Προς το περιεχόμενο

Περί nut


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόλμησα μια φορά και λιμάρισα μόνος μου ένα nut με κάτι σετ ψευτολίμες της πλάκας, κάτι πριονάκια χειροτεχνίας (για τις λεπτότερες χορδές) κτλ. Οδηγίες υπάρχουν στο νετ.

 

Το πιο δύσκολο είναι να υπολογίσεις το σωστό spacing ανάμεσα στις χορδές. Στο ρύθμισμα του βάθους θέλει απλά υπομονή και προσεκτικά βήματα.

 

Πήγα μετά από καιρό την κιθάρα για σετάρισμα σε γνωστό καλό μάστορα της Θεσσαλονίκης και του είπα να ρίξει μια ματιά και στο nut. Τι έχει το nut, μου λέει; Μια χαρά το βλέπω ...

Nutα μας, nutα μας που έγινα και μάστορας  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 11 μήνες αργότερα...

blank pre-radiused unbleached κοκαλακι + ενας καλος μαστωρ = επιτυχια/ευτυχια

πόσο μπορεί να κοστίσει αυτό και τι μέγεθος χρειάζεται μια sg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο μπορεί να κοστίσει αυτό και τι μέγεθος χρειάζεται μια sg?

 

http://www.stewmac.com/shop/Nuts,_saddles/String_nuts/Vintage_Bone_Nuts.html

 

all u need...  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος,ευχαριστώ

αλλά πως ξέρω ποιο απ'τα 2 μήκη παίρνει η δικιά μου?

τη μετράω? τα λέει κάπου?

 

και εννοούσα πόσο θα πάει σε όλη την πρόσθεση, δηλαδή μαζί με την εργασία του μάστορα αν χρειαστεί να το σκαλίσει ή αν το πάρω έτοιμο....αν χρειάζεται μετά κάποια ρύθμιση τελική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος,ευχαριστώ

αλλά πως ξέρω ποιο απ'τα 2 μήκη παίρνει η δικιά μου?

τη μετράω? τα λέει κάπου?

 

απλα παρε το μεγαλο και κοψε ραψε θα ερθει.το μεγαλο μικρενει,το μικρο δε μεγαλωνει :)

 

και εννοούσα πόσο θα πάει σε όλη την πρόσθεση, δηλαδή μαζί με την εργασία του μάστορα αν χρειαστεί να το σκαλίσει ή αν το πάρω έτοιμο....αν χρειάζεται μετά κάποια ρύθμιση τελική...

 

αμα βαλει το χερακι του ολο και κανα 20αρικο θα παρει

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα παρε το μεγαλο και κοψε ραψε θα ερθει.το μεγαλο μικρενει,το μικρο δε μεγαλωνει :)

 

σωστός!

 

αμα βαλει το χερακι του ολο και κανα 20αρικο θα παρει

χμ...τσιμπάει ε?

θα πάω κέντρο από βδομάδα με την κιθάρα επ'ώμου να την δει κάποιος και να συζητήσω πιθανές λύσεις και επεμβάσεις.

ευχαριστώ παιδιά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν ξέρεις τι κάνεις, η αμοιβή του μάστορα για ένα σωστό nut είναι η καλύτερη επένδυση για να παίζει σωστά η οποιαδήποτε κιθάρα.

 

Εννοείται ότι αν θέλει κανείς να το κάνει μόνος του πρέπει να έχει και τα σωστά εργαλεία δηλαδή τις ειδικές λίμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν ξέρεις τι κάνεις, η αμοιβή του μάστορα για ένα σωστό nut είναι η καλύτερη επένδυση για να παίζει σωστά η οποιαδήποτε κιθάρα.

μαζί σου...θα πάω να συζητήσω μαζί του, να του δείξω τι με ενοχλεί και λογικά θα του πω να μου κάνει ένα...

αν τα 20Ε που αναφέρθηκαν είναι μαζί με το καινούριο nut τότε είναι καλή τιμή...

 

Εννοείται ότι αν θέλει κανείς να το κάνει μόνος του πρέπει να έχει και τα σωστά εργαλεία δηλαδή τις ειδικές λίμες.

 

ακόμα δεν ξέρω τίποτα για την κατασκευή και διαμόρφωση nut....

όταν μάθω...θα το κάνω κι αυτό μόνος μου! ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου