Προς το περιεχόμενο

-Εξομολόγηση Σκέψεων-


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν περιγραφεις τιποτα παραπανω απο αυτο που θα κανουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ αλλοι "Αθηναιοι" (προσεξε τα ομοιωματικα) που απλα θα εγκαταλειψουν μια πολη στην οποια ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ.

 

Εγω το ονομαζω "αντιστροφη μεταναστευση",αλλωστε δεν εισαι ο μονος, απο την αρχη της χρονιας 10.000 περιπου οικογενειες Αλβανων (που προκοψαν στην Ελλαδα) εχουν επιστρεψει στην Αλβανια μια και η χωρα τους ειναι οικονομικα πολυ πιο ασφαλης απο την Ελλαδα.Δεν νομιζω μεχρι τα τελη του 2012 να εχουν μεινει στην Ελλαδα περισσοτερες απο 2-3 χιλιαδες....

 

 

Απο τη στιγμη που δεν εισαι απο την Αθηνα (εγω δυστυχως ειμαι) & εχεις περιουσια και σπιτι στο "χωριο" τα οποια σου επιτρεπουν να επιβιωσεις δεν βλεπω τιποτα το περιεργο στο να γυρισεις πισω,αλλωστε ποτε μου δεν καταλαβαινα γιατι καποιος αφηνει την "ανεχεια" της επαρχιας για να ερθει στην Αθηνα και να βγαζει 700 ευρω/μηνα,αν εβγαζε 5000 ευρω/μηνα το καταλαβαινω... αλλα για 700....sorry δεν παιζει......οσο για μουσικη απο τη στιγμη που το χωριο σου εχει ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ δεν βλεπω που ειναι το προβλημα ;)

 

Απο τη στιγμη που εισαι συνηθισμενος στη ζωη της φυσης & της επαρχιας και σου αρεσει (εγω θα ειχα αυτοκτονησει την 3η μερα σε οποιοδηποτε ελληνικο χωριο η επαρχιακη πολη.. ;D ;D) μια χαρα θα εισαι.

 

Καλα να περασεις και στελνε μας κανα φρεσκο αυγουλακι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλημέρα σε όλους! SF, να σου διευκρινησω οτι ειμαι γεννημα-θρεμμα του κεντρου της Αθήνας και οχι απο επαρχια.

 

Τωρα για αυγουλακια, οχι δε σας στελνω, να ερχεστε να τα παιρνεται μονοι σας, να ριχνουμε και κανα jam. ;D ;D ;D

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε μου δεν καταλαβαινα γιατι καποιος αφηνει την "ανεχεια" της επαρχιας για να ερθει στην Αθηνα και να βγαζει 700 ευρω/μηνα,αν εβγαζε 5000 ευρω/μηνα το καταλαβαινω...

Κάπως υπερβολικά τα ποσά αλλά έχεις απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ανθρωπος ή ο Ελληνας?....για τον Ελληνα να σου πω...πως αν δεν ειναι νοημων με επιχειρηματικο πλανο και στοχο στην οποια πραγματωση του..απλα παει εκει που ''φυσαει'' ο ανεμος...μπας και του ερθουν ευκαιριες και οχι να τις δημιουργησει.Οπου κοσμος πολυς...ε κατι θα του τυχει περισσοτερο δεν μπορει...ετσι σκεφτεται.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, να φουρνίζω και να ζω απ' το μποστάνι και τις ελιές και να τραγουδάω στα χωράφια Αγάπανθος με λουλούδια στα μαλλιά (της) είναι ωραίο και γραφικό αλλά δεν είναι και πολύ σοβαρό, έτσι;

 

Πέραν από το τρώω και κοιμάμαι υπάρχει και το βλέπω (τηλεόραση, ταινίες), ακούω (μουσική στο σπίτι, συναυλίες), ντύνομαι, διαβάζω, συντηρώ σπίτι, μετακινούμαι, περιθάλπτομαι, φως, νερό, τηλέφωνο, Internet και πολλά άλλα. Από ότι ξέρω η HOL τουλάχιστον έπαψε να δέχεται αγγουροντομάτες για αποπληρωμή μηνιαίου τέλους. Δεν ξέρω για τις άλλες....

 

Και που σαι. Τα παραπάνω διογκώνονται όταν πολλαπλασιαστούν τα εξαρτώμενα μέλη. Τα οποία δεν θα χορταίνουν με την ακουστική.

 

Εάν μου έλεγες ότι έχεις ένα business plan που έχει βάσιμες ελπίδες να ευδοκιμήσει στο χωριό και είσαι έτοιμος να αλλάξεις τρόπο σκέψης και ζωής και μια "μαγιά" (σπίτι και λεφτά) να ξεκινήσεις, μαζί σου.

 

Αντίθετα με την κοινή πεποίθηση του του Πασχαλινοεκδράμοντος αστού, ΔΕΝ έφησαν όλοι τα χωριά τους "τζάμπα και βερεσέ για να έρθουν κλειστούν στην κωλοΑθήνα". Υπήρχαν και κάποιοι λόγοι.

 

Σίγουρα βέβαια η Αθήνα ΔΕΝ είναι αυτό που θα αποκαλούσαμε ιδανικός τόπος διαβίωσης. Ούτε καν φυσιολογικός. Και το κακό έχει εξαπλωθεί και στα υπόλοιπα ελληνικά αστικά κέντρα. Είναι ψιλοθλιβερή η κατάσταση. Αλλα κάνεις το καλύτερο με αυτό που έχεις. Μέχρι να φύγεις.....

 

Είμαι υπέρ της αποκέντρωσης και της "επιστροφής στα χωριά" (και παραμένει μία από τις επιθυμίες / μελλοντικούς μου -εξιδανικευμένους το παραδέχομαι - στόχους) αλλά με την προϋπόθεση ότι έχουν καλυφθεί οι αρχικοί παράμετροι μετακόμισης (που είναι πολλοί).

 

Αλλιώς, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιγραφεις τιποτα παραπανω απο αυτο που θα κανουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ αλλοι "Αθηναιοι" (προσεξε τα ομοιωματικα) που απλα θα εγκαταλειψουν μια πολη στην οποια ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ.

Απο τη στιγμη που δεν εισαι απο την Αθηνα (εγω δυστυχως ειμαι) & εχεις περιουσια και σπιτι στο "χωριο" τα οποια σου επιτρεπουν να επιβιωσεις δεν βλεπω τιποτα το περιεργο στο να γυρισεις πισω,αλλωστε ποτε μου δεν καταλαβαινα γιατι καποιος αφηνει την "ανεχεια" της επαρχιας για να ερθει στην Αθηνα και να βγαζει 700 ευρω/μηνα,αν εβγαζε 5000 ευρω/μηνα το καταλαβαινω... αλλα για 700....sorry δεν παιζει......οσο για μουσικη απο τη στιγμη που το χωριο σου εχει ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ δεν βλεπω που ειναι το προβλημα ;)

Απο τη στιγμη που εισαι συνηθισμενος στη ζωη της φυσης και σου αρεσει (εγω θα ειχα αυτοκτονησει την 3η μερα σε οποιοδηποτε ελληνικο χωριο η επαρχιακη πολη.. ;D ;D) μια χαρα θα εισαι.

Καλα να περασεις και στελνε μας κανα φρεσκο αυγουλακι.

 

+ 7,25"...

 

Tο μεγαλο μας λαθος ειναι η αστικοποιηση.

Kαι γι'αυτο φταιει η ηλιθια λογικη της "ανωτεροτητας των αστων"...

(που με τη δημοκρατια πηρε τη θεση της "ανωτεροτητας των αριστοκρατων",

και δημιουργησε η ιδια η "ελιτ" της χωρας,αντιγραφοντας οπως παντα τη γαλλικη)

Ετσι,ολοι θελησαν να γινουν αστοι-σπουδαστοι και να "ανεβουν" στην κοινωνια...

και να κανουν περηφανο τον μπαμπα τους...

Εγιναν ομως "ανωτεροι"?...

 

Προσωπικα,εζησα αρκετα στην επαρχια (κι ας καταγομαι απ'την Αθηνα,η μανα μου δεν παυει να ειναι νησιωτισα)

και γνωρισα τοσο ωραιους ανθρωπους οσο και στην Αθηνα η τη Θεσ/νικη η το Βερολινο,και στην Αθηνα συναντησα τοσο "βλαχους" Αθηναιους,οσο και στα χειροτερα κατσαβραχα...

Δεν καταλαβαινω γιατι εχει δημιουργηθει αυτο το κομπλεξ κατωτεροτητας στους επαρχιωτες,και γιατι η λεξη αυτη να "μειωνει" καποιους (ετσι το νοιωθουν)...

 

Για μενα ο τοπος καταγωγης,διαμονης,μορφωτικου επιπεδου η επαγγελματος,

δεν εχει να κανει με την "ποιοτητα του ατομου",

η νοοτροπια κανει τη διαφορα!

(αυτη δεν αλλαζει οσο και αν σπουδασει καποιος,οσα φραγκα κι αν "πιασει"...)

 

Αυτο πρεπει να αλλαξουμε,και να καταλαβουμε οτι αν μαζευτουμε ολοι στις πολεις,

ο μονος που θα μπορει να μας ταϊσει ειναι η Μονσαντο...(η μεταλλαγμενη ντε!)...

 

Ολοι εχουμε την προσωπικη μας αξια και προσφορα στην κοινωνια,

ακομα και οι...αντικοινωνικοι...

(αν δεν υπαρχουν αυτοι,οι κοινωνικοι τι αξια εχουν?) ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο θεμα... παντα ονειρευομουν την ζωη στην επαρχια, μονο που ειμαι ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ Αθηναιος, δεν ξερω αν θα τα καταφερνα

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδεχομαι οτι αυτο με τα λεφτα ειναι οντως ακραιος τροπος σκεψης και θα το ξανασκεφτω...μεχρι να το καψω :P, αλλα ξαναλεω πως ο,τι κανω θα το κανω με μικρα βηματα και μεθοδικοτητα.

Από ότι ξέρω η HOL τουλάχιστον έπαψε να δέχεται αγγουροντομάτες για αποπληρωμή μηνιαίου τέλους.

Χαχαχαχαχαχχα, κορυφαια ατακα το χρειαζομουν να ευθυμησω λιγο ;D

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βουκολικοτητα !!..δεν με χαλαει καθολου..απλα θα μου λειψουν ολες οι αστικες μου συνηθειες..και φυσικα οι δικοι μου ανθρωποι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου