Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Της τότε γενιάς...τα ιερά τέρατα της σημερινής ποιά είναι (αντίστοιχοι Καζατζήδηδες, Ξανθόπουλοι παρακαλώ)?

 

Φαντάζομαι ότι είναι οι playlists των Goody's. Έχουμε και λέμε: Δέσποινα Βανδή, Μύρων Στρατής, Βουρλιώτης, Αδάμας, Κόμης Χ, Παπαρίζου, Σάκης und so weiter...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στο Αμερικα...

Στο Αμέρικα υπάρχουν όλα αυτά που λές. Αυτό όμως δεν εμποδίζει τα μεγαλύτερα οικονομικά σκάνδαλα παγκοσμίως να περνάνε τον ωκεάνο με αντίκτυπο σε όλους μας. Επίσης πολύ λίγα μέλη του κογκρέσου (της κυβέρνησης τους) ΔΕΝ έχουν από μία καταδίκη για οικονομικούς λόγους...

Άλλη χώρα για να θαυμάσουμε?

 

Φαντάζομαι ότι είναι οι playlists των Goody's. Έχουμε και λέμε: Δέσποινα Βανδή, Μύρων Στρατής, Βουρλιώτης, Αδάμας, Κόμης Χ, Παπαρίζου, Σάκης und so weiter...

Ειλικρινή σε βρίσκω ;D...τουλάχιστον εσύ, δεν θα μου στείλεις προσβλητικά pm γι αυτό το θέμα όπως άλλοι ;)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν χρειάζεσαι όλα αυτά για να κάτσεις να διαβάσεις...μάλλον δεν φταίει ο πατέρας σου

 

Δηλαδή? Τι φταίω εγώ που προτιμώ να παίζω μουσικη, και να διαβάζω εξοσχολικά βιβλια απ το να διαβάζω με εντελώς ανουσιο τρόπο, και χωρις καθόλου βάθος και νόημα τα μαθήματα που θα δώσω πανελλαδικά?  :-\

 

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή? Τι φταίω εγώ που προτιμώ να παίζω μουσικη, και να διαβάζω εξοσχολικά βιβλια απ το να διαβάζω με εντελώς ανουσιο τρόπο, και χωρις καθόλου βάθος και νόημα τα μαθήματα που θα δώσω πανελλαδικά?  :-\

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει, ότι δίνεις μία από τις πρώτες σου μάχες, μόνος σου, χωρίς τον μπαμπά σου δίπλα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινή σε βρίσκω ;D...τουλάχιστον εσύ, δεν θα μου στείλεις προσβλητικά pm γι αυτό το θέμα όπως άλλοι ;)

 

Δυστυχώς έτσι είναι φίλε Marathon, τις αλλαγές ποτέ δεν τις έφεραν οι πλειοψηφίες και η πλέμπα. Και παλιότερα όταν κάποιοι έστηναν παγίδες στους δικτάτορες κάποιοι άλλοι χόρευαν στους ρυθμούς του Πασχάλη και των Ολύμπιανς και στις πίστες του Βοσκόπουλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Αμέρικα υπάρχουν όλα αυτά που λές. Αυτό όμως δεν εμποδίζει τα μεγαλύτερα οικονομικά σκάνδαλα παγκοσμίως να περνάνε τον ωκεάνο με αντίκτυπο σε όλους μας. Επίσης πολύ λίγα μέλη του κογκρέσου (της κυβέρνησης τους) ΔΕΝ έχουν από μία καταδίκη για οικονομικούς λόγους...

Άλλη χώρα για να θαυμάσουμε?

 

Στασου ενα λεπτο.

 

Εχει διαφορα το θαυμαζω κατι (εγω προσωπικα, εχοντας εμπειρια με "Αμερικα" ΔΕΝ τους θαυμαζω) με το "σε αυτο και αυτο οι ανθρωποι ειναι σωστοι".

 

Σκανδαλα, διαπλοκη, κομπινες, μιζες (τα λεγομενα kickbacks) και 1002 αλλα σαφως και γινονται (προσωπικη εκτιμηση, σαφως πιο εξευγενισμα και τεχνικα απο τα εδω λαμογια). Πρεπει να ειναι καποιος τρελος για να διαφωνησει σε αυτο. Αλλα για να λειτουργησει η κοινωνια (η η αγορα αν προτιμας), υπαρχουν 2-3-5-10 κανονες, οι οποιοι τηρουνται αυστηρως και για ροπαλου.

 

Αμα ειναι να θαυμασω μια χωρα, θα ηταν σιγουρα η Ολλανδια, και ας εχει 42% φορο μεχρι τα 50Κ (κλιμακωτα παντα).

 

Δυστυχώς έτσι είναι φίλε Marathon, τις αλλαγές ποτέ δεν τις έφεραν οι πλειοψηφίες και η πλέμπα. Και παλιότερα όταν κάποιοι έστηναν παγίδες στους δικτάτορες κάποιοι άλλοι χόρευαν στους ρυθμούς του Πασχάλη και των Ολύμπιανς και στις πίστες του Βοσκόπουλου.

 

Για ακομα για φορα, συμφωνω με τον grinder!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα για να λειτουργησει η κοινωνια (η η αγορα αν προτιμας), υπαρχουν 2-3-5-10 κανονες, οι οποιοι τηρουνται αυστηρως και για ροπαλου.

Που αν το ψάξεις καλύτερα θα δείς ότι ΚΑΙ ΕΚΕΙ, οι 2-3-5-10 κανονες, οι οποιοι τηρουνται αυστηρως και για ροπαλου, δεν είναι για όλους...

Απλά οι ρόλοι διαρκούν λιγότερο από άλλες χώρες (Enron, Lehman Brothers κλπ)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει, ότι δίνεις μία από τις πρώτες σου μάχες, μόνος σου, χωρίς τον μπαμπά σου δίπλα...

 

Φιλε marathon το μόνο πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρος φέτος είναι για την προσπαθεια μου. Είναι μεγάλη.

 

Αυτο που έχω καταλάβει είναι ότι έχω να διαγωνιστώ απέναντι σε χιλιάδες υποψήφιους που μερικοί απο αυτούς έχουν παρατήσει πραγματικά την ζωή τους ( το λέω αυτό με 100% σιγουριά) με μονο σκοπό να μάθουν απ έξω τα σχολικά βιβλία, τις φροντιστηριακές σημειώσεις και να πάνε στο τέλος όλα αυτά να τα ξεράσουν στο χαρτί για να βγάλουν 19 χιλιάδες μόρια και να περάσουν στην σχολή που θα διαλέξουν οι γονείς τους γιαυτους.

Δυσμοιρα παιδια, τα οποία τα λυπάμε.

Δεν υπερβάλω και το ξέρω πολύ καλά αυτο.

 

Αυτοί είναι οι αντίπαλοί μου.  :-\

παρακαλώ φέτος να μπουν θέματα που να μην χρειάζονται παπαγαλία..

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε marathon,

επετρεψε μου να διαφωνησω. Στην Αμερικη, ναι σιγουρα η Microsoft π.χ. εχει σαφως μεγαλυτερες προσβασεις σε προσωπα εξουσιας απο οτι η John Taramas Software, εχει ενα (ορισμενες φορες γκριζο, agreed) οριο ομως. Στα 80ς εν μια νυκτι ΔΙΕΛΥΣΑΝ την ΑΤ&Τ, για λογους μονωπωλιου. Αυτο γινεται σε πολλες πτυχες του δημοσιου βιου τους.

 

Και επαναλαμβανω, δεν ειμαι αλογος θαυμαστης του Αμερικανικου μοντελου. Πολλα πραγματα ομως εκει λειτουργουν σωστα.

 

Αν και απο αυτοκρατορια μπορεις να γινεις καφενειο, το αντιστροφο, να εισαι καφενειο και να γινεις αυτοκρατορια, πολυ απλα κατ' εμε, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, παρα μονο οταν αποβαλλεις τη νοοτροπια του καφενειου. Διαφωνεις οτι οι ΗΠΑ ειναι αυτοκρατορια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνεις οτι οι ΗΠΑ ειναι αυτοκρατορια;

Διαφωνείς ότι η Κίνα είναι αυτοκρατορία? Κάνε τις συγκρίσεις...

 

Αν και απο αυτοκρατορια μπορεις να γινεις καφενειο, το αντιστροφο, να εισαι καφενειο και να γινεις αυτοκρατορια, πολυ απλα κατ' εμε, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, παρα μονο οταν αποβαλλεις τη νοοτροπια του καφενειου.

Η Leeman και η Enron, από ότι φάνηκε, ήταν καφενεία, που τα ντύσαν αυτοκρατορία...

Έχει πλάκα να διαβάσεις τι έκανε με τους ισολογισμούς της και πώς την πάτησε η Εnron...

έτσι καταλαβαίνεις και τα κενά του συγκεκριμένου συστήματος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου