Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Ναι Νικόλα το ξέρω. Μιλώντας για εμένα προσωπικά και για κανέναν άλλο.

Έλα που εγώ δεν το είχα πάρει 100% χαμπάρι...  :-\
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ωραία τώρα το έμαθες. Συγνώμη για την απότομη απάντηση, απλά έχω αγανακτήσει να διαβάζω γκρίνια και μάλιστα να συνοδεύεται από έναν τρανταχτό τίτλο "Αυτοί είμαστε..."

Έχω βαρεθεί να διαβάζω για τους ανοργάνωτους Έλληνες της τελευταίας στιγμής κάτι το οποίο ποτέ δε με χαρακτήρισε. Και τους μάγκες Έλληνες που βρίσκουν τον πονηρό δρόμο να τα βγάλουν πέρα, κάτι το οποίο ούτε αυτό με χαρακτήρισε.

 

Αν θέλετε να αλλάξει κάτι αλλάξτε εσείς σε αυτά. Μάθετε να σέβεστε κανόνες και κόφτε τη γκρίνια. Γίνετε οργανωμένοι και να σέβεστε τη δουλειά που κάνετε και τη δουλειά για την οποία σας πληρώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... ??? ???

Εμφυλιοφιλολογια....ο Ελληνας (του Δ.Ν.Τ.) θελει δαχτυλο για να δουλεψει και να εργαστει και να αποδωσει.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε 150 σελίδες διάσπαρτα πολιτικά θέματα για τα τρέχοντα ζητήματα. Και ενώ στεναχωριέμαι, όσο στεναχωριόμουν απο τις πανελλήνιες κι έπειτα, για το που επιτέλους θα φτάσει αυτή η κατάσταση, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν πρακτικά κερδίζουμε μια εκτόνωση από την παράθεση του κοινωνικού μας ιδεατού ή τελικά-ακόμα και αυτή τη στιγμή- με τη στάση μας αποδεικνύουμε οτι μας αξίζει αυτή η πραγματικότητα ή κάποια ακόμα χειρότερη που φοβάμαι πώς έρχεται.

 

Ανακαλύπτω από συζητήσεις οτι άνθρωποι που είχα σε εκτίμηση για το μυαλό τους και τις απόψεις τους, έχουν τρομοκρατηθεί σε τέτοιο βαθμό που θολώνεται η κρίση τους και τάσσονται υπέρ θέσεων που "θεωρητικά" θα έκραζαν. Και ενώ εναντιώνομαι σε γραφικότητες, κινδυνολογίες και ακραίες ιδεολογίες, κινδυνεύει η ψυχική μου ισορροπία καθώς αντιλαμβάνομαι οτι αντί να πατάσσεται η αρχική μας λανθάνουσα θεωρία, η οποία έφερε την όποια κοινωνική και ηθική εξαθλίωση, αντιθέτως ισχυροποιείται :

 

Οι συζητήσεις στα καφενεία δεν μου προκαλούν πια γέλιο εξαιτίας των καλτ τοποθετήσεων, αλλά τρόμο απέναντι σε μια μαζική υστερία, που εκτιμώ οτι θα μας κάνει να φαγωθούμε μεταξύ μας. Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι στρέφονται εναντίον των δημοσίων, ο λαϊκισμός ανθίζει χέρι χέρι με τον κακώς εννοούμενο εθνικισμό, φοιτητές τάσσονται υπέρ της κατάργησης του πανεπιστημιακού ασύλου, το ιντερνετ τηλεορασοποιείται θάβοντας με τόνους χαζομάρας τις τοποθετήσεις των (πλεον ελάχιστων) υγιως σκεπτομενων πολιτων και προτείνεται σαν μοναδική δυνατότητα αντίδρασης η βία.

 

Κράζουμε τους δημοσιογράφους ως λακέδες των διεφθαρμένων πολιτικών και φερέφωνα κατευθυνομενων εντυπώσεων. Έχουν γνώμη και μέσο για να την προβάλλουν. Αυτό που με πειράζει με αυτούς είναι οτι μιλάνε επί παντός επιστητού και υποβάλλουν την προσωπική τους χροιά σε θέματα που μέχρι χτες είχαν πλήρη άγνοια : από το "σωματίδιο του Θεού" μέχρι το εμβόλιο για τη γρίπη και τα οικονομικά "σπρεντ".

 

Κι εμείς εδω κάνουμε το ίδιο. Δεν είναι ελληνικό ελάττωμα η ανικανότητα να αντιληφθείς την ανικανότητά σου (πχ να συζητήσεις για τα αίτια της οικονομικής κρίσης), αλλά ανθρώπινο χαρακτηριστικό. Και ενώ όλοι παριστάνουμε οτι ξέρουμε τι φταίει (πάντα κάποιος άλλος) και κοροϊδευόμαστε στο οτι έχουμε προτάσεις για άμεσα αποτελέσματα (να κάνει ή να είχε κάνει κάτι κάποιος άλλος), αδυνατούμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα με μη μοιρολατρικό τρόπο και να περιορίσουμε την απαίδευτα ακραία τοποθέτηση-κινδυνολογία.

 

Σε τελική ανάλυση, η άποψή μου είναι οτι δεν λέω την άποψη μου απλά επειδή μπορώ (έχω το βήμα), αλλά την ελέγχω για ανακρίβειες, για τους σκοπούς που υπηρετεί και κυρίως αναγνωρίζω οτι ανήκει σε ένα τεράστιο σύνολο απόψεων καφενείου. Αυτό μου επιτρέπει να μην τρελλαίνομαι τοποθετούμενος σε μια ακραία κίνηση-ιδεολογία, καθοδηγούμενος από τα συμπεράσματα ενός "ντοκιμαντέρ", αλλά παράλληλα να μην βελάζω όταν καλούμαι να μιλήσω για θέματα που έχω πράγματι μια τεκμηρωμένη γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+++

Δυστυχώς, κανείς, μα κανείς, από τους Έλληνες - εκτός ίσως πέντε ή δέκα προσώπων - εκ των οποίων κανείς δεν συχνάζει εδώ μέσα, ούτε βέβαια στα αρπακολάδικα πρατήρια ειδήσεων της τηλεόρασης, δεν μπορούν να έχουν γνώμη επί του θέματος αυτού. Όλοι βέβαια νομίζουν ότι μπορούν καθώς οι γνώμες είναι όπως οι... κτλ. κτλ.

Όσο συζητάμε το πρόβλημα, τόσο βυθιζόμαστε στο τέλμα του και τόσο δύσκολη κάνουμε τη σωτηρία μας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι έχει γίνει σε αυτό το noiz τελευταία!Όλο πολιτικά θέματα ανοίγουν.Αν και γίνεται λίγο-πολύ αυτό που χρόνια διαβάζω στο ''εν λευκώ'' των 4Τ που παίρνει ο πατέρας μου όπου ο Καββαθάς αρνείται να σχολιάσει αυτοκίνητα σε μία χώρα που δεν παράγει ούτε πατίνια.Όσοι έχουν διαβάσει ξέρουν.

Michelle είμαι μόλις 1 χρόνο μεγαλύτερός σου.Όμως, παρόλο που δεν διαφωνούμε σε κάτι, αρνούμαι να υπογράψω το κείμενό σου.Είναι εύκολο να γκρινιάζεις, να κάθεσαι μπροστά σε ένα πληκτρολόγιο όπως κάνω εγώ τώρα, και να ασκείς κριτική στους πάντες.Μήπως αυτό δεν κάνουν μέρα-νύχτα όλοι οι πολιτικοί και δημοσιογράφοι που κατηγορούμε?

Με λίγα λόγια, προτιμώ να υπογράφω τα επιτεύγματά μου και όχι την γκρίνια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου