Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ενδιαφέρομαι για Ψυχολογία, Τμημα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών

Ή Μουσικολογία.

 

Βέβαια άμα συνεχίσω για πολύ να λιώνω στο noiz δεν το βλέπω.. ;D

 

Jazzjoker ευχαριστω.

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αυτο να με προετοιμάσει για αυτα που το ίδιο μου ζητάει..) Επίσης να σημειώσω πως αν Με μεγάλη απογοήτευση διαπιστώνω όμως πως παρόλο που βρίσκεσται περισσότερα χρόνια στον πλανήτη αυτο, αυτο το αγνοείται επιδεικτικά. Η βρώμικη κυριολεκτικά Αθήνα είναι δικό σας αποτέλεσμα.

Μιχαλη μου,νομιζω οτι το θεμα τα πας απο δω κι απο κει λογω...ρομαντισμου.

Οι συμμαθητες σου πετανε το γαριδακι στον καδο?

Καλα κανεις και τα λες αλλα μην γινεσαι αφοριστικος.Ορισμενα πραματα ειναι ασχετα με ηλικιες.

Ενα τελευταιο..

Μη καθεσαι πολυ στο νοιζ γιατι ειναι χρονοβορα αρρωστια και δεν την συνειδητοποιουμε...

Διαβασε να ξεμπερδευεις.

Πολυ φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε gdevelek

 

επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

 

Ο πατέρας μου όπως και ο θείος μου έκαναν κοπάνες από σχολεία  και φροντιστήρια για να πάνε να παίξουν μπιλιάρδο πρωί μεσημέρι βράδυ.

 

Ας μην κατηγορούμε επίσης την άνοδο του βιοτικού μας επιπέδου για την κοινωνική μας σήψη, δεν είναι λογικό. Φταίνε τα ρούχα και τα αμάξια που είμαστε ηλίθιοι??

Ίσα ίσα αυτο (το ότι ζούμε καλύτερα απο το χθες) θα έπρεπε να λειτουργεί πιο δημιουργικά.

 

Έχω και iphone και καλά ρούχα, έχω και έτοιμο αμάξι μόλις πάρω το διπλωμα, αλλά το καλοκαίρι έχω ήδη κανονίσει να πάω για δουλεία  ;) (ομαδάρχης σε κατασκήνωση για 300 γιούρια) και έχω δουλέψει και σε οικοδομή και σε λαική.

Με τα λεφτά που μάζεψα πήρα λαμπάτο Marshall.

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις/απόψεις, έχω διαβάσει αρκετές

 

θα σημειώσω το εξής:

 

η γενιά:

 

- του μουράτου κινητού τηλεφώνου από τα 12

- του φραπουτσίνου με την παρέα για 2-3 ώρες τη φορά στην καφετέρια

- του αυτοκινήτου λίγους μήνες μετά την νόμιμη ηλικία για οδήγηση, μαζί με το απαραίτητο στέρεο που ταρακουνάει τα παρακείμενα σπίτια

- του σένιου ρούχου

- της εβδομαδιαίας μπαρότσαρκας μέχρι πρωίας

- του δεδομένου 12ετούς σχολείου και 3ετούς φροντιστηρίου, μαζί με οικονομική γονική στήριξη για σπουδές σε ΑΕΙ/ΤΕΙ/εξωτερικό

- του "αυτή η δουλειά μου πέφτει λίγη, προτιμώ να κάτσω σπίτι μου με το χαρτζηλίκι του μπαμπά"

- του "αν γίνει μπαμ με τουρκία εγώ ΔΕΝ θα πολεμήσω, να πάνε να γ@μηθούνε"  αυτό το έχω διαβάσει σε άλλο φόρουμ

 

(ας αντιπαρατεθούν τα παραπάνω με τη γενιά που γεννήθηκε το '30-'40-'50)

 

...ας κρατάει και μια πισινή για το τι η ίδια θα κατορθώσει γι' αυτόν τον έρμο τον τόπο, το ότι σε 30-40 χρόνια κανείς δεν θα θυμάται τούτη δω την κουβέντα για να τους/τις ξεβρακώσει ας μην αποτελεί βολικό και ανέξοδο πάτημα για μεγαλοστομίες...   :-X

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το δημιούργημα των πατεράδων μας. Ο νέος Φρανκεστάιν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις/απόψεις, έχω διαβάσει αρκετές

 

θα σημειώσω το εξής:

 

η γενιά:

 

- του μουράτου κινητού τηλεφώνου από τα 12

- του φραπουτσίνου με την παρέα για 2-3 ώρες τη φορά στην καφετέρια

- του αυτοκινήτου λίγους μήνες μετά την νόμιμη ηλικία για οδήγηση, μαζί με το απαραίτητο στέρεο που ταρακουνάει τα παρακείμενα σπίτια

- του σένιου ρούχου

- της εβδομαδιαίας μπαρότσαρκας μέχρι πρωίας

- του δεδομένου 12ετούς σχολείου και 3ετούς φροντιστηρίου, μαζί με οικονομική γονική στήριξη για σπουδές σε ΑΕΙ/ΤΕΙ/εξωτερικό

- του "αυτή η δουλειά μου πέφτει λίγη, προτιμώ να κάτσω σπίτι μου με το χαρτζηλίκι του μπαμπά"

- του "αν γίνει μπαμ με τουρκία εγώ ΔΕΝ θα πολεμήσω, να πάνε να γ@μηθούνε"  αυτό το έχω διαβάσει σε άλλο φόρουμ

 

(ας αντιπαρατεθούν τα παραπάνω με τη γενιά που γεννήθηκε το '30-'40-'50)

 

...ας κρατάει και μια πισινή για το τι η ίδια θα κατορθώσει γι' αυτόν τον έρμο τον τόπο, το ότι σε 30-40 χρόνια κανείς δεν θα θυμάται τούτη δω την κουβέντα για να τους/τις ξεβρακώσει ας μην αποτελεί βολικό και ανέξοδο πάτημα για μεγαλοστομίες...   :-X

 

Μαλλιστα.

 

Δεν ανηκω ακριβως στην παραπανω γενια (εν μερει μαλλον), αλλα εχε υπόψιν αγαπητε φιλε οτι οι γονεις (=ισως οι σημαντικοτερες επιρροες) αυτης της γενιας ειναι η γενια της μεταπολιτευσης. Δηλαδη μια γενια η οποια:-

 

-Αυξησε το βιοτικο της επιπεδο 18 level πανω απο τη γενια των γονεων της (πολεμος  - κατοχη - πραγματικη πεινα)

-Αγωνιστηκε σε ενα εντονα πολιτικο περιβαλλον και πετυχε κατακτησεις

 

Αλλα και

 

Εκανε το ξεπουλημα και το βολεμα επιστημη

Εκανε τη λαμογια - μικροαπατεωνια εθνικο σπορ

Εδραιωσε τη νοοτροπια "εγω καλα και οι αλλοι να πανε νε γ@μηθουν"

Κατηργησε στην πραξη καθε εννοια αξιοκρατιας εγκαθιστωντας ενα φαυλο (απο την κορυφη μεχρι τον πατο) και πληρως αναξιοξρατικο, σαπιο, αντιπαραγωγικο και διεφθαρμενο δημοσιο τομεα

 

και αλλα πολλα τα οποια δεν μπορω να απαριθμησω τωρα, και κατα την ταπεινη μου αποψη ειχαν σαν λογικο επακολουθο τα παιδια τους να ειναι οπως περιγραφονται στο ποστ παραπανω.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εντύπωσή μου ή (σχεδόν) κανένας σας δε διαβάζει αυτά που γράφονται;

 

Κατ' αρχήν Νικόλα, Χρόνια Πολλά.

 

Κατά δεύτερον, αυτά που γράφει ο Μισέλ, είναι απλά έξυπνες διατυπώσεις ενός παλιού θεωρήματος, το οποίο μπορεί να περιγραφεί ως εξής : "μπορώ να κάνω μαλακίες τη Δευτέρα και να ΜΗ τις πληρώνω τη Τρίτη;".

 

Με άλλα λόγια, όλοι θα θέλαμε να ξεκινήσουμε τη ζωή μας από την αρχή, απαλλαγμένοι από την υποχρέωση να πληρώσουμε τις συνέπειες των λαθών (δικών μας, των γονέων μας, των παιδιών μας) αλλά αυτό ΔΕ γίνεται. Αυτός είναι θεμελιώδης νόμος του σύμπαντος κόσμου, και μόνο άτομα με συμπλέγματα παλιμπαιδισμού (ή όντως παιδιά) το εύχονται.

 

Οι υπόλοιποι, απλά ευχόμαστε δύο πράγματα: α) η πληρωμή να γινει με όσο γίνεται ευνοϊκότερους όρους και β) να μη συνεχίσουμε να κάνουμε τα ίδια λάθη, διότι δεν είναι σίγουρο ότι την επόμενη φορά θα έχουμε να τα πληρώσουμε.

 

Μπορεί να είναι δύσκολο (στον καθένα μας) να σταματήσει να λέει ψέμματα, αλλά υπάρχει κάτι πολυ πιο εύκολο: να σταματήσουμε να ακούμε ψέμματα και να αρχίσουμε να γειώνουμε αυτούς που τα λένε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εντύπωσή μου ή (σχεδόν) κανένας σας δε διαβάζει αυτά που γράφονται;

 

Κατ' αρχήν Νικόλα, Χρόνια Πολλά.

 

Κατά δεύτερον, αυτά που γράφει ο Μισέλ, είναι απλά έξυπνες διατυπώσεις ενός παλιού θεωρήματος, το οποίο μπορεί να περιγραφεί ως εξής : "μπορώ να κάνω μαλακίες τη Δευτέρα και να ΜΗ τις πληρώνω τη Τρίτη;".

 

Με άλλα λόγια, όλοι θα θέλαμε να ξεκινήσουμε τη ζωή μας από την αρχή, απαλλαγμένοι από την υποχρέωση να πληρώσουμε τις συνέπειες των λαθών (δικών μας, των γονέων μας, των παιδιών μας) αλλά αυτό ΔΕ γίνεται. Αυτός είναι θεμελιώδης νόμος του σύμπαντος κόσμου, και μόνο άτομα με συμπλέγματα παλιμπαιδισμού (ή όντως παιδιά) το εύχονται.

 

Οι υπόλοιποι, απλά ευχόμαστε δύο πράγματα: α) η πληρωμή να γινει με όσο γίνεται ευνοϊκότερους όρους και β) να μη συνεχίσουμε να κάνουμε τα ίδια λάθη, διότι δεν είναι σίγουρο ότι την επόμενη φορά θα έχουμε να τα πληρώσουμε.

 

Μπορεί να είναι δύσκολο (στον καθένα μας) να σταματήσει να λέει ψέμματα, αλλά υπάρχει κάτι πολυ πιο εύκολο: να σταματήσουμε να ακούμε ψέμματα και να αρχίσουμε να γειώνουμε αυτούς που τα λένε.

 

 

Να πληρωνει ο καθενας ομως αυτο που του αναλογει ε?

 

Οχι αλλος γαμαει, αλλος  πληρωνει

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου