Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Ibanez RG2550Z!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Oχι φίλε , αυτή η άποψη είναι επιφανειακή, και όλοι να παίζανε με ibanez δεν σημαίνει κατ'αναγκη κάτι αυτό,  και επίσης πραγματικά το τι λέει η λογική στο είπα και πρίν, αυτός είναι σημαντικός παράγοντας πρόκλησης της τενοντίτιδας , (ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ, αυτό δεν σημαίνει κατεπέκταση πως οποιος παίζει με ibanez θα πάθει τενοντίτιδα. μετά απο συζήτηση με γιατρούς και οργανοποιούς,  αυτό είναι το πόρισμα.,.....ψάξτο λίγο καλύτερα και θα δείς

Στα λεπτά μπράτσα αναφέρομαι γενικοτερα οχι μονο στις ibanez

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το playability είναι ΜΥΘΟΣ.

 

Το οτι θα παρεις την ταδε συγκεκριμενη shredoκιθαρα και θα παιζεις πιο γρηγορα ειναι μυθος.

 

Το οτι αλλο μπρατσο σου καθεται καλυτερα και σε βολευει ενω αλλο οχι και τοσο, δεν ειναι καθολου μυθος!

 

Το playability ειναι κατα μεγαλο μερος προσωπικο θεμα, οπως και η τενοντιτιδα που φυσικα δεν εχει τιποτα να κανει με το μπρατσο, εχει να κανει με το πως παιζει ο καθενας.

 

Η συγκεκριμενη κιθαρα ειναι μαλλον το πιο δημοφιλες και καθιερωμενο μοντελο της Ibanez χρονια τωρα. Μην προβληματιζεσαι για την ποιοτητα, προβληματισου μονο για το αν ειναι αυτο που θες, αν ναι χτυπα την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι θα παρεις την ταδε συγκεκριμενη shredoκιθαρα και θα παιζεις πιο γρηγορα ειναι μυθος.

 

 

ισως ο ορος οτι θα παιζεις πιο ξεκουραστα να ειναι ο περισοτερο δοκιμος πιστευω...

 

εξαλλου αυτο ειναι που δημιουργει τις τενοντιτιδες... οι τενοντες ειναι οι ακρες του μυ και δεν γυμναζονται ευκολα... ετσι οταν κανεις κατι που κουραζει τους μυες τοτε πληγεται ο τενοντας και παθαινεις την ζημια...τον καθενα τον βολευει διαφορετικο μπρατσο... νομιζω βεβαια οτι οπως κι αν εχει - αν εχεις σωστη σταση στα δαχτυλα σου και δεν παιζεις 20 ωρες το 24ωρο δεν θα εχεις προβλημα ειτε με το ενα μανικι ειτε με το αλλο...σιγουρα ομως καποιο σε βολευει περισσοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στα γρήγορα γιατί όντως είναι offtopic:

Αν κάποιος ξέρει, είναι αρμόδιος(έχει τις γνώσεις) ή έχει βρει κάποια επιστημονική μελέτη που έχει γίνει πάνω στο θέμα του κατά πόσο είναι ανατομικό ένα μπράτσο κιθάρας, σε συνδυασμό, βέβαια, και με τον τρόπο χρήσης του(γιατί και αυτό σωστά αναφέρθηκε), εγώ προσωπικά τον παρακαλώ να ανοίξει θέμα γιατί με ενδιαφέρει φοβερά όπως και τη συντριπτική πλειοψηφία του forum πιστεύω.

ontopic:

Επαναλαμβάνω φίλε, αν μένεις Αθήνα πρέπει οπωσδήποτε να πας στην αντιπροσωπεία της ibanez στη Χ.Τρικούπη και να παίξεις με αυτή την κιθάρα και στη συνέχεια να κάνεις μία βόλτα και να παίξεις με όσο περισσότερες κιθάρες μπορείς αντίστοιχης τιμής.Γενικά πρέπει να παίξεις με όσο περοσσότερες κιθάρες μπορείς για να είσαι σίγουρος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορει καποιος να μετρησει το Playability ?

 

αν παιζεις καιρο σε τελε , τοτε θα σου αρεσουν τα παχια μπρατσα και τα vintage ταστα.

αν παιζεις καιρο με μια ibanez τοτε εχεις συνηθισει τα λεπτα μπρατσα και τα τεραστια ταστα.

 

το να προτινουμε κιθαρες σε αγνωστους μονο και μονο επειδη μας καθονται καλα ΠΑΝΩ ΜΑΣ , ειναι τουλαχιστον ανουσιο.

 

σαν να λες " το πιο ανετο ζευγαρι παπουτσια που φορεσα ποτε ηταν ενα nike νουμερο 42,πηγαιντε και αγοραστε το ολοι"

Τι να το κανει ομως ο αλλος που φοραει 47 ?

 

 

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορει καποιος να μετρησει το Playability ?

 

αν παιζεις καιρο σε τελε , τοτε θα σου αρεσουν τα παχια μπρατσα και τα vintage ταστα.

αν παιζεις καιρο με μια ibanez τοτε εχεις συνηθισει τα λεπτα μπρατσα και τα τεραστια ταστα.

 

το να προτινουμε κιθαρες σε αγνωστους μονο και μονο επειδη μας καθονται καλα ΠΑΝΩ ΜΑΣ , ειναι τουλαχιστον ανουσιο.

 

σαν να λες " το πιο ανετο ζευγαρι παπουτσια που φορεσα ποτε ηταν ενα nike νουμερο 42,πηγαιντε και αγοραστε το ολοι"

Τι να το κανει ομως ο αλλος που φοραει 47 ?

 

 

 

 

βασει αυτης της λογικης το noiz καθως και τα απειρα μουσικα σαιτ που υπαρχουν στο κοσμο δεν εχουν κανενα νοημα...και καλυτερα να κλεισουν αφου η αποψη του καθενος εδω μεσα δεν εχει κανενα ενδιαφερον απο την στιγμη που ειναι προσωπικη... δεν ειναι ετσι ομως...Τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα... Το καθε ατομο που θελει να παρει μια κιθαρα ερχεται εδω και λεει... καλησπερα παιδια θελω να παρω μια κιθαρα με 500 ευρω , για πειτε μου ρε παιδια ποιες μου προτεινεται ? ετσι δημιουργηται το στατιστικο δειγμα... λεμε ολοι τις αποψεις μας... που ειναι προσωπικες... ολες αυτες οι προσωπικες αποψεις δημιουργουν την αντικειμενικη αποψη που θα εχει καταληξει σε 4-5 μοντελα... αυτα τα 4-5 μοντελα θα παει ο ανθρωπος και θα τα δοκιμασει και θα καταληξει... εκτος απο τα 4-5 μοντελα υπαρχουν κι αλλα 100... το αν θα μας εμπιστευτει ο τυπος και θα παει να κοιταξει τα 4-5 μοντελα που του ειπαμε η θα παει να κοιταξει και τα αλλα 100 ειναι δικο του θεμα...σε εμας καθεται ας πουμε καλα ... ισως καθεται και σε αυτον...απλα πραγματα...

 

το παραδειγμα με το παπουτσι λοιπον ειναι ατυχες... αλλα αν θελεις οπωσδηποτε ενα παραδειγμα με παπουτσι τοτε :

 

παιδια πηγα προχθες και πηρα κατι παπουτσια nike για τρεξιμο... το μοντελο λεγεται nike air max 97 . Αν ψαχνεται κανεις για παπουτσι για τρεξιμο ριχτε του μια ματια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα! Ειχα καιρο να μπω και διαβασα ολα οσα εχετε γραψει.

KΑΤ'ΑΡΧΗΝ:Εννοειται οτι ο καθενας εχει ξεχωριστα γουστα δεν το αμφισβητω. Ο λπγος που ποσταρα το συγκεκριμενο θρεντ ειναι για να ακουσω μια γενικη γνωμη για την συγκεκριμενη κιθαρα, αν αξιζει τα 1000+ ευρω που κοστιζει μιας και με ενδιαφερει , να  μετρισω τα υπερ και τα κατα και υστερα να σχηματισω και εγω μια ιδεα για το οργανο. 

 

Οσο για την τεντονιτιδα να πω οτι δεν ειμαι ο τυπος που θα κατσει 8 ωρες πανω στη κιθαρα ουτε να φτασω το επιπεδο  γνωστων μουσικων.Ειμαι σκληρα εργαζομενος ανθρωπος και απλα θελω να περναω καποιες ωρες παιζοντας μουσικη στον οποιο ελευθερο μου χρονο, αυτο ειναι ολο.

 

Επειδι ξερω οτι υπαρχου πολλες αλλες κιθαρες  που κοστιζουν 1000+ θελω να Ξερω αν η συγκεκριμενη αξιζει το καθε ευρω που θα δωσω με κρινοντας με βαση την ποιοτητα κατασκευης της, το fretwork, και το συμαντικοτερο τον Ηχο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Επαναλαμβάνω φίλε, αν μένεις Αθήνα πρέπει οπωσδήποτε να πας στην αντιπροσωπεία της ibanez στη Χ.Τρικούπη και να παίξεις με αυτή την κιθάρα και στη συνέχεια να κάνεις μία βόλτα και να παίξεις με όσο περισσότερες κιθάρες μπορείς αντίστοιχης τιμής.Γενικά πρέπει να παίξεις με όσο περοσσότερες κιθάρες μπορείς για να είσαι σίγουρος''.

 

 

 

Το κακο ειναι οτι μενω επαρχια και ειμαι παρα πολυ μακρια απο μεγαλες πολεις και δεν μου δινεται η ευκαιρια να δοκιμαζω ενα οργανο πριν το παρω. Ουτε μπορω να κανω 400 χλμ ή 1000 χλμ πηγαινε-ελα για να δοκιμασω ενα οργανο. Αναλογιστειτε τα εξοδα,το οτι θα αφησω την δουλεια μου μια-δυο μερες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε τπτ δεν αξίζει τα λεφτά που δίνεις ακριβώς ούτε τα μισά πολλές φορές, το θέμα είναι αν η τιμή που απευθύνεται στον πελάτη του διασφαλίζει όσο γίνεται την ποιότητα αυτού που παίρνει...τα' παμε αυτά 1000 ευρώ είναι αυτά, η ibanez έχει loyalty σαν brand δεν θα πάρεις μαλακίες....και να ξέρεις το μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων που θα δώσεις είναι το κόστος του τρεμολο....γνωρίζεις απο τρέμολο? Γιατί αλλιώς θα πρέπει να σκάς 20 ευρώ για settarisma καθε λίγο και λιγάκι.

Εν τέλει είπαμε το θέμα είναι να σου αρέσει. Εγώ πάντως θα εξακολουθήσω να λέω οτι με λιγότερα λεφτά μπορείς να πάρεις ίδιας ποιότητας κιθάρα, και θα σου πρότεινα χωρίς τρέμολο , γιατι ακόμα και εγώ που ξέρω να το σεττάρω ,,βαριέμαι ελλεινα ώρες ΄ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου