Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Ibanez RG2550Z!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς οι αγορές μέσω internet shops και εξ αφορμής σχολίων είναι τελείως λάθος όταν δεν έχεις δοκιμάσει αυτό που θες να αποκτήσεις και δεν έχεις ολοκληρωμένη και παγιωμένη άποψη.

 

+1000

 

Πρέπει πάντα να δοκιμάζουμε μία κιθάρα πριν την αγορά

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θέλω να πω κάτι για το playability γιατί το βλέπω παντού και είναι φοβερό πως τόσοι άνθρωποι το έχουν πιστέψει.

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Το playability είναι ΜΥΘΟΣ.

Είναι ψέματα και marketing για να πουλάνε οι εταιρίες.Παίζω χρόνια κλασική και λίγο λιγότερα ηλεκτρική.Ποτέ καμία σωστά σεταρισμένη κιθάρα δεν με δυσκόλεψε στο παίξιμο.

Το μόνο που υπάρχει, είναι γρήγορα και τεχνικά χέρια τα οποία σας διαβεβαιώ μπορούν να παίξουν το ίδιο καλά με το ''και καλά'' super-custom-shred μοντέλο και το ίδιο με ένα σκουπόξυλο.

Μόνο άνθρωποι με σοβαρά προβλήματα υγείας, όπως τενοντίτιδα, θα πρέπει να έχουν στο μυαλό τους να πάρουν ένα όργανο που δεν θα τους δημιουργήσει παραπάνω προβλήματα και για αυτό το λόγο θα πρέπει να κάνουν συμβιβασμούς στο σημαντικότερο πράγμα που είναι ο ήχος.

Αυτά είχα να πω.Ο νοών νοείτω... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να πω κάτι για το playability γιατί το βλέπω παντού και είναι φοβερό πως τόσοι άνθρωποι το έχουν πιστέψει.

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Το playability είναι ΜΥΘΟΣ.

Είναι ψέματα και marketing για να πουλάνε οι εταιρίες.Παίζω χρόνια κλασική και λίγο λιγότερα ηλεκτρική.Ποτέ καμία σωστά σεταρισμένη κιθάρα δεν με δυσκόλεψε στο παίξιμο.

Το μόνο που υπάρχει, είναι γρήγορα και τεχνικά χέρια τα οποία σας διαβεβαιώ μπορούν να παίξουν το ίδιο καλά με το ''και καλά'' super-custom-shred μοντέλο και το ίδιο με ένα σκουπόξυλο.

Μόνο άνθρωποι με σοβαρά προβλήματα υγείας, όπως τενοντίτιδα, θα πρέπει να έχουν στο μυαλό τους να πάρουν ένα όργανο που δεν θα τους δημιουργήσει παραπάνω προβλήματα και για αυτό το λόγο θα πρέπει να κάνουν συμβιβασμούς στο σημαντικότερο πράγμα που είναι ο ήχος.

Αυτά είχα να πω.Ο νοών νοείτω... ;)

 

Πες τα ρε μεγαλε.

Μεγαλος μυθος.Ακουω οτι το ταδε μπρατσο σε κανει να παιζεις γρηγορα ενω αλλο οχι και αλλες διαφορες μπουρδες.

Εγω με οτι κιθαρα και να παιξω παιζω τα ιδια πραγματα με την ιδια ευκολια η δυσκολια αναλογα με το τι παιζω.Για να την συνηθισω μου παιρνει μονο μια μερα.Τα αλλα ειναι για λαικη καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μην σε βολευει το μπουζουκομανικι των ibanez...

 

Το μανίκι ενός μπουζουκιού είναι τουλάχιστον 3πλάσιο σε πάχος από τα λεπτά wizard και super wizard μπράτσα της Ibanez.. Οπότε η έκφραση μπουζουκομάνικο, προφανώς θα εννοείς ότι ευνοεί το γρήγορο παίξιμο, είναι τουλάχιστον ατυχής....

 

Η συγκεκριμένη κιθάρα είναι ένα αξιοπρεπέστατο όργανο για τα λεφτά του. Οι Di Marzio/Ibz ομολογώ ότι δεν είναι και το καλύτερό μου, χωρίς να είναι και για πέταμα βέβαια... Η Charvel που προτάθηκε, θεωρώ ότι είναι δυνατός αντίπαλος και δεν χάνεις τίποτα να παίξεις και με τις 2.

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μανίκι ενός μπουζουκιού είναι τουλάχιστον 3πλάσιο σε πάχος από τα λεπτά wizard και super wizard μπράτσα της Ibanez.. Οπότε η έκφραση μπουζουκομάνικο, προφανώς θα εννοείς ότι ευνοεί το γρήγορο παίξιμο, είναι τουλάχιστον ατυχής....

 

 

σωστος !!!  ;D ;D

 

απο οτι ειδα καποιος στις αγγελειες πουλαει μια charvel οποτε μπορεις να δοκιμασεις... στην περιπτωση παλι των charvel αλλαζουν τα δεδομενα , διοτι απο οσο ξερω βγαζει καποια μοντελα που ειναι γυρω στο χιλιαρικο και ειναι και made in usa με ολα τα καλλουδια επανω...καλους μαγνητες , καλα τρεμολα κτλ οποτε πρεπει να εξεταστει ενδελεχως και αυτη η περιπτωση...παντως κι εγω συμφωνω να πας σε μεταχειρισμενο οργανο... υπαρχουν καποια οργανα σε αριστη κατασταση και μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις απο ενα τετοιο deal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο the philosopher, κατι όμως που δεν είναι marketing είναι πως η τενοντίτιδα προκαλείται κυρίως απο μπράτσα καλή ώρα όπως αυτά της ibanez κυρίως σε άτομα που δεν κάνουν ορθολογικό παίξιμο και απο άποψη διατάσεων και απο άποψη κρατήματος διότι είναι λεπτά και ιδιαίτερα - και όλοι την πατάνε στο ότι νομίζουν πως θα παίξουν γρήγορα και όλο το βάρος στήριξης πέφτει στα δάχτυλα.

Σε αντίθεση με μπράτσα όπως αυτά της schecter που προσδίδουν στήριξη στην παλάμη και στο χέρι γενικότερα. Η επιστήμη σε αυτά τα πορίσματα έχει καταλήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστήμη έχει καταλήξει σε πορίσματα για τα μπράτσα της Ibanez; Πού; Πότε;

 

Όσο για το playability, μου έχει τύχει να παίξω δύο κιθάρες σε διαφορετικές φάσεις (μια Nightswan και μια ESP strat) και να μην πιστεύω ότι παίζω εγώ από το πώς πήγαινε το χέρι μου, κάθε φορά που τις έπαιζα...

Όλες οι κιθάρες μου είναι σεταρισμένες επαγγελματικά αλλά με καμία δεν κατάφερα κάτι τέτοιο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε συμφωνούμε απόλυτα , αλλα δεν αναφέρομαι σε αυτό το πράγμα , λέω πως μπράτσα σαν αυτό της ibanez δλδ λεπτά οφεόλονται περισσότερο , εως πολύ περισσότερο για τραυματισμούς απ'οτι πιο παχιά που σου προσφέρουν στήριγμα καλύτερο....αυτό είναι και απο την επιστήμη της λογικής αποδεδειγμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν συνδέω τα μπράτσα της Ibanez με το playability. Έτερον εκάτερον.

 

Συγκεκριμένα, για τα μπράτσα της Ibanez ήθελα να επισημάνω πως δεν υπάρχει καμία επιστημονική βάση στο πρόβλημα που δημιουργεί το λεπτό μπράτσο. Εννοώ μελέτη ή τουλάχιστον επιστημονική τεκμηρίωση.

 

Αντίθετα, η λογική  λέει ότι καθώς με Ibanez έπαιζε η πλειοψηφία των shredders και shredder-wannabes που χτυπιόντουσαν πάνω από την κιθάρα 14 ώρες την ημέρα, για πολλά χρόνια, είναι πιο πιθανό να φταίει ο ηλίθιος εγκέφαλος κάποιων πολύ περισσότερο από το λεπτό μπράτσο για τους τραυματισμούς τους, ανεξάρτητα με το τι πιστεύουν και ποιον κατηγορούν.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου