Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Ibanez RG2550Z!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια! Θελω να προχωρησω στην αγορα της συγκεριμενης κιθαρας

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg2550zgk.htm

 

Θελω να μου πειτε γνωμες καθως  η κιθαρα ιεναι αρκετα ακριβη για το budget μου και δεν θελω να το ρισκαρω. Το σωμα ειναι απο basswood  και οι μαγνητες δεν ειναι καθαρα dimarzio επισεις δεν ξερω αν το edge zero tremolo ειναι αναλογης ποιοτητας ενως floyd rose original. μου αρεσει το μανικι της Ibanez και με βολευει αρκετα ομως θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο πιο εμπειρους για το συγκεριμενο οργανο.

Πιστευεται αξιζει το χιλιαρικο που θα δωσω η να καταφυγω σε αλλες επιλογες με τα ιδια λεφτα?

 

Ευχραιστω για τυχων απαντησεις παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πλάκα κάνεις, εννοειται οτι αξιζει, αλλα αμα ειναι υψηλή για το μπάτζετ, τι την κοιτάς,? υπάρχουν 1002 αλλες τέλειες κιθάρες πιο φθηνές και πολύ πιο φθηνές.

και απ΄την banez kai απο τις αλλες εταιρειες, κοιτα τι άλλο σου αρέσει και ρώτα αμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο που ειναι μια κιθαρα των 1000 ευρω αξιζει οπως καθε κιθαρα σε αυτο το budget (χοντρικα παντα) απλα απο κει και περα ειναι υποκειμενικο θεμα γουστου... Οσο για το edge zero ειναι απιστευτο, πολυ ωραια αισθηση και δεν ξεκουρδιζει με τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχιτικα μιλωντας ομως?? Οι μαγνητες ειναι 100% dimarzio ή ειναι stock? Επισης το basswood θεωρειται κατωτερης ποιοτητας ξυλο απο αλλα ξυλα πχ. οπως το μαονι και το alder ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα στις αγγελιες πρεπει να παιζουν 2  τετοιες μεταχειρισμενες σε καλη τιμη. Ριξε μια ματια  ;)

 

Μια χαρα ξυλο ειναι το basswood, χρησιμοποιειται και σε πολλα ακριβα οργανα μην μπερδευεσαι...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το ξυλο δεν μπορω να σου πω και πολλα... δεν θεωρω πως ειναι χαμηλης ποιοτητας παντος. Απο κει και περα μιας και μιλαμε για ηλεκτρικη κιθαρα πιο σημαντικο ρολο  αναφησβιτατα παιζουν οι μαγνητες οι οποιοι ειναι μεν dimarzio απλα ειναι μοντελα που βγαινουν με συνεργασια με την ibanez για τα μοντελα της. Ειναι αρκετα αξιοπρεπεις ωστοσο δεν μπορω να σου πω περισσοτερα μιας και χρησιμοποιω SD στις 2 κιθαρες μου ;D

Γενικα σε αυτη τη τιμη μπορεις να δεις και αλλες κιθαρες στη κατηγορια αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω εδώ και 2 χρόνια την RG2570 prestige και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή.Τουλάχιστον εμένα με ικανοποιεί.Αντικειμενικά έχει την ποιότητα ενός οργάνου αυτής της τιμής.Θα ήθελα να μείνω λίγο στην διαφορά 2550vs2570.Στα δικά μου αυτιά η 2570 έχει περισσότερο όγκο, κάτι που λογικά πρέπει να οφείλεται στο ότι δεν έχει pickguard επομένως είναι λιγότερο σκαμμένο το σώμα για τα ηλεκτρικά.Δίνει πιο ''μασίφ'' αίσθηση.Πριν την αγοράσω τις δοκίμασα και τις 2 τη μία μετά την άλλη στην αντιπροσωπεία.Βέβαια βγαίνουν όλες, για τα δικά μου γούστα, σε απαίσια χρώματα.

Εγώ αγόρασα την ασημένια τότε(για το ταριφάδικο καναρινί ούτε λόγος...) αλλά αν τσεκάρεις το site τώρα βγαίνουν σε άλλα χρώματα.

Αν μένεις Αθήνα, σου προτείνω το συντομότερο δυνατόν να κατέβεις Χ.Τρικούπη στην αντιπροσωπεία.Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες και θα σε αφήσουν να παίξεις με ό,τι θέλεις όσο θέλεις.Μέχρι τώρα είναι η μόνη αντιπροσωπεία που ξέρω που έχει σχεδόν όλα τα μοντέλα διαθέσιμα για δοκιμή.Από μία ibanez Gio μέχρι jem.Α, και  αν πας,πάρε και μια τιμή γιατί εμένα σε μετρητά μου την είχαν αφήσει φτηνότερα από thomann.

Γενικά πιστεύω πως στα λεφτά που διαθέτεις υπάρχει πληθώρα αξιόλογων οργάνων.Αν βέβαια είσαι απόλυτα σίγουρος για το τι θέλεις, πχ μια κιθάρα με floyd,hum-single-hum(passive), 24 τάστα, τότε νομίζω είσαι σε καλό δρόμο.Μην αποφασίσεις όμως χωρίς να δοκιμάσεις ό,τι και αν σου πει ο οποιοσδήποτε.

Ρίξε μια ματιά στα μοντέλα όλων των γνωστών εταιριών...

Α, για το basswood περί ορέξεως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ξυλο ειναι το basswood, χρησιμοποιειται και σε πολλα ακριβα οργανα μην μπερδευεσαι...

 

+1

 

Παιδια το basswood ειναι μια χαρα ξυλο με ισορροπια μεταξυ μπασων και πριμων,ισως με λιγη ελειψη μεσαιων.Και ο λογος που χρησιμοπειοιται πολυ δεν ειναι μονο η τιμη του αλλα και η ευεληξια του σαν ξυλο μιας και ειναι πολυ μαλακο

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να σταματησει η παραπληροφορηση με το basswood επιτελους.

Ειναι εξαιρετικο ξυλο και πολλες φορες τονικα καλυτερο απο το μουφα μαονι που υπαρχει στο 80 τις εκατο των σημερινων κιθαρων.

Η καλη ποιοτητα του μαονιου ειναι το Ονδουρας , το γνωστο πορτοκαλι μαονι.

Αμα δειτε οι σημερινες κιθαρες εχουν ενα τυπου μαονι που λεγεται σιπο και καθαρα σαν χρηματικη αξια ειναι παμφτηνο.

 

Δηλαδη για να το κανω λιανα μαονι = καλο μονο για μεταλ και για τιποτα αλλο.  ;D

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου