο είναι που θέλουν να μπουν όλοι και αυτό είναι που κατέστρεψε την ελλάδα.

Αν δείτε πως γίνονταν οι προσλήψεις κάθε χρόνο,θα το καταλάβετε. 15.000 έπαιρναν σύνταξη, 24.000 έμπαιναν δημόσιο. 22.000 έπαιρναν σύνταξη, 27.000 έμπαιναν. Οπότε ναι,φάγανε και οι πολιτικοί,ναι έχουμε ανεργία στο δημόσιο τομέα (Αφού καλύπτονται ΠΑΡΑΠΑΝΩ θέσεις από αυτές που ήδη υπάρχουν χωρίς λόγο) αλλά φάγανε κ οι πατεράδες μας...

Και όλοι των προηγούμενων γενιών,επειδή είμαστε νέοι δεν σημαίνει ότι είμαστε και ηλίθιοι ούτε θα τα αφήσουμε όλα στην τύχη. Επίσης ΠΟΤΕ δεν είναι αργά να κάνεις κάτι,οπότε τα "εσεις" και τα "Εμεις" κάνουν αυτό που σκοτώνει τον ελληνισμό από το 1900 και μετά. Τον διαχωρίζουν. Μια γροθιά έπρεπε να είμαστε. Όχι 3000 να διαμαρτυρόμαστε και 200.000 να αγοράζουν dvd της τζούλιας (:) )

Το πρόβλημα της ελλάδας ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν και απλά κανείς δεν του έδωσε σημασία. Τα θυμάμαι κ ας ήμουν  μικρός. Τα έψαξα και λίγο,διάβασα κ από δω κ από κει και γίνεται σαν κομμάτι παζλ. Δεν θα αναλύσω γτ θα αναφερθούν κόμματα και λοιπά και δεν ξέρω αν είναι στο policy του forum κάτι τέτοιο,οπότε θα το αφήσω εδώ.

Αλλά σαν τελευταίο που θα πω τώρα είναι το εξής: "Εμείς" θα προσπαθήσουμε όσοι δεν είμαστε βολεμένοι τουλάχιστον," εσείς" θα μας στηρίξετε,ή θα κάθεστε στις τηλεοράσεις και να λέτε "αυτά τα έκανα κ εγώ μικρός"?

Χάσμα γενεών,τηλεοράσεις και ελληνικοί τσακωμοί. Τι να πω...

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χαίρετε

 

Μέσα στην θολούρα της επικαιρότητας και στα λίγα λεπτά που μου απομένουν όταν δεν διαβάζω προσπαθώ να σκέφτομαι. Βλέπω πως τις τελευταίες μέρες όλοι οι Έλληνες έγιναν πολιτικοί και οικονομικοί αναλυτές, μα και βέβαια οι Έλληνες ξέρουν τα ΠΑΝΤΑ και δεν κάνουν ΠΟΤΕ λαθος.

 

Ετσι σαν γέννημα θρέμα της ένδοξης κατα τα άλλα ΕΛΛΑΔΟΣ, ας πω και εγώ την δική μου γνώμη:

 

Τα λόγια σας μου ακούγονται ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ και λέγοντας τα λόγια σας εννοώ και τα λόγια των γονιών μου των θείων μου και όλων των άλλων της ίδιας γενιάς. Είσαστε παρανοϊκοί. Γκρινιάζετε για τα σκληρά μέτρα που πρέπει να πάρει η κυβέρνηση την οποία ΕΣΕΙΣ ψηφισατε (και την ψηφίζετε την ΙΔΙΑ εδώ και δεκαετίες) ενώ εσείς οι ίδιοι είστε που κλέβετε καθημερινά το κράτος, τοσο απροκάλυπτα που έχει γίνει φυσική συνήθεια ακόμα και κανόνας! Στοχος πάντα η λαμογια, το ρουσφέτι και το πως θα πληρώσουμε λιγότερα λεφτά σε κάθε περίπτωση.

 

Ο ίδιος ο πατέρας μου που δουλεύει στο δημόσιο, εργάζεται σε μαύρη εργασία τα απογεύματα σε υδραυλικά μερεμέτια για να φτίαξει το αυθαίρετο εξοχικό μας. Αυτός ο ίδιος (και εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι) ειναι αυτοί που γκρινιάζουν για τα δώρα που χάνουν.

 

Εσείς είστε οι ίδιοι όμως που μας κατηγορείτε πως δεν έχουμε αξίες και ιδανικά στις ζωές μας, ξεχνώντας ότι είμαστε δικά σας παιδιά. Μαθαίνουμε ότι η φοροδιαφυγή είναι το εξυπνότερο κόλπο του νεοέλληνα στη σύγχρονη καταναλωτική χωρίς νόημα ζωή του. Πράγματι ο ίδιος ο "φροντιστηριάς" μου που κόβει μισή απόδειξη κάθε μήνα, παραπονέθηκε προχθες για την άθλια κατάσταση των ελληνικών νοσοκομείων (μόνο βέβαια όταν το χρειάστηκε, καθώς όταν δεν βλέπουμε πρόβλημα δεν υπάρχει πρόβλημα, πλήρης στρουθοκαμιλισμός) Ο ίδιος βέβαια έχει BMW...

 

Οι κουβέντες σας είναι κενές και αυτό φαίνεται μιας και ΔΕΝ μας αγγίζουν, σας κοροϊδεύουμε πισω απ την πλάτη σας και ας περνιέστε μεταξυ σας για έξυπνοι. Η πραγματικότητα σας ξεπέρασε και αποκάλυψε τα λάθη σας καθώς η ΕΛΛΑΔΑ που φτιάξατε είναι βυθισμένη στα σκ@τα απο κάθε άποψη (κοινωνική, πολιτική και οικονομική). Η μόνη πολιτική σας πράξη, η ψήφος σας, δεν διαφέρει σε τίποτα απο το καθημερινό σας αφόδευμα, το ίδιο βρωμερή και απαράλλαχτη. Και όμως μόλις η κουράδα πέσει στην κάλπη είστε το ίδιο ανακουφισμένοι αφού κάνατε το καθήκον σας απέναντι στο έθνος.

 

Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι με μάθατε και μένα έτσι. Όμως, παρόλο που με εκπαιδεύσατε με τον καλύτερο τρόπο για να γίνω ΝΕΟΕΛΛΗΝΑς πολιτης, δεν αφήσατε τίποτα όρθιο για να γκρεμίσω.

 

Εν κατακλείδι: συμφωνώ με όλα τα μέτρα που θα φάμε καθώς εσείς δώσατε την δυνατότητα με τις πολιτικές σας επιλογές να την γλυτώσουν οι πλούσιοι (πάντα εδώ και χρόνια). Όχι ότι θα σώσουν την Ελλάδα, αλλά γιατί θα έχει πλάκα. Θα ριξω πολύ γέλιο με τις γκρίνιες σας....

 

Τελος να σημειώσω για όσους θα τρέξουν να με πουν αναρχικό, χρυσαυγίτη ή οτιδήποτε άλλο: Δεν πιστεύω σε καμία παράταξη/κόμμα, σε κανέναν θεό, έιμαι λεύτερος. Και πλέον δεν αναγνωρίζω κανένα έθνος, πνίγηκε στα σκατα σας.

 

Ελπίζω να έγινα ενοχλητικός, αφου τα καλά λόγια είναι πλέον μόνο για να χαιδεύουν αυτιά.

 

Με μεγάλη απογοήτευση,

Μιχάλης Μ.

18 χρονών.

 

Συνυπογράφω.

Γιάννης Μ.

52 ετών.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνυπογράφω.

Γιάννης Μ.

52 ετών.

 

Συνυπογράφω.

Νικος Φ.

44 ετών.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου