Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Ibanez RG2550Z!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'οτι βλεπω πουλαει ηδη καποιος στις αγγελιες μια ιδια αλλα οχι σε μαυρο και την δινει σχεδον μιση τιμη.Με ενδιαφερει και εμενα η συγκεκριμενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω την 2570... καλη ποιοτητα κατασκευης και καλο μανικι... δεν φτανει το επιπεδο μιας σεχτερ βεβαια που εχει γυρω στο χιλιαρικο αλλα.....

το μεγαλο αλλα ειναι οτι εστω και με 7.5 στα 10 ως προς την ποιοτητα κατασκευης ο ηχος σε αποζημειωνει χαλαρα... οι dimarzio /ibanez μπορει ψυχολογικα να μας χαλανε αλλα απο ηχο ειναι απιστευτοι... εχουν αρκετα καλα καθαρα... ογκωδη καθαρα και ξερα... δεν θα παιξεις φανκ με αυτους τους μαγνητες , αλλα κυριως ροκ θα ελεγα... επισης , η 2 θεση και η 4 , δεν παραπεμπυν τοσο σε φεντερ ηχο αλλα σε κατι αλλο δικο της... ηχο ιμπανεζ... το χαιλαιτ ομως αυτων το μαγνητων ειναι τα γκαζια... δεν ειναι ισαπεδωτικα τα γκαζια ουτε ασυμαζευτα... απο την αλλη δεν ειναι και λιγα... ειναι σωστα . δηλαδη τοσα οσα χρειαζεσαι για να παιξεις πολλα ειδη μουσικης... θα ελεγα οτι εχουν ενα πριμομεσαιο προσανατολισμο αλλα αυτο δεν πρεπει να σε χαλαει γιατι το basswood ειναι ωραιο ξυλο που δινει τον ογκο που χρειαζεται...παραθετω ενα πολυ προχειρο mp3 να ακουσεις περιπου τι ηχο βγαζει ...αυτη ειναι η αποψη μου βεβαια...μπορεις να παρεις και αλλες πιο αξιολογες κιθαρες σε αυτα τα λεφτα αλλα και η ιμπανεζ δεν ειναι κακη...αυτα

rg2570.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την 2570... καλη ποιοτητα κατασκευης και καλο μανικι... δεν φτανει το επιπεδο μιας σεχτερ βεβαια που εχει γυρω στο χιλιαρικο αλλα.....

 

 

 

δηλαδη η κορεατικη schecter των 1000 ευρω ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τις ibanez της j craft απο την ιαπωνια με το στανταρντ fret job ?

δεν πιστευω να λες ποιοτητα το flame maple veneer και το binding ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτύπα την άφοβα! οι μαγνήτες είναι αξιοπρεπείς, δεν είναι και evolution η breed, αλλα κάνουν καλή δουλειά. Καλύτερη τουλάχιστον απο τους παλιούς ibanez. Το edge zero δεν συγκρίνεται με το original FR.. το edge είναι απείρως καλύτερο απο το FR. (προσωπική μου γνώμη πάντα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την αποψη μου πολυ καλυτερη... εχω και απο τις δυο και οταν τις βαζω διπλα διπλα καταληγω στο οτι η σεχτερ καθετε πολυ καλυτερα... χαιρεσαι να την κρατας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δηλαδη η κορεατικη schecter των 1000 ευρω ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τις ibanez της j craft απο την ιαπωνια με το στανταρντ fret job ?

δεν πιστευω να λες ποιοτητα το flame maple veneer και το binding ?

Κι εγώ το θεωρώ πολύ τραβηγμένο αυτό...

Και τις Ibanez της Ιαπωνίας τα πιο καλοφτιαγμένα όργανα στις τιμές τους...

 

Το edge zero δεν συγκρίνεται με το original FR.. το edge είναι απείρως καλύτερο απο το FR. (προσωπική μου γνώμη πάντα!)

Επιτέλους και ένας άνθρωπος που ξέρει τι του γίνεται... Φτάνει με την καραμέλα του OFR... Όποιος έχει δουλεψει και τα δύο ρε παιδιά, καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει σύγκριση...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την αποψη μου πολυ καλυτερη... εχω και απο τις δυο και οταν τις βαζω διπλα διπλα καταληγω στο οτι η σεχτερ καθετε πολυ καλυτερα... χαιρεσαι να την κρατας...

 

 

αλλο οτι την .. φορας ... πιο ανετα και αλλο οτι ειναι καλυτερη.

Μπορει να μην σε βολευει το μπουζουκομανικι των ibanez αλλα οταν μιλας για ποσοτικα/ποιοτικα χαρακτηριστικα πρεπει να μιλας με δεδομενα.

επισης οι schecter με floyd εχουν το κορεατικο official floyd rose και τους korean made emg's και seymour duncan .

το οτι ο συνδυασμος πετυχε και οτι χαιρεσαι να παιζεις με αυτην πιο πολυ ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλο οτι την .. φορας ... πιο ανετα και αλλο οτι ειναι καλυτερη.

Μπορει να μην σε βολευει το μπουζουκομανικι των ibanez αλλα οταν μιλας για ποσοτικα/ποιοτικα χαρακτηριστικα πρεπει να μιλας με δεδομενα.

επισης οι schecter με floyd εχουν το κορεατικο official floyd rose και τους korean made emg's και seymour duncan .

το οτι ο συνδυασμος πετυχε και οτι χαιρεσαι να παιζεις με αυτην πιο πολυ ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

 

φιλε μου , αυτη ειναι η αποψη μου εχοντας και τις 2 κιθαρες... εχω την

- ibanez rg2570 prestige

και την

-schecter blackjack fr c-1

 

βασει των δικων μου χεριων , αυτιων , στυλ παιξιματος κτλ η σεχτερ μου αρεσει καλυτερα...

 

για εμενα το binding που λες παιζει σημαντικο ρολο ας πουμε , συν ολα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα που ειπες... το κορεατικο φλοιντ ειναι φοβερο... επισης το μοντελο που εχω ειναι με τους (jb-59 ) και οχι με emgs...τα γκροβερ , το ποιοτικο μανικι , οχι οτι χανει σε αυτο η ιμπανεζ αλλα ουτε η σεχτερ χανει σε αυτο...

 

τελος αυτη η διαφωνια δεν θα βγαλει πουθενα...δεν ειναι το θεμα ιμπανεζ vs σεχτερ ,  ο ανθρωπος ρωτησε κατι και νομιζω οτι εστω και αν διαφωνεις καλο ειναι να ακουστει και η αποψη καποιου που εχει και τις 2 κιθαρες... και καλο θα ηταν πριν καταληξει να κανει μια αποπειρα να δοκιμασει και κατι αλλο... αυτος εξαλλου απο οτι καταλαβα εναι και ο λογος που εκανε αυτο το θρεντ για να καταληξει σε 3-4 μοντελα να παει να τα ακουσει και να καταληξει...οσο για τους κορεαν made μαγνητες , οι δικοι μου γραφουν πανω made in usa ... εσυ πια σεχτερ εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα κανενας δεν ρωτησε για καμια schecter . εσυ την ανεφερες.

 

Καμια schecter δεν εχω στην κατοχη μου γιατι πολυ απλα οσο καλη και να ειναι για 1000 ευρω η κιθαρα παλι made in korea λεει στην ουγια. πες με κομπλεξικο αλλα τι να κανουμε.

Και γω με οσες schecter και να ειχα παιξει παντα μου αφηναν πολυ καλη εντυπωση γιατι πραγματικα το μανικι τους ειναι πολυ βολικο και overall εχουν καλη ποιοτητα  .

 

 

τωρα on topic

 

πραγματικα πεθαμενε παιξε με την rg προτου την παρεις . To edge zero ειναι απλα το καλυτερο tremolo της αγορας και επισης κλειδωνεις το χερουλι πραγματικα εκει που θες , οχι οπως στα floyd που κρεμεται σαν τσουτσουνι μες στην μεση  ;D

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα κανενας δεν ρωτησε για καμια schecter . εσυ την ανεφερες.

 

 

 

γιατι ειπα εγω οτι με ρωτησε κανεις ? ειπα οτι το παιδι ζητησε γνωμες... και ειπα και μια δικη μου προταση... τωρα αν εσυ δεν κοιτας την ποιοτητα κατασκευης της κιθαρας αλλα το made in...τοτε αυτο ειναι το δικο σου κρητηριο ...εγω εχω αλλα κρητηρια... επισης καλο θα ειναι οταν υπεραμυνεσαι μιας αποψης να εχει εμπεριστατωμενη αποψη και απο τα δυο πραγματα που συγκρινεις...και απο την στιγμη που μονος σου λες οτι overall εχουν καλη ποιοτητα και πολυ καλο μανικι τοτε που το προβλημα στο να παει το παιδι να δοκιμασει και αυτες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου