Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ μα είσαι τόσο αστείος ρε rolandius ακόμα κρατάω την κοιλιά μου από το πολύ γέλιο, να σκάσεις, μπα σε καλό σου... Anyway δεν είμαι εγώ, είναι ο φίλος που μου έστειλε το mail...

ειπα κι εγω.... 8)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Αυτά είναι τα λόγια που ακούω κάθε φορά που λέω τόσο "αιρετικές" απόψεις.

Με όλη την φιλική διάθεση, οι κατηγορίες μας προκαλούν την αντίδρασή σας και υιοθετείτε μια άποψη του στιλ " αντε να δουμε και εσεις τι θα κάνετε..." εντελως απαξιωτική και περιμένοντας τα δικά μας λάθη και μετά να μας κοροιδέψετε επειδή κάποτε σας "την λέγαμε" αλλά αποτύχαμε και εμείς.

 

Δεν είναι αυτο το θέμα. Δεν λέω ότι δεν θα κάνω λάθη, αλλά Νικόλα σε θέλω δίπλα μου για να με στηρίξεις και όχι για να με κοροϊδέψεις, και μαζί να κάνουμε κάτι καλύτερο.

 

Εγω κατηγορώ τους μεγαλύτερους γιατί ενώ πιστέυουν ότι είναι τέλειοι αναρωτιούνται γιατί ξαφνικά είναι "θύματα αυτης της κρίσης"

 

Όσον αφορά Χουντα και Κατοχή, θα διαφωνίσω μιας και είναι μια καραμέλα που κρατάει χρόνια... Υπάρχουν κράτη που μετρούν λιγότερα χρόνια ζωής απο την δική μας μεταπολίτευση μέχρι σήμερα και είναι πολύ πιο μπροστά απο εμάς...

Μιχάλη,

 

Δε βρήκα την ευκαιρία να μπω στο νοιζ με προσοχή, παρα μόνον τώρα. Και σου απαντάω λοιπόν.

 

1. Δε λεω αντε να δούμε ΕΣΕΙΣ τι θα κάνετε, αλλά ούτε ότι ΕΣΕΙΣ φταίτε! Εμείς φταίμε και ΕΜΕΙΣ πρέπει να κανουμε. Δε με βγάζω έξω απ'το παιχνίδι.

2. Δεν κοροϊδεύω και δεν πάω να την πω σε κάποιον (ειδικά σε σένα). Αλλά το παρακάτω ποστ του Κώστα ζέχνει από βρισίδι και ομολογώ ότι δε μου αρέσει.

3. Προσωπικά πάντα, καλοδέχομαι την κρίση και βλέπω ότι μας χρειάζεται. Και, ναι, με αγγίζει και εμένα, με πιο έμεσο τρόπο, αλλα και εμένα. Αλλά καταλαβαίνω ότι άλλος κόσμος μπορεί να έχει σοβαρά προβλήματα (φαντάζομαι στρατό δεν έχεις πάει. Έπρεπε να παω στρατό για να γνωρίσω άτομο που δεν είχε τελειώσει το δημοτικό... (για παράδειγμα)).

4. Τέλος να σου πω ότι την καραμέλα για Χούντα, κλπ, δεν την λέω απ'το μυαλό μου, ούτε βέβαια την έζησα, όμως. 32 χρονών είμαι. Αλλά οι γονείς μου την ζήσανε, χάσανε γονείς, ξαδέρφια και πολύ κόσμο. Λοιπόν, αντί να βρίζουμε ΜΟΝΟ και να την λέμε, να προσφέρουμε και να πράττουμε. ΟΛΟΙ μας. Και όχι με τον κλασσικό βλακώδες τρόπο "δε θα πάω την κόρη μου μπαλέτο και πιάνο και Γαλλικά" και άλλα τέτοια...

 

Γιατί στο τέλος τέλος, αυτό το θρεντ δεν διαφέρει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ από όλα τα υπόλοιπα των τελευταίων εβδομάδων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχάλη,

 

Δε βρήκα την ευκαιρία να μπω στο νοιζ με προσοχή, παρα μόνον τώρα. Και σου απαντάω λοιπόν.

 

1. Δε λεω αντε να δούμε ΕΣΕΙΣ τι θα κάνετε, αλλά ούτε ότι ΕΣΕΙΣ φταίτε! Εμείς φταίμε και ΕΜΕΙΣ πρέπει να κανουμε. Δε με βγάζω έξω απ'το παιχνίδι.

2. Δεν κοροϊδεύω και δεν πάω να την πω σε κάποιον (ειδικά σε σένα). Αλλά το παρακάτω ποστ του Κώστα ζέχνει από βρισίδι και ομολογώ ότι δε μου αρέσει.

3. Προσωπικά πάντα, καλοδέχομαι την κρίση και βλέπω ότι μας χρειάζεται. Και, ναι, με αγγίζει και εμένα, με πιο έμεσο τρόπο, αλλα και εμένα. Αλλά καταλαβαίνω ότι άλλος κόσμος μπορεί να έχει σοβαρά προβλήματα (φαντάζομαι στρατό δεν έχεις πάει. Έπρεπε να παω στρατό για να γνωρίσω άτομο που δεν είχε τελειώσει το δημοτικό... (για παράδειγμα)).

4. Τέλος να σου πω ότι την καραμέλα για Χούντα, κλπ, δεν την λέω απ'το μυαλό μου, ούτε βέβαια την έζησα, όμως. 32 χρονών είμαι. Αλλά οι γονείς μου την ζήσανε, χάσανε γονείς, ξαδέρφια και πολύ κόσμο. Λοιπόν, αντί να βρίζουμε ΜΟΝΟ και να την λέμε, να προσφέρουμε και να πράττουμε. ΟΛΟΙ μας. Και όχι με τον κλασσικό βλακώδες τρόπο "δε θα πάω την κόρη μου μπαλέτο και πιάνο και Γαλλικά" και άλλα τέτοια...

 

Γιατί στο τέλος τέλος, αυτό το θρεντ δεν διαφέρει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ από όλα τα υπόλοιπα των τελευταίων εβδομάδων!

 

Νικόλα, αρχικά δεν χρειάζεται να το γυρίσουμε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις εμεις που τουλάχιστον έχουμε την μουσική που μας ενώνει.

 

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικώς  αλλά στην αντιμετώπιση που έχω απο όλους όσες φορές η ένταση ανεβαίνει σε τέτοια θέματα. Προφανώς και δεν νομίζω πως εσύ θα είσαι σε αυτούς που θα με κοροιδέψουν στο πρώτο μου λάθος.

 

Και όσον αφορά την Χούντα, ακριβώς αυτό είναι που κατά την γνώμη μου πρέπει να κρατήσουμε και όχι να ψάχνουμε δικαιολογίες για τα σημερινά μας χάλια. Χρειάστηκε ενα Πολυτεχνίο για να πέσει, δεν σηκώθηκε μόνη της η Χουντα να φύγει.

 

Για το βρισίδι, μπορεί και να έχεις δίκαιο, αν και εγώ πιστεύω πως κάθε λέξη υπάρχει για να εξυπηρετεί ένα νόημα, και στην προκειμένη περίπτωση τα νοήματα δεν απέχουν πολύ μεταξύ τους..

 

Και μην νομίζεται ότι μόνο οι κανόνες λειτουργίας του κράτους πρέπει να αλλάξουν. Αυτό θα ήταν εύκολο και θα διατηρούσαμε την αγαπημένη συνήθειά μας, την γκρίνια. Πάνω απ' όλα και πρίν απ' όλα πρέπει να αλλάξουμε εμείς, να μάθουμε να αναγνωρίζουμε τα ελληνικά χαρακτηριστικά μας, αυτομάτως να τα πετάμε στα σκουπίδια και να ρίχνουμε μια κλεφτή ματιά στο τι κάνουν οι πραγματικά πολιτισμένοι. Και δεν χρειάζεται να υποστηρίξω την άποψη αυτή, τα τριάντα προηγούμενα χρόνια μιλάνε από μόνα τους.

 

Συμφωνώ

πρέπει εμείς να αλλάξουμε εμείς είμαστε οι αρμόδιοι που ψάχνουμε!

Και επιτέλους εμείς είμαστε το κρατος! Δεν είναι άλλο το κράτος και άλλο εμείς

ο,τι και να κάνει το κράτος αμα δεν αλλάξουμε εμείς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Το βρισίδι λοιπόν πάει στους μεγαλύτερους που η αναμεταξύ τους επιβαιβέωση τους έχει κάνει τόσο σίγουρους για την στάση τους που μόνο το σκληρό βρισίδι τους "ξυπνάει".

Κάντε ένα πείραμα: αναλογιστείτε πόσο εύκολα αλλάζετε άποψη πάνω σε κάποιο θέμα και πότε ήταν η τελευταία φορά που το κάνατε, νομίζω θα εκπλαγείτε.

 

Υ.Γ.: Το άρθρο που παρέπεμψε ο Sf τα λέει όλα.

 

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και όσον αφορά την Χούντα, ακριβώς αυτό είναι που κατά την γνώμη μου πρέπει να κρατήσουμε και όχι να ψάχνουμε δικαιολογίες για τα σημερινά μας χάλια. Χρειάστηκε ενα Πολυτεχνίο για να πέσει, δεν σηκώθηκε μόνη της η Χουντα να φύγει.

 

 

Eκτος θεματος αλλα και...εντος συναμα..

Τη χουντα δεν την εριξε το Πολυτεχνειο φιλε μου Μιχαλη,που συμφωνω πολυ με οσα ρομαντικα λες(μ αρεσει ο ρομαντισμος,νομιζω δεν τον εχασα ακομα..)

Την εριξαν καποιοι απο τη δυση...

Οπως και αυτοι οι καποιοι τωρα βαλλουν κατα της Ευρωπης.(μεγαλο το θεμα)

Ακομα ομως και να πιστεψουμε στο παραμυθι οτι οι φοιτητες και οι φιλελευθεροι πολιτες εριξαν ενα καθεστως,πουντοι τωρα?

Βγαινουν στα καναλια και μας κοροιδευουν(πολλοι απ αυτους)

Ηταν κι αυτοι ιδεολογοι και ρομαντικοι σαν και σενα,και μενα,το Μητσο το κουρεα..

Κρατα μια πισινη γιατι εχεις χρονια μπροστα σου να εξελιχθεις σαν....πολιτης

αυτου του κρατους.

ΝΑΙ εμεις ειμαστε το κρατος,και βολευτηκαμε αλλος πολυ αλλος λιγο απο το αισχος που επιλεγουμε χρονια τωρα να μας κυβερναει...

Πηραμε τα κοκκαλα που μας δωσανε να γλειψουμε σαν αντιτιμο σιωπης στην ματαιοδοξια και την απληστια τους και τωρα τους βριζουμε...

Το χω ξαναπει..

Να τα χασουμε ολα κυριοι..να επαναπροσδιορισουμε τις αναγκες μας και την αξιοπρεπεια μας.

Μαικλ,ολα εχουν μια τιμη..ελπιζω οι αποψεις σου να κοστιζουν ακριβα..

Κρατα γερα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα ομως και να πιστεψουμε στο παραμυθι οτι οι φοιτητες και οι φιλελευθεροι πολιτες εριξαν ενα καθεστως,πουντοι τωρα?

Κάποιοι (αρκετοί) από αυτούς, το εξαργύρωσαν με πολιτικές θέσεις

 

Μαικλ,ολα εχουν μια τιμη..ελπιζω οι αποψεις σου να κοστιζουν ακριβα..

Κρατα γερα..

Ακριβώς, ξεκίνα με τις πανελλήνιες που σε περιμένουν, να πάρεις τη πρώτη δόση της κοινωνίας...και μετά, έχεις πολύ καιρό για αγώνες.

 

Επειδή ΚΑΙ εγώ ήμουν στο Πολυτεχνείο, δεν το αφήνουμε εκεί που είναι;

Που ρε ψεύτη? ΕΓΩ ήμουν τετάρτη γυμνασίου τότε...εσύ παίζει να ήσουν αγέννητος!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τη χουντα του παπαδοπουλου ηρθε 2η χουντα καπακι απο τον ιωαννιδη και φτασαμε στην Κυπρο κτλ κτλ...Οι φοιτητές που ήταν τοτε? και μονο απο αυτο φαινεται η αναληθεια...Δηλ . οτι την χουντα δεν την εριξε το Πολυτεχνειο.Ούτε καν συνέβαλε.Ηταν αμερικάνικη φούσκα. Απλά διαβάστε τις εφημεριδες της εποχής.

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ΚΑΙ εγώ ήμουν στο Πολυτεχνείο, δεν το αφήνουμε εκεί που είναι;

Ελατε κυριε συντονιστα,ημαρτον!

Αυτο σας πειραξε τωρα?

Η μηπως εισηγαγα θεμα προς πολιτικη κουβεντα?

Η μηπως αρνειστε οτι μεγαλο ποσοστο των αγωνιστων τωρα παιρνουν παχυλους μισθους και ψηφιζουν αντιεργατικα νομοσχεδια?

Κι επειδη ησασταν εκει?Αν ειστε ακομα απ τους ιδεολογους,τιμη σας και καμαρι σας,

δε σας αμαυρωνει κανεις τη συμμετοχη σε μια εξεγερση για τη δημοκρατια επειδη καποιοι που τανε στα καγκελα τωρα ειναι στην καρεκλα και βαρανε συνταξιουχους.

Τεσπα,επειδη καταλαβαινω οτι υπαρχουν ετοιμοι να αρχισουν αυτη τη στειρα αντιπαραθεση για το θεμα,συμμορφωνομαι.

Η ιστορια ομως δε μπορει να ναι αποσπασματικη και να αποφευγεται οταν το θεμα εχει να κανει με την κατασταση σημερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,σας παρακαλω κι ας μην ειμαι συντονιστης,ας το αφησουμε,ειναι εκτος και δεν εχει νοημα..

Και δε θελω να μαι αφορμη για κατι τετοιο.Απαντησα απλα σε μια κατα τη γνωμη μου ανακριβεια.

Δεν ειναι για το νοιζ αυτες οι λεπτομερειες.

Οποιος τις θελει ας τις ψαξει απ αλλου.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου