Προς το περιεχόμενο

Fake GIBSON Or Not?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχάς αν στείλεις φωτογραφίες στη Gibson θα σου απαντήσουν γρήγορα.Το είχα κάνει και εγώ.

 

Θήκη Gibson έχει; Αν δεν έχει είναι πολύ ανησυχητικό.

 

Απο κει και πέρα πρέπει να την ανοίξεις για να ξέρουμε σίγουρα.

 

Βγάλε το καπάκι του truss rod να δούμε τη βίδα.

 

Βγάλει το μεγάλο καπάκι πίσω να δούμε τα ηλεκτρικά.

 

Και τέλος βγάλε τον μαγνήτη να δούμε αν είναι βαμένη μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν και είμαι περισσότερο fenderάκιας, η κιθάρα δεν έχει χάλια ήχο όπως κάποιες replica που έχω ακούσει στο youtube (βέβαια απο Youtube δεν μπορείς να ακούσεις και ποιοτικά).

 

Για να μη μακρυγορούμε λοιπόν, φυσικά και είχα τις υπόννοιες μου απο πολύ νωρίς, και θα έπρεπε να είχα κάνει το διάβασμά μου νωρίτερα (η στιγμή της αυτοκριτικής).

 

Η απάντηση της Gibson:

 

On Tue, 3/16/10, Service Europe <[email protected]> wrote:

 

From: Service Europe <[email protected]>

Subject: RE: RE:

To: "Vas Vel" <[email protected]>

Date: Tuesday, March 16, 2010, 2:31 PM

 

Hi Vassilis,

 

The guitar looks original to me. The serial number and pictures refers to a guitar Les Paul Standard in Honey burst finish, made in 2000 in Nashville US.

 

Regards,

 

Marcelo Pineda

Customer Service

 

 

FREE NUMBER

00800-4GIBSON1

00800-44427661

 

 

Αυτό δεν το περίμενα...Σημειώστε ότι μου ζητήσανε συγκεκριμένες φωτό..δε μπορεί η εταιρία να μην ξέρει..έτσι δεν είναι???

 

Βοηθάτε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς αν στείλεις φωτογραφίες στη Gibson θα σου απαντήσουν γρήγορα.Το είχα κάνει και εγώ.

 

Θήκη Gibson έχει; Αν δεν έχει είναι πολύ ανησυχητικό.

 

Απο κει και πέρα πρέπει να την ανοίξεις για να ξέρουμε σίγουρα.

 

Βγάλε το καπάκι του truss rod να δούμε τη βίδα.

 

Βγάλει το μεγάλο καπάκι πίσω να δούμε τα ηλεκτρικά.

 

Και τέλος βγάλε τον μαγνήτη να δούμε αν είναι βαμένη μέσα.

 

Έχει θήκη,

 

έχει βίδα κάτω απο το truss rod.

 

Δεν έχω βγάλει το μαγνήτη, το απόγευμα θα τον βγάλω έτσι για το γαμώτο! Και αν δεν είναι βαμμένη μαύρη εκεί? Πάλι είναι ΟΛΑ οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάτε!!!

Τι βοηθάτε...εδώ σε βοηθάει η ίδια η Gibson...και κάθεσαι και ακούς τον καθένα (άγνωστο) από εμάς...ρώτα τους και για τη γέφυρα και τα κουμπιά και γι αυτά που αναρωτιέται ο Μάκης και καθάρισες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το λέει η ίδια η Gibson... κάτι θα ξέρει...

 

Τι φωτογραφίες σου ζήτησαν συγκεκριμένα..?

(να μάθουμε και καμιά λεπτομέρεια...)

 

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, άνοιξε το truss-rod cover, το cavity με τα ποτενσιόμετρα και αφαίρεσε τους μαγνήτες να δείς απο κάτω...

 

Επίσης μια φωτό απο το πλάι για να δούμε την γωνία που κάνει το headstock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βοηθάτε...εδώ σε βοηθάει η ίδια η Gibson...και κάθεσαι και ακούς τον καθένα (άγνωστο) από εμάς...ρώτα τους και για τη γέφυρα και τα κουμπιά και γι αυτά που αναρωτιέται ο Μάκης και καθάρισες.

 

Τους ρώτησα για το truss rod και η απάντηση ήταν:

 

Hi,

 

I couldn’t find information in our database about this truss rod cover.

 

Marcelo Pineda

Customer Service

 

 

FREE NUMBER

00800-4GIBSON1

00800-44427661

***CONFIDENTIALITY NOTICE: This communication is considered a private and proprietary exchange between Gibson Musical Instruments and its customers, and is intended for the eyes of the original recipients only. This e-mail message, including any attachments, is for the sole use of the intended recipients and may contain confidential and privileged information. Any unauthorized review, use, disclosure or distribution is prohibited. If you are not the intended recipient, please contact the sender by reply e-mail and destroy all copies of the original message. ***

 

From: Vas Vel [mailto:[email protected]]

Sent: Friday, April 09, 2010 11:26 AM

To: Service Europe

Subject: RE: RE:

 

Hi Marcelo,

 

i am attaching a picture.

 

Thank you for your kind response.

 

--- On Fri, 4/9/10, Service Europe <[email protected]> wrote:

 

From: Service Europe <[email protected]>

Subject: RE: RE:

To: "Vas Vel" <[email protected]>

Date: Friday, April 9, 2010, 12:21 PM

 

Hi Vassilis,

 

Could you send me again a picture of the front of the headstock please?

 

Regards.

 

Marcelo Pineda

Customer Service

 

 

FREE NUMBER

00800-4GIBSON1

00800-44427661

***CONFIDENTIALITY NOTICE: This communication is considered a private and proprietary exchange between Gibson Musical Instruments and its customers, and is intended for the eyes of the original recipients only. This e-mail message, including any attachments, is for the sole use of the intended recipients and may contain confidential and privileged information. Any unauthorized review, use, disclosure or distribution is prohibited. If you are not the intended recipient, please contact the sender by reply e-mail and destroy all copies of the original message. ***

 

From: Vas Vel [mailto:[email protected]]

Sent: Tuesday, April 06, 2010 3:23 PM

To: Service Europe

Subject: RE: RE:

 

Thank you very much.

 

May i ask whether the truss rod in my guitar "Gibson Les Paul Standard" is authentic? I noticed that in most standard models the truss rod says only "Standard".

 

Thank you in advance,

 

Vassilis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βγάλε το καπάκι του truss rod να δούμε τη βίδα.

 

Βγάλει το μεγάλο καπάκι πίσω να δούμε τα ηλεκτρικά.

 

Και τέλος βγάλε τον μαγνήτη να δούμε αν είναι βαμένη μέσα.

 

θα βοήθαγε πολύ πράγματι!

Ανέβασε αυτές τις photo και σίγουρα θα λάβεις οριστικές απαντήσεις στην ανησυχία σου!

Είναι σήμα κατατεθέν τον original αυτά τα σημεία!

Έχει τσακάλια το Noiz!

 

Επίσης σίγουρα θα βοηθηθείς στο συγκεκριμένο φόρουμ!

 

http://www.mylespaul.com/forums/

 

Δεν υπαρχή περίπτωση να μην ξέρουν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι εξαιρετικά δύσκολο να δω τις φωτόζ για κάποιο λόγο, παραθέτω λινκ με τη συγκεκριμένη κιθάρα που σου απαντά ο φίλτατος Μαρσέλο Πινέντα:

 

http://www.mylespaul.com/forums/gibson-les-pauls/12515-les-paul-standard-honeyburst-2000-pics.html

 

Τσέκαρε φωτόζ (και διάβασε τα σχόλια γιατι τα παιδιά έχουν κάνει και κάποιες μόντες) και θα βρεις άκρη. Άμα ήσουν καλός σε κείνα τα παιχνίδια τύπου "βρες τις διαφορές" που είχαν τα περιοδικά δε θα δυσκολευτείς να βρεις άκρη  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως αδαης..αλλα μου αρεσει να μαθαινω..ασχετως το ηλιθιο σχολιο μου στην αρχη του θεματος...αν ειναι ρεπλικα τι τελικα σημαινει?..χανει αξια μεταπωλησης? δεν το εχω ξανασυναντησει μιας και ειμαι των πληκτρων..αλλα τι συμβαινει αν ειναι μια απομιμηση? και τι σημαινει αυτο για τον καθε αγοραστη?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι εξαιρετικά δύσκολο να δω τις φωτόζ για κάποιο λόγο, παραθέτω λινκ με τη συγκεκριμένη κιθάρα που σου απαντά ο φίλτατος Μαρσέλο Πινέντα:

 

http://www.mylespaul.com/forums/gibson-les-pauls/12515-les-paul-standard-honeyburst-2000-pics.html

 

Τσέκαρε φωτόζ (και διάβασε τα σχόλια γιατι τα παιδιά έχουν κάνει και κάποιες μόντες) και θα βρεις άκρη. Άμα ήσουν καλός σε κείνα τα παιχνίδια τύπου "βρες τις διαφορές" που είχαν τα περιοδικά δε θα δυσκολευτείς να βρεις άκρη  :)

 

To έχω τσεκάρει ήδη και είναι χάσιμο...Πολλές απόψεις, κάποιες σωστές κάποιες λάθος. Το απόγευμα θα ανεβάσω και άλλες φωτό, αν και σκέφτομαι να τη δώσω. Ας ξέρω τουλάχιστον αν πουλάω original ή replica...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου