Προς το περιεχόμενο

Ορθοπαιδικός ή ορθοπεδικός;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επρεπε να ανοιξω λεξικο φιλε μου σκαντζο?..για το σταθεροτητα πανω στη Γη? << Αυτο ειναι δικο μου συμπερασμα.Δεν το διαβασα φιλε μου καπου.Αλλα γιατι να κινηθω προς το λεξικο? για το ε?

 

για το ε βέβαια φίλε korgious, τα άλλα καλά τα λες :) Και νομίζω είπα ότι δεν είμαι και τελείως συμφωνος με το αι, αλλά η ετυμολογία είναι αυτή που παραθέσαμε εγώ, o audiokostas, ο madbass κλπ

 

Και φυσικα οι γλωσσες εξελισσονται. Ως προς ποια πορεια ομως? τον εμπλουτισμο? ή την απλοϊκοτητα τους?

 

Από τα λίγα που ξέρω οι γλώσσες έxουν και διαδικασίες εμπλουτισμού (νέες λέξεις, ξένες, παράγωγα, λαϊκές, λόγιες κλπ) και απλοποίησης (απλούστερη ορθογραρφία, συντομότερες λέξεις, κλπ)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε τώρα πόσο κακιά θα είμαι να πω ότι όταν αναφέρουμε ένα θέμα σωστής ορθογραφίας το θεωρώ απαράδεκτο να σκάει επεξηγηματικό ποστ πηγμένο στην κακή ορθογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ε βέβαια φίλε korgious, τα άλλα καλά τα λες :) Και νομίζω είπα ότι δεν είμαι και τελείως συμφωνος με το αι, αλλά η ετυμολογία είναι αυτή που παραθέσαμε εγώ, o audiokostas, ο madbass κλπ

 

Από τα λίγα που ξέρω οι γλώσσες έxουν και διαδικασίες εμπλουτισμού (νέες λέξεις, ξένες, παράγωγα, λαϊκές, λόγιες κλπ) και απλοποίησης (απλούστερη ορθογραρφία, συντομότερες λέξεις, κλπ)

 

Σε καποια θεματα ειμαι οπως με μαθανε και των παλαιων αρχων.

Μαθαινω. Συζητω,εκτιθεμαι,διδασκω αλλοτε..και δεν παρεξηγουμαι. :)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλακα ξερετε ποια ειναι?....ζω μια πονεμενη κατασταση χρονια τωρα με την μεση μου.ορθοπε(αι)δικη κατασταση.Καποια στιγμη πεταγεται O freerock στην πρωτη σελιδα και σχολιαζει..και στην βιασυνη της αναγνωσης μου νομιζοντας οτι ειναι ορθοπεδικος ( 8) ::) :o) του στελνω μηνυμα με το ιατρικο μου ιστορικο ζητωντας του μια γνωμη !

τα χαπια μου και ενα ταξι τωρα! εφυγα!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα πόσο κακιά θα είμαι να πω ότι όταν αναφέρουμε ένα θέμα σωστής ορθογραφίας το θεωρώ απαράδεκτο να σκάει επεξηγηματικό ποστ πηγμένο στην κακή ορθογραφία;

 

Γιαυτο μαλλον λενε να μη κοροιδευεις ποτε καποιον για κατι που ειναι πολυ χτυπητο,γιατι κατι θα βρει και αυτος να πει για σενα.

 

μηπως αυτο που εγραψα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ρωτας,παλι πατατα εκανα ::)

 

korgius αν θες ριξε μαι μια ματια εδω:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=177187.0

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nexarulhu..το ειχα διαβασει το θεμα. Ημουν παρων ..και ειχε καπως εκτροχιαστει..γιατι ο καθεις το ειδε απο την δικη του θεση και οπτικη γωνια και λογικη. Και οπως παντα..οπως ξερεις...η μια λεξη φερνει την αλλη..τον διαλογο...κ.ο.κ

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nexarulhu..το ειχα διαβασει το θεμα. Ημουν παρων ..και ειχε καπως εκτροχιαστει..γιατι ο καθεις το ειδε απο την δικη του θεση και οπτικη γωνια και λογικη. Και οπως παντα..οπως ξερεις...η μια λεξη φερνει την αλλη..τον διαλογο...κ.ο.κ

ναι εγω το ειχα βαλει  το τοπικ για να ξεφυγουμε λιγο,αλλα οπως λες και εσυ η μια λεξη φερνει την αλλη και ...τεσπα δεν βαριεσαι

 

καλο βραδυ σε ολους/ολες  ;D

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο κι αν ακουγεται παραξενο,ορθογραφικα ειναι ορθοπαιδικος.

Κι ο Μπαμπινιωτης το ανεφερε σε εκπομπη.

Αναφερεται στην πεδηση 100% αλλα για καποιο λογο επικρατησε το ορθοπαιδικος

(ισως απ την λανθασμενη ορθογραφια πολλων...).

Εγκειται στην θεωρηση οτι η γλωσσα ειναι ενα ζωντανο στοιχειο που εξελισσεται

και αλλαζει.Οι οποιεσδηποτε αλλαγες που προερχονται απο ζυμωση χρονων,γινονται αποδεκτες απο τους γλωσσολογους.

Εγω παντως απο πεισμα,το γραφω με ε... ;D

;D ;D ;D ;D ;D( ;)). AAAAAAAAXXXXXXXXXXXXXXX!!!!!!!!!!!!!!

Θα σηκωθουν καποιοι απ τους ταφους και θα μας κυνηγουν ;) ;) ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου