Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω marathon, με κάθε σεβασμό, ότι η συζήτηση έχει πάει αλλού.

Kαι όμως, η συζήτηση δεν πάει αλλού. Επειδή βάλετε κατά της γενιάς των πατεράδων σας και κάποιος πρέπει να κάνει αντίλογο (βλέπεις ο δοσίλογος Yameth προσυπόγραψε ;D...καλά για τον άλλο τον Superfunk θα ασχοληθώ άλλη φορά!!! :o), λέω να την εκπροσωπήσω...μόνος μου και όλοι σας...ξέρω ότι κάποια στιγμή θα εμφανιστεί ο Anonimos και θα με στηρίξει.

Λέω λοιπόν, ότι η δική σας γενιά, πρίν καν βγεί από το αυγό κλαψουρίζει...γιατί τα ήθελε έτοιμα και ωραία και φοβάται να παλέψει. Επαναλαμβάνω, έτσι είναι η ζωή...άγρια και δύσκολη. Γιατί όντως, σαν γονείς (μπορεί να) ήμαστε υπερπροστατευτικοί

 

Το θέμα δεν ήταν το τι έγινε, αλλά το τι θα γίνει. Προσπάθησα να δείξω τα πράγματα από την δική μου οπτική γωνία.

Θα έχεις σύντομα την ευκαιρία να βάλεις το δικό σου λιθαράκι στην κοινωνία...εδώ θα είμαστε

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kαι όμως, η συζήτηση δεν πάει αλλού. Επειδή βάλετε κατά της γενιάς των πατεράδων σας και κάποιος πρέπει να κάνει αντίλογο (βλέπεις ο δοσίλογος Yameth προσυπόγραψε ;D...καλά για τον άλλο τον Superfunk θα ασχοληθώ άλλη φορά!!! :o), λέω να την εκπροσωπήσω...μόνος μου και όλοι σας...ξέρω ότι κάποια στιγμή θα εμφανιστεί ο Anonimos και θα με στηρίξει.

Λέω λοιπόν, ότι η δική σας γενιά, πρίν καν βγεί από το αυγό κλαψουρίζει...γιατί τα ήθελε έτοιμα και ωραία και φοβάται να παλέψει. Επαναλαμβάνω, έτσι είναι η ζωή...άγρια και δύσκολη. Γιατί όντως, σαν γονείς (μπορεί να) ήμαστε υπερπροστατευτικοί

Θα έχεις σύντομα την ευκαιρία να βάλεις το δικό σου λιθαράκι στην κοινωνία...εδώ θα είμαστε

 

 

Μια γενιά χτίζει, μια τρώει και μια γκρεμίζει. Εμείς ανήκουμε στην τρίτη κατηγορία πιστεύω. Εσείς στην δεύτερη. Θέλουμε να κατακρημνίσουμε την σαπίλα σας (δεν αναφέρομαι σε 'σένα προσωπικά φίλε marathon. Δεν σε γνωρίζω άλλωστε). Αλλά το να υπερασπίζεται κάποιος αυτή την γενιά. Την λεγόμενη γενιά του πολυτεχνείου, μοιάζει λιγάκι σαν την υπεράσπιση του Κορκωνέα από τον Αλέξη Κούγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδι που τα εγραψε το ποστ στην αρχη (φιλε ιδια ηλικια εχουμε πανω κατω), εχει ενα δικιο, δεν αντιλεγω. Αλλα γιατι να μην γκρινιαξουμε και λιγο για τους πολιτικους μας? Δηλαδη, εγω ας πουμε που δεν κλεβω το κρατος, γιατι δεν εχω εισοδημα, δεν παιρνω επιδομα, δεν εχω δουλεια, που ακομα και που σπουδαζω βλεπω την μαλακια των πολιτικων σε ολο της το μεγαλειο (εδω να καταλαβετε, μου εχει επιβαλει περιορισμο στα συγγραματα που θα παρω), ποιον πρεπει να κατηγορησω? Εμενα?

Οταν η Ε.Ε εδινε κονδυλια για να αντικατασταθει το υδροφιλο βαμβακι, καποιοι επαιρναν τα λεφτα αυτα για τις βιλες τους. Οταν ο Ελληνας φορολογουμενος πληρωσε (τυχαιος αριθμος) 1.000.000 ευρω για πολεμικα αεροπλανα, πηραμε τα σκαρτα και τα σαπισμενα με τα μισα λεφτα και τα αλλα μισα κατεληξαν στις τσεπες ορισμενων. Οταν γνωστος επιχειρηματιας κληθηκε να πληρωσει για γνωστη λαμογια που εκανε εις βαρος του ελληνικου δημοσιου, απειλησε οτι θα παρει τις επιχειρησεις του και θα φυγει απο την Ελλαδα. Αποτελεσμα? Ακομη βασιλευει, ενω δεν τον πειραζει κανεις.  

Φυσικα και δεν βγαζουμε την ουρα μας απ'εξω, σαν λαος, γιατι και εμεις φταιμε και σε μεγαλο βαθμο, αλλα οχι οσο αυτα τα καθηκια που μας κυβερνανε. Καπου διαβασα για τις μισες αποδειξεις, τα μαυρα λεφτα, την φοροδιαφυγη κτλ. Ειναι καταλοιπο της κουτοπονηριας μας και αυτο, αλλα αν υπηρχε ενα σωστο συστημα φορολογιας, απαλαγμενο απο ρουσφετια, φακελακια και παραθυρακια στον νομο, θα ειχε κλεισει προ πολλου αυτη η τρυπα.

Όπως οι Σκανδιναβικές χώρες που πριν τον Β Παγκόσμιο δεν υπήρχαν πουθενά.

 

Φιλε μου, σε παραπεμπω στο βαρυ υδωρ...

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon δεν κατηγορώ τον πατέρα μου που μου δίνει καθημερινά όλα τα εφόδια που θα μου χρειαστούν, αν το έκανα αυτό τοτε θα ήμουν εντελώς τρελός. Τον κατηγορώ επειδή το κάνει αυτό εις βάρος του κράτους και μόλις αυτό το κράτος πάει να του πάρει όσα αυτός του έκλεβε ο πατέρας μου στραβώνει και λεει να τα πάρει από τους πλουσιους εφοπλιστές που φοροδιαφεύγουν!!!

 

Υ.Γ. κανονικά λόγω ηλικίας θα επρεπε να μιλάω στους περισσοτερους εδω στον πληθυντικό  ;D

Μην παραξενευτείτε αν απο κοντά (αν βρεθούμε δηλαδή σε καμία μπυροποσία, που το θέλω πολύ)  σας μιλάω στον πληθυντικό.

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Θανάση αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Ποιος τους ψήφισε αυτούς που περιγράφεις?

 

Οι χειροκροτάκιδες όπως εύστοχα είπε ο φίλος Κώστας γιατί θα βάλουν το παιδί τους (ή τους ίδιους) στο δημόσιο.

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενιά του Πολυτεχνείου ήταν η προηγούμενη από τη δική μου και του Yameth.

Όλες οι γενιές, χτίζουν, τρώνε και γκρεμίζουν, παράλληλα.

 

Θέλουμε να κατακρημνίσουμε την σαπίλα σας

Στα λόγια είναι όλα εύκολα. Όπως λέει όμως και ο Νikolas, όλοι κρινόμαστε (στο τέλος) από τις πράξεις μας. Είσαι έτοιμος να συνειδητοποιήσεις ότι δίπλα σου δεν έχεις αρνάκια αλλά ύαινες και κοράκια?

 

μοιάζει λιγάκι σαν την υπεράσπιση του Κορκωνέα από τον Αλέξη Κούγια.

Έχεις ήδη βγάλει (ως αυτόπτης μάρτυρας) την απόφασή σου?

 

Τον κατηγορώ επειδή το κάνει αυτό εις βάρος του κράτους και μόλις αυτό το κράτος πάει να του πάρει όσα αυτός του έκλεβε ο πατέρας μου στραβώνει και λεει να τα πάρει από τους πλουσιους εφοπλιστές που φοροδιαφεύγουν!!!

Ατυχώς, άλλο ένα μάθημα της ζωής είναι ότι όλα τα δάκτυλα του χεριού δεν είναι τα ίδια...και ο πατέρας σου και (όλοι μας) το ξέρουμε καλά.

Καθένας αμύνεται όπως νομίζει και μπορεί...

Το θέμα είναι να πάψουμε τις κλάψες και να αφουγκραστούμε τι γίνεται δίπλα μας...20% ανεργία στην Ισπανία, τα της Αμερικής τα βλέπετε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να νομιμοποιήσουμε λοιπόν τα πάντα; Αυτό λες; Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ένα πράμα;

Λέω ότι πρέπει να πιστεύεις μόνο τον εαυτό σου. Εάν σε κάτι δεν είσαι αυτόπτης μάρτυρας, κράτα και μία πισινή για να μην εκτεθείς. Αυτό ισχύει και για τα πολλά λόγια.

Όπως λέμε εμείς οι μεγαλύτεροι "Χοντρή μπουκιά μη φας και χοντρό λόγο μη πεις"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"χοντρή μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες" έτσι είναι το σωστό ή αλλιώς "μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς".  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Θανάση αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Ποιος τους ψήφισε αυτούς που περιγράφεις?

 

Φιλε μου, πραγματικα, αυτο που αναφερεις ειναι η μεγαλυτερη πληγη του Ελληνα. Αυτο το γαμημενο το ρουσφετι (συγνωμη για την λεξη) και το οτι ειναι δοσυλογοι ορισμενοι επειδη τους διορισε ο πολιτικος σε μια καλη θεση και τρωνε με χρυσα κουταλια.

Αυτο μαλιστα, το αναγνωριζω ως το μεγαλυτερο λαθος του Ελληνα. Πανε και ψηφιζουν ολη την σαβουρα που υπαρχει στην πολιτικη. Και ξερεις τι με ανυσηχει πιο πολυ? Οτι και η νεα γενια, η δικια μας ,κατα εκει παει. Απλα δες με τι φανατισμο και ποσο ακριτα δεχονται την γραμμη του κοματος τους,τα παιδια καθε παραταξης.

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου