Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

freerock πήρες το αρχικό μέρος του ποστ μου στα σοβαρά ενώ δεν έπρεπε.

Ειμαι βλαξ,δεν το καταλαβα οτι εκανες πλακα.

Αλλωστε και γω εκει ημουν... ;D

Να κλεισουμε την παρενθεση.

Μιχαλιηηηη!!!!

Για συνεχα το..

(παλι διαβαζει?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχάλη,

 

2. Δεν κοροϊδεύω και δεν πάω να την πω σε κάποιον (ειδικά σε σένα). Αλλά το παρακάτω ποστ του Κώστα ζέχνει από βρισίδι και ομολογώ ότι δε μου αρέσει.

(...) Λοιπόν, αντί να βρίζουμε ΜΟΝΟ και να την λέμε, να προσφέρουμε και να πράττουμε. ΟΛΟΙ μας. Και όχι με τον κλασσικό βλακώδες τρόπο "δε θα πάω την κόρη μου μπαλέτο και πιάνο και Γαλλικά" και άλλα τέτοια...

 

 

Νομίζω ότι δεν σου επιτέθηκα ποτέ και δεν έβρισα κανέναν εδώ μέσα. Έχω το απαραίτητο τακτ για ν' αποφεύγω πληκτρολοκαυγάδες (άλλωστε έχω μάθει αλλιώς στην Τούμπα). Επίσης δεν χαρακτήρισα τις απόψεις σου βλακώδεις (ασχέτως με το τι πιστεύω γι' αυτές). Εξέφρασα την άποψη μου περί της σαπίλας της γενιάς των πατεράδων μας, περί της ανηλεούς λιγούρας της και περί της χαμέρπειάς της. Δεν είναι απλοί χαρακτηρισμοί όλοι αυτοί, είναι χαρακτηρισμοί βγαλμένοι με πόνο ψυχής μια και περίμενα πολλά περισσότερα απ' αυτούς τους κυρίους, τα παιδιά των λουλουδιών και των κοινωνικοπολιτικών κινημάτων. Θλίβομαι και ξαναθλίβομαι όταν τους βλέπω να ζεσταίνουν τον κώλο τους σ' ένα δερμάτινο κάθισμα ενός πολυτελούς τζιπ αδιαφορώντας για το μέλλον των παιδιών τους που με τόσο "κόπο" θέλησαν να χτίσουν στα γαλλικά και στο πιάνο ξεχρεώνοντας ανούσιες κοινωνικές επιταγές της πλάκας.

Πραγματικά όμως δεν θέλω να το συνεχίσω. Ξέρω πολύ καλά που καταλήγουν όλα αυτά όταν οι άνθρωποι δεν μιλάνε πρόσωπο με πρόσωπο. Σε χαιρετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μα οι ιδιοι που μας εφεραν σ αυτο το χαλι ηταν μεσα στο Πολυτεχνιο. Το ξερω απ τους ιδιους.

 

τι εννοεις με αυτο?

το παραδεχθηκαν μπροστα σου?

ολοι τους?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω ότι δεν σου επιτέθηκα ποτέ και δεν έβρισα κανέναν εδώ μέσα. Έχω το απαραίτητο τακτ για ν' αποφεύγω πληκτρολοκαυγάδες (άλλωστε έχω μάθει αλλιώς στην Τούμπα). Επίσης δεν χαρακτήρισα τις απόψεις σου βλακώδεις (ασχέτως με το τι πιστεύω γι' αυτές). Εξέφρασα την άποψη μου περί της σαπίλας της γενιάς των πατεράδων μας, περί της ανηλεούς λιγούρας της και περί της χαμέρπειάς της. Δεν είναι απλοί χαρακτηρισμοί όλοι αυτοί, είναι χαρακτηρισμοί βγαλμένοι με πόνο ψυχής μια και περίμενα πολλά περισσότερα απ' αυτούς τους κυρίους, τα παιδιά των λουλουδιών και των κοινωνικοπολιτικών κινημάτων. Θλίβομαι και ξαναθλίβομαι όταν τους βλέπω να ζεσταίνουν τον κώλο τους σ' ένα δερμάτινο κάθισμα ενός πολυτελούς τζιπ αδιαφορώντας για το μέλλον των παιδιών τους που με τόσο "κόπο" θέλησαν να χτίσουν στα γαλλικά και στο πιάνο ξεχρεώνοντας ανούσιες κοινωνικές επιταγές της πλάκας.

Πραγματικά όμως δεν θέλω να το συνεχίσω. Ξέρω πολύ καλά που καταλήγουν όλα αυτά όταν οι άνθρωποι δεν μιλάνε πρόσωπο με πρόσωπο. Σε χαιρετώ.

Όπως νομίζεις. Αν θεωρείς ότι το 1ο σου ποστ προς τα εμένα ήταν 100% εντάξει, και χαλαρό και Light, πάω πάσσο. Στα υπόλοιπα το βλακώδες πήγαινε στο "κλασσικό" παρά προς τις δικές σου προσωπικές απόψεις (αν και καταλαβαινω γιατί το πήρες έτσι). Πάντως όλες αυτές οι βαρίγδουπες κουβέντες για αυτούς που βολέψαν τον κώλο τους, και τα παιδιά που σαν βλαμμένα πάνε στα μαθήματα, κλπ, σίγουρα ωραία δεν είναι. Αλήθεια ξε-αλήθεια... :-\

 

Καβγά δε γυρεύω, αλλά μετα από 170 σελίδες περίπου πάνω στο ίδιο θέμα, που δεν έχει αλλάξει και καθόλου. Πόσο παπάρες είναι οι άλλοι συζητάμε τόσες βδόμαδες πιά... (και το έχω ξαναπεί ουκ ολίγες φορές), ας πω κι εγώ ότι υπάρχουν και πολύ πιο έξυπνοι με περισσότερο τακτ τρόποι να πούμε το ίδιο πράγμα (εξού και οι 170 σελίδες, που δεν κλειδώθηκαν ακόμη).

 

Πραγματικά, φιλικά σε χαιρετώ κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξέφρασα την άποψη μου περί της σαπίλας της γενιάς των πατεράδων μας, περί της ανηλεούς λιγούρας της και περί της χαμέρπειάς της. Δεν είναι απλοί χαρακτηρισμοί όλοι αυτοί, είναι χαρακτηρισμοί βγαλμένοι με πόνο ψυχής μια και περίμενα πολλά περισσότερα απ' αυτούς τους κυρίους, τα παιδιά των λουλουδιών και των κοινωνικοπολιτικών κινημάτων. Θλίβομαι και ξαναθλίβομαι όταν τους βλέπω να ζεσταίνουν τον κώλο τους σ' ένα δερμάτινο κάθισμα ενός πολυτελούς τζιπ αδιαφορώντας για το μέλλον των παιδιών τους που με τόσο "κόπο" θέλησαν να χτίσουν στα γαλλικά και στο πιάνο ξεχρεώνοντας ανούσιες κοινωνικές επιταγές της πλάκας.

Δεν καταλαβαίνω τίποτα από όσα γράφεις...αφού ο πατέρας σου (που τόσο εύκολα λιδωρείς) σου έχει δώσει τις καλύτερες βάσεις (γαλλικά και πιάνο), για να φύγεις από εδώ πέρα για κάπου καλύτερα...μήπως δεν είσαι σε θέση (ή ηλικία) να εκτιμήσεις ακόμα τι σου έχει δώσει ο πατέρας σου?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Marathon δεν μιλάω ειδικά για τον πατέρα μου, μιλάω για την γενιά του εν συνόλω. Τα λάθη του πατέρα μου, του τα έχω επισημάνει και τα έχω χιλιοσυζητήσει μαζί του μια και η μεταξύ μας σχέση είναι ευτυχώς πολύ αγαπησιάρικη και τίμια.

Τέλος πάντων, μπορεί να είμαι τελικά ανίκανος να με κάνω κατανοητό. Οι συζητήσεις μέσω πληκτρολογίου, τραβούν αναγκαστικά πολύ λόγω της φύσης τους. Μακάρι να είχαμε την δυνατότητα να συζητούμε τέτοιου είδους θέματα σε στρογγυλά τραπέζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είχαμε την δυνατότητα να συζητούμε τέτοιου είδους θέματα σε στρογγυλά τραπέζια.

Γι αυτό υπάρχουν και οι μπυροποσίες...

Αλλά επειδή (μπορεί-μάλλον) έχω την ηλικία του πατέρα σου θα σου πώ κάτι.

Κανένας πατέρας δεν μπορεί να προβλέψει (και περισσότερο να εξασφαλίσει) το μέλλον των παιδιών του. Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να τα εκπαιδεύσει να επιβιώνουν σε ένα καθημερινό αγώνα...γιατί κανένας πατέρας δεν είναι για πάντα δίπλα για να κρυφτείς πίσω του.

Για να επισημάνεις λάθη στον πατέρα σου...πρέπει να έχεις τη δική του οπτική γωνία, τα χρόνια του και την εμπειρία του. Ο πατέρας σου, απλά σε εκπαιδεύει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω marathon, με κάθε σεβασμό, ότι η συζήτηση έχει πάει αλλού. Ίσως να φταίνε και τα δικά μου σχόλια που πήρε τέτοια τροπή. Δεν είναι το θέμα μας πόσο καλά μας εκπαίδευσαν οι γονείς μας, αλλά τι κοινωνία καταφέρανε και στήσανε από το 74 ως τώρα. Οι επισημάνσεις του Μιχάλη είναι πάρα μα πάρα πολύ εύστοχες και δεν χρειάζεται να βάλω κι άλλα κερασάκια στην τούρτα. Επίσης σεβόμενος την φύση του Noiz φυσικά και δεν θέλω να εισχωρήσω και σε πιο βαθείς πολιτικές συζητήσεις χρωματίζοντας το topic και το forum με οποιονδήποτε τρόπο. Χάρηκα που τα είπαμε ωστόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχαλιηηηη!!!!

Για συνεχα το..

(παλι διαβαζει?)

 

Άσε μόλις γύρισα από μάθημα μουσικής και στις 7 έχω 3 ώρες φροντιστήριο.  :)

 

Το θέμα δεν ήταν το τι έγινε, αλλά το τι θα γίνει. Προσπάθησα να δείξω τα πράγματα από την δική μου οπτική γωνία. Όλοι πιστεύουν πως φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τους ίδιους.

 

Λίγοι αναγνώρισαν τις δικές τους ευθύνες, και τους εκτιμώ γιαυτό.

Νικόλα δεν πιστεύω ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι το ίδιο με τα άλλα, γιατι πολύ απλα στα άλλα δεν είδα κανέναν να ρωτάει τι πρέπει να κάνουμε, και τα άλλα δεν με έκαναν να σκεφτώ το δικό μου μερίδιο ευθύνης αλλα και το τι οφείλω να κάνω, αντίθετα μ την αρχική σου ερώτηση που με έκανε να τα σκεφτώ και ακόμα το σκέφτομαι. Αν αυτό το θεωρείς ασήμαντο, τοτε πολυ φοβάμαι ότι άλλα λεμε και άλλα εννοούμε.

 

Πάντως καταλείξαμε παλι να μιλάμε για λεπτομέρειες.

 

Ένας αξιότιμος καθηγητής μου (ο καθηγητής της αρμονίας μου) επισής μεταξυ σοβαρού και αστείου είπε ότι ο Έλληνας θα είναι ο μόνος που θα βγει επιζών απο την κατάρρευση του οικονομικου συστήματος, μάλλον γιατί στην ζωή του τίποτα δεν λειτούργησε με βάση οργάνωση ή συστημα ή ότι άλλο διακρίνει μια σύγχρονη δυτική κοινωνία. Ετσι θα καταφέρει ο Ελληνας να επιβιώσει στην αναρχία που έρχεται. καλό αυτό ή κακό?

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου