Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Ibanez RG2550Z!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα την rg2550ex (ετσι λεγοταν οταν πρωτοβγηκε αφτο το μοντελο) εδω και 7 χρονια.

Την πουλισα 350ε!!! στο noiz πριν απο κανα μηνα γιατι δεν την αντεχα αλλο!!

 

Οταν την πρωτο πηρα πιστευα οτι ειχα παρει την καλητερη κιθαρα στον κοσμο!

 

Μετα απο 7 χρονια μπορω να πω με σιγουρια οτι:

-η κιθαρα ειχε πολυ μουντους μαγνιτες, οπως και απαραδεκτα ηλεκτρικα (δεν ξερω αν ολοι οι dimarzio/ibanez ειναι τοσο χαλια)

-γενικοτερα το οργανο το οργανο δεν ροκαρε καθολου!

-0 προσωπικοτιτα!

-το καλητερο που θα βορουσε να κανει κανεις με αυτη , ειναι να πεταξει πανω 2 emg και να παιζει superhigh gain metal του στιλ: in flames, archenemy, the haunted etc.

(ΝΑΙ σε αυτο στιλ μουσικης ηταν οντος καλη.)

 

Γενικοτερα η κιθαρα δεν αξιζει τα λεφτα της σε καμια περιπτωση κατα την γνωμη μου. Εκτος αν θες να παιξεις αυτα που ειπα πιο πανω!

 

Το διαστημα που περασα με αυτη την κιθαρα με εκανε να εκτιμησω μαρκες οπως fender & gibson.

Τελικα αυτα τα οργανα δεν ειναι τυχαια κορυφαια...  ;)

 

Και δεν το λεω σαν κολλημενος κομπλεξικος που θελει να βλεπει στο headstock μια υπερμαρκα.

 

αν θες πραγματικα μια καλη shredding guitar παρε μια caparison.

 

Αυτα απο μενα.

Καλήτερα ενεργός παρά ραδιενεργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα αφού το όργανο δε ρόκαρε καθόλου αλλά και να ρόκαρε τι να το κάνεις αν δεν έχει προσωπικότητα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 4 χρονια χρησης ibanez και εγω πιστευω οτι ειναι κιθαρες χωρις προσωπικοτητα, δεν εχουν μια χαρακτηριστικη χροια που θα ακουσεις καπου και θα πεις ειναι ibanez!! οπως   συμβαινει με fender και gibson. Ωστοσο οταν δινεις ενα χιλιαρικο πιστευω πιανει τοπο σε οποιαδηποτε μαρκα. Αλλου περισσοτερο αλλου λιγοτερο, απλα πεταμενα λεφτα δεν τα λες. Στη συγκεκριμενη κιθαρα το μπρατσο οντως ειναι παρα πολυ βολικο (προσωπικη αποψη) οι μαγνητες δεν λενε τπτ ωστοσο και μεσα στο forum μπορεις να βρεις ο,τι μαγνητη θελεις σε χαμηλοτατη τιμη και αυτοματως να αλλαξει τελειως η κιθαρα σου! Τελος αυτη η κιθαρα εχει το edge zero τρεμολο που τα σπαει!!!!!  8)

 

Υ.Γ Αν εχεις κατασταλαξει στη συγκεκριμενη κιθαρα περιμενε να τη βρεις μεσω των αγγελιων στο forum, γιατι θα ειναι στα 3/5 της τιμης της και με το αλλο ενα 1/5 βαζεις και μαγνητες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο μονελο της καπαρισον αξιζει ?

 

να δωσεις 1000 και να αλλαξεις και μαγνητες δεν λεει... καλυτερα να παρεις αυτη που να σε καλυπτει και μαγνητιακα... επισης δεν πιστευψω οτι οι μαμισιοι μιας ιμπανεζ ειναι και τοσο χαλια... εξαλλου ολοι ξερουμε οτι δεν παιζει μονο ο μαγνητης ρολο στο θεμα του ηχου... ισως παιζει και τον πιο μικρο ρολο πλεον... φιλε μου απα πανω τι ενυσχητη εχεις ? γιατι σου νγηκε τοσο χαλι η ιμπανεζ ? σημειωτεων οτι κι εγω δεν την θεωρω την καλυτερη επιλογη για τα λεφτα της ... αλλα δεν ειναι και χρεπι.... ειναι ενα αξιοπρεπες οργανο για εμενα... επισης και η δικια σου ειχε το edge pro tremolo που συμφωνα με πολλους τεχνικους κιθαρων( δεν λεω ονοματα , αθηναιοι τεχνικοι , πολυ καλοι στην δουλεια τους ) θεωρειται καλυτερο και απο το edge -zero , οποτε κατι αλλο σε χαλασε... ισως το πικγκαρντ ?παντως καμια φορα που τα λεω παρεξηγουμαι αλλα πιστευω οτι οταν δινεις 1000 ευρω ζητας κατι παραπανω περαν του ηχου και του μανικιου... θες και το binding , και το flame maple , και τα ωραια χρωματα  και γενικα τις λεπτομερειες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν το binding και το κομοδινο-top δε σου αρεσουν σημαινει οτι την πατησες και θα πετας μια ζωη τα λεφτα σου για κατωτερα οργανα; Εγω εδωσα 1700 ευρω για μπασο που ουτε flame maple εχει ουτε binding, σημαινει αυτο οτι πηρα απλα ενα αξιοπρεπες οργανο; Η το οτι οι stock μαγνητες δε γραφουν ουτε καν τι μαρκα ειναι πανω σημαινει ειναι κατωτερης ποιοτητας και θελουν αλλαγμα ASAP για να αποκτησει προσωπικοτητα το οργανο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi ibanez ine apo tis liges kithares pou ishii to oti "plironeis perneis".kanei 1000 euro...axsizei pragmatika gia tosa,pragma pou den sinvenei se alles kithares(vlepe fender,gibson as poume.ekei plironeis kai to onoma....).nomizo oti gia ta lefta pou dineis ine i kaliteri epilogi makran.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι θελουν αλλαγμα οι μαγνητες , ισα ισα ειπα το εντελως αντιθετο... οτι αν ειναι να δωσεις 1000 ευρω για να αλλαξεις μαγνητες παρε κατι αλλο....

εγω εχω την rg2570 και ειμαι ικανοποιημενος απο τους μαγνητες και απο το οργανο ως ενα βαθμο....ομως ειμαι πιο ικανοποιημενος με την σεχτερ μου που εχει και καλουσ μαγνητες και καλο μανικι και bindind και flame maple και τα παντα... τωρα εσενα Nikoubi πιθανον να μην σε ενδιαφερεουν αυτα ...οποτε οκ το μπασο σου σιγουρα θα ειναι αριστο... σε αυτα τα λεφτα που εδωσες δυσκολα θα πεσεις εξω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι θελουν αλλαγμα οι μαγνητες , ισα ισα ειπα το εντελως αντιθετο... οτι αν ειναι να δωσεις 1000 ευρω για να αλλαξεις μαγνητες παρε κατι αλλο....

εγω εχω την rg2570 και ειμαι ικανοποιημενος απο τους μαγνητες και απο το οργανο ως ενα βαθμο....ομως ειμαι πιο ικανοποιημενος με την σεχτερ μου που εχει και καλουσ μαγνητες και καλο μανικι και bindind και flame maple και τα παντα... τωρα εσενα Nikoubi πιθανον να μην σε ενδιαφερεουν αυτα ...οποτε οκ το μπασο σου σιγουρα θα ειναι αριστο... σε αυτα τα λεφτα που εδωσες δυσκολα θα πεσεις εξω....

 

(OFFTOPIC)  την αναφερεις τοσο συχνα τη σεχτερ που εχω αρχιζει να τη γλυκοκοιταω και δεν κανει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου