Προς το περιεχόμενο

-Εξομολόγηση Σκέψεων-


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς odis13: Πιστευεις οτι θα κανω οικογενεια χωρις να αναλογιστω τις ευθυνες που αυτο απαιτει; Πιστεψε με εχω δει πολλα τραγικα απο ανθρωπους που "νομιζαν" οτι ηξεραν τι απαιτει και τι ευθυνες εχει μια οικογενεια.

 

Το ποστ μου δεν εχει κεντρικο αξονα, σας βλεπω να λεει ο ενας "ο κεντρικος αξονας ειναι για το χωριο" "ο αλλος "ειναι για το χρημα". Γι' αυτο και του εδωσα το συγκεκριμενο τιτλο και οχι κατι του στυλ: "να φυγω, κυριε. Να παω αλλου" η "Money doesn't turn my world  anymore":P

 

Ναι εννοω οτι εγραψα, αλλιως δεν θα τα εγραφα καθολου. Σε παραπανω ποστ μου διευκρινισα οτι ο σκοπος αυτου ηταν για να ξεφορτωθω αυτα που γυριζαν στο κεφαλι μου και βαραιναν τη καρδια, και να ακουσω τις δικες γνωμεις και αποψεις, οχι να προκαλεσω εντυπωσεις. Μενω με τους γονεις, και νοικι η τσεπη μου δε το σηκωνει για κανενα λογο.

 

Μια μεση λυση που επισης σκεφτομαι, προφανως πιο λειτουργικη σε μια κοινωνια χρηματος, ειναι ανταλλαγες για τα αναλωσιμα αγαθα, και χρηματα για τα οποια αγαθα κριθουν αναγκαια και ειναι μη αποκτησιμα μεσω ανταλλαγης.

 

Αποτομο δεν σε βλεπω, αλλα παθιασμενο κι αυτο ειναι καλο. ;)

 

Οσο για το "που πας ρε καραμητροοοοοο"  σου ανταπαντω: "να αρμεξω τις κατσικες και να ποτισω τις ελιες" ετσι για να ελαφρυνουμε και λιγο ;D ;D ;D

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε συνέχεια του χθεσινού μου σχολίου, παρέχω τις παρακάτω εξηγήσεις:

 

α) Το σκεπτικό του αρχικού ποστ στηρίζεται στην - ψευδή - αντίληψη ότι η ζωή στην επαρχία είναι ευκολότερη απ' ότι στην Αθήνα. Αυτό, απλώς δεν ισχύει για δύο λόγους. Πρώτον, η επαρχία έχει προ-πολλού γίνει "Αθήνα" σε όλους τους σημαντικούς τομείς. Δεύτερον, οι χειρωνακτικές εργασίες απαιτούν λίγο ύπνο και καλή φυσική κατάσταση και ειδικές γνώσεις. Δεν αρκεί το να έχεις συχαθεί την Αθήνα, για να γίνεις αρτοποιός.

 

β) Το αρχικό ποστ καταγγέλει τις δυσκολίες που υπάρχουν σε ζητήματα όπως η ανεύρεση εργασίας.. αλλά για ποιον υπάρχουν αυτές οι δυσκολίες; Είσαι 26 ετών πτυχιούχος, μηχανικός, λαδέμπορας, προγραμματιστής, γραφίστας; Μήπως είσαι απλά ανειδίκευτος; Αν ναι - και αυτό υποπτεύομαι - τότε επιβεβαιώνω ότι η Ελλάδα των επομένων ετών θα γίνει κόλαση για τους ανειδίκευτους κάθε ηλικίας, οπότε η λύση δεν είναι να πας να κάνεις τον αρτοποιό (το οποίο απαιτεί γνώσεις απίστευτες), αλλά να στρωθείς να μάθεις κάποια δουλειά.

 

γ) Προσωπικά εκνευρίστηκα με την "καταγγελία" ότι κάποιος σε είχε στη δουλειά του για ένα μήνα και δεν σε προσέλαβε. Παραδέχομαι, όσο και αν ακούγεται αντιπαθές, ότι ούτε εγώ θα σε προσλάμβανα, διότι το σκεπτικό σου χαρακτηρίζεται από το "τι θα πάρω" και όχι το "τι θα δώσω". Βέβαια, απ' την άλλη εγώ δεν θα σε κράταγα ένα ολόκληρο μήνα, να σου κόψω τη τύχη... θα στο έλεγα τη δεύτερη μέρα.

 

δ) Τα καλά νέα : όπως σου είπε και κάποιος άλλος ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ. Άρα, όλα αυτά μπορείς να τα αλλάξεις για τον εαυτό σου. Λίγη δουλειά χρειάζεται και λίγη περιφρόνηση προς απαξιωμένες θεωρίες (ελπίζω ότι δεν πιστεύεις πραγματικά ότι κάποιος θα σου έδινε ντομάτες για να πάρει ψωμί, και μάλιστα στο χωριό... από κάτι τέτοια φαίνεται ότι δεν ξέρεις ντιπ για την αγροτική ζωή). Το μέλλον είναι δικό σου, αρκεί να βγάλεις το σκούφο του φούρναρη...

 

Φιλικά...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινώς, η θεωρία από την πράξη απέχει στην θεωρία λίγο, στην πράξη πολύ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ανωνυμο:

α) Δεν αναφερω πουθενα οτι η ζωη στην επαρχια ειναι ευκολοτερη, αντιθετως στο αρχικο μου ποστ υπαρχει και η αναφορα οτι ενα μεγαλο μερος ευθυνης για την οικολογικη κατασταση το καταλογιζω στην επιθυμια μας να απαλλαγουμε αυτων των κοπων. Ευτυχως η δυστυχως ,αναλογα με τη κριση του καθενος, το χωριο αυτο δεν εχει γινει "Αθηνα" ακομα. Οσο για τις γνωσεις του αρτοποιου, μην ανησυχεις υπαρχουν, να 'ναι καλα ο πατερας μου.

β) Η ειδικευση μου ειναι τεχνικος δικτυων(τρομαρα μου), ενα αντικειμενο που απαιτει πολυ περισσοτερες απο 8 ωρες εργασιας και αφθονο παθος με τη τεχνολογια των υπολογιστων, το οποιο πλεον εχω χασει...

γ)Μακαρι να ειχε κι ο συγκεκριμενος ανθρωπος την ευθυτητα να μου το πει απ' την αρχη, και οχι καθε φορα που τον ρωταγα τι θα γινει με τη προσληψη μου, να μου λεει "θα μιλησω με το λογιστη μου". Ετσι οπως το θετεις,δηλαδη οτι κοιταω τι θα παρω και οχι τι θα δωσω τοτε μπορω να πω κι εγω για σενα το ιδιο. (οχι προσωπικα)

δ)Ξερω αρκετα καλα τι εστι αγροτικη ζωη, μπορει να μην την εχω ζησει, αλλα την εχω γευτει, και την αγροτικη, και την οικοδομικη, τη δουλεια γραφειου, του πωλητη.

Δεν με ενδιαφερει ο μοχθος, αυτο που με ενδιαφερει ειναι να νοιωθω εγω καλα με αυτο που κανω. Τοτε θα δινω περισσοτερα, χωρις να ζηταω κατι παραπανω.

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα νέα στοιχεία που δίνεις, συνεκτιμώ ότι το πρόβλημά σου είναι προσωρινό. Δε θα χρειαστεί να γίνεις φούρναρης.

 

Μένω μόνο στο σκέλος του ότι συχνά κάποιος νέος εργαζόμενος κοιτάει να δει μόνο τι θα πάρει αλλά όχι τι θα δώσει. Αυτό, είναι αλήθεια, και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που καταλήγει να έχει πλάκα μερικές φορές.

 

Εγώ ο ίδιος έχω κάνει συνεντεύξεις για προσωπικό, όπου ο ενδιαφερόμενος/η έφευγε από το ραντεβού γνωρίζοντας πόσο θα αμοιφθεί (π.χ. 1000 ευρώ) αλλά μη-γνωρίζοντας τι θα χρειαστεί να κάνει (π.χ. να ξεσκατίζει άλογα) επειδή απλά ΔΕ ρώτησε.

 

:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

 

Και δε στο έγραψα εννοώντας όντως εσένα (άλλωστε δε σε ξέρω), αλλά κυρίως για να σε προϊδεάσω για το ότι σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει πραγματικά να προσέχει κανείς την εικόνα που εκπέμπει προς τα έξω, διότι και των εργοδοτών τα μάτια έχουν δει πάαααααρα πολλά.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ο ίδιος έχω κάνει συνεντεύξεις για προσωπικό, όπου ο ενδιαφερόμενος/η έφευγε από το ραντεβού γνωρίζοντας πόσο θα αμοιφθεί (π.χ. 1000 ευρώ) αλλά μη-γνωρίζοντας τι θα χρειαστεί να κάνει (π.χ. να ξεσκατίζει άλογα) επειδή απλά ΔΕ ρώτησε.

χαχααχαχαχαχα κορυφαιο!!! ;D ;D ;D

 

Καταλαβαινω τι εννοεις, απλα η συγκεκριμενη αναφορα δεν ηθελα να θεωρηθει "καταγγελια" αλλα παραδειγμα, αλλα τελικα απετυχα. Και εννοειται οτι δεν εδωσα ολα τα στοιχεια του συμβαντος, καθως κατι τετοιο δε θα τιμουσε ουτε εμενα ουτε αυτον.

 

Και αντιστοιχως και εμενα εχουν ακουσει τα αυτια μου απο εργοδοτες, που τα σκεφτομαι τωρα και γελαω μονος μου!!! ;D

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι αξίζει να διαβάσεις αυτό:

 

I live without cash – and I manage just fine

 

Ο λόγος που το παραθέτω είναι απλά και μόνο για να δείξω οτι ΝΑΙ! είναι εφικτό να ζήσεις χωρίς καθόλου χρήματα. Βέβαια σε καμία περίπτωση δε σε παροτρύνω να το κάνεις. Στο κάτω κάτω θα χρειαστείς να αγοράσεις και καμιά χορδή για την αγάπη σου. Εκτός αν ο μπαρμπα Κώστας μπορεί να σου φτιάξει μια απο το εντεράκι του χοίρου που μόλις έσφαξε για τα χριστούγεννα. :)

 

Πάντως μπορώ να πω οτι αφού διάβασα προσεκτικά και τις 2 πλευρές μπορώ να πω οτι συμφωνώ με τα περισσότερα επιχειρήματα και των 2. Πιστεύω όμως οτι το θέμα είναι περισσότερο υποκειμενικό. Δηλαδή διαφορετικές προτεραιότητες έχει ο καθένας μας και διαφορετικά πράγματα βρίσκει κουραστικά. Πχ. εγώ μπορεί να είμαι κοπρολάγνος (συγνώμη για την εικόνα, ελπίζω να μην τρώτε ;D ) και να γουστάρω τρελά να ξεσκατίζω άλογα αλλα να μην την πάλευα με τίποτα να φοράω υποχρεωτικά κουστούμι καθημερινά και να πρέπει να γελάω με το κάθε ΗΛΙΘΙΟ αστείο του αφεντικού μου για να τρέφω τον εγωκεντρισμό του και να με βλέπει με καλό μάτι. Ακραία (και ίσως άσχετα) τα παραδείγματα αλλα το νόημα είναι το ίδιο. Άλλο με χαλάει εμένα και άλλο εσένα.

 

Εγώ λοιπόν θα σου έλεγα οτι απο την στιγμή που δεν έχεις τίποτα να χάσεις (δουλειά, οικογένεια κλπ) να το τολμήσεις. Στο κάτω κάτω όπως ξαναειπώθηκε είσαι νέος ακόμα οπότε και να το μετανιώσεις, προλαβαίνεις να ξανα-αλλάξεις ζωή.

 

Πάντως κατανοώ την απογοήτευσή σου. Εγώ ευτυχώς τα τελευταία 2 χρόνια ζω στη Δανία οπου κάνω το μεταπτυχιακό μου και ειλικρινά δε σκοπεύω να γυρίσω σύντομα πίσω. Η χαμηλή αξία ζωής στην Ελλάδα είναι πολύ πιο φανερή τώρα που έχω μέτρο σύγκρισης. Και ΟΧΙ τα μπουζούκια και τα μπαράκια ΔΕΝ είναι το παν.

 

Καλή τύχη αδερφέ σε ότι αποφασίσεις πάντως.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ευτυχώς τα τελευταία 2 χρόνια ζω στη Δανία οπου σπουδάζω και ειλικρινά δε σκοπεύω να γυρίσω σύντομα πίσω.

 

>:( τυχερούλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι το συνολικοτερο χρηματο-οικονομικο συστημα που εχουμε τα περισσοτερα κρατη, ευρωπαικα και μη, δεν ειναι για πολυ ακομα...

Αυτο φαινεται δεδομενου οτι τα τελευταια χρονια, οπως ειχαν προβλεψει διαφοροι οικονομολογοι, δεν υπαρχει σταθεροτητα στις περισσοτερες χωρες.

Αντιθετως ετυχε προσφατα να διαβασω ενα βιβλιο του Ιναζο Νιτομπε, που αναφερει τον τροπο ζωης στην Ιαπωνια.

Πιστευετε πως ειναι τυχαιο οτι ενω εχουν διαφορετικο μοντελο απο εμας, ορθοποδησαν πολυ πιο γρηγορα μετα απο πολυ μεγαλυτερες καταστροφες;?

 

Καποιες χωρες εχουν διαφορετικη συνειδηση απο τη δικη μας και δεν μιλαω μονο για την Ελλαδα.

Το οικονομικο συστημα, ειναι καπως δυσκολο να ανατραπει με τον τροπο που καταλαβα απο το αρχικο post, αλλα να γινουν καποιες αλλαγες ωστε να εχουμε μια μακροβιοτερη σταθεροτητα του και καλυτερη κατασταση συνολικα, ειναι δυσκολο μεν, αλλα οχι απιθανο.

Σε αυτο ομως πιστευω οτι φταιει η νοοτροπια του καθενος μας και οχι της εκαστοτε κυβερνησης.

Απλα αυτη ειναι η ευκολη λυση οταν θελουμε να κατηγορησουμε καποιον για τις δικες μας λαθος επιλογες και κινησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονος- γυρισα Θεσσαλονικη χτες και οι μισοι λειπαν στα μπιτσομπαρα που τωρα πρωτοανοιξαν για φετος στη Χαλκιδικη

 

ερωτηση- Πηγανε για να ξεχασουν τα προβληματα τους ή μηπως τελικα ειμαστε αδιορθωτοι και δεν προκειται να αλλαξει τιποτα ποτε? ειναι να γελας η φαση η για να βαλεις τα κλαματα??

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου