Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Ibanez RG2550Z!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σεταρισμα χρειαζεται το τρεμολο δηλαδη καθε λιγο και λιγακι? Προσωπικα δεν ειχα ποτε κιθαρα με τρεμολο δεν δεν θα το χρησιμοποιω και συνεχεια.Απλα το θελω για ορισμενες περιπτωσεις σε καποια leads...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσο καλό και να είναι το τρέμολο, κάποια στιγμή θα απορυθμιστεί, και αυτή η στιγμή συνήθως δεν είναι μακρυά, ακόμα και καθόλου να μην το χρησιμοποιείς και αυτό δεν είναι υπερβολή,,,,..χορδές να θές ν'αλλάξεις ολόκληρη μανούρα είναι , ακόμα και αν το τρέμολο είναι moyfa....και χρειάζεται να σου δείξουν πώς γίνεται.. και αν το κανεις σωστά.. γιατι χρειαζεται πείρα.

Στην τελική μην νομίζεις οτι ένα τρέμολο προσφέρει και τόσα πολλά, πιο πολύ παίδεμα είναι, μετα την πρώτη μου ibanez με tremolo, οτι ακολούθησε ηταν fixed bridge.

Koita kalitera gia kapoia ibanez χωρις, αλλα με καλύτερους μαγνήτες dimarzio ισως η και emgs.... η κοίτα για SCHECTERRRRR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική μην νομίζεις οτι ένα τρέμολο προσφέρει και τόσα πολλά

 

Λιγακι γενικο αυτο το σχολιο! Αν το χρειαζεσαι, προσφερει τα παντα. Αν δεν το χρειαζεσαι, προσφερει λιγο περισσοτερη μανουρα και τα locking καμποσο μεγαλυτερη σταθεροτητα στο κουρδισμα.

 

Αν το θελεις το θελεις, και αυτο που εχει η RG2550Z ειναι καλο. Αν δεν το θελεις παρε καλυτερα fixed.  Μιας και δεν ειχες ποτε κιθαρα με τρεμολο το λογικο ειναι θα σου φανει λιγο βουνο στην αρχη μεχρι να το μαθεις, αλλα θα το συνηθισεις γρηγορα και θα εκτιμησεις το οτι και να κοπανας την κιθαρα στον τοιχο δεν ξεκουρδιζεται [ΠΡΟΣΟΧΗ - η προηγουμενη προταση περιεχει χιουμορ]. Δες και τα manual της Ibanez αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E Καλα τοσοι και τοσοι παιζουν με κιθαρες που εχουν τρεμολο δεν νομιζω  οι περισσοτεροι να τρεχουν σε τεχνικους να το ρυθμισουν.Επειτα  με ενα κλικ μπορεις να βρεις τοσες πληροφοριες  στο ιντερνετ πως να ρυθμισεις το τρεμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι μενω επαρχια και ειμαι παρα πολυ μακρια απο μεγαλες πολεις και δεν μου δινεται η ευκαιρια να δοκιμαζω ενα οργανο πριν το παρω. Ουτε μπορω να κανω 400 χλμ ή 1000 χλμ πηγαινε-ελα για να δοκιμασω ενα οργανο. Αναλογιστειτε τα εξοδα,το οτι θα αφησω την δουλεια μου μια-δυο μερες κτλ.

Καταρχάς sorry που σου εκτροχίασα το θέμα. ::)

Όπου και αν μένεις αυτό που σου είπα ισχύει.Πρέπει να δοκιμάσεις την κιθάρα πριν την πάρεις.Δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος για να έχεις πλήρη επίγνωση του τι ακριβώς αγοράζεις.Είναι ίσως το μόνο πράγμα στο οποίο σίγουρα, όλοι εδώ πέρα συμφωνούν.

Βγιάζεσαι για την αγορά?Εγώ θα πρότεινα να περιμένεις μέχρι ο δρόμος να σε φέρει σε κάποια από τις, άθλιες κατά τα άλλα, μεγαλουπόλεις μας και να δοκιμάσεις όσο περισσότερες κιθάρες μπορέσεις.Λογικά σε κάποια κοντινή απόσταση θα βρεις μέλη αυτού του forum που μπορεί να έχουν κάποια αντίστοιχη κιθάρα με αυτή που ψάχνεις.Αν έχουν και την καλή διάθεση ίσως θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν.

Τώρα αν αυτό δεν πρόκειται να συμβεί, τί να πω...

Μήπως μένεις στο Καστελόριζο?

Φίλα σκοπιά μην μας κάνουν κανα ντου οι Τούρκοι ωρέ αδερφρέ πατριώτη! ;D

Α, όσον αφορά στο τρέμολο υπάρχουν και μέσες λύσεις όπως αυτό των fender που από ό,τι κατάλαβα μάλον θα σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω συμφωνω οτι πρεπει να δοκιμασεις πριν την παρεις και επισης αν δεν χρειαζεσαι τρεμολο μην παρεις... μπορεις να κανεις πολυ ωραια πραγματα με ενα floyd rose αλλα αν δεν το χρειαζεσαι θα σε ταλαιπωρησει καπως...κυριως στις αλλαγες χορδων... αλλιως αν ειναι ποιοτικο δεν θα εχεις προβληματα κουρδισματων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pethamene, κατά την γνώμη μου, οι δύο κύριοι λόγοι για τους οποίους κάποιος στρέφεται προς μία ibanez είναι οι εξής:

1ον: Τα μπράτσα που χρεισιμοποιεί η εταιρεία ―κατα κύριο λόγο συγκρητικά λεπτά

και

2ον: H γεφυρα τύπου floyd rose

Ο ήχος τους είναι ―προσωπική άποψη― πιό ουδέτερος από μια λόγου χάρη fender ή gibson.

To floyd rose είναι κουραστικό στην καθημερινότητα σου με το όργανο γιατί περιπλέκει κάπως διαδικασίες όπως η αλλαγή χορδών η ακόμη και το κούρδισμα―ειδικά αν έχεις ξεχάσει το allenακι σπίτι!― και τελικά το αποδέχεσαι γιατί(αν και εφόσον) το χρειάζεσαι και το χρησιμοποιείς.

Το μπράτσο τους είναι μιά άλλη υπόθεση. Είναι λεπτό ―συνήθως― και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να κουράσεις. Πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για να αποφασίσεις αν θα προσαρμοστείς ή όχι. Σιγουρα δεν είναι βολικό όταν παίζεις με κρατημένα μπαρέ ―γενικά σε θέσεις που ο αντίχειρας δουλέυει πολύ ασκόντας πίεση και όχι απλά <<στηρίζοντας>> το χέρι. Σε τέτοιες περιπτώσεις θα κουράσει το χέρι. Πολύ.

Το πάχος του μπράτσου παίζει ρόλο στην κόπωση. Ο μύς του αντίχειρα δεν μπορεί να ασκήσει την ίδια πίεση σε όλες τις γωνίες που ο τελευταίος σχηματίζει με τον δείκτη ( όπως κάθε μυς δεν αποδίδει το ίδιο σε κάθε θέση της έκτασης του, και αυτό είναι τεκμηριωμένο).

Πρέπει, κατ αρχάς να σιγουρευτείς για το μπράτσο τους(προσωπική άποψη) και αυτό μπορείς να το κάνεις με μια οποιαδήποτε φτηνή ibanez ενός φίλου-γνωστού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν βρω μια μεταχειρισμενη στα μισα λεφτα αξιζει τον κοπο ισως?

 

Προχτες στη δουλεια μου περασε ενας γνωστος ο οποιος επεaζε παλια και ειναι κατοχος μιας gibson les paul standard.Πανω στη συζητηση του ειπα οτι σκευτομαι να παρω ibanez  και μου λεει να μην κανω το λαθος γιατι ειναι μακραν οι χειρωτερες κιθαρες που υπαρχουν. Μου ειπε οτι ενας φιλος του ειχε παρει την jem την ιδια χρονικη περιοδο με αυτον (1996) ειχε σκασει παραπανω λεφτα αποτι αυτος για τη gibson  και Το σκυλομετανιωσε οπως λεει. Ο ηχος για τα σκουπιδια χαλια στα ρυθμικα χωρις sustain.Η gibson αν και φθηνοτερη υπερτερουσε σε πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου